Розумна система вентиляції для дому чи квартири

Розумна система вентиляції
Комфортна температура
Фільтрування повітря, що надходить
Rekuperatsiya tepla i vlagi
Економія на опаленні
Правильний повітрообмін цілий рік

У сучасному світі термінами "розумний", "інтелектуальний" або "смарт" нагороджують різні технології, які часом не мають жодних видатних властивостей. Щоб розібратися в тому, що таке розумна вентиляція, поговоримо про те, як організовується вентсистема у житловому просторі.

У побутовому сегменті розрахунок вентиляції згідно з ДБН (Державні будівельні норми) відбувається за двома стандартами: за кратністю повітрообміну та за кількістю людей у ​​приміщенні.

Наприклад, ми підбираємо установку з огляду на показник ДБН 36 кубометрів повітря на людину. В Україні місткість вуглекислого газу зовні приблизно 400-450 ppm, при подачі на людину 40 кубів, усередині приміщення вміст вуглекислого газу буде на рівні 900 ppm.

Чистіше повітря заходить у приміщення і поєднується з повітрям з більшим вмістом вуглекислого газу. У традиційній вентиляційній системі немає обладнання, яке сигналізує, що в одні кімнати потрібно подавати повітря, а в інші не варто. Все заздалегідь визначено технічним розрахунком під час проєктування, і поточні умови не враховуються.

Однак реальність інша: у приміщенні з людьми рівень вуглекислого газу підвищується, а в порожньому — ні, і в приміщенні без людей у ​​роботі системи на підвищених оборотах нема потреби.

Саме розумна система вентиляції покликана розв'язувати цю проблему.

Що таке розумна вентиляція

Розумна вентиляція чітко розпізнає, де знаходиться людина, визначаючи підвищений рівень вуглекислого газу. Після цього у такій зоні відбувається утилізація повітряних мас.

Для автоматизації системи вентиляції задіяно датчик CO2, а також так званий VAV-клапан.

Компанія "Альтер Ейр" використовує розумну вентиляцію чеського бренду Jablotron як найбільш функціональний варіант вентиляційної системи для дому.

Що таке розумна вентиляція
Переваги розумної системи вентиляції

Переваги розумної системи вентиляції

Щоб описати переваги даної системи, підемо від зворотного — поговоримо про недоліки звичайної вентиляції.

Для того, щоб досягти вмісту вуглекислого газу в приміщенні приблизно 600 ppm, потрібно подавати 80 кубів чистого повітря на людину. Таке навантаження збільшує потребу в нормативній потужності (36 кубометрів) вдвічі по установці та повітропроводам.

Двигун завжди працює на підвищених оборотах, хоча в деяких кімнатах потреби в кисні може не бути.

Це призводить до швидкого зносу елементів системи вентиляції та кондиціювання повітря, підвищеного використання енергоресурсів, неенергоефективності загалом.

Розумна вентиляція дозволяє:

  1. скоротити навантаження на обладнання, забезпечивши йому триваліший термін роботи;

  2. заощадити, зменшуючи витрату електроенергії;

  3. ЗАВЖДИ подавати оптимальну кількість повітря, що забезпечує комфорт;

  4. не витрачати час на "налаштування" — система самостійно приймає оптимальне рішення.

Розумна вентиляція

Особливості роботи смарт вентиляції

Отже, ми з'ясували, що автоматична вентиляція приватного будинку може розпізнавати об’єм вуглекислого газу в приміщенні та контролювати його поріг “від” і “до” за допомогою датчика CO2 і VAV-клапану.

Така вентиляція є математичним процесом управління.

"Мізки" контролюють двигун припливної системи та витяжної вентиляції з рекуперацією. Залежно від показань датчика CO2 регулюється потужність роботи двигуна та рівень відкриття клапанів.

У системі для всіх зон задається значення від 600 до 800 ppm.

Коли члени сім'ї знаходяться в спальнях — надходження CO2 в інших зонах дорівнює нулю. У звичайній системі вентиляції повітря подаватиметься в усі зони згідно з нормативами.

Розумна система вентиляції визначає присутність людини відповідно до зміни рівня вмісту вуглекислого газу. Якщо кількість CO2 не змінюється, вона працює на мінімальних оборотах.

Як можна “розпорядитися” повітрям, яке подається у вітальню, тоді як члени сім'ї перебувають у спальнях?

Заслінки у вітальні закриваються, подача повітря здійснюється у зони, де є критичні чи некритичні значення.

Якщо значення критичне — клапан відкривається на 100%, щоб швидше добрати до норми, якщо некритичне — відкривається, добираючи кількість повітря, якої достатньо підтримки параметрів.

У такій системі можна встановити установку потужністю не 600, а 350 кубометрів — і її буде достатньо. Зменшення розмірів, шумових характеристик – вагомий плюс для житлових будинків.

У побутовому сегменті використовується розумна вентиляція Jablotron. Як вона працює?

Вентиляційна система завжди працює на мінімальних оборотах. Для моделі серії M вони становлять 80 кубів, для серії L – 110 кубів.

Припустимо, що в будинку встановлена ​​модель L і стоять 10 клапанів у різних зонах. Система подає повітря у “чисті” зони (житлові кімнати), забирає із “брудних” (санвузлів, гардеробів, кухні).

Контроль VAV-клапанів здійснюється за "чистою" зоною датчиками CO2 та за "брудними" зонами boost-клавішою.

Припустимо, що в будинку проживає чотири особи (двоє дорослих та дві дитини). Якщо в житлі нікого немає, система роздає 110 кубів повітря рівномірно по кімнатах (на 10 клапанів — по 11 кубів).

Розумна вентиляція Jablotron
Система розумної вентиляції

Коли додому повертається один із членів сім'ї та йде до кімнати (наприклад, дитина йде у дитячу), у ній починає підвищуватися рівень CO2.

У дальній точці від дверей розташований датчик. Повітря із двох клапанів навпроти дверей наповнює простір у кімнаті. Датчик і система бачать, що тренд кількості вуглекислого газу по приміщенню зростає. У сусідніх кімнатах прикриваються заслінки, повітря перенаправляється до дитячої. Замість 22 кубів, які подавалися раніше (з двох заслінок по 11 кубів), обсяг може збільшитися до 40 і надалі до 80 кубометрів.

Інші 70 кубів рівномірно розподіляються по інших восьми клапанах.

Система збільшуватиме обсяги повітря, доки тренд не зафіксується, а потім може знизити його – до значення, якого достатньо, щоб підтримувати задані параметри.

Припустимо, що додому повертаються мама з татом, і сім'я з дитиною збирається у вітальні, де є чотири клапани. У дитячій тренд швидко починає падати, оскільки після переміщення дитини там менше вуглекислого газу. Заслінка закривається до мінімуму. Зростає кількість CO2 у вітальні.

110 кубів не вистачить, щоб покрити потребу трьох людей. Система плавно підіймає витрату повітря по двигуну, інтегруючи в клапани вітальні більше повітря. У сусідніх приміщеннях клапани закриваються.

Коли люди розходяться з вітальні у спальні — система припиняє подачу у вітальню, і розподіляє по кімнатах: 80 кубів у дитячу, батькам — близько 120.

При цьому вона завжди намагається працювати на потужності трохи понад 50%.

Якщо в поодинокі випадки приходять гості — вентиляція включається на максимум, утилізуючи весь вуглекислий газ, що надходить.

Розумна вентиляція у будинку
Вентиляція у "брудній" зоні

У “брудних” зонах є клапани забору повітря.

Мешканець будинку заходить у санвузол і натискає вмикач, за яким вбудована boost-клавіша. Система розуміє, що клапан повинен забирати із приміщення максимальні 100 кубів, щоб забезпечити комфорт.

Значення 100 кубометрів — програмоване, тобто наперед задається, що через клапан може пропускатися така кількість повітря.

У момент, коли система починає працювати з таким навантаженням, решта клапанів тимчасово закриється. Після вимкнення та відпрацювання по таймеру, клапани розкриються та збалансуються.

Для кухні в смартсистемі вентиляції Jablotron існує два способи організації повітрообміну.

Перший — установка лінійного дифузора біля варильної поверхні. Витяжка забирає частину повітря з димом та запахами до вентканалу, а все, що вона не захоплює – витягується лінійним дифузором.

У витяжку впроваджується пресостат — датчик, який фіксує зміни руху повітря на каналі. Він пропонує протокольний сигнал boost-button. У протоколі kitchen установка нехтує роботою на мінімальних оборотах і підіймає витрату повітря до максимуму, герметично закриває санвузли, відкриває всі клапани біля варильної поверхні, і в кімнати подає повітря, оскільки необхідно створити активний повітрообмін, щоб запах з плити не поширювався.

Лінійний дифузор в інтер'єрі кухні
Витяжка Faber у системі розумної вентиляції

Другий варіант витяжного обладнання для кухні – витяжка, створена Faber та Jablotron. До витяжки Faber різної модифікації приєднуються чотири клапани. У витяжку впроваджено boost-клавішу, після натискання система починає активно витягувати брудне повітря.

Зазначимо, що Faber не рекомендує циліндричні витяжки, оскільки об'єм 600 мм означає слабке захоплення забруднених повітряних мас. Для комфортного простору важливо повністю перекрити джерела.

Рекомендоване обладнання
Jablotron Futura
Jablotron Futura

VAV-клапан
VAV-клапан

Jablotron CoolBreeze
Jablotron CoolBreeze

Jablotron Boost Button
Jablotron Boost Button

Jablotron Room CO2 Sensor
Jablotron Room CO2 Sensor

Кухонні витяжки Faber
Кухонні витяжки Faber

Замовте консультацію щодо вентиляції

Залишіть заявку на сайті, співробітники компанії зв'яжуться з Вами

Замовте консультацію щодо вентиляції

Обладнання для організації розумної вентиляції

Центр управління системою

​Для організації вентиляції Альтер Ейр послідовно рекомендує виробника Jablotron, оскільки він має все необхідне програмне забезпечення.

За допомогою програм користувач та інсталятор можуть здійснювати керування системою та отримувати повну інформацію про її роботу.

Клієнт встановлює програму з адміністративно. панеллю на гаджеті Android або IoS. Також можливе підключення через modbus до системи "розумний дім".

Йому доступні показники на кількох рівнях: функціонування будинку з точки зору працездатності системи, робота установки, детальні звіти — скільки повітря подається за секунду, рівень CO2, температура повітря, ефективність рекуператора і т.д.

Вентиляційні установки

У побутовому сегменті виробник Jablotron пропонує автоматизацію систем вентиляції та кондиціювання. Інші компанії, що працюють через VAV-систему, випускають обладнання, призначене для напівпрому та промислового сегменту. Контролювати такими клапанами 400 кубів повітря неможливо — йдеться про набагато більші обсяги.

У нашій статті ви можете ознайомитись з цією темою детальніше.

Припливно-витяжні установки з рекуперацією Jablotron Futura M та Futura L мають клапани змінної подачі повітря. Обидві моделі, крім контрольованої подачі свіжого повітря та виведення відпрацьованого, забезпечують очищення повітря, рекуперацію тепла та вологи, подачу прохолодного повітря через by-pass, нагрівання повітря.

Наприкінці 2022 року Jablotron та NIBE представлять колаборацію. Користувачам буде доступна система "розумний будинок", в яку включені теплові насоси "повітря-вода", система cool breeze (адіабатичне охолодження повітря, що подається в приміщення з вулиці у міжсезоння), вентиляція з VAV-клапанами, сигналізація. Налаштування та керування всім цим можливе з однієї програми.

Рекуператори

Для розумної вентиляції Jablotron використовуються унікальні рекуператори, що працюють за принципом ентальпії. Вони функціонують без попереднього та постнагріву, із прихованим холодом та теплом у конденсаті, який утворюється в самому рекуператорі. Такий рекуператор не обмерзає.

Вентилятори

Практично всі виробники розумних вентсистем використовують вентилятори бренду EBM-PAPST (Німеччина).

Датчики

У вентиляційній системі використовують три датчики: датчик CO2, температури, а також boost-button.

Сервоприводи та регулятори

Провідну роль в системі розумної вентиляції грають VAV-клапани — клапани змінного витрати повітря.

Повітропроводи

Для реалізації системи застосовують флексі повітроводи Вентс, діаметром 90 мм. Усі клапани у таких повітроводах з'єднуються на клямках.

Етапи провадження смартвентиляції

Впровадження системи вентиляції відбувається за традиційним алгоритмом:

  1. розробка концепції,

  2. комерційна пропозиція,

  3. проєктування,

  4. монтаж,

  5. сервіс

Jablotron Futura в офісі Alter Air Фільтри Jablotron
Розумна вентиляція в офісі Alter Air

Зазначимо два моменти, куди слід звернути увагу:

  • Для VAV-клапанів потрібні євролюки. Клапани монтуються в технічних приміщеннях, у підшивній зоні стелі, оскільки це електроніка – до неї потрібний доступ.
  • Сервісне обслуговування розумної вентиляції потрібно рідше ніж традиційної, адже вона працює на мінімальних оборотах. Наприклад, фільтри (встановлюються F7 на подачі та заборі, і опціонально — вугільний) змінюються рідше у 2,5-3 рази.
Вартість розумної вентиляції

Вартість розумної вентиляції

Для будинку площею до 300 кв. вартість складає 400-600 тисяч гривень залежно від комплектації.

Наші проєкти

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

  • Їдальня
  • Спальня
  • Ванна кімната
Припливно-витяжна установка Jablotron Futura L

Пристрій має велику кількість функцій. Витяжка відпрацьованого повітря та подача свіжого повітря, також за рахунок вбудованого рекуператора, припливне повітря може нагріватися.

VAV-клапани Jablotron Variobreeze

Пристрій регулює потік повітря, що подається, встановлюється на повітропроводи і безпосередньо пов'язане з вентиляційною установкою

Jablotron Room CO2 Sensor

Датчик контролю рівня вуглекислого газу, встановлюється в кожному приміщенні та передає вентустановці інформацію про якість повітря

Внутрішній блок кондиціонера FXSQ японської фірми Daikin

Канальний внутрішній блок розміщується в нішах і стельових зонах. Призначений для створення комфортної температури у приміщенні

Щілинні дифузори серії LOOK фірми Madel

Обладнання розміщується в стельових зонах, призначене для розподілу повітря, що подається вентустановкою та кондиціонером, за приміщенням

Програматори Jablotron Boost Button

Устаткування монтується у вимикачі у "брудних" зонах, призначене для посиленого видалення відпрацьованого повітря

Система комплексного очищення Refiner Power Ecowater

Система призначена для фільтрації та пом'якшення води, що подається. Якість води підвищується до максимально можливого рівня

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

  • Кімната
  • Котельня
  • Технічне приміщення
Настінний кондиціонер Daikin

Настінний кондиціонер японського бренду Daikin характеризується високою продуктивністю, чудовою якістю та сучасним дизайном.

Лінійний щілинний дифузор Disair

Пристрій прихованого монтажу, використовується для розподілу чистого повітря, що подається

Електричний котел Vaillant eloBLOCK

Електричний котел серії EloBLOCK від німецького виробника Vaillant чудово підійде для будинків без газу. Пристрій характеризується високим ККД, є ефективним та зручним у використанні.

VAV-клапан

Пристрій від виробника Jablotron встановлюється на повітропровід і регулює обсяг повітря, що подається до приміщення

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

  • Балкон
  • Спальня
  • Кухня-вітальня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Daikin FTXS25K

Інверторний кондиціонер Daikin FTXS25K/RXS25L3 - модель пішла далеко вперед від подібних пристроїв, розробники з'єднали в ній абсолютно весь функціонал, який може знадобитися для забезпечення комфортного мікроклімату в будь-якому приміщенні.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann NK

Конвектор Kampmann Katherm NK використовується для обігріву приміщень, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

Вентиляція та кондиціонування квартири в ЖК Бульвар Фонтанів

Системи кондиціонування, вентиляції та зволоження в квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"