Проєктування вентиляції: ТОП 10 питань, які ви задаєте найчастіше

Автор запису
17 лют 2016
13 хв читання
2 коментарі
5 / 5

Проєктування систем вентиляції – компанія Альтер Ейр успішно займається цим ось уже майже 10 років. За цей час нами було розроблено та реалізовано величезну кількість різних проектів. І, хоч кожен наш клієнт відрізняється своїми запитами і побажаннями, але питання стосовно вентиляциї у всіх дуже схожі.

Проєктування систем вентиляції

Ми зібрали ТОП 10 найбільш поширених питань про проектування вентиляції і постаралися відповісти на них якомога простіше і доступніше. Вашій увазі пропонуються відповіді директора компанії «Альтер Ейр» Дениса Солов'я.

Що таке вентиляція?

Вентиляція – це організований повітрообмін у приміщеннях, яким людина може керувати. Вентиляція включає в себе як приплив повітря, так і забір відпрацьованого повітря з приміщення (газів або запахів). Найчастіше люди представляють вентиляцію виключно як видалення певної кількості повітря з приміщення і не розглядають варіант (або не знають про його існування) подачі зовнішнього повітря в приміщення за допомогою вентиляційного обладнання.

Вентиляція може бути як припливною, так і витяжною, залежно від призначення приміщень і вимог, які до них висуваються. В одні приміщення важливо подати чисте повітря, інші приміщення потребують лише видалення повітря.

Існує варіант примусового забору повітря з приміщення, з припливом певної кількості повітря через нещільність дверей і вікон всередину приміщення. Проте, дана система вентиляції функціонує не так ефективно, як хотілося б і не може забезпечити повноцінний повітрообмін у приміщенні.

Товари зі статті

Дуже часто клієнт хоче знати навіщо йому витрачати свій час і гроші на проектування системи вентиляції, якщо можна встановити обладнання без проекту.

Важливо відзначити, що звернувшись до людей, які стверджують, що вони зможуть зробити систему вентиляції без проекту, Ви ризикуєте витратити набагато більше часу і коштів, залишившись у результаті з неефективною і неправильно працюючою (або зовсім не функціонуючою) системою вентиляції. Довірившись таким горе-фахівцям, в кінці кінців, Ви можете отримати безграмотну реалізовану систему з цілим рядом недоліків:

 • неправильно підрахований діаметр повітропроводів;
 • неправильна кількість повітря, що подається в приміщення;
 • неправильне встановлення вентиляційних вузлів;
 • неякісний монтаж вентиляційного обладнання.

Переваги складання проєкту

 1. Головна перевага полягає в тому, що замовник отримує документ, що дозволяє наперед побачити концепцію системи вентиляції, яка буде в його будинку, квартирі чи офісі
 2. Маючи на руках проект, клієнт може побачити, де розміщуватимуться повітроводи, вентиляційні решітки та інше обладнання, яким воно буде, зможе детальніше дізнатися його характеристики
 3. Проєкт дає можливість узгодити всі ці елементи з дизайном приміщення, гармонійно поєднавши інтер'єр і систему вентиляції
 4. Складання проєкту забезпечує створення професійно організованої системи вентиляції з урахуванням всіх побажань самого клієнта
 5. Наявність проекту мінімізує можливість виникнення якихось непорозумінь між замовником і виконавцем.
 6. Проєкт дозволяє оцінити правильність монтажу в майбутньому.
 7. Наявність проєкту забезпечує можливість незалежної оцінки правильності і коректності запропонованих рішень.

Грамотный проект системы вентиляции обеспечит качественный воздухообмен на протяжении многих лет

Які типи обладнання рекомендується використовувати для вентиляції будинку чи квартири?

Для будинку і квартири найчастіше використовуються невеликі вентустановки.

Оптимальним варіантом для приватного будинку або квартири буде використання припливно-витяжної системи, яка забезпечує подачу свіжого повітря в житлові приміщення і видалення повітря з цих та інших зон.

Крім того, у житлових будинках, котеджах або квартирах можуть бути окремі витяжні системи для санвузла, ванної кімнати, кухні та інших приміщень, які найчастіше не підключаються до припливно-витяжної системи вентиляції.

У чому різниця між набірними та моноблоковими припливно-витяжними системами?

У житлових приміщеннях використовуються набірні або моноблочні системи.

Набірна система

Набірна система складається з окремих вентsузлів, вентиляторів, шумоглушників, електрокалориферів, автоматики для управління калорифером, фільтр-касет, зворотних клапанів, повітроводів і т. д. Вся ця система виглядає як "гілка" з вентагрегатами, вона відповідає за подачу повітря в приміщення, видаляє відпрацьоване повітря і повинна поєднуватися з витяжною системою.

Моноблочна система

Моноблочна система – це венткоробка з шумопоглинаючим корпусом, в якій зібрано все обладнання, необхідне для вентиляції: вентвузли, електрокалорифери, фільтр-касети, електродвигуни і т. д. Фактично, моноблочна система – це комплексне рішення для вентиляції приміщення. Вона може встановлюватися в підшивну зону стелі, монтуватися у вертикальному положенні безпосередньо на стіну або ставиться на підлогу.

Підлогові установки розраховані на експлуатацію в приватних будинках і котеджах, для квартир вони не підходять. Ідеальна зона розташування – спеціальна венткамера або горище. Відмінним вибором буде вертикальна установка від шведського бренду Systemair, що поєднує в собі еталонну якість і надійність.

Проект системы вентиляции: красным изображена подача воздуха, а синим - забор.


Настінні установки
можуть використовуватися в будь-яких приміщеннях, у тому числі і квартирах. Це невеликі вентустановки до 700 м³/год при опорі 150 Па. Дане обладнання, як правило, відрізняється приємним дизайном, який не порушить інтер'єр будь-якого приміщення. Установку слід розміщувати в технічному приміщенні (санвузол, гардероб, опалювальний балкон або спеціальна ніша).

Горизонтальні моноблочні установки для стельової зони володіють одним великою перевагою – прихований монтаж в підшивну зону стелі. Рекомендуємо звернути увагу на припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла від компанії Daikin, які характеризуються низьким рівнем шуму і відмінною продуктивністю.

Різні вентустановки конструктивно відрізняються одна від одної. Існують установки тільки з рекуперацією тепла, проте є також агрегати з рекуперацією тепла і вологи витяжного повітря. При рекуперації тепла і вологи в приміщенні піднімається рівень відносної вологості, що позитивно впливає на людський організм. Відносним недоліком таких пристроїв можна назвати незначну передачу запахів деякими моделями.

Ціна на вентиляційні установки залежить від кількох факторів: ефективність й економічність, наявність автоматики та управління, а також бренд.

Які фактори потрібно враховувати клієнту, який бажає отримати систему вентиляції квартири чи будинку?

Слід пам'ятати, що система вентиляції займає певний простір у житловому приміщенні. Тому замовник повинен бути готовий виділити невелику ділянку квартири чи будинку для організації системи вентиляції.

Дуже часто люди замислюються про вентиляцію квартири чи будинку, вже маючи на руках готовий проект інтер'єру від дизайнера. Однак проектування вентиляції повинно відбуватися до розробки дизайну інтер'єру, до проекту стелі. Необхідно враховувати місце для обладнання і повітроводів, адже при монтажі системи вентиляції доведеться опускати стелі (в окремих зонах або повністю), використовувати фальшбалки.

Стеля в житлових приміщеннях (спальня, вітальня, кухня) може не опускатися при певному плануванні: коли коридор повністю прилягає до стінки житлової кімнати. У таких випадках можна забезпечити ефективний повітрообмін за допомогою додаткових вентиляційних решіток.

Висота стелі також відіграє велику роль у проєктуванні системи вентиляції. Чим нижче стеля, тим складніше завдання.

Які розрахунки виконуються при проєктуванні систем вентиляції?

Проект ділиться на 2 частини: розрахункову і графічну. Розрахункова частина містить декілька обов'язкових складових:

Розрахунок повітрообміну

Враховується призначення приміщень, їхня площа, кількість проживаючих людей, розраховується необхідна кількість повітря для кожного приміщення.
В результаті створюється таблиця, яка наочно демонструє приміщення і необхідну для них кількість повітря. Підраховується кількість поданого і видаленого повітря, для оптимального повітрообміну. Отримані цифри вказують на кількість повітря, яке необхідно подати в приміщення і видалити. Виходячи з цих показників, підбирається обладнання.

Аеродинамічний розрахунок

Він виконується при наявності готової схеми системи вентиляції. Здійснюється розрахунок кожної ділянки системи, розрахунок втрати тиску на кожній ділянці, підбір діаметрів кожної ділянки повітропроводів, уточнюються швидкості у вентиляційних решітках або дифузорах.
Фактично, на даному етапі розраховується опір повітропроводів та інших елементів системи вентиляції, що необхідно для правильного підбору вентустановки.
Аеродинамічний розрахунок важливий не тільки для з'ясування потужності та ефективності вентустановки, але і для система не працювала надто гучно.

Розрахунок розподілу повітря

Виконується для мінімізації шуму від вентиляційного обладнання і забезпечення допустимих швидкостей руху повітря всередині приміщення (для уникнення дискомфорту і протягів).

Акустичний розрахунок

Будь-яке працююче обладнання створює певний рівень шуму, тому система вентиляції повинна бути спроектована так, щоб повітря на виході з решітки або дифузора не створювало шуму. Встановлюється необхідність використання шумоглушників в системі і визначається їх кількість.

Коли вентиляційне обладнання окупиться?

Окупність обладнання прямо пропорційно залежить від витрати повітря і бренду обладнання. Іноді найправильншим рішенням буде зупинити свій вибір дорожкому й ефективнішому вентиляційному обладнанні, яке дозволить Вам економити і окупиться вже через 3-5 років. 2. Навіщо потрібен проект вентиляції, які переваги надає розробка проекту?

Яке значення має правильність і точність всіх розрахунків?

Точність і правильність всіх розрахунків необхідна для:

 • ефективного функціонування системи вентиляції та забезпечення якісного повітрообміну.
 • обґрунтованого визначення вартості системи вентиляції.

З чого складається проєкт вентиляції?

В проєкті подаються:

 • вихідні дані, на основі яких виконується проект (місто, основні вимоги, призначення приміщення, зовнішня температура, вимоги до температури усередині приміщення, кількість людей, що знаходяться в приміщенні).
 • графічна частина – креслення, які можуть бути у вигляді планів, розрізів, видів, діаграм окупності, прорисовок окремих складних вузлів проекту.
 • описова частина, в якій обґрунтовуються прийняті рішення, вказується вибране обладнання та його характеристики в конкретній системі, споживання електрики і т. д.

Які характеристики обладнання мають вирішальне значення під час проектування систем вентиляції?

Головними характеристиками є:

 • рівень шуму від роботи обладнання;
 • кількість споживаної електроенергії;
 • можливість управління устаткуванням;
 • ефективність рекуперації.
Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
 • 5 / 5

  Софія

  Дякую за якісний матеріал, у якому корисна та цікава інформація. Дуже багато відповідей на запитання які цікавили раніше.

 • 5 / 5

  Сергей

  Действительно интересная статья! Спасибо, Альтер Эйр за познавательную информацию в каждом вашем материале!