Система рекуперації повітря у будинку, квартирі

Система рекуперації повітря у будинку, квартирі
Rekuperatsiya tepla i vlagi
Нагрів припливного повітря за рахунок витяжного
Garantiya professionalnogo montazha
Енергоекономічність системи, економія на опаленні
Vozmozhnost nagreva
Скорочення можливих тепловтрат
Sbalansirovannyy vozdukhoobmen
Оптимальний повітрообмін у будинку та квартирі

Рекуператор тепла – це теплообмінник, який використовує тепло утилізованих газів для повторної експлуатації теплової енергії. Процес рекуперації активно використовується у сучасних системах вентиляції, щоб скоротити енергоспоживання.

Система вентиляції з рекуперацією працює і на подачу чистого повітря, і на забір відпрацьованого. Але, на відміну від звичайної витяжної вентиляції, нагріте системою опалення повітря не викидається на вулицю просто так, а віддає своє тепло (і, опціонально, вологу) свіжому потоку.

Сучасна вентиляція з рекуперацією тепла значно знижує навантаження на системи опалення та охолодження, адже у приміщення з вулиці надходить тепле повітря, нагріте за допомогою теплової енергії відпрацьованого повітря. Система рекуперації повітря створена для того, щоб енергоресурс, витрачений на забезпечення комфортної температури у приміщенні, був мінімальним.

Рекуператор тепла

Навіщо потрібна вентиляція із рекуперацією?

Вентиляція повітря в будинку чи квартирі – запорука комфортного мікроклімату та гарного самопочуття мешканців. Відкриті вікна для провітрювання – застарілий та малоефективний метод отримання кисню. Влітку через відкриті вікна до приміщення заходить гаряче повітря з вулиці, а взимку – холодне, створюючи додаткове навантаження на системи кондиціювання та опалення відповідно. Тому природну вентиляцію повітря у приміщенні не можна назвати енергоефективною – з нею ви витратите на 25–30% більше грошей. Оскільки сучасні тенденції спрямовані на дбайливе споживання ресурсів через економію на оплаті комунальних послуг та турботи про навколишнє середовище, примусова вентиляція стала обов'язковою системою для встановлення в будинку або квартирі. І все більше українців розуміють, що енергоефективні рішення для дому швидко окупаються та сприяють значній економії.

Щоб будинок був енергоефективним, у нього мають бути:

 • перше, і найголовніше – правильний конструктив будівлі, тобто його здатність зберігати тепло та холод усередині;

 • ефективні системи опалення та охолодження;

 • система вентиляції із рекуперацією.

Якщо ви знаходитесь на стадії будівництва будинку або початку капітального ремонту, і ще не визначилися, яка вентиляція вам потрібна, ми рекомендуємо зупинитися або на централізованій вентиляції, або на децентралізованій з розведенням повітропроводів. Навіть якщо купувати обладнання ви ще не готові, потрібно заздалегідь закласти комунікації.

У готовому ремонті забезпечити центральну вентиляцію з рекуперацією буде неможливо, доведеться зупинятись на менш ефективних побутових рекуператорах. Своєчасне закладання комунікацій для центральної системи вентиляції або децентралізованої системи з розведенням повітропроводів відіграє важливу роль у майбутньому. Як тільки ви будете готові придбати обладнання, ви матимете можливість грамотно організувати ефективну рекуперацію в квартирі або будинку.

Переваги системи рекуперації повітря у будинку

1. Перша перевага, яку має система рекуперації повітря, це економія електрики та газу, тобто ресурсів, що використовуються для опалення та охолодження будинку або квартири.

2. Другий плюс вентиляції з рекуперацією – підтримання правильного рівня CO2 у «чистих» зонах, де знаходиться людина. Якісне, свіже повітря – один із головних аспектів гарного самопочуття та здоров'я.

Рекуперація повітря у будинку
Вентиляція з рекуперацією

3. Третій важливий момент вентиляції із системою рекуперації – утилізація відпрацьованого повітря (разом із надлишками вологи та запахами) із санвузлів, гардеробних приміщень, комор, кухні. 

Як ми вже з'ясували, повітря з приміщення не просто забирається, а й ефективно використовується.

4. Пасивне зволоження повітря – четверта перевага деяких систем рекуперації повітря у будинку. 

Волога, яка присутня у повітрі кухні та санвузла, теж може передаватися через стінку теплообмінника чистому потоку, разом із теплом. 

Теплообмінник, який здатний забезпечити пасивне зволоження, називається ентальпійним та опціонально встановлюється у деякі системи рекуперації повітря.

Рекомендоване обладнання


Побутові рекуператори повітря
Побутові рекуператори повітря

Брізери
Брізери

Відцентрові вентилятори
Відцентрові вентилятори

Осьові вентилятори
Осьові вентилятори

Припливні клапани
Припливні клапани

Замовте консультацію щодо вентиляції

Залишіть заявку на сайті та отримайте безкоштовну консультацію від фахівців

Замовте консультацію щодо вентиляції

Види рекуператорів та особливості роботи

Види теплообмінників у вентиляції з рекуперацією

​​Будь-яка вентиляція з рекуперацією передбачає канали подачі та забору повітря. Теплообмінники бувають декількох видів, кожен з яких має власні переваги. Але завдання у них одне – передати тепло відпрацьованого повітря на бік потоку, що подається.

 1. Роторний рекуператор – це спеціальний теплообмінник, схожий на диск («барабан»), який заповнений щільно розташованими один до одного гофрованими металевими листами. Вентиляція з рекуператором тепла роторного типу має електродвигун, який рухає диск. При обертанні тепло від повітря, що забирається, нагріває внутрішні пластини. А коли диск потрапляє до зони припливного повітря, збережене тепло передається чистому потоку. Роторні теплообмінники справляються зі своїми завданнями швидше. Але через складність конструкції використовуються у напівпромислових та промислових вентустановках, які повинні справлятися з великими потоками повітря. У системах вентиляції повітря у квартирі чи будинку частіше зустрічаються пластинчасті теплообмінники.
 2. Пластинчастий рекуператор влаштований за принципом поділу повітряних потоків металевими або пластиковими пластинами. Він не має жодних рухомих частин, на відміну від роторних. Нагрівання повітря здійснюється через стінку теплообмінника. Пластинчасті рекуператори користуються популярністю завдяки своїй простоті виготовлення та компактній конструкції. При низькій температурі зовні існує можливість обмерзання пристрою, тому необхідне відведення конденсату. Пластинчасті рекуператори можуть бути поліпропіленовими, пластиковими, металевими та ентальпійними.
 3. Ентальпійний теплообмінник – підвид пластинчастого рекуператора. Завдяки спеціальним мембранам на бік чистого повітря передається не лише тепло, а й волога відпрацьованого потоку. Таким чином здійснюється пасивне зволоження приміщення. Плюс, усувається необхідність організації дренажу, як у випадку зі звичайним пластинчастим теплообмінником.

Як влаштовано роботу рекуператора

Припливно-витяжна система вентиляції з рекуперацією забирає відпрацьоване повітря із «брудних» зон – вбиралень, санвузлів, кухні. Повітря потрапляє в камеру установки та нагріває стінку рекуператора. Через цю стінку тепло і волога передаються до сусідньої камери, куди з вулиці надходить чисте, свіже повітря. Потік нагрівається та надходить у «чисті» зони – тобто житлові приміщення, де перебувають люди.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією: види систем

Система рекуперації повітря може бути двох типів: центральна та децентралізована. Кожен тип має свої особливості, а також цікаві рішення організації.

Бризер в інтер'єрі
Вентиляційна установка

Центральну вентиляцію необхідно проєктувати ще до початку ремонту будинку чи квартири, бо готовий ремонт її встановити неможливо. 

Тому, як вже згадувалося вище, навіть якщо ви поки що не готові купувати дороге обладнання, все одно треба прокласти комунікації в процесі ремонту. 

Так у майбутньому не доведеться шкодувати про втрачену можливість організувати центральну вентиляцію.

Якщо на ранніх етапах ви не подбали про комунікації, доведеться зупинятися на децентралізованій вентиляції з рекуперацією.

Децентралізована система рекуперації повітря може встановлюватись у готовий ремонт, і це, мабуть, єдина її перевага. Для організації такої вентиляції вам доведеться придбати окремий побутовий рекуператор для кожної кімнати та додатково витяжні вентилятори у «брудні» зони . Це рішення має масу недоліків:

 1. Побутові рекуператори мають низький ККД і погано справляються з прогріванням повітря в морозні українські зими.

 2. Обладнання встановлюється просто в стіну і дуже шумить, доставляючи постійний дискомфорт.

 3. Канали подачі та забору повітря побутового рекуператора знаходяться на відстані приблизно 20 см. Повітря подається і практично відразу втягується назад. Чисте повітря накопичується біля самого рекуператора на відстані 1 – 1,5 м, у кімнаті залишаються сліпі зони, куди кисень не встигає дістатися. Якісного повітрообміну не відбувається.

 4. Пристрої розраховані на подачу невеликого обсягу повітря.

 5. Витяжні вентилятори, які все одно потрібні в санвузлах, на кухні, у вбиральні, будуть викидати тепле та вологе повітря на вулицю, тим самим сильно знижуючи енергоефективність рішення.

Побутові рекуператори виробляють компанії Prana, Soler&Palau, Olimpia Splendid, Meltem, Cooper&Hunter та інші. Найбільшої уваги заслуговує система рекуперації повітря від Olimpia Splendid – обладнання SITALI SF150 S1 з реверсивним вентилятором та керамічним рекуператором. Спочатку вентиляція забирає повітря під стелею, оскільки там воно найгарячіше через природні фізичні процеси. Потім керамічний теплообмінник, виконаний у формі сот, дуже швидко поглинає це тепло. Через 60–70 секунд реверсивний вентилятор починає працювати в інший бік, і чистий потік повітря, проходячи крізь соти теплообмінника, нагрівається та потрапляє до кімнати.

Незважаючи на продуману конструкцію, рекуператор від Olimpia Splendid має всі недоліки децентралізованих систем, як і інші рекуператори.

Необхідно пам'ятати, що, зупинившись на будь-якій стандартній децентралізованій вентиляції з рекуператором тепла, ви повинні подбати про витяжні вентилятори в «брудних» зонах. Такі пристрої можна знайти у каталогах брендів Olimpia Splendid, Meltem, Electrolux, Elicent, Helios, Вентс, Vortice.

Витяжні вентилятори бувають різними за принципом включення:

 1. On/Off – стандартний варіант. Увімкнення та вимкнення вентилятора здійснюється окремою клавішею.

 2. Витяжні вентилятори з таймером – включаються, як тільки ви ввімкнули світло в приміщенні, а вимикається через заданий час після вимкнення світла.

 3. Вентилятори з інтервальним включенням – правильне рішення для комор та гардеробних. Такі вентилятори включаються та вимикаються у задані часові проміжки, незалежно від відвідування кімнати людиною.

 4. Двошвидкісні вентилятори (такі варіанти представляє компанія Meltem) працюють на мінімальній швидкості постійно і на підвищених оборотах при включенні світла.

Децентралізована вентиляція з розведенням повітропроводів – унікальна розробка компанії Meltem, якій вдалося позбутися недоліків децентралізованих систем. Єдиними відносними мінусами цієї вентиляції є досить великі габарити, а також не бюджетна ціна. Вартість, втім, абсолютно справедлива з урахуванням численних плюсів цього рішення:

1. Пластинчастий рекуператор обладнання Meltem має високий ККД завдяки великій площі. Він може бути як стандартним, так і ентальпійним. Навіть за низької температури повітря на вулиці, рекуператор зможе прогріти потік повітря до 18°С.

2. Наявність вбудованих та виносних датчиків рівня CO2 та вологості.

3. Дистанційне керування, зокрема зі смартфона.

4. Низький рівень шуму.

5. Наявність фільтрів. У обладнання Meltem 2-го покоління є фільтр тонкого очищення F7 на каналі забору повітря з вулиці, а на каналі забору з приміщення – G4. В установці 1-го покоління обидва канали обладнані фільтром G4. Є можливість встановлення вугільного або HEPA-фільтра

Але головна перевага установок Meltem – можливість забезпечити якісний повітрообмін за допомогою розведення гнучких повітропроводів. Завдяки цій настройці повітря подається в «чисті» зони, а забирається в «брудних». Тобто, чисте повітря не накопичується біля установки, як це трапляється у випадку зі стандартними децентралізованими рекуператорами, а в санвузлах відсутні витяжні вентилятори, які викидають нагріте повітря надвір.

Обладнання Meltem всього подає 100 кубів повітря. Гнучкі повітропроводи дозволяють розділити цю кількість на два потоки, тобто забезпечити дві різні кімнати 50 кубами чистого повітря. Так само, по 50 кубів, повітря забиратиметься повітропроводами в «брудних» зонах.

Це чудове рішення підходить для невеликих приміщень до 70 м2. Тому, якщо є можливість, завжди краще віддавати перевагу центральній системі рекуперації повітря у будинку.

Установки Meltem

Центральна вентиляція з рекуператором тепла передбачає наявність потужної вентиляційної установки, яка подає повітря в чисті зони і забирає його з брудних за допомогою повітропроводів. Зверніть увагу: при встановленні центральної вентиляції з рекуперацією в квартирі, а також вентиляції Meltem з розведенням повітропроводів, необхідно закрити вентканали, передбачені забудовником. Часто центральна вентиляція працює відповідно до норм ДБН, подаючи певну кількість повітря у кожне приміщення. Повітря може подаватися за кратністю (задана кількість на годину) або за кількістю людей. 15 кубів на годину на людину – мінімальне значення, 25 – оптимальне, а 36 – рівень підвищеного комфорту.

Проте люди протягом дня переміщуються із кімнати до кімнати. Тому подача повітря за розрахунками часто змушує обладнання працювати вхолосту на порожнє приміщення. Саме тому краще звернути увагу на центральну вентиляцію зі змінною витратою повітря та системою VAV-клапанів. Таке обладнання виготовляє компанія Jablotron. Установка вимірює кількість вуглекислого газу в приміщенні і подає повітря тоді, коли ця кількість починає зростати. Таким чином, у приміщенні, де знаходяться люди, система підтримує оптимальні показники CO2 на оптимальному рівні 600 – 850 ppm. У санвузлах встановлюється спеціальна boost-клавіша, яка активує підвищений забір повітря разом із включенням світла. Це повітря проходить через рекуператор, де віддає тепло та вологу чистому потоку.

Центральну вентиляцію Jablotron можна доповнити унікальним обладнанням – спеціальною витяжкою Faber для кухні. Ця установка інтегрується у систему вентиляції. У неї відсутній власний двигун, його завдання виконує вентиляційне обладнання Jablotron (моделі Futura M та Futura L). Під час готування включається витяжка, і решта всіх каналів забору повітря автоматично закриваються, а канали подачі повітря, навпаки, відкриваються. Запахи та дим від готування йдуть у витяжку, а тим часом у приміщення надходитимуть максимальні обсяги чистого повітря. При цьому тепло від поверхні смаження не буде викинуте назовні, а збережеться завдяки рекуперації.

Обладнання Jablotron також можна доповнити тепловим насосом повітря-повітря CoolBreeze. Він стане в нагоді в літній та демісезонний періоди, оскільки може виконувати функції охолодження, будучи інтегрованим у систему вентиляції. Однак для реалізації цього рішення необхідно, щоб будинок був енергоефективним, і пропускав мінімум тепла до приміщення.

Краще обладнання для системи вентиляції

Організація системи вентиляції неможлива без якісного та продуктивного обладнання. У процесі роботи над об'єктами інженери Альтер Ейр підбирають лише найкраще обладнання всіх типів систем. Наші фахівці допоможуть вибрати оптимальну установку відповідно до параметрів приміщення та заявленого бюджету. 

Компанія Альтер Ейр працює тільки з перевіреними виробниками, які вважаються найкращими на ринку кліматичної техніки. ​

Вентиляція з рекуперацією приватного будинку та квартири

Відмінностей щодо проєктування вентиляції для приватного будинку та квартири немає. Всі описані варіанти підходять для будь-якого типу приміщень. Необхідно враховувати лише площу житлового простору. І, звичайно, подбати про організацію рекуперації повітря у квартирі чи будинку наперед – до проведення ремонту.

Вентиляція з рекуперацією
Вентиляція з рекуперацією у готовому ремонті

Вентиляція з рекуперацією у готовому ремонті

Як уже згадувалося, в готовому ремонті можна встановити тільки децентралізовану систему вентиляції. Якщо ви хочете якісну вентиляцію будинку, то, можливо, варто розглянути варіант із хоча б мінімальною (а може, й капітальною) переробкою ремонту.

Наші проєкти

Системи вентиляції та кондиціювання в квартирі, ЖК "Русанівська гавань"

 • Дитяча
 • Кухня-вітальня
 • Лоджія
 • Кабінет
НАСТІННИЙ КОНДИЦІОНЕР DAIKIN FTXM25N

DAIKIN FTXM25N – сучасний високоефективний кондиціонер настінного типу монтажу, в якому використовується інверторна технологія.

Канальний кондиціонер Daikin FBA50

Канальний кондиціонер Daikin FBA50 забезпечує нагрівання, охолодження, вентиляцію та контроль вологості повітря.

ПВУ із рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції у будинках та квартирах. Повторно використовує тепло, яке є у приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

VAV-клапан змінної подачі повітря

VAV-клапан – пристрій для змінної подачі повітря, який встановлюється на кожен повітропровід і регулює обсяг повітря, що подається.

Системи вентиляції та кондиціювання в квартирі, ЖК "Русанівська гавань"

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

 • Вентиляція
 • Подача повітря
 • Кондиціювання
Вентустановка Jablotron Futura L

Повітропровід Airflex гнучкий ізольований

Повітропровід з оцинкованої сталі в теплоізоляції

Канальний внутрішній блок кондиціонера Daikin FBA50A9

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika

 • Пральня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika