Вентиляція в лазні: правила та схеми облаштування

Вентиляція у лазні
Підтримання правильної температури та вологості
Рівномірна подача та видалення повітря
Фільтрування припливного повітря в кілька етапів
Гарантія на обладнання

Вентиляція у лазні – необхідна кліматична система з кількох причин. По-перше, у таких приміщеннях необхідна підтримка правильної температури та вологості повітря. По-друге, у парилці збирається чимало людей, і всі вони видихають вуглекислий газ, який потрібно оперативно видаляти. В іншому випадку дихати в приміщенні стане неможливо, і замість відпочинку можна отримати погане самопочуття. По-третє, у лазні завжди підвищена вологість, і вона загрожує появою плісняви та конденсату. Необхідно оперативно видаляти надлишки вологи, одночасно забезпечуючи відвідувачів киснем та комфортним мікрокліматом загалом.

Саме тому така важлива правильна вентиляція в лазні. Тільки за допомогою коректно підібраної вентиляції вдасться створити здорову атмосферу.

Вентиляція у лазні

Необхідність вентиляції у лазні

Давайте докладніше обговоримо, навіщо потрібна вентиляція у лазні. Сьогодні відвідування подібних приміщень є швидше дозвіллям або оздоровчою мірою, ніж необхідністю. Тому важливо забезпечити максимальний комфорт для відвідувачів лазні та організувати мікроклімат, який не шкодитиме здоров'ю.

Ось лише кілька причин, чому система вентиляції у лазні дуже важлива:

  1. У лазні постійно змінюється температура, для приміщення характерна підвищена вологість. Такі кліматичні параметри незабаром призведуть до псування обладнання та обробки приміщення. Дорогий ремонт у цій ситуації може знадобитися незабаром. Однак якщо знати, як зробити гарну витяжку в лазні, то можна запобігти негативним наслідкам.

  2. Тепле та вологе середовище – ідеальне місце для розмноження бактерій та появи грибка. Позбутися їх буде практично неможливо, оскільки в лазні не можна використовувати хімічні засоби. Тому важливо запобігти появі цих неприємних явищ.

  3. Парилка – це замкнутий, герметичний простір, в якому збирається багато людей, а також постійно підтримується підвищена температура та вологість. Люди видихають вуглекислий газ, що заповнює приміщення, і завдяки кліматичним показникам стає надзвичайно небезпечним для людей. Тому вентиляція в парилці потрібна обов'язково – для насичення приміщення киснем та усунення вуглекислого газу.

Раніше у лазнях усі ці проблеми вирішувалися банальним регулярним провітрюванням. Однак у сучасних приміщеннях такий підхід неприпустимий через кілька причин:

  • хаотичне змішування гарячих і холодних повітряних потоків призводить до виникнення конденсату, який неодмінно сприятиме виникненню плісняви;

  • відбуваються великі втрати тепла, які збільшують витрати на повторне прогрівання приміщення.

Щоб організувати коректне вентилювання приміщень та нівелювати всі негативні моменти, необхідно грамотно спроєктувати систему примусової вентиляції. Найкраще з цим завданням впораються фахівці інженерної компанії, оскільки зможуть врахувати всі нюанси.

Схема правильної вентиляції для лазні

На лазню, хоч вона і є специфічним приміщенням, поширюється основне правило організації вентиляції:

- чисте повітря подається в ті зони, де люди перебувають більшу частину часу;

- відпрацьоване повітря видаляється з так званих брудних зон, таких як санвузол, вбиральня, душова.

При цьому повітрообмін відбувається з дотриманням балансу: кількість повітря, яке подається, має в повному обсязі згодом забиратися витяжною вентиляцією.

Схем вентиляції для таких приміщень може бути багато, оскільки все залежить від конструктивних особливостей.

Варіанти облаштування вентиляції у лазні

Варіантів системи не так багато. Існує два основні способи організації системи вентиляції в лазні – природна та примусова. Перша – бюджетний та водночас застарілий варіант. Примусова система передбачає наявність приладів, які будуть не тільки подавати і забирати повітря в потрібних кількостях, але і не вимагатимуть втручання людини, тобто забезпечать автоматичний повітрообмін.

Варіанти облаштування вентиляції у лазні

Природна вентиляція

Природна вентиляція в сауні чи бані передбачає організацію повітрообміну, що базується на фізичних процесах. Зовні і всередині приміщення повітря має різну температуру, а також існує значна різниця в атмосферному тиску, це сприяє утворенню "тяги". Повітря з вулиці, надходячи у лазню, витісняє відпрацьоване повітря природним шляхом.

Приплив повітря здійснюється через вентиляційні решітки або припливний клапан.

Через те, що холодніші повітряні маси завжди знаходяться внизу, а гарячі - вгорі приміщення, отвір для припливу розташовується ближче до стелі. Таким чином, свіже повітря, як холодніше, поступово опускатиметься вниз, насичуючи киснем все приміщення.

Витяжний отвір, як правило, роблять у стелі, якщо це можливо. Його закривають спеціальною решіткою, обладнаною заслінкою. Заслінка дозволяє зупинити витяжку повітря під час використання лазні, щоби гаряче повітря не викидалося на вулицю. При необхідності, заслінку можна відкрити, щоб видалити нагріте повітря на покрівлю.

Перевага у даної схеми вентиляції лише одна: бюджетність.

Недоліків – маса:

  1. Неможливість регулювати об’єми повітря, що надходить.

  2. Повітря, що подається, буде вуличної температурои, а отже - охолоджуватиме приміщення в зимовий час.

  3. Відсутність фільтрації повітря сприяє попаданню пилу та алергенів у приміщення.

  4. Зважаючи на відсутність регуляції об’ємів повітря, неможливо забезпечити якісний повітрообмін.

Комбінована схема

Припливний клапан – прилад, який іноді використовують для більш ефективної природної вентиляції. Клапан подає свіже повітря, будучи встановленим у зовнішній стіні приміщення.

Перевага припливного клапана – можливість автоматичного функціонування зі зміною кількості повітря. Регуляція повітряних потоків відбувається залежно від зовнішньої температури. Однак при вуличних показниках нижче від -5°С прилад зупиняє роботу.

При цьому для створення тяги припливний клапан вимагає організації примусової витяжної вентиляції. Вона організовується за допомогою відцентрових вентиляторів, які видалятимуть відпрацьоване повітря. Ми рекомендуємо використовувати витяжні пристрої Meltem, які гарантують ефективну і тиху роботу.

Крім переваги перед природною вентиляцією, у припливного клапана зберігаються її недоліки.

Тому компанія Альтер Ейр рекомендує звернути увагу на припливно-витяжні установки, якщо вас цікавить правильна вентиляція у лазні.

Примусова вентиляція

Примусова вентиляція в лазні – це система, яка використовує спеціальні прилади для організації повітрообміну. Примусова система є оптимальним рішенням для вентиляції сауни, лазні та інших приміщень, у тому числі для вентиляції квартири чи будинку.

До приладів примусової вентиляції належать витяжні вентилятори, бризери, а також припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла або набірні пристрої.

Загалом примусову вентиляцію можна поділити на два основні типи:

  1. Децентралізована. Така вентиляція організовується окремо для кожного приміщення і працює безпосередньо в ньому. Наприклад, встановлюється побутовий рекуператор, який відповідає і за витяжку, і за подачу повітря.

  2. Централізована. Дана система передбачає наявність установки, від якої в різні кімнати розводяться димарі. З “брудних” зон повітря забирається, у “чисті” – подається.

Примусова вентиляція
Рекомендоване обладнання


Брізери
Брізери

Витяжний вентилятор
Витяжний вентилятор

Побутові рекуператори повітря
Побутові рекуператори повітря

Припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла
Припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла

Способів організації децентралізованої вентиляції є кілька. Наприклад, вона може бути заснована на бризерах - пристроях подачі повітря, які можуть здійснювати його підігрів та фільтрацію. Їх важливо доповнювати витяжними вентиляторами, інакше організувати коректну циркуляцію повітря не вдасться.

Побутові рекуператори монтуються в стіну, подають повітря в приміщення, а потім викидають відпрацьоване повітря надвір.

Назва "побутовий рекуператор" продиктована наявністю теплообмінника (рекуператора) усередині пристрою. Рекуператор, зазвичай, є пластинчастим. Відпрацьоване повітря, що видаляється, проходячи через пластини, нагріває їх своїм теплом. Після цих же пластин проходить чисте повітря з вулиці, забираючи це тепло. Таким чином, у приміщення надходить уже нагрітий потік. Принцип рекуперації незамінний для влаштування вентиляції в парній, оскільки підігріте повітря менше остужатиме приміщення та скоротить витрати на обігрів.

Рекуператори часто працюють у режимі Push Pull, тобто подають та забирають повітря по черзі. Тому для організації системи вентиляції краще використовувати два такі пристрої: один подаватиме повітря, а другий водночас – забиратиме. Після цього рекуператори змінюються ролями.

При використанні побутових рекуператорів потрібні витяжні вентилятори в "брудних" зонах. Вони забиратимуть вологу та запахи із санвузла, душової та вбиральні кімнат.

Однак для примусової припливно-витяжної вентиляції в лазні подібні пристрої використовуються рідко – через невелику потужність, маленький коефіцієнт рекуперації і досить високу вартість, що не відповідає пропонованої якості повітрообміну.

Виняток становлять лише припливно-витяжні установки Meltem M-WRG-II, які гарантують повітрообмін 100 м3/год. Вони можуть використовуватися і як ефективні децентралізовані системи, і як централізоване обладнання завдяки можливості розведення повітроводів. Переваги пристрою Meltem:

  1. високий ККД рекуперації;

  2. достатня продуктивність для організації правильного повітрообміну;

  3. можливість роботи з датчиками CO2 та вологи, що особливо актуально для влаштування вентиляції в парній;

  4. якісна фільтрація припливного повітря завдяки фільтру класу F7;

  5. можливість подачі повітря в декілька приміщень через повітропроводи.

Пристрій буде неактуальним лише для дуже великих приміщень.

Централізована вентиляція, як згадувалося раніше, передбачає наявність самого пристрою, повітроводів подачі та забору повітря, а також повітророзподільників та агрегатів забору повітря (решіток, дифузорів, анемостатів).

Як правило, централізовані установки обладнано рекуператором. Вони працюють із великими повітряними масами. Підібрати правильне обладнання можна для будь-якого приміщення за умови, що в ньому ще не закінчений ремонт. Таке обмеження продиктоване необхідністю розведення повітроводів.

Централізовані установки забезпечують вентиляцію за кратністю або за кількістю людей. Однак найкращим варіантом для правильного пристрою вентиляції у лазні будуть прилади, що працюють за датчиками CO2.

Серед таких пристроїв важливо відзначити моделі Futura M та Futura L від компанії Jablotron. Вони не тільки орієнтуються на показники датчиків CO2, але й обладнані VAV-клапанами, які допомагають подавати різну кількість повітря в різні приміщення. Таким чином система значно економить електроенергію та забезпечує комфорт.

Серед інших переваг – той самий високий ККД, наявність фільтрів, автоматизація управління. А особливо актуальною є можливість роботи зі спеціальним датчиком Boost Button, який забезпечує посилену витяжку повітря при активації.

Замовте консультацію по вентиляції лазні

Для отримання консультації від спеціалістів компанії Alter Air, залиште заявку на сайті

Замовте консультацію  вентиляції лазні

Вентиляція допоміжних приміщень лазні

Душова

Важливо пам'ятати, що душова вважається "брудною" зоною, тому звідти у будь-якому випадку потрібно організувати відтік запахів та вологи.

Залежно від обраної системи вентиляції лазні, вентиляція в душовій може бути організована або за допомогою витяжного повітроводу (у разі централізованої системи) або витяжним вентилятором.

Прибанник

Прибанник знаходиться дуже близько до парилки, тому більше за інших приміщень страждає від перепадів температур. Через це утворюється конденсат на стінах, тому важливо передбачити оптимальне провітрювання. У прибанниках часто використовують припливно-витяжні установки, які можуть оперативно усунути вологу, і при цьому подавати до приміщення оптимальну кількість кисню.

Горище

​Якщо в приміщенні є горище, то потрібно подбати про його провітрювання теж, оскільки там знаходяться крокви, яким не є корисним постійний вплив вологи. Відсутність вентиляції може призвести до обвалення покрівлі. Тому пар, що потрапляє в даний простір, необхідно видаляти.

Цокольний поверх

Іноді цокольний поверх використовують для організації домашніх приватних лазень. У такому разі вентиляція стає обов'язковою системою, оскільки від ефективності повітрообміну залежатиме цілісність всього будинку. Таку лазню важливо правильно спроєктувати, передбачивши простір між стінками та утеплювачем.

І звичайно, в жодному разі не можна використовувати природну вентиляцію для лазні на цокольному поверсі. Тільки повноцінна припливно-витяжна система, бажано централізована.

Особливості вентиляції у сауні

Розробляючи схему вентиляції в лазні, важливо правильно позначити всі зони та підібрати оптимальне обладнання. Лазня – це приміщення із високим рівнем вологи, із високими температурами. Тому важливо організувати витяжку у місцях високого вмісту вологи, а також приплив у місцях тривалого перебування людей. У такому приміщенні, як басейн, слід скористатися осушувачами повітря. Пам'ятайте, що надмірна волога негативно впливає на всі матеріали, у тому числі на опірні конструкції. А також врахуйте, що людям украй потрібен кисень при стресових ситуаціях, а відвідування сауни є стресом для організму, хоч і спрямованим на позитивний результат.

Особливості вентиляції у сауні
Вентиляція у лазні під ключ від Альтер Ейр

Вентиляція у лазні під ключ від Альтер Ейр

Компанія Альтер Ейр професійно займається проєктуванням та організацією вентиляційних систем. Наші інженери знають все про Державні Будівельні Норми, розбираються у вент. обладнанні, можуть розрахувати необхідний повітрообмін та забезпечити його.

Звернувшись до нашої інженерної компанії, Ви отримаєте консультацію, яка призведе до подальшої співпраці. Ми підберемо оптимальну систему вентиляції, створимо проєкт і реалізуємо його, вибравши найкраще обладнання, що відповідає вимогам та бюджету. Після цього Ви зможете звертатись до нас за сервісним обслуговуванням.

Наші проєкти

Вентиляція, опалення та осушення повітря в басейні, смт. Гостомель, площа 70 м²

  • Басейн
ОСУШУВАЧ ПОВІТРЯ CALOREX VARIHEAT AA 600 VH

Модульна установка канального осушення з опцією припливу/витяжки повітря та опцією водяного калорифера (для догрівання припливного повітря)

РАДІАТОРИ ZEHNDER CHARLESTON

Дизайнерські радіатори від німецького виробника, тепло та комфорт втілені в оригінальному дизайні

Вентилятор канальний Soler&Palau TD-350/125 Silent (230-240V 50/60)

Призначений для монтажу в повітропроводи круглого перерізу, використовується в системах вентиляції житлових та комерційних приміщень

Вентиляція, опалення та осушення повітря в басейні, смт. Гостомель, площа 70 м²

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika

  • Пральня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika

Вентиляція в будинку 150 м2 - с. Погреби, вул. Нова

  • Опалення і ГВП
  • Водопідготовка
Бак для підготовки гарячої води на 300 л

Бак об'ємом в 300 л підібраний спеціально для системи опалення на базі теплового насоса Viessmann. Він використовує тепло від теплового насоса, накопичує його і акумулює у воді. За рахунок цього мешканці будинку завжди мають достатні запаси гарячої води для будь-яких потреб.

Тепловий насос "повітря-вода" Viessmann Vitocal 100S

Тепловий насос Vitocal 100-S AWB-M 230V 101.A04 від німецького виробника Viessmann розроблений для роботи за принципом «повітря-вода». Базова комплектація призначена для забезпечення системи опалення та гарячого водопостачання. При дооснащення функцією «active cooling», в жаркий період система може працювати на охолодження приміщення.

Насосна група Meibes

Насосні групи Meibes серії V-UK призначені для використання в системі опалення з метою циркуляції теплоносія, який надходить з теплогенератора в контур опалення. Область застосування - нерегульовані контури опалення, такі як контур радіаторів, контур нагріву бойлера ГВП, вентиляція, басейн тощо.

Бак розширювальний Zilmet CAL-PRO 35 л

Розширювальний бак Zilmet CAL-PRO на 35 л призначений для компенсації зміни об'єму води в системі опалення. Він запобігає перепади тиску і допомагає знизити споживання енергії. Використовується разом з котлами і насосами. Баки бренду Zilmet відрізняються високою міцністю, зносостійкістю і антикорозійними властивостями.

Uponor Smatrix Base Контролер X-145 Bus 6X

Uponor Smatrix Base - це система інтелектуального управління температурою повітря в приміщеннях. Показує необхідність опалення або охолодження повітря, дозволяє включати і вимикати економний режим в окремих кімнатах, має 7 програм планування і кілька режимів управління - для температури в приміщеннях, для температури підлог тощо.

Насос рециркуляції ГВС WILO Star-Z 20/4 EM

Циркуляційні системи питного водопостачання, для застосування в промисловості й інженерії будинків і споруд. Даний циркуляційний насос передбачений тільки для перекачування питної води. Стійкий до струмів блокування двигун. Корпус насоса з бронзи, робоче колесо зі зміцненого скловолокном синтетичного матеріалу, керамічний вал з вугільними підшипниками ковзання з синтетичною смолою.

Бак Viessmann Vitocell 100-E, тип SVW, 200 л

Буферна ємність для теплового насоса. Різнобічне застосування у системах опалення з кількома теплогенераторами і теплопоспоживачів завдяки наявності декількох патрубків підключення прямої та зворотної магістралі, а також додаткових точок для підключення вимірювальних приладів. Ідеально підходить для використання разом з геліоустановки, тепловими насосами і твердопаливними котлами.

Бак Viessmann Vitocell 100-E, тип SVW, 200 л

Буферна ємність для теплового насоса. Різнобічне застосування у системах опалення з кількома теплогенераторами і теплопоспоживачів завдяки наявності декількох патрубків підключення прямої та зворотної магістралі, а також додаткових точок для підключення вимірювальних приладів. Ідеально підходить для використання разом з геліоустановки, тепловими насосами і твердопаливними котлами.

Система комплексної водоочистки Ecosoft ECOSOFT FK-1354 CEMIXA

Система комплексної водоочистки Ecosoft призначена для поліпшення якості води для побутового використання. Вона підбирається після проведення аналізу води. Призначена для зменшення жорсткості, очищення від заліза та інших шкідливих домішок. Компанія Ecosoft вже багато років є лідером на ринку водоочищення і водопідготовки.

Бак розширювальний Zilmet CAL-PRO 35 л

Розширювальний бак Zilmet CAL-PRO на 35 л призначений для компенсації зміни об'єму води в системі опалення. Він запобігає перепади тиску і допомагає знизити споживання енергії. Використовується разом з котлами і насосами. Баки бренду Zilmet відрізняються високою міцністю, зносостійкістю і антикорозійними властивостями.

Бак для солі Ecosoft

У даний бак завантажується сіль, яка необхідна для розчину для промивання очисної завантаження. Використовується для пом'якшення води і в комплексній водоочищення.

Вентиляція в будинку 150 м2 - с. Погреби, вул. Нова

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

  • Балкон
  • Спальня
  • Кухня-вітальня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Daikin FTXS25K

Інверторний кондиціонер Daikin FTXS25K/RXS25L3 - модель пішла далеко вперед від подібних пристроїв, розробники з'єднали в ній абсолютно весь функціонал, який може знадобитися для забезпечення комфортного мікроклімату в будь-якому приміщенні.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann NK

Конвектор Kampmann Katherm NK використовується для обігріву приміщень, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

  • Вентиляція
  • Подача повітря
  • Кондиціювання
Вентустановка Jablotron Futura L

Повітропровід Airflex гнучкий ізольований

Повітропровід з оцинкованої сталі в теплоізоляції

Канальний внутрішній блок кондиціонера Daikin FBA50A9

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

Вентиляція та кондиціонування офісу, ЖК “Нова Англія”
Вентиляція та кондиціонування офісу, ЖК “Нова Англія”
Вентиляція та кондиціювання в апарт-готелі | Огляд об'єкта з архітекторами бюро Nav.kolo.nas
Вентиляція та кондиціювання в апарт-готелі | Огляд об'єкта з архітекторами бюро Nav.kolo.nas
Вентиляція в приватному будинку: способи та правила організаціїї
Вентиляція в приватному будинку: способи та правила організаціїї
Вентиляція, опалення та осушення повітря в басейні 70 м2, смт. Гостомель
Вентиляція, опалення та осушення повітря в басейні 70 м2, смт. Гостомель
Вентиляція та кондиціювання квартири - огляд реалізованого об'єкту в ЖК Obolon Residences
Вентиляція та кондиціювання квартири - огляд реалізованого об'єкту в ЖК Obolon Residences
Вентиляція зі змінною витратою повітря та кондиціювання у квартирі 167 м²: огляд чорнових робіт
Вентиляція зі змінною витратою повітря та кондиціювання у квартирі 167 м²: огляд чорнових робіт

Поширені питання

Які помилки можливі влаштуванні вентиляції в лазні?

Головна помилка – це припустити відсутність вентиляції у лазні. Наступну помилку можна припустити при виборі обладнання, якщо підібрати недостатньо продуктивну систему. Відмова від рекуперації – теж велика помилка, дана технологія дозволить значно заощадити кошти та забезпечити комфорт. Також не рекомендується організовувати витяжну вентиляцію через стіну, оскільки це може призвести до утворення конденсату всередині стіни та подальшого гниття. Краще видаляти повітря на покрівлю через вентилятори.

Як покращити вентиляцію у дерев'яній бані?

У дерев'яній лазні, як і в будь-якій іншій, краще використати примусову систему вентиляції, відмовившись від природної. Те саме стосується вентиляції дерев'яного будинку.

Як працює вентиляція басту у лазні?

Вентиляція в сауні під назвою bastu передбачає наявність отвору припливу, через яке повітря потрапляє під піч, де нагрівається. За законами фізики, нагріте повітря прагне вгору, після чого починає остигати і опускатися до підлоги. Далі у справу вступає витяжний канал, розташований внизу приміщення, куди повітря йде під впливом різниці тисків. У витяжній трубі розташований трійник, який може направити повітряний потік або на вулицю, або назад у приміщення. Він використовується для регулювання жару.

Чи потрібна вентиляція сауни у приватному будинку?

Так, вентиляція в лазні потрібна у будь-якому випадку. Без цієї системи конструктив будинку буде схильний до випробувань температурами і вологою, що може призвести до його руйнування. Також в невентильованому вологому і гарячому просторі люди будуть погано себе почувати. А саме приміщення страждатиме від грибка. Загалом важливо організувати повноцінну вентиляцію приватного будинку, а не тільки лазні.

Замовте вентиляцію у лазні під ключ

Залишіть заявку, менеджери зв'яжуться з Вами протягом дня

Замовте вентиляцію у лазні під ключ
Відгуки і питання
Відгуки відсутні