• Головна
 • Опалення
 • 🌡️🏠Як підключити газовий та твердопаливний котел в одній системі

Комбінована система опалення

Газовий котел
Комфортна температура в кожній кімнаті
Analiz i optimizatsiya realizovannykh sistem
Високий ККД опаювального устаткування
Інтеграція системи в інтер'єр приміщення
Довгий термін експлуатації системи

Для оптимального функціонування системи з газовим та твердопаливним котлом необхідно враховувати такі пункти:

 1. розміщення системи котлів має бути в окремому приміщенні;
 2. наявність триходового клапана та буферної ємності;
 3. забезпечення сховища для сировинних ресурсів, щоб запобігти появі вологості у твердому паливі;
 4. вміст високих кілокалорій сировини;
 5. якісна теплоізоляція будинку.

У цій статті Ви дізнаєтеся, чому саме цих пунктів потрібно дотримуватися, а також знайдете відповіді на питання, що стосуються правильного суміщення котлів і чому на сьогоднішній день ефективніше використовувати повітряний тепловий насос, а не газовий та твердопаливний котел в одній системі.

Що таке твердопаливний котел?

Твердопаливний котел - пристрій, за допомогою якого можна отримати теплову енергію в процесі горіння твердого палива. Як паливо для котла використовують дрова, вугілля, пелети (це маленькі паливні гранули, за допомогою яких можливо отримати велику кількість енергії), брикети (вид твердого палива - пресована маса з відходів деревообробки та сільського господарства, вважається альтернативою дровам або вугіллю).

Необхідною умовою для оптимального функціонування котлів є наявність у дровах кілокалорій, які мають на увазі щільність деревини. Наприклад, часто брикети мають невелику щільність, тому що пресовану масу складають з відходів деревообробки, при цьому додаючи пластик (має невисоку щільність), який забиває паливний елемент.


Твердопаливний котел в інтер'єрі Твердопаливний котел у тех. приміщенні
Твердопаливний котел в інтер'єрі будинку

Отже, обов'язковими вимогами для палива є такі пункти:

 1. дрова мають бути сухими (вологість сировинних ресурсів має вбиратися у 30%);
 2. вміст високих кілокалорій. Це можуть бути породи дерев, які мають велику щільність і жар, такі як: граб, дуб, ясен та ін.

В основному, твердопаливний котел використовується для ділянок, на яких відсутні газові магістралі або будинок має погане підключення до електромережі.

Справа в тому, що проведення газу до будинку вважається дорогим рішенням, а постійні перебої в електромережі супроводжуватимуться частим відключенням електричних приладів. Виходячи з цього, встановлення електричного або газового котла, буде нераціональним рішенням.

Твердопаливні котли поділяються на 2 типи:

 • котли звичайного горіння;
 • піролізні котли.

Види котлів для опалення

Тепловий насос
Тепловий насос

На сьогоднішній день існує широкий вибір видів теплових насосів, що відрізняються джерелом тепла.

Газовий котел
Газовий котел

Газовий котел – це пристрій, що виготовляє теплову енергію шляхом згоряння газоподібного палива.

Твердотопливний котел
Твердотопливний котел

Розглянемо докладніше специфіку використання твердопаливного котла для дому.

Піролізний котел
Піролізний котел

Піролізний котел вважається ефективним обладнанням, однак має свої нюанси та особливості, про це читайте далі.

Переваги підключення газового та твердопаливного котла разом

Як підключити твердопаливний та газовий котли в одну систему

Комбінована система опалення з газовим та твердопаливним котлом полягає в підключенні твердопаливного котла як основного елемента системи, а газового котла - як допоміжного обладнання. Так як пріоритет при спільній роботі газового та твердопаливного котла віддається твердопаливному котлу, пристрій завантажують сировиною і він починає працювати на опалення будинку. Система містить контролер, за допомогою якого можна встановити необхідну температуру, при якій буде відбуватися перемикання твердопаливного котла на газовий.

Наприклад, мешканці будинку поставили на датчику необхідну температуру теплоносія, що дорівнює +60°С. Якщо температура теплоносія падає нижче за задану температуру, тоді контролер надає імпульс газовому котлу і пристрій починає працювати паралельно. Відповідно, вже сам котел безпосередньо працює з колектором, після якого насосні групи транспортують гарячу воду в радіатори, теплу підлогу та внутрішньопідлогові конвектори.

Щоб комбінована система опалення з газовим та твердопаливним котлом якісно працювала, також необхідно мати якісну теплоізоляцію будинку і встановити газовий котел конденсаційного типу.

Якщо враховувати всі фактори, то найкращим рішенням буде встановити повітряний тепловий насос (підходить для будівель, площа яких становить до 250 м2) або геотермальний тепловий насос (площа житла більша за 250 м2) замість системи котлів. Важливо розуміти, що придбання тієї чи іншої системи не відрізнятиметься за вартістю, а це означає, що необхідно спочатку підібрати потрібний варіант для вашого будинку.

Тепловий насос є низькотемпературним обладнанням та працює в парі з теплими підлогами, фанкойлами та внутрішньопідлоговими конвекторами. Вони забезпечать швидку генерацію холоду та тепла, а також нададуть комфортну температуру у приміщенні у літній та зимовий періоди року. З цими елементами системи, мешканці будинку отримуватимуть охолодження, нагрів води для гарячого водопостачання та сучасне опалення приватного будинку.


Облаштування відкритих та закритих систем

Газовий та твердопаливний котел в одній системі не може бути відкритого типу. Оскільки горіння твердого палива має відбуватися у герметично закритій камері.

Система з теплоакумулятором

​Для системи твердопаливного та газового котла завжди необхідно використовувати теплоакумулятор. Справа в тому, що процес горіння деревини необоротний. Навіть зупиняючи подачу підмішування повітря, сировина продовжуватиме потихеньку горіти. Тому, коли мешканці будинку закладають тверде паливо в твердопаливний котел, вони повинні розуміти, що через деякий час котел забезпечить теплом приміщення. Коли пристрію не вистачатиме достатньої температури, щоб віддати її на систему опалення, котел зможе взяти додаткову температуру, використовуючи буферну ємність. Розрахунок обсягу для буферної ємності показує, що на 1 кВт необхідно 40 літрів води.

Фахівці компанії Alter Air рекомендують придбати тепловий насос, оскільки при подачі оптимальної температури до будинку чи квартири, обладнання вимкнеться і не споживатиме електроенергію. А у твердопаливному котлі завжди буде процес горіння палива, який зупинити неможливо.

Складність суміщення твердопаливного та газового котла в одній системі

Насправді схема підключення твердопаливного та газового котла в одній системі вважається досить нескладним.

Спочатку при включенні твердопаливного котла пристрій може працювати тільки для себе, до температури +60°С, проте якщо температура теплообмінника буде нижче +60°С, він стане мокрим і відбуватиметься процес конденсації. Це призведе до калюж біля котла, а також згодом металевий теплообмінник почне гнити, оскільки конденсат вважається кислотою, яка здатна роз'їдати метали. Внаслідок чого, через деякий час теплообмінник перетвориться на тонкий метал.

Щоб запобігти появі цієї проблеми, необхідно встановити триходовий клапан. Він контролюватиме, щоб температура теплообмінника котла була більшою за +60°С і тільки тоді він надасть можливість насосу транспортувати гарячу воду до другого теплообмінника.

Для оптимального функціонування системи необхідно встановлювати контролер, а також зробити обв'язку твердопаливного котла з газовим котлом. Ця функція передбачає включення газового котла після згоряння палива та при зниженні температури теплоносія у буферній ємності.

Газовий котел зможе працювати, не використовуючи буферну ємність, діючи безпосередньо в колектор. Після якого, насоси займаються транспортуванням теплоносія в теплу підлогу, радіатори та внутрішньопідлогові конвектори.


Розрахунок окупності системи з газовим та твердопаливним котлами

На сьогоднішній день вартість системи з газовим та твердопаливним котлом приблизно становить 1500-2000 євро. Така система вважається не популярною серед покупців, оскільки її застосування є практичним лише в місцевості, де є безкоштовна або дуже дешева сировина.

Якщо Ви хочете придбати ефективну систему, яка зможе працювати на опалення/охолодження приміщення, а також на нагрів води для гарячого водопостачання, оптимальним рішенням для будинку чи квартири є тепловий насос. Оскільки саме це обладнання економічно вигідніше, в порівнянні з газовим і твердопаливним котлом в одній системі. Так як тепловий насос може перетворити з 1 кВт електроенергії, (за рахунок високого коефіцієнта перетворення тепла), в 3 кВт теплової енергії. Це супроводжується мінімальними щомісячними витратами на опалення/охолодження житла, а також на гаряче водопостачання.

Рекомендоване обладнання
Теплові насоси повітря-вода
Теплові насоси повітря-вода

Теплові насоси вирізняються високою енергоефективністю для опалення будинку.

Теплові насоси повітря-повітря
Теплові насоси повітря-повітря

Теплові насоси повітря-повітря для опалення будинку в 2,5 рази ефективніші, ніж кондиціонери

Геотермальні теплові насоси
Геотермальні теплові насоси

Робота такої системи практично не залежить від погодних умов і стабільна цілий рік.

Газові котли
Газові котли

Основною перевагою газових котлів є їхня економічність і низька ціна на паливо.

Конденсаційні котли
Конденсаційні котли

Конденсаційний котел може працювати як для опалення приміщення, так і для нагрівання води.

Електричні котли
Електричні котли

Цей вид обладнання найчастіше використовують як резервне джерело тепла.

НАШИ ПРОЕКТИ

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

 • Спальня
 • Технічне приміщення
 • Дитяча
 • Котельня
Канальний кондиціонер Daikin FBA 60

Кондиціонери Daikin FBA 60 – потужні спліт-системи канального типу, призначені для прихованого монтажу практично будь-якого приміщення.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann

Конвектор Kampmann використовується для обігріву приміщення, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Радіатори Kermi therm

Радіатори Kermi therm відрізняються елегантним дизайнерським виконанням, максимальною тепловіддачею та коротким періодом нагріву.

Газовий конденсаційний котел від німецького бренду Viessmann.

Котел призначений для ефективного опалення житлових приміщень та для підігріву води.

Тепловий насос Viessmann Vitocal 200-S

Високоефективний тепловий насос нового покоління, який може використовуватися для опалення, охолодження повітря, а також нагрівання води.

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

 • Вітальня
 • Ванна кімната
 • Міні-котельня - 1
 • Міні-котельня - 2
Двощілинний лінійний дифузор TROX

Канальний кондиціонер Daikin FDXM 35F

Бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ

Електричний котел Vaillant Eloblock

Розширювальний бак Zilmet

Рефайнер Ecowater - система пом'якшення і фільтрації води

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

 • Вентиляція
 • Подача повітря
 • Кондиціювання
Вентустановка Jablotron Futura L

Повітропровід Airflex гнучкий ізольований

Повітропровід з оцинкованої сталі в теплоізоляції

Канальний внутрішній блок кондиціонера Daikin FBA50A9

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

 • Кухня
 • Обідня зона
 • Гардероб
 • Вітальня
Припливно-витяжна загальнообмінна система вентиляції Maico WS 320 КВ

Припливно-витяжна установка Maico WS 320 КВ з рекуперацією тепла, призначена для забезпечення правильного повітрообміну у житловому або комерційному приміщенні. У цьому пристрої індекс KB вказує на наявність вбудованого калорифера та байпаса.

Кухонний змішувач MOONY

Змішувач для мийки, одноважільний, з поворотним виливом діаметром 28 мм, з подвійним потоком для чистої води. Ввімкнення та вимкнення води проводиться за допомогою одного хромованого важеля. Витончений дизайн та міцні матеріали, забезпечать надійність роботи змішувача на багато років.

Привід для повітряних заслінок Belimo

Призначений для управління повітряними заслінками. Може використовуватись в системах як вентиляції, так і кондиціонування. Привід виконує захисну функцію від обмерзання або задимлення.

Шумоглушники Salda

Шумоглушники Salda використовуються для зниження звукового тиску у вентиляційних каналах круглого перетину. Забезпечують тиху роботу вентустановки, монтуються на кожному з входів повітря у вентустановки. В даному випадку передбачено 4 шумоглушника.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann Katherm QK

Тепловий конвектор Kampmann Katherm QK – якісна техніка, для обігріву приміщень. Має функцію примусової конвекції (вбудований вентилятор), що об'єднав в собі ЄС-технології вентиляторів разом з плавним регулюванням його обертів (система управління KaControl). Таке рішення дозволяє підвищити енергоефективність до максимального рівня. Крім того, це гарантує більш тиху роботу без дискомфорту для мешканців.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Канальний кондиціонер Daikin FDXM25

Daikin FDXM25 – внутрішній блок канального типу, призначений для приміщень площею до 25 м2. Блок був розміщений в застельовому просторі, роблячи кімнату візуально вільнішою без зайвих деталей та техніки. Може працювати на охолодження, обігрів або осушення повітря.

Дизайнерський радіатор Jaga Strada

Радіатори Jaga Strada відрізняються високими тепловими показниками та стильним дизайнерськими виконанням: теплообмінник сприяє максимальному виробленню тепла при мінімальних витратах електроенергію, а панелі, у поєднанні зі стильними решітками, додають приладу витонченості. Можуть комбінуватись з конденсаційними котлами, швидко реагують на зміну температури у приміщенні.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

 • Балкон
 • Спальня
 • Кухня-вітальня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Daikin FTXS25K

Інверторний кондиціонер Daikin FTXS25K/RXS25L3 - модель пішла далеко вперед від подібних пристроїв, розробники з'єднали в ній абсолютно весь функціонал, який може знадобитися для забезпечення комфортного мікроклімату в будь-якому приміщенні.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann NK

Конвектор Kampmann Katherm NK використовується для обігріву приміщень, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

Тепловий насос
Тепловий насос "повітря-вода": принцип роботи, особливості застосування
Тепловий насос
Тепловий насос "Повітря-вода": принцип роботи, особливості конструкції
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Комплекс інженерних систем, інтегрованих в квартирі, ЖК
Комплекс інженерних систем, інтегрованих в квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"
Як виглядають системи вентиляції та опалення в готовому ремонті, с. Погреби
Як виглядають системи вентиляції та опалення в готовому ремонті, с. Погреби
Кондиціювання, опалення, вентиляція та водопостачання у приватному будинку 220 м2 - м. Київ
Кондиціювання, опалення, вентиляція та водопостачання у приватному будинку 220 м2 - м. Київ
Опалення будинку твердопаливними котлами. Переваги та недоліки піролізних котлів.
Опалення будинку твердопаливними котлами. Переваги та недоліки піролізних котлів.
Про компанію
Хочете облаштувати здоровий і сприятливий клімат в будинку?
Ви звернулися за адресою!

Ми вирішуємо проблему мікроклімату в будинку починаючи від вентиляції, кондиціонування, опалення і закінчуючи зволоженням й очищенням повітря. Робимо так, щоб всі системи продуктивно взаємодіяли між собою і при цьому не споживали багато енергії, аби заощадити ваші витрати.

Детальніше про компанію

500 корисних оглядів
2 000 задоволених клієнтів
10 000 товарів у магазині
1 800 реалізованих об'єктів
Що про нас
кажуть клієнти?

Ми вибрали компанію Альтер Ейр для втілення нашого крутого інженерного проєкту в будівництві власного будинку. Тепер в будинку встановлені такі системи: опалення за допомогою теплового насоса, тепла підлога, припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла, що дозволяє зберігати вологість і легко дихати свіжим чистим повітрям. У будинку зберігається прекрасна температура + 22°C - ніякої духоти і пилу. Всі чарівно!

Євгеній
Власник будинку

Подивився в інтернеті кілька фірм і зупинився на компанії "Альтер Ейр". Після того, як поговорив з їх фахівцями я зрозумів, що люди дуже добре знаються на своїй справі. Вони детально пояснили, як правильно і з мінімальними витратами реалізувати опалення будинку та вентиляцію. За час проживання в новому будинку я вже випробував роботу цих систем, а особливо - легкість управління ними. Температура в будинку комфортна і тримається на заданому рівні. Вентиляція працює не чутно, але помітно - при закритих вікнах з ранку дихається вільно і легко, немає пилу. Я дуже задоволений роботою компанії "Альтер Ейр" і буду рекомендувати вас як хорошого виконавця, що робить якісну роботу!

Петро Іванович
Власник будинку

Часті питання про комбіновану систему опалення

Як краще поєднати газовий та твердопаливний котел?

Якісна спільна робота газового та твердопаливного котла в одній системі залежить від установки триходового клапана та контролера.

Триходовий клапан зможе регулювати температуру теплообмінника, яка повинна бути більшою за +60°С і тільки після цього надасть можливість насосу подавати гарячу воду. Завдяки цій функції, Ви уникнете конденсації теплообмінника, що супроводжується калюжами біля котла, а також витонченням поверхні металу, оскільки конденсат є кислотою для металевих конструкцій.

Контролер забезпечить перемикання роботи твердопаливного котла на газовий, після процесу згоряння палива і зниження температури в буферній ємності.

Чи вигідно використовувати газовий та твердопаливний котел в одній системі?

Однозначно – ні. Оскільки для системи з газовим та твердопаливним котлом потрібно багато вихідного матеріалу, і вона вимагає постійного підкладання твердого палива в котел. Сировина для твердопаливного котла вважається дорогою, а також для дров необхідно побудувати сховище, де сировинні ресурси зможуть перебувати і при цьому не набирати вологості.

Обов'язковою умовою для твердопаливного котла є очищення від сажі та смоли, оскільки брудний котел знижує свій ККД і потребує більшої витрати палива.

Виходячи з цих факторів, фахівці компанії Alter Air рекомендують купити повітряний тепловий насос, який має приблизно таку ж вартість, як і установка системи з газовим та твердопаливним котлом.

Чи можливе встановлення газового та твердопаливного котла в одному приміщенні?

Газовий та твердопаливний котел можна встановлювати в одному приміщенні, за умови, що площа для монтажу буде близько 15 м2. Установка складається з буферної ємності, бочки для гарячого водопостачання, різних контролерів, насосних груп, а також має бути водоочищення в котельні. Тому для всіх цих елементів потрібно надати окрему площу.

Важливим моментом є правильне встановлення системи газового та твердопаливного котла. Інформацію про якісний монтаж системи та її оптимальну роботу Ви можете прочитати в розділі «Складність суміщення твердопаливного та газового котла в одній системі».

Замовте проєкт опалення в Альтер Эйр

Залишіть заявку на сайті та наші інженери зв'яжуться з вами протягом дня!

Замовте проєкт в Альтер Эйр