3 варіанти управління системами кондиціонування

Автор запису
22 бер 2017
8 хв читання
3 коментарі
5 / 5
Упраління кліматом в приміщенні

Головне завдання системи управління кліматом в приміщенні де знаходяться люди це утримання ключових параметрів в оптимальних діапазонах, для відносної вологості повітря показник повинен знаходитися в районі від 40 до 60%, для температури в районі від 20 до 24 градусів. Не менш важливими є режими роботи кліматичної системи за відсутності людей (у черговому режимі), а так само здатність підлаштовуватися під динамічну зміну зовнішніх температур і тепла, що виділяється в приміщенні (обладнанням і людьми). Від цього безпосередньо залежить економічність її роботи, споживана потужність. Тому коли розглядається мультизональна система кондиціонування для великих приватних будинків, офісів, виробничих підприємств, торгово-розважальних центрів припускають кілька варіантів управління кліматом, різної складності. Масштаб системи визначає складність і функціональність системи її управління, специфіку її налаштування. Для цього використовується комплекс апаратно-програмних рішень від виробників кліматичних систем.

Ми детально розглянемо кожну з них, оцінимо їх переваги та недоліки. Як «живий» приклад будемо розглядати продукцію компанії Дайкін (Японія), як виробника еталонних рішень в даній області.

Незалежне керування кожним внутрішнім блоком

Пульти управління

Самий традиційний спосіб управління системою кондиціонування — індивідуальним регулюванням кожним внутрішнім блоком з пульта дистанційного керування. Така система добре себе показує в тих випадках, коли мова йде про порівняно невелику мульти спліт систему, наприклад для квартири. Однак, тут слід враховувати, що у звичайній мульти системі, на відміну від мультизональної VRV/VRF системи, всі внутрішні блоки можуть працювати тільки в одному режимі одноразово. Тобто або всі блоки працюють в режимі охолодження, або всі в режимі обігріву приміщення. Тому при виборі обладнання важливо позначити вимоги, що пред'являються до системи інженеру, який буде займатися проєктуванням системи.

Центральне управління системою кондиціонування

Дана система управління кондиціонуванням використовується в тих випадках, коли потрібно більший рівень автоматизації, а масштаб системи робить індивідуальне управління не раціональним. Система з центральним пультом управління може перемикати режими роботи в залежності від часу доби, підлаштовувати роботу системи згідно показань датчиків в автоматичному режимі. Крім цього, такий пульт управління може інформувати про параметри не тільки у реальному часі, а й відправляти дані на віддалений комп'ютер, вести журнал роботи і що найбільш важливо для обслуговування — проводити самодіагностику обладнання.

Економія електроенергії правильно спроєктованої, змонтованої і налагодженої системи автоматики може скласти до 70% відносно системи яка не має такої.

Центральне управління системою HVAC-R

Управління кліматом: система Daikin

Застосовується з великими мультизональними системами кондиціонування, які в свою чергу інтегровані з системою вентиляції та опалення. Кращим прикладом таких систем є Daikin VRV IV, її можливості ми розглянемо далі в якості еталону. Все управління системою кондиціонування в будівлі здійснюється з одного пульта, який може автоматизувати режими його роботи, вести облік спожитої електроенергії та давати дані про роботу системи в реальному часі. Для інтеграції з усіма кліматичними системами в будівлі використовується пульт Intelligent Touch Manager, що відноситься до класу систем управління BMS (Building Management Systems).

На відміну від звичайного пульта управління він буде контролювати роботу системи HVAC-R (опалення, вентиляція, кондиціонування та охолодження), а не тільки кондиціонування повітря. По суті в одній системі будуть об'єднані — кондиціонери, вентиляційні установки з рекуперацією тепла, теплові завіси, теплові насоси, датчики вологості, температури і навіть освітлення. Природно що в такій системі може (і буде) обладнання інших виробників, тому пульт ITM оснащується цілим набором інтерфейсів, в числі яких Modbus, KNX, BACnet, LonWorks, WAGO, Di/Pi, що дозволяє забезпечувати централізований моніторинг і управління.

Допоможемо з підбором системи управління

Ще однією перевагою подібної системи Intelligent Touch Manager можна назвати функції обліку електроенергії і можливість оптимізувати на основі отриманих даних енергоефективність. Крім того, для зручності користування, можна моніторити і управляти системою через веб-інтерфейс віддалено, для того потрібно організувати підключення до мережі (lan). З метою зручності та безпеки управління може здійснюватися виключно в рамках локальної мережі, при бажанні можна відкрити доступ і для зовнішнього управління з глобальної павутини. Природно монтаж систем кондиціонування такого класу найбільш складний і для виконання подібної роботи потрібна професійна монтажна бригада яка працює по грамотно складеній проєктній документації.

Підсумки

З наведеної інформації наочно видно що чим більше масштаб системи, тим вище вимоги до системи управління. Збільшення масштабу веде за собою збільшення експлуатаційних витрат, що означає істотні фінансові втрати від неточності вибору робочих параметрів. Саме з цього само по собі обладнання не є гарантією ефективності роботи системи, набагато важливіше грамотне проєктування системи кондиціонування. Система не зможе ефективно реагувати на зміну кліматичних параметрів якщо обладнання буде не правильно розміщено, а датчики і лінії зв'язку не працюватимуть належним чином.

З урахуванням того, що навіть найпростіша система кондиціонування повітря для будинку працює в комплексі з вентиляцією і опаленням, слід або спочатку замовляти проєкт в комплексі у спеціалізованій компанії. Або при замовленні системи кондиціонування надавати документацію і доступ на об'єкт інженеру. Це дозволить йому створити для вас кліматичну систему яка по максимуму задовольнить ваші вимоги.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
 • 5 / 5

  Андрей

  Очень хорошо, что существуют такие модули для управления. Технологии и до этого дошли. Спасибо автору за статью. Конструктивно, обширно и познавательно.

 • 5 / 5

  Ольга

  А что же делать, если один из таких пультов, по какой-либо причине, перестал функционировать? Они же чаще всего идут в комплекте со всем оборудованием.

 • Альтер Эйр

  Можно обратиться к официальному поставщику или в наш магазин. Для уточнения наличия конкретной модели, позвоните нашим консультантам.