Водопостачання приватного будинку: як влаштувати систему

Водопостачання приватного будинку: як влаштувати систему подачі води до будинку
Проєктування та узгодження робіт з бюджету
Зв'язок з інженерами на всіх етапах робіт
Чітке дотримання плану проєкту
Гарантія виконаних робіт

Правила облаштування системи водопостачання будинку

Вода – це життя. А грамотно побудована система водопостачання у приватному будинку – це ще й комфортне життя.

Сьогодні поговоримо про те, як створити автономну систему подачі води до будинку, яка забезпечить усі ваші потреби та при цьому не завдасть клопоту.

Водопостачання приватного будинку проєктується із дотриманням чітких правил.

Перше стосується місця розташування свердловини на ділянці. Не можна зробити її у довільному місці, яке здається вам зручним. Тільки фахівці можуть визначити, де потрібно зробити прокол землі, пробурити свердловину та на якій глибині взяти воду.

Важливо, щоб на ділянці, де розташований будинок, прокол не межував із септиком. На додаток, свердловина повинна знаходитись на відстані не менше ніж 15 метрів від септика — інакше відходи каналізації потраплятимуть у ґрунтові води, а далі у воду, яку ви використовуєте для технічних потреб та для пиття.

Кожна професійна компанія, що займається бурінням свердловин, має докладні геодезичні карти. У них міститься інформація про глибину залягання, де можна знайти оптимальну за якістю воду.

Наприклад, на 20-50 метрах у районі Вишгороду знаходиться вода Полтавського горизонту, на 50-105 метрах — Бучацького. У сусідньому Броварському районі ці цифри вже трохи інші: 15-40 метрів – Полтавський горизонт, 40-100 – Бучацький. У кожній місцевості свої показники, і знання про них допомагає вирішити завдання водопостачання.

На практиці при бурінні вода на різній глибині відрізняється за запахом, а також за зернистістю та кольором піску, що її оточує. Зазвичай поруч із гарною водою – чистий дрібний пісок.

Пісок не лише виконує роль фільтра (про це йтиметься нижче). Завдяки йому після проколу у землі утворюється резервуар – невелике підземне озеро, де накопичується вода. Цей резервуар пов'язаний з таким терміном як «дебет води».

Дебет — це кількість води, яку ви можете вилучити для своїх потреб протягом однієї години, не зашкодивши пропускній спроможності свердловини. Ця інформація вказана у паспорті свердловини, яку видають фахівці після буріння.

Розмір цього обсягу залежить від багатьох чинників. Позитивно на кількість ґрунтових вод впливає розташування поряд великої річки — наприклад, Дніпра.

Саме відповідно до дебету визначається переріз трубопроводу, який заводиться до будинку, та пропускна спроможність сантехніки.

Замовте проєкт водопостачання для дому

Залишіть заявку, спеціалісти проєктно-монтажної компанії Альтер Ейр зв'яжуться з Вами

Замовте проєкт водопостачання для дому

Джерела індивідуального водопостачання у приватному будинку

Централізоване водопостачання приватного будинку

Централізоване водопостачання приватного будинку

Водопостачання приватного будинку може забезпечуватись із різних джерел. Звідки у ваш будинок може надходити вода?

У великих містах, наприклад, у Києві, до централізованої системи під'єднані приватні будинки у старих житлових масивах. Здавалося б, цей варіант вимагає не так багато вкладень від домовласників: ви приєднуєтеся до центральної магістралі, місто подає та очищає вам воду. Ось тільки тече вона старими трубами, а її дебет обмежений і регламентується міським комунальним господарством. Напевно вам доведеться додатково розв'язувати питання з очищенням. Саме тому в містах такі популярні альтернативні доставки питної води.

Зазначимо, що бувають інші варіанти водопостачання із центральної магістралі — наприклад, коли воно організовується у котеджному містечку чи житловому комплексі з однієї артезіанської свердловини. Дебет води у разі розподіляється на певну кількість котеджів чи квартир.

Свердловина "на пісок"

Свердловина "на пісок"

Індивідуальне водопостачання будинку створюється за допомогою буріння свердловини, і в будь-якому випадку вона робиться у піщаних ґрунтах. При цьому фахівці можуть пройти шари чорнозему, суглинку, глини, але тільки в піску вода може бути придатна для використання.

Пісок – природний фільтр, проходячи крізь нього вода дренажує та очищається. Зрозуміло додаткове доочищення ще знадобиться, але цьому етапі природа нам допомагає.

Також, як ми вказували вище, саме в піску створюється природний водний резервуар, що накопичує дебет води.

Для влаштування водопостачання у приватному будинку буряться свердловини завглибшки 40-70 метрів.

Артезіанська свердловина

Артезіанська свердловина

У нашій країні водопостачання будинку з артезіанської свердловини не роблять. Однак така вода глибокого залягання може бути використана для водопостачання окремого села, селища, району.

Зазначимо, що необдумане створення артезіанських свердловин (їхня глибина від 180 метрів) може вплинути не просто на ґрунтові води, а й на найближчі водоймища, поставивши їх під загрозу висихання. Тому важливо, щоб держава регламентувала їхнє буріння, і допускала до неї компанії лише після перевірок та отримання дозволів.

Стандартний колодязь

Стандартний колодязь

Ще кілька десятків років звичайні колодязі не викликали у людей жодних побоювань. Природна вода, не «з-під крана з хлоркою» — у чому може бути проблема?

А проблема в тому, що колодязі копаються на глибині 10-14 метрів, тоді як хімікати з добрив, важкі метали, відходи каналізації та інші речовини осідають у шарі землі на глибині до 20 метрів. Тільки глибше починається природна фільтрація.

Так що якщо ви плануєте таке водопостачання приватного будинку, врахуйте фактори ризику: вигрібна або зливна яма поряд (ваша чи сусідів), городи та поля, хімікати з яких після кожного дощу потраплятимуть у колодязь. Копати воду поруч із дорогою — також не дуже гарна ідея (хоча придорожні колодязі у нас поширені).

І, зрозуміло, без очищення вода з колодязя не підходить для пиття — у ній підвищена концентрація заліза та інших мікроелементів, які є шкідливими для людини.

Водночас у регіонах, де до ґрунтових вод дуже складно дістатися, стандартні колодязі можуть стати виходом із ситуації. Наприклад, у Карпатах, де неможливо зробити свердловину через шари граніту в ґрунті.

Абіссінський колодязь

Абіссінський колодязь

Абіссінський колодязь — найменш глибокий з усіх перерахованих варіантів — глибина залягання води до 8 метрів. Його конструкція проста: у свердловину вставляється труба з фільтром та насос для викачування води.

У сучасних умовах система водопостачання у приватному будинку навряд чи може бути забезпечена таким джерелом.

По-перше, обсяг води з абіссинського колодязя недостатній для великого будинку. Його можна розглядати лише для маленьких заміських ділянок.

По-друге, далеко не скрізь є ґрунтові води на такій глибині: одним у цьому питанні пощастить, іншим ні.

Елементи системи водопостачання будинку

Система водопостачання у приватному будинку організовується різноманітним обладнанням для забору, накопичення, транспортування, розподілу та очищення води.

Насоси для забору води

Водопостачання будинку з власної свердловини забезпечується, насамперед завдяки такому елементу як насос — пристрою, що виконує перекачування води.

Заглибні насоси

Заглибні насоси найчастіше використовують у приватних будинках.

Свердловина, яку ви пробурили для водопостачання, опресовується пластиковою трубою з фільтром наприкінці. У цю трубу опускається заглибний насос – у ньому також є власний фільтр. Він занурюється на певну глибину, де є постійний підпор води та той дебет, який потрібний для вашого будинку.

Насос має розширювальний бак. Він розширюється, щоб тиск у системі водопроводу не підвищувався або не падав за різних обсягів споживання води. Ще одна важлива опція – частотний перетворювач, і ми рекомендуємо вибирати занурювальні насоси, які оснащені ним. Ця вбудована технологія, схожа на коробку передач, регулює потужність відповідно до потреби у воді. Наприклад, якщо у вас працює один кран — підтримує 7% потужності, якщо на додаток до нього включається тропічний душ — 40% тощо.

Поверхневі насоси

Таке обладнання застосовується рідше, оскільки працює з малою кількістю води та не дає сильного тиску. Якщо вам необхідно забезпечити водопостачання приватного будинку заввишки трохи більше одного поверху, напору може бути достатньо. Але для великих будинків у поверхневого насоса не вистачить тиску, щоб розподіляти весь об'єм води по поверхах та кімнатах.

Поверхневі насоси використовуються для невеликих котеджів, для невеликого відбору води (наприклад, з колодязів).

Також це може бути величезна напівпромислова насосна станція, яка застосовується для водопостачання у котеджних містечках. У цьому випадку вона відбиратиме воду з артезіанської свердловини.

Поверхневі насоси використовуються для невеликих котеджів Поверхневий насос
Вибір насосів для води

Вибір насосів для води

При виборі насоса важливо пам'ятати, що він повинен викачувати ту кількість води, яка відповідає дебету свердловини та необхідна для сантехніки, трубопроводу та потреб мешканців.

Нормальний дебет води – 3-4 куби на годину; він повинен дорівнювати (або перевищувати) обсяг споживання. Споживання розраховується за кількістю мокрих точок, людей, які проживають у будинку, та пропускною спроможністю сантехнічного обладнання.

Накопичувальні ємності

Власники приватних будинків можуть використовувати накопичувальні ємності, щоб забезпечити водопостачання будинку, коли відсутня електроенергія та робота насоса неможлива.

Наприклад, з ємності, де накопичено 2000 літрів, недовго природним шляхом може йти вода в кран. Наскільки це ефективно? Можливо, вигідніше купити генератор, який забезпечить вас електрикою у будь-який час.

Цілком інше значення має накопичувальний бак гарячого водопостачання — ємність, яка накопичує об'єм гарячої води, необхідний сім'ї.

На сьогодні недоцільно у великому будинку встановлювати двоконтурний котел, який забезпечує опалення та підігріває воду для побутових потреб.

Пояснимо чому. Максимальна протока води в одному з контурів – 17 літрів. Тим часом щогодини система водопостачання може і повинна подавати 66 літрів, з яких 40 – гаряча вода. Теплої води з котла може бути недостатньо, особливо в моменти пікового споживання (вранці, увечері, у вихідні), а також для великої родини.

Тому краще поставити накопичувальну ємність, де буде об'єм гарячої води відповідно до ваших потреб.

Трубопровід

Ми наполягаємо на тому, що трубопровід у системі водопостачання має бути професійним та якісним.

Можна без проблем замінити елементи, що опускаються у свердловину або встановлюються в будинку. Навіть труба, яка йде в землі від свердловини, теж відносно легко розкопується. Принаймні, при цьому ви не пошкоджуєте свій будинок і це не впливає на ваш комфорт.

Однак труби, розташовані в будинку в бетоні, а також під фундаментом, дуже складно демонтувати. При демонтажі страждають елементи інтер'єру – плитка, паркет тощо.

Тому коли справа доходить до трубопроводу — вибирайте максимально довговічний варіант. До таких варіантів не відноситься поліпропілен, чорний або металопластик. Пошитий поліетилен брендів Uponor, KAN або REHAU — наша щира рекомендація клієнтам.

Трубопровід Пошитий поліетилен REHAU
Пристрої для контролю водопостачання

Пристрої для контролю водопостачання

Водопостачання приватного будинку має цілу низку пристроїв, що забезпечують тією чи іншою мірою, його контроль.

Перший такий елемент – насос, який має у першій насосній групі частотний розподільник. Він контролює потужність, залежно від того, скільки води в будинку використовується на цей момент.

Також контролюючі елементи є в ємності, де накопичується гаряча вода.

Для контролю витоку води в «мокрих» зонах вдома використовується система «Нептун». Якщо на датчик цієї системи потрапляє вода, вона закриває подачу води сервоприводом – таким чином ви запобігаєте затопленню.

Важливу функцію контролю виконують манометри. Вони встановлюються у свердловині: до першого фільтра та після нього. Манометри дозволяють проаналізувати стан фільтра. Якщо на вході тиск становить 3 бари, але в виході 2, отже він забився і потребує обслуговування чи заміни.

Обладнання для очищення води

Раніше ми згадували, що пісок є природним фільтром для води. Разом з тим, не можна думати, що такого очищення достатньо. В умовах складної екологічної ситуації в підземних водах містяться мікроелементи, що демонструють усе «багатство» та різноманітність таблиці Менделєєва. У крихітних концентраціях залізо, берилій, фтор, стронцій, миш'як, мідь, свинець тощо можуть бути відносно безпечними. Але найменше перевищення концентрації спричиняє серйозні наслідки для здоров'я людини.

Традиційно, вода зі свердловини має три проблеми — надлишковий вміст заліза, жорсткість і сірководень.

Стандартне очищення має відбуватися за наступною схемою.

Фільтр грубого очищення позбавляє воду від піску, який несе насос. Далі в першій балонній системі працює знезалізнювач — фільтр з іонно-обмінними смолами, який, як абсорбент, витягує мікроелементи. Також вода проходить через пом'якшувач, вугільну стружку для очищення від сірководню, а потім потрапляє в бойлер і кран.

Така водопідготовка ще не означає, що у вас утворюється питна вода. Для пиття будь-яка вода (навіть з артезіанської свердловини!) придатна лише після фільтрації багатоступеневої системи обробки води зворотним осмосом, з мінералізатором або структуризацією.

Наші проєкти

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

  • Їдальня
  • Спальня
  • Ванна кімната
Припливно-витяжна установка Jablotron Futura L

Пристрій має велику кількість функцій. Витяжка відпрацьованого повітря та подача свіжого повітря, також за рахунок вбудованого рекуператора, припливне повітря може нагріватися.

VAV-клапани Jablotron Variobreeze

Пристрій регулює потік повітря, що подається, встановлюється на повітропроводи і безпосередньо пов'язане з вентиляційною установкою

Jablotron Room CO2 Sensor

Датчик контролю рівня вуглекислого газу, встановлюється в кожному приміщенні та передає вентустановці інформацію про якість повітря

Внутрішній блок кондиціонера FXSQ японської фірми Daikin

Канальний внутрішній блок розміщується в нішах і стельових зонах. Призначений для створення комфортної температури у приміщенні

Щілинні дифузори серії LOOK фірми Madel

Обладнання розміщується в стельових зонах, призначене для розподілу повітря, що подається вентустановкою та кондиціонером, за приміщенням

Програматори Jablotron Boost Button

Устаткування монтується у вимикачі у "брудних" зонах, призначене для посиленого видалення відпрацьованого повітря

Система комплексного очищення Refiner Power Ecowater

Система призначена для фільтрації та пом'якшення води, що подається. Якість води підвищується до максимально можливого рівня

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

  • Спальня
  • Технічне приміщення
  • Дитяча
  • Котельня
Канальний кондиціонер Daikin FBA 60

Кондиціонери Daikin FBA 60 – потужні спліт-системи канального типу, призначені для прихованого монтажу практично будь-якого приміщення.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann

Конвектор Kampmann використовується для обігріву приміщення, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Радіатори Kermi therm

Радіатори Kermi therm відрізняються елегантним дизайнерським виконанням, максимальною тепловіддачею та коротким періодом нагріву.

Газовий конденсаційний котел від німецького бренду Viessmann.

Котел призначений для ефективного опалення житлових приміщень та для підігріву води.

Тепловий насос Viessmann Vitocal 200-S

Високоефективний тепловий насос нового покоління, який може використовуватися для опалення, охолодження повітря, а також нагрівання води.

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

  • Вітальня
  • Ванна кімната
  • Міні-котельня - 1
  • Міні-котельня - 2
Двощілинний лінійний дифузор TROX

Канальний кондиціонер Daikin FDXM 35F

Бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ

Електричний котел Vaillant Eloblock

Розширювальний бак Zilmet

Рефайнер Ecowater - система пом'якшення і фільтрації води

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

Монтаж водопостачання

  • Проєктування водопостачання
  • Встановлення насосів
  • Монтаж зовнішнього водопроводу
  • Розведення внутрішнього водопроводу
  • Підключення споживачів води
  • Організація гарячого водопостачання заміського будинку
01
Проєктування водопостачання

Проєктування водопостачання

При проєктуванні потрібно чітке розуміння, де пробиватиметься свердловина, який дебет води ви матимете, скільки потрібно матеріалу для транспортування в котельню, оскільки туди заводиться цільна труба. Також інженерам для проєкту необхідні розведення системи водопостачання в будинку, паспорти сантехніки від дизайнера, схема розведення сантехніки в плані та розгортання стін, де позначено цю сантехніку. З урахуванням цих параметрів визначається діаметр труб у системі. В ідеальному варіанті будинок проєктується одночасно з інженерними рішеннями. Якщо «коробка» будівлі вже є – водопровід у кресленнях закладається одночасно з каналізацією та системою опалення.

02
Встановлення насосів

Встановлення насосів

Компанія Альтер Ейр допоможе вам на етапах організації, створення схеми, підведення та встановлення водопостачання приватного будинку. Зробити все правильно можна лише з урахуванням безлічі нюансів, про які мають уявлення лише фахівці. Під час встановлення насосів передбачається залягання труби на глибині не менше метра (з урахуванням промерзання взимку). Для заглибного насоса вибирається глибина з оптимальним підпором та дебетом води.

03
Монтаж зовнішнього водопроводу

Монтаж зовнішнього водопроводу

При водопостачанні у приватному будинку зовнішній водогін монтується після буріння свердловини. Вибирається насос, потужністю, що дорівнює дебету свердловини. Згідно з цими параметрами, вибирається трубопровід потрібного перерізу.

04
Розведення внутрішнього водопроводу

Розведення внутрішнього водопроводу

Розведення внутрішнього водопроводу буває двох типів — тупикове або променеве. У першому випадку з однієї труби розходиться трубопровід у «мокрі» зони. Гідравлічно це складніший варіант, оскільки важко відкалібрувати тиск. Важливо також правильно розрахувати діаметр головної труби, від якої йдуть відгалуження. При променевій розводці з гребінки (колектора) окремі труби йдуть у кожну «мокру» зону. Індивідуальне підведення води в «мокрі» точки дозволяє контролювати всі зони незалежно одну від іншої. При різному розведенні по-різному встановлюватиметься система антизатоплення «Нептун». Іноді у великих будинках встановлюється комбінована система: скажімо, на першому поверсі — променева, на другому — тупикова.

05
Підключення споживачів води

Підключення споживачів води

Підключення пристроїв, що споживають воду, здійснюється за схемою водопостачання котеджу, яка формується згідно з паспортом свердловини, дебетом води, розгорненням сантехніки. У сучасному будинку вода підводиться не лише до сантехніки, раковин та унітазів. Встановлюються й інші побутові пристрої (пральні машини, посудомийні машини), які споживають воду. Тому важливо цей етап довірити фахівцям, які складуть правильну карту пристроїв, що споживають воду.

06
Організація гарячого водопостачання заміського будинку

Організація гарячого водопостачання заміського будинку

Після того, як підведення в будинок здійснено, і вона очищена до потрібного рівня іонно-обмінними смолами, вода відправляється в бак гарячого водопостачання. Для подальшого використання вона нагрівається газовим котлом, електрокотлом або тепловим насосом.

Опалення та водопостачання для приватного будинку (с. Зелений Бор)
Опалення та водопостачання для приватного будинку (с. Зелений Бор)
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Гаряче водопостачання в приватному будинку - варіанти реалізації від інженера Alter Air
Гаряче водопостачання в приватному будинку - варіанти реалізації від інженера Alter Air
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Водопідготовка: для дому та квартири
Водопідготовка: для дому та квартири
Всі внутрішні системи в квартирі від вентиляції до водоочистки - м. Київ, вул. Липська
Всі внутрішні системи в квартирі від вентиляції до водоочистки - м. Київ, вул. Липська
Огляд креслень і рішень по вентиляції, кондиціонування, водопостачання та каналізації в будинку 380 м²
Огляд креслень і рішень по вентиляції, кондиціонування, водопостачання та каналізації в будинку 380 м²

Поширені питання

Що потрібно для водопостачання приватного будинку?

Створення системи водопостачання неможливо здійснити без кваліфікованої допомоги. Проєкт, підбір обладнання, монтаж та встановлення, підключення та обслуговування – все це вимагає втручання професіоналів. Досвідчена команда Альтер Ейр займається проєктуванням та монтажем водопостачання та каналізації усередині будинку. Ми гарантуємо комплексний підхід, який забезпечить найбільшу ефективність.

Також ми допоможемо вам реалізувати такий додатковий функціонал системи як:

  • побутове водоочищення — пом'якшувач та знезалізнювач, які не тільки зроблять воду безпечною, а й збільшать термін служби техніки;

  • водоочищення за допомогою зворотного осмосу, який забезпечить у будинку м'яку питну воду;

  • систему антизатоплення «Нептун» для контролю витоку води;

  • професійний підбір та монтаж сантехніки від найкращих світових виробників;

  • реалізацію зовнішніх септиків для каналізації у заміських будинках;

  • комплексне сервісне обслуговування систем водопостачання, каналізації, водоочищення та зворотних осмосів, системи «Нептун».

Як зробити водопостачання приватного будинку?

У цьому матеріалі ми відповіли на всі основні питання, пов'язані з улаштуванням водопостачання. Яке б джерело водопостачання ви не вибрали, яке б обладнання не встановили, важливо, щоб дотримувався баланс між споживанням і дебетом води.

У жодному разі ми не рекомендуємо реалізовувати водопостачання на практиці без підтримки спеціалістів. Самостійні рішення можуть призвести до втрат часу і грошей — якщо не зараз, то в майбутньому, коли система дасть збій.

Яка система індивідуального водопостачання краща?

Зараз найкращий варіант включатиме наступні елементи:

  • занурювальний насос із частотним перетворювачем,

  • труба зі зшитого поліетилену Uponor до котельні,

  • променева розводка внутрішнього трубопроводу з трубами Upanor,

  • система контролю витоку води «Нептун» із сервоприводами, що перекривають кожну «мокру» зону,

  • водоочищення на основі знезалізнення та пом'якшення.

Залишились питання? Бажаєте мати в будинку грамотно створену довговічну систему водопостачання? Телефонуйте за номером: 0 800 335 941 або залиште заявку на нашому сайті.

Замовте систему водопостачання будинку

Оставьте заявку и менеджеры Альтер Эйр свяжутся с Вами в течении дня

Замовте систему водопостачання будинку
Відгуки і питання
  • 5 / 5

    Иван

    Да, согласен, делать водоснабжение без водоочистки сейчас нельзя. Строю уже второй дом и буду обязательно ставить и на бытовую и питьевую воду. Кстати всю инженерию в прошлом доме делали тоже в Альтер Эир.

  • Команда Alter Air

    Вітаємо, Іване! Ми щасливі співпрацювати з вами, дякуємо, що обираєте Альтер Ейр!

  • 5 / 5

    Станіслав

    Добрий день! Я будую будинок в київській області, для водопостачання обрав шлях буріння скважни і поставку води за допомогою насоса. Як зрузуміти скільки буде потрібно води для 4-х осіб?

  • Команда Альтер Ейр

    Доброго дня, Станіслав. Для прорахунку необхідної кількості води необхідно розуміти ваші побутові потреби, пропускну здатність сантехніки та кількість і частоту використання побутової техніки: пральної машини, посудомийки тощо.