Пасивний будинок: що це, як функціонує, доцільність будівництва в Україні

10 років на ринку
10 років на ринку

Володіємо безцінним досвідом. Знаємо, що і до чого

Офіційний дилер
Офіційний дилер

Вся продукція сертифікована. Гарантія від виробника

Проектуємо по всій Україні
Проектуємо по всій Україні

Реалізація проектів з вентиляції, кондиціонування та опалення

Монтаж обладнання
Монтаж обладнання

Власні інсталятори виконають установку будь-якої складності з гарантією

Доставка по Києву і Україні
Доставка по Києву і Україні

Кур'єр і служби поштової перевозки. Замовлення більше 4000 грн - безкоштовно.

Проект інженерних систем
Проект інженерних систем

Підбір і проектування систем будь-якої складності. Розробка концепцій по всій Україні

Готівковий та безготівковий розрахунок
Готівковий та безготівковий розрахунок

Оплата при доставці, в офісі або через касу банку. Платник ПДВ

Постгарантійне осблуговування
Постгарантійне осблуговування

Обслуговування після закінчення терміну гарантії або не гарантійного випадку

Схожі матеріали

Що таке "пасивний будинок" і як він працює?

Пасивний будинок або енергозберігаючий будинок (нім. Passivhaus) — споруда, основною особливістю якої є відсутність необхідності опалення або мале енергоспоживання.

Якщо говорити простіше, то пасивним можна назвати той дім, на опалення якого буде йти мінімальна кількість енергії.

У Німеччині за цей мінімум взяли 15 кВт·год/м². В Україні цей показник піднімається до 40 кВт·год/м² при тому, що звичайні будинки в середньому споживають не менше 120 кВт·год/м². Така різниця виникає через те, що українські зими холодніші, ніж у західній Європі, і досягти такого невеликого енергоспоживання можна, але не рентабельно.

Не плутайте пасивний будинок з «розумним», який тільки контролює електроенергетичний баланс, або активним, який не просто економить енергію, а й створює свою. Енергозберігаючі будинки з'явилися в Німеччині більше 20 років тому і лише сьогодні стають популярними у нас.

Витрата теплової енергії за типами будівель в Німеччині

Індивідуальний житловий будинок

(140 м2 загальної площі)

Річна витрата тепла

кВт·год/м2 на рік

Питома витрата тепла

кВт·год/м2

Стара будівля

300

136

Типовий будинок 70-х рр.

200

91

Типовий будинок 80-х рр.

150

68

Будинок низького

енергоспоживання 90-х рр.

0-70

14-32

Будинок ультранизького енергоспоживання

30-15

7-14

Сучасний пасивний будинок

менше 15

менше 7


Така енергоефективність досягається за допомогою максимальної герметизації будівлі та зменшенню кількості температурних містків (містків холоду). Температурним містком стане будь-яке місце в будинку (включаючи підлогу, дах, незабиті щілини у дверних отворах), де утеплення буде більш тонким, порівняно з іншими огороджувальними конструкціями, шаром ізоляції. Поширена помилка – це відмова від утеплення плити балкону, є продовженням перекриття.

За тією ж логікою працює й енергоефективний будинок. Крім самих обігрівачів (радіаторів), тепло виробляють побутові прилади (телевізор, пилосос, фен) і самі люди. До того ж не можна забувати про сонячну енергію, яку дім отримує через вікна. У пасивному будинку все отримане тепло зберігається з допомогою правильної архітектурної ідеї (компактність, правильні форми, більше вікон у південній частині будівлі) та будівельних матеріалів з високою теплоізоляцією і герметичністю.

Схема теплоизоляции для пассивного дома

Вентиляція в пасивному будинку організовується таким чином, щоб не втрачати тепло при провітрюванні. Такий тип повітрообміну автоматично забезпечує свіжим повітрям кожне приміщення окремо. Наші фахівці рекомендують використовувати високоефективну систему вентиляції з рекуперацією тепла – це дозволить забезпечити будинок свіжим повітрям, при цьому за рахунок підігріву припливного повітря витяжним – позбавить від необхідності встановлення калориферів.На сьогоднішній день в припливно-витяжних установках застосовуються пластинчасті і роторні рекуператори. Оскільки ККД обох видів теплообмінників в значній мірі відрізняється від конструкції і матеріалів - алюміній, сталь, пластик, кераміка і навіть спеціальний папір, тому відзначимо лише основні відмінності. Роторний теплообмінник менш схильний до ризику обмерзання і частково повертає вологу в припливне повітря. При цьому повітряні потоки змішуються, що повертає частину видаленої повітряної маси в припливне потік. Що може бути не дуже добре при видаленні повітря з санітарної зони (деякі виробники частково усунули цю проблему, що знизило їх ККД). У пластинчастому рекуператорі повітряні потоки не змішуються, тому такий варіант забезпечує на 100% подачу свіжого повітря з вулиці в приплив, крім того, відсутність рухомих деталей робить їх термін служби більше, а обслуговування простіше. В остаточному підсумку вентиляційна установка вибирається виходячи з поставлених завдань.

Схема вентиляции в пассивном (энергоэффективном) доме

Плюси і мінуси енергоефективних будинків

В Європі при будівництві витрати зростають лише на 5% (в Україні розкид становить 10-35%), і вони окупаються вже в перші 7-10 років експлуатації.

У нашій країні ситуація трохи складніша, тому що утеплення проводиться за іншими стандартами, витрати виходять великими і, як наслідок, будівля окупиться тільки через пару десятків років. Це можна пояснити двома причинами:

  1. В Україні при теплоізоляції по німецькому зразку будуть великі тепловтрати. Різниця температур всередині і зовні в нашій країні більша, особливо в опалювальний сезон, тому енергії для обігріву теж потрібно більше.
  2. У Німеччині за температурну норму в приміщенні у світлий час доби взяли +19°C з розрахунком на те, що вночі температура буде ще знижуватися. В Україні температура протягом доби повинна становити не менше + 20°C.

Так, для того, щоб мінімізувати або повністю відмовитися від використання горючих видів палива в Україні практично обов'язковим є залучення сонячної енергії за допомогою колекторів. Хоча, враховуючи українську погоду в другій половині осені і взимку, краще відразу доповнити систему ТЕНами, зазвичай їх монтують в баки з водою. Так само є готові рішення - баки ГВП та опалення з вбудованими тенами.

Варто звернути увагу на те, що тільки вакуумні сонячні колектори придатні для цілорічної роботи, володіють високим ККД (до 95%) і здатні давати тепло навіть в похмурі дні. Природно що цей вид «сонячних батарей» найдорожчий, більше бюджетним варіантом є термосифонні і плоскі сонячні колектори. Вони підходять тільки в якості нагріву води для системи гарячого водопостачання та басейнів в теплу пору року. Так само термосифонні колектори можуть обходиться без циркуляційного насоса в контурі, що здешевлює підсумкову вартість системи сонячного гарячого водопостачання.

Що стосується ціни сонячних колекторів – для повної укомплектації будинку на 4 людини вам доведеться витратити не менше 30 тисяч гривень. Зате, крім економії в майбутньому, ви отримаєте екологічно чистий спосіб вироблення енергії. До того ж, на тлі постійних подорожчань електроенергії та опалення в останні роки, разове вкладення в 30 тисяч здається все більш вдалою інвестицією.

Також не забувайте, що пасивний будинок – це не тільки утеплений каркас з хорошою вентиляцією будинку, але і грамотне наповнення: електрообладнання класу енергозбереження А ++, а це світлодіодні лампи замість ламп розжарювання, енергоефективна побутова техніка (найвище споживання у холодильників, тому до їх вибору теж потрібно відповідально поставитися), сантехніка зі зниженою витратою води. Саме поняття пасивний будинок не передбачає встановлення кондиціонера. Однак, якщо ваш проект не є в повній мірі пасивним будинком і планується установка системи кондиціонування, вона обов'язково повинна бути інверторного типу.

как выглядит пассивный (энергосберегающий, энергоэффективный) дом

Підсумок

Отже, пасивний будинок – хороше вкладення: ви отримуєте будівлю, яке не шкодить довкіллю, і величезну економію на опаленні та електроенергії в майбутньому. Але перед тим як вирішити, вам потрібен типовий будинок чи пасивний, ми все-таки радимо провести докладний розрахунок, тому що за приблизними оцінками енергоефективний будинок обійдеться вам в середньому на 100 тисяч гривень дорожче.

Також ви можете розглянути варіант, в якому енергоефективність зменшиться приблизно до 50-70 кВт•год/м2 на рік, але зате така міра дозволить вам значно скоротити витрати при будівництві. В умовах сьогоднішньої економічної ситуації таке рішення є одним з найбільш рентабельних. Так що, якщо ви плануєте будувати будинок і готові інвестувати в нього гроші, то енергоефективний будинок – відмінне рішення.

Також необхідна буде примусова вентиляція пасивного будинку з рекуперацією тепла. Вона дозволить скоротити витрати на енергоресурс і забезпечить якісний повітрообмін всередині будівлі.

Відгуки