Пам'ятка користувачам акумуляторних батарей

Автор запису
17 лют 2016
7 хв читання
0 коментарів
0 / 5

Пам'ятка споживачам свинцево-кислотних акумуляторних батарей (АБ) всіх відомих типономіналів і варіантів цільового призначення

Основні причини відсутності на сучасному рівні техніки, яка б забезпечувала високу надійність роботи акумуляторних батарей. А також, щоб вона дозволяла використовувати всі відомі в даний час способи і засоби технічного обслуговування хімічних джерел струму (хдс).

Свинцево-кислотна акумуляторна батарея

Повсюдне масове застосування матеріалу переробки утилізованих АБ в якості сировини для виготовлення активної маси нових акумуляторів призводить до можливості наявності різних домішок, що згідно ГОСТ, ДСТУ на виробництво АБ суворо обмежена або взагалі виключено. Цей чинник призводить до того, що в одній партії акумуляторних блоків (АБл) всі АБл відрізняються по ємності. Інколи дуже сильно.

При заряді і подальшому циклуванні нових АБл, для того, щоб попередити їх аварійне пошкодження (наприклад, через навіть незначний перезаряд), як правило, практикують значний недозаряд.

Через те, що нові АБл (всі без винятку) недозаряджені, неможливо провести высокооб'єктивную діагностику.

Зважаючи на викладене, у разі постачання від заводу-виробника нової АБ в її складі можуть виявитися однотипні АБл з різницею вихідної переданої ємності, (яку слід визначати згідно з ПТЕ, ДСТУ після досягнення повного заряду кожного АБл) на рівні до 20% в частках номінальної ємності (Сн) і більше.

Якщо АБл у складі нової АБ при високому рівні нерівномірності працездатності виявляться встановленими наступним чином:

  • найслаший АБл – з боку плюсового виводу,
  • решта – в порядку наростання рівня якості їх характеристик – від плюсового до мінусового висновку АБ,то така нова АБ не зможе надійно працювати на максимальне навантаження.

Довідка

Під впливом струму розряду (штатного навантаження) відбувається зниження розрядної напруги (∆Uр) на полюсних виводах кожного АБл.

Різні акумуляторні батареї

При рівних умовах ∆Uр залежить від величини внутрішнього опору (r) кожного АБл.

При цьому, чим більша щільність струму розряду і чим більша тривалість його дії, тим більше ∆Uр , що може привести до різниці величин Uр серед АБл у складі АБ.

Утворена різниця величин Uр в ланцюзі послідовно з'єднаних АБл має властивість спонтанно прагнути до самознищення, викликаючи високоінтенсивний саморозряд АБ. Він супроводжується швидким зниженням величини розрядної напруги на полюсних виводах цієї батареї, але його виникнення важко передбачити.

З точки зору фізики, це відбувається наступним чином.

При штатному навантаженні розрядний струм в акумуляторі протікає від мінусового до плюсового виводу (від меншого потенціалу до більшого). При наявності різниці величини ΔUр струм саморозряду також протікає від акумулятора з меншим ΔUр до того акумулятору, де ΔUр більше.

Саме в зв'язку з цим, у вищеподаній ситуації струм саморозряду, який наростає по мірі збільшення струму навантаження, буде викликати високоінтенсивне наростання величини опору току штатного навантаження.

Такий стан загрожує швидкою непередбачуваною аварійною відмовою при роботі АБ на штатне навантаження при високих густинах струму розряду.

Згоріла свинцево-кислотна акумуляторна батарея
Згоріла свинцево-кислотна акумуляторна батарея

Однак, якщо ті ж АБл будуть розташовані так, щоб з боку плюсового виводу був найбільш сильний акумуляторний блок, а решта від плюсового до мінусового висновку АБ – в порядку зменшення рівня їх сили, то вектор струму саморозряду буде збігатися з вектором спрямованості струму штатного навантаження. При інших рівних умовах, АБ буде працювати безвідмовно до досягнення максимально можливої повноти розряду на штатне навантаження.

Висновок

Зважаючи на викладене, тільки при забезпеченні технічної можливості повноти заряду кожного АБл у складі вводиться в експлуатацію нової (капітально відремонтованої) АБ можливо провести высокооб'єктивну оцінку стану кожного АБл. Установка АБл у складі АБ з урахуванням даних такої діагностики дозволить попередити аварійність АБ на перших 50% ресурсу її служби.

Для забезпечення такої можливості доцільно застосовувати автоматичні зарядно-розрядні пристрої (ІАЗРП), в алгоритмі роботи яких використовується методика проведення:

  • формувального заряду, - контрольного розряду,
  • відновлювального обслуговування,
  • діагностики свинцево-кислотних акумуляторних блоків.

Примітка. При проведенні таких робіт не вимагається зняття обслуговуваного АБл з об'єкта їх використання. Перший дослідно-промисловий зразок цього ІАЗРП заплановано до початку його реального використання в 4 кварталі 2015 р.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Відгуки відсутні