Вентиляція лазні (бані): обладнання, правила і поради по організації

10 років на ринку
10 років на ринку

Володіємо безцінним досвідом. Знаємо, що і до чого

Офіційний дилер
Офіційний дилер

Вся продукція сертифікована. Гарантія від виробника

Проектуємо по всій Україні
Проектуємо по всій Україні

Реалізація проектів з вентиляції, кондиціонування та опалення

Монтаж обладнання
Монтаж обладнання

Власні інсталятори виконають установку будь-якої складності з гарантією

Доставка по Києву і Україні
Доставка по Києву і Україні

Кур'єр і служби поштової перевозки. Замовлення більше 4000 грн - безкоштовно.

Проект інженерних систем
Проект інженерних систем

Підбір і проектування систем будь-якої складності. Розробка концепцій по всій Україні

Готівковий та безготівковий розрахунок
Готівковий та безготівковий розрахунок

Оплата при доставці, в офісі або через касу банку. Платник ПДВ

Постгарантійне осблуговування
Постгарантійне осблуговування

Обслуговування після закінчення терміну гарантії або не гарантійного випадку

Схожі матеріали

Чому потрібно проектувати систему вентиляцію до початку ремонтних робіт?

Чому це варто робити на такій ранній стадії? Такий підхід допомагає врахувати всі можливі фактори, уникнути ризиків в майбутньому і підібрати оптимальне обладнання. Проектування - та база, без якої всі наступні етапи впровадження систем будуть не такими якісними й ефективними.

Що дає проектування системи вентиляції:

 • тільки при таких умовах можна вписати інженерні комунікації в дизайн інтер'єру;
 • формування бюджету - проектування вентиляції дозволить вам подивитися точний кошторис проекту до початку монтажних робіт. Таким чином, ви зможете підібрати систему в строгих рамках виділеного бюджету;
 • точне узгодження всіх робіт зі «суміжниками» (будівельниками, дизайнерами, монтажниками і т.д.);
 • можливість інтеграції з іншими інженерними системами (кондиціонування, зволоження);
 • якісний результат. Проектування вентиляції дозволить створити ефективну систему вентиляції, яка максимально підходить під всі параметри і особливості приміщення.

Чим ретельніше буде продуманий проект, тим якісніше він буде реалізований. Індивідуальний підхід і інженерні розрахунки в сукупності принесуть в майбутньому для вас - зручність експлуатації, надійність роботи систем, їх відповідність санітарним, протипожежним, експлуатаційним і архітектурно-будівельним нормам. І основне - це економія і та ефективна робота системи вентиляції спільно з іншими інженерними комунікаціями.

Без вентиляції в лазні неможливо обійтися, інакше як видалити надлишкове тепло, що утворюється, пар/вологу з парильні і прилеглих кімнат. Тільки так ми збережемо внутрішнє оздоблення від конденсату і грибка. Крім цього, така міра служить для точного підтримання мікроклімату в приміщенні, будучи невід'ємною частиною обладнання для забезпечення відвідувачам комфортного перебування.

Необхідність вентиляції приміщення бані

Чому вентиляція лазні і сауни вимагає особливої системи вентиляції і на типові рішення для звичайних приміщень покладатися не можна.
Сам принцип облаштування лазні вимагає поділу її площ на різні кліматичні зони, що складно зробити без спеціального обладнання, адже безпосередньо в "парильні" дуже високі температури і вологість.
Саме це приміщення створює основні труднощі, в тому числі і для інших кімнат.

Просто провітрювати парильню не дуже розумний варіант:
 • по-перше, відбувається хаотичне змішування холодного і гарячого повітря з подальшим випаданням конденсату в обох,
 • по-друге, тепло втрачається не нормовано.

Обійтися без вентиляції в парильні лазні неможливо, так як це створює загрозу здоров'ю відвідувачів.

Скупчення вуглекислого газу в невеликому замкнутому приміщенні при високих температурах і вологості небезпечно навіть для людей, які не страждають на серцево-судинні захворювання.

Ще одна причина - псування оздоблення приміщення і обладнання, яке знаходиться в ньому.

Як бачимо, ніякого іншого варіанту, окрім як звернутися до фахівців з організації вентиляціїнемає, адже мова йде не просто про комерційний результат, а про безпеку.

Помилка на стадії проектування може коштувати, в найкращому випадку, якістю.

Як організувати вентиляцію в лазні


Схема вентиляції в парилці

У самій парильні завжди проектується природна вентиляція, вона розміщується у верхній зоні, оскільки гаряче повітря піднімається вгору і накопичується там.
Для більш ефективного і комфортного перебування людей в парильні, на нижню частину дверей встановлюють регульовану решітку, яка відшкодовує недоліки кисню і організовує повітрообмін в парильні.

Правильний проект вентиляции позбавить від підвищеного утворення конденсату і перегрітої пари в парильні, дозволить підтримувати нормальні умови в прилеглих кімнатах відпочинку та душових.

Збалансована система забезпечує приплив свіжого повітря в приміщення парилки і видалення перегрітого вологого назовні.
При бажанні система може гнучко підлаштовуватися під індивідуальні переваги клієнтів в процесі роботи.
При провітрюванні самої парилки, вам не потрібно буде відкривати двері, при нашій схемі достатньо буде відкрити решітки, весь пар вийде природним шляхом, тоді оббивка меблів не буде псуватись.

Основні правила влаштування вентиляції в лазні

Для роботи вентиляційної системи бані з високою ефективністю, варто знати кілька ключових принципів її побудови:

 1. Припливний отвір завжди повинен розташовуватися нижче витяжного через скупчення холодного повітря в районі підлоги і теплого в районі стелі. Розташувавуйте витяжний отвір ближче до стелі, а припливний – до підлоги.
 2. Розміщувати витяжний отвір безпосередньо на стелі також не рекомендується, оскільки в такому випадку воно буде дуже швидко прохолоджуватися і створяться різкі перепади температур.
 3. Спочатку, до будівництва або в процесі реконструкції, потрібно потурбуватися про систему вентиляції підлоги.
 4. Рекомендується залишати по одному дод. отвору на протилежних стінах лазні: для доступу свіжого повітря.

Використовуючи ці прості поради можна зробити витяжку в лазні ефективнішою при невеликих матеріальних витратах.

Схема вентиляції бані

Вентиляція передбанних приміщень 

Для передбанних приміщень і кімнат відпочинку проектується припливно-витяжна вентиляція. Розглянемо середньостатистичну лазню, де знаходиться близько десяти осіб й для дотримання санітарно-гігієнічних вимог щодо нормативного повітрообміну потрібно встановити систему примусової вентиляції.

Вона дуже важлива для зон відпочинку в бані, оскільки традиційно їх обробку роблять з дерева, яке добре утримує тепло, але здатне активно вбирати вологу. Інтенсифікація циркуляції повітряних мас захищає дерево від надмірної вологи при підтримці прийнятної температури повітря та рівня кисню.

Для душових же достатньо організувати витяжну вентиляцію і встановити пасивні припливні вентиляційні пристрої ( до прикладу, вентиляційні решітки у дверях, через які буде здійснюватися приплив свіжого повітря з кімнат відпочинку, де, в свою чергу, працює і приточна вентиляція).

        Витяжний отвір в лазні. Варіант 1 Витяжний отвір в лазні. Варіант 2

Обладнання для вентиляції бані

Припливно-витяжні установки з рекуперацією

Для організації вентиляції бані (парильні), ми, як правило, рекомендуємо використовувати припливно-витяжні установки з рекуперацією, але далеко не всі вентиляційні агрегати можуть підходити для вентиляції лазень. Причина в тому, що в багатьох припливно-витяжних боксах з рекуперацією використовуються паперові рекуператори пластинчастого типу, при високій вологості такий рекуператор дуже швидко стає непридатним. Тому для нашої завдання підходить тільки металевий пластинчастий рекуператор (як правило, це алюмінієвий, рідше мідний чи біметалічний). Використовувати роторні регенератори теж не раціонально через перемішування повітряних мас зовнішнього припливного і внутрішнього/витяжного повітря. Інженери Альтер Ейр, рекомендують використовувати припливно-витяжні установки Maico WS, Push Pull и Systemair SAVE VTC.

Причин для цього кілька:

 • висока якість шведського і немецького складання,
 • вигідна ціна щодо інших брендів,
 • висока продуктивність.

Подібні установки централізованої вентиляції зручні економією затрачуваних ресурсів на обігрів, бо використовують тепло повітря, що видаляється повторно.
Це важливо для лазні не тільки з економічної точки зору, але і в плані захисту від утворення конденсату. Підготовлене тепле повітря знадвору не викликає інтенсивного випадання конденсату при змішуванні з внутрішньої повітряною масою у приміщенні.
Крім того, це просто підвищує комфорт, домогтися подібного ефекту комфорту і економії енергії за допомогою "пасивної" вентиляції або звичайної системи припливно-витяжної вентиляції неможливо.

Канальні вентилятори

Поряд з централізованими вентиляційними установками в банях застосовують різні витяжні вентилятори, частіше канальні й настінні.
Вони виконують функцію локальної витяжки в лазні (приклад: душова), видаляючи зайву вологість.

 

Якщо в приміщенні доцільно ставити канальні вентилятори, то ми рекомендуємо встановлювати іспанські вентилятори для установки в круглі повітроводи Soler&PalauTD Silent. Оскільки лазня - це, насамперед, місце для відпочинку, тому важливо щоб людина не відчувала ніяких незручностей перебуваючи в ній. Тут вентилятор в шумопоглинаючому корпусі буде дуже доречним. Багатошаровий Silent успішно поглинає шум та вібрації працюючого вентилятора не впливаючи при цьому на продуктивність установки.

Настінні вентилятори

Німецькі осьові вентилятори Maico ECA iproЯкщо ж вільного місця в підстелевому просторі не знайшлося, то настінний вентилятор теж відмінно підійде для приміщення лазні. Найбільш затребувані у таких випадках вентилятори з вбудованим датчиком вологості, що істотно спрощує експлуатацію. При підвищенні відносної вологості вище допустимої норми вентилятор буде автоматично включатися і працювати до відповідності якості повітря нормальному рівню вологості. Як варіант можна використовувати вентилятори з таймером, роботу якого можна регулювати самостійно. Для таких цілей ми рекомендуємо використовувати німецькі осьові вентилятори Maico ECA ipro, в їх модельному ряді є обидва типи таких вентиляторів, а також пристрої оснащуються зворотним клапаном, що запобігає попаданню холодного повітря в приміщення після відключення вентилятора.

Цей текст лише коротке знайомство з організацією системи вентиляції в бані (парильні), адже проектування - це складний процес, що вимагає розрахунків необхідної продуктивності і обліку руху повітряних потоків для забезпечення максимального комфорту відвідувачам. Враховуючи специфіку роботи в умовах підвищеної вологості і температури, проект системи вентиляції повинен розроблятися кваліфікованим інженером з урахуванням санітарних нормативів.
Для отримання додаткової інформації та послуг проектування і монтажу вентиляційних систем звертайтеся в компанію Альтер Ейр.

Відгуки

Здравствуйте. Есть такая проблема, на полу стоять холодно. Печка работает исправно, баня утеплена. Можно ли это исправить? Что надо сделать для равномерного прогрева?

Игорь, здравствуйте. Равномерный прогрев помещения зависит от правильной вентиляции. Значит, было нарушено одно из основных правил организации вентиляции бани – расположите вытяжное отверстие ближе к потолку, а приточное – к полу. Таким образом, не будет происходить скапливания холодного воздуха в районе пола.

Так что в бане лучше устанавливать принудительную систему вентиляции?

Виталик, добрый день. Отвечая на Ваш вопрос, заметим, что способ организации вентиляции бани будет зависеть от определенных конкретных условий. Принудительная вентиляция способна обеспечить интенсивность воздухообмена помещения и является предпочтительнее. В некоторых случаях можно использовать только естественную. Но только принудительный способ вентиляции позволяет воздуху циркулировать равномерно.

Хотим в доме обустроить баню, но пока только на стадии планов. Сможете подсказать, какая вентиляция будет нужна при различных строительных материалах. Так как еще не определились точно.

Сергей Леонидович, попробуем ответить. При условии соблюдения правильного размещения отдушин и соответствия их размеров объемам помещений: естественная вентиляция хорошо будет работать в бане из бревна или бруса. Строительство каркасного здания означает герметичность конструкции. В таком случае необходимо организовывать принудительную вентиляцию. В бане, построенной из кирпича или пеноблоков организовывать только принудительную.

Хотим выразить благодарность ребятам из Альтер Эйр, помогли наладить вентиляцию в бане. Если хотите, чтоб вышло все правильно, то лучше в таком вопросе обратиться к специалистам. Проверено на собственном примере.

Ольга, добрый день. Приятно читать такие отзывы. Спасибо за обратную связь.