Коли настають холоди, нам усім хочеться почуватися комфортно та тепло вдома. Це може бути здійснено за допомогою системи опалення для квартири.
Незважаючи на те, що більшість квартир менше за площею, ніж будинки, опалювати їх у морози не завжди легко та часто не бюджетно. Вибір найкращої системи опалення, безумовно, може бути складним процесом. Тому, ми допоможемо вам розібратися в найкращих системах опалення для багатоквартирних будинків, щоб ви могли вибрати найефективнішу систему для свого житла.
Центральне опалення – система, джерелом тепла якої є котельня або ТЕЦ. Як правило, вони розташовані за межами опалювальних будівель.
Найчастіше опалення в квартирі здійснюється за допомогою центральної системи. На жаль, вона недостатньо ефективна. Ми пояснюємо це кількома причинами:
включення та вимкнення опалювальної системи відбувається за графіком держави. Найчастіше, споживачеві доводиться мерзнути в міжсезонні через пізнє включення та раннє відключення центрального опалення;
великі втрати тепла при транспортуванні теплоносія від джерела тепла до квартири, оскільки теплоносій проходить велику відстань. Таким чином, за час проходження теплоносія трубопроводами, він втрачає значну частину своєї температури;
практично неможливо відрегулювати температуру нагріву у квартирі, оскільки контроль проводиться котельнею. Виходячи з цього, у квартирі може бути недостатня кількість тепла або навпаки, відбудеться перегрів приміщення. Всі ці пункти впливають на стан людини, оскільки недогрівання або перегрівання квартири створить дискомфорт для мешканців і може негативно позначитися на їхньому самопочутті.
Виходячи з вищесказаного можна дійти невтішного висновку, що власники квартир стають “заручниками” комунальних служб, оскільки власник квартири неспроможний вплинути на систему опалення самостійно. Саме тому, автономне опалення є більш вигідним варіантом для споживача по всіх аспектах.
Можете заощадити час на читання та ознайомитись з нашими відеооглядами на тему опалення.
Автономне опалення — це система, де як джерело тепла розглядається власний агрегат, який розміщений у квартирі. Ця система має переваги перед центральною системою, а саме:
можливе відключення та включення системи опалення у будь-який час;
сучасні котли оснащені погодозалежною автоматикою, яка дозволить відстежувати зміну зовнішньої температури та забезпечить квартиру необхідним теплом;
при правильному конструктиві будівлі мешканці будинку зможуть менше витрачати кошти на систему опалення. Таким чином, всі огороджувальні конструкції: фундамент, перекриття, стіни та ін. обрані щодо теплоізоляції, також наявність якісних склопакетів, які не пропускатимуть тепло влітку, а взимку холод;
мінімальні тепловтрати під час транспортування теплоносія, що підвищує енергоефективність системи.
Опалення в квартирі електричним котлом є системою, де як джерело тепла виступає електрокотел, який працює на обігрів приміщень, а також нагріває воду в баку ГВП для використання її мешканцями на свої потреби.
Принцип роботи електрокотла:
Вода в електрокотлі постійно циркулює та нагрівається електричним ТЕНом.
Гаряча вода транспортується в бак ГВП або контур опалення.
З контуру опалення вода повертається в систему прохолоднішою і цикл повторюється.
Чим нижче зовнішня температура, тим більше електричний ТЕН споживає енергії. Відповідно, коли ТЕН прогрівся, споживання електроенергії буде меншим.
Електрокотли мають функцію погодозалежної модуляції, принцип роботи якої полягає в регулюванні прогріву води в котлі, виходячи із даних зовнішньої температури. Таким чином, котел підвищує або знижує нагрівання води, що у свою чергу дозволить мешканцям раціонально використовувати енергоресурси.
Важливою частиною при реалізації системи опалення є установка системи теплої підлоги. Площа покриття підлоги повинна займати 100% усієї її площі. Система теплої підлоги є низькотемпературною, тому необхідно забезпечити невисоку температуру подачі теплоносія, щоб поверхня підлоги була в діапазоні +24-26°С (комфортна температура для стопи людини). Таким чином, щоб забезпечити транспортування вищої температури в радіатори, а нижчу в теплу підлогу, потрібно встановити насосні групи.
Опалення квартири, застосовуючи електрокотел, має недоліки:
низький ККД (коефіцієнт корисної дії). З 1 кВт електрики, котел перетворює лише 0,9 кВт теплової енергії;
так як електричне опалення працює за допомогою електрики, то при її відключенні система перестане функціонувати;
вироблені кВт електрики у квартирі повинні відповідати теплорозрахункам.
Таким чином, щоб автономне опалення працювало без перебоїв, при виконанні теплотехнічного розрахунку потрібно звернути увагу на споживання кВт електрокотла, електроприладів, щоб уникнути їх частого вимкнення.
Газове опалення — це система, де як джерело тепла розглядається газовий котел будь-якого типу. У свою чергу, газовий котел — пристрій, який виконує функцію опалення та здатний забезпечити мешканців гарячою водою завдяки спалюванню газоподібного палива.
Атмосферний котел — агрегат, який має відкриту камеру згоряння, тому встановлення котла має здійснюватися в котельні. Котел має суттєвий недолік, через який не є популярним серед споживачів — неможлива модуляція температур. Таким чином, при включенні котла він зможе працювати тільки на повну потужність.
Турбований котел являє собою пристрій із камерою згоряння закритого типу. Принцип роботи пристрою полягає в тому, що надходження повітря в камеру згоряння здійснюється за допомогою вентилятора через коаксіальний димохід або через приміщення. У свою чергу, коаксіальний димар є пристроєм «труба в трубі». Це означає, що одночасно можуть виконуватися 2 процеси: затягування зовнішнього повітря для горіння та викид відпрацьованого газу назовні. Цей котел не користується високим попитом серед покупців, оскільки має невисоку ефективність. Оскільки, при процесі згоряння газу та передачі енергії теплоносія відбувається втрата частини тепла.
Найефективнішим пристроєм є котел конденсаційного типу. Принцип роботи котла ґрунтується на процесі конденсації:
Конденсат з'являється при зіткненні теплого та холодного повітряних потоків. Відповідно, гаряче повітря є вуглекислим газом, який виходить вгору з камери згоряння, а холодне — заходить зверху вниз в теплообмінник через коаксіальну трубу. *Принцип дії «труба у трубі» — внутрішня труба гаряча, а зовнішня — холодна.
Після чого, виділяється тепло у вигляді гарячих водяних мас, яке подається в опалювальний контур і використовується для нагрівання охолодженої води у зворотній лінії трубопроводу. Таким чином, у пальник подається попередньо нагріта вода системи, що у свою чергу зменшує витрати на використання енергії.
Також в системі використовується залишкове тепло димових газів, що відходять. Таким чином, через трубу подачі повітря, яка розташована в димарі, повітря, що надходить, нагрівається, завдяки теплу відхідних газів. Відповідно до цього, у пальник надходить вже тепле повітря, тим самим забезпечуючи додаткову економію енергії. Тому завдяки тому, що в системі використовується додаткова енергія, ККД котла може перевищувати 100%. Ще однією перевагою котла є наявність погодозалежної модуляції. За допомогою датчика, розташованого на вулиці, відбувається регулювання температури теплоносія для підтримки комфорту в будинку.
Виходячи з цього, як джерело тепла для квартири найбільше підходить конденсаційний котел. При цьому необхідно відзначити, що для ефективної роботи системи опалення обов'язково потрібно виконати вимогу щодо температури теплоносія, а також площа теплої підлоги повинна максимально покривати її поверхню. Для конденсаційного котла необхідно забезпечити температуру подачі теплоносія +50°С відповідно, зворотний вивід води +35°С. Таким чином, чим нижча температура подачі води, то ефективніша робота газового котла.
Недоліком конденсаційного котла є неконтрольована цінова політика газу в Україні через війну в Україні.
Опалювальна система у квартирі на базі теплового насоса є вигідним рішенням, оскільки джерело тепла здатне надати мешканцям 3 функції:
опалення;
охолодження;
гаряче водопостачання (ГВП).
Способи облаштування системи опалення у квартирі можуть бути трьох типів:
Тепловий насос «повітря-повітря» – зовнішній вигляд агрегату нагадує класичний кондиціонер, але при цьому може працювати при низьких температурах. Дані теплові насоси не поширені в Україні, оскільки мають вагомі недоліки:
при зовнішній температурі -20℃, обігрів тепловим насосом не буде ефективним;
у разі вимкнення системи, приміщення швидко остигає;
розташування внутрішнього блоку теплового насоса зверху приміщення не дуже ефективне рішення. Оскільки, тепле повітря завжди піднімається вгору, то подача нагрітого повітря з верхньої точки приміщення призведе до накопичення теплого повітря під стелею. До того ж, внизу приміщення буде холодне повітря, що буде доставляти дискомфорт мешканцям.
Фахівці Альтер Ейр зможуть створити ідеальний проєкт автономного опалення для вашої квартири.
Тепловий насос «повітря-вода» – агрегат, який є найпопулярнішим пристроєм у будинках високого рівня енергоефективності до 200 м2.
Показник СОР (коефіцієнт перетворення електричної енергії на теплову) теплового насоса є високим, оскільки агрегат здатний перетворити 1 кВт електрики на 3 кВт тепла. Монтаж опалення у квартирі на базі теплового насоса дозволить мешканцям скоротити витрати на опалення/охолодження приміщення та ГВП, а також із високим СОР система опалення набагато швидше окупиться. Як ми згадували раніше, обов'язковою вимогою при реалізації опалення на базі теплового насоса є встановлення системи теплої підлоги по всій поверхні, а також монтаж додаткових пристроїв (радіатори, фанкойли, внутрішньопідлогові конвектори).
Геотермальний тепловий насос – установка, яка, як і тепловий насос «повітря-вода», може працювати на опалення/охолодження та ГВП, при цьому використовує теплову енергію землі. Цей насос є більш стійким до температури, тому що температура землі становить приблизно +12℃ цілий рік. Показник СОР теплового насоса геотермального типу становить 1:6. Відповідно, при перетворенні 1 кВт електроенергії, пристрій здатний віддати до 6 кВт тепла.
Важливо відзначити, що реалізація системи, застосовуючи геотермальний тепловий насос, є трудомісткою та досить витратною, оскільки необхідно проводити земельні роботи, щоб встановити занурювальні зонди. Зробити опалення у квартирі на базі геотермального насоса неможливо.
Тепла підлога не є повноцінною системою опалення, а вважається константою під час реалізації системи опалення на базі теплового насоса. Насамперед, тепла підлога – це комфорт у вашому будинку. Як ми вже згадували раніше, холодне повітря завжди збирається внизу кімнати, відповідно людина відчуватиме дискомфорт в області стопи. Так як тепла підлога – це низькотемпературний елемент системи, то для нього необхідно забезпечити температуру подачі теплоносія нижче (подача +50°С, а зворотний вивід води +35°С), в порівнянні з допоміжними агрегатами, такими як внутрішньопідлогові конвектори, фанкойли і радіатори (батареї). Таким чином, встановлюються насосні групи, які здатні відправити нижчу температуру теплоносія в теплу підлогу, а більш високу – додаткові пристрої. Завдяки цьому температура поверхні підлоги не перевищуватиме +26°С.
Важливо, що опалення тільки теплою підлогою нераціональне рішення, оскільки дана система є інертною, відповідно до цього, може виникнути така проблема:
У випадку, коли зовнішня температура постійно коливається (припустимо вона була -10°С і різко підвищилася до +5°С), бетон сильно нагріється і буде довго остигати, що створить дискомфорт.
Виходячи з цього, щоб запобігти появі цієї ситуації, необхідно встановити додаткові пристрої:
Фанкойл – це пристрій, який здатний генерувати тепло та холод.
Радіатор – прилад, який використовується лише для опалення приміщень.
Внутрішньопідлоговий конвектор - пристрій, робота якого полягає у виконанні функції опалення. Але при встановленні Kampmann HK, мешканці знайдуть функцію охолодження.
Залишіть заявку, співробітники компанії зв'яжуться з Вами
Фінальна вартість опалення залежить від типу системи, квадратури житла, обраного джерела тепла, додаткових агрегатів та, звичайно ж, побажань клієнта. Розглянемо три варіанти цінової політики споживача. Варто відзначити, що ціна встановлення опалення в квартирі буде чітко зрозуміла після виконання комерційної пропозиції нашими фахівцями. Про цей етап ми розповідали раніше.
Опалення на базі теплового насоса «повітря-вода»
Нижче наведемо приклад виконаних робіт із встановлення системи опалення тепловим насосом «повітря-вода» від професіоналів Альтер Ейр у квартирі площею 150 м².
Було встановлено:
тепла підлога – 100%;
конвектори Kampmann;
радіатори Kermi;
котельня на базі теплового насоса «повітря-вода» Viessmann Vitocal 100-S;
буферна ємність 100 л;
бак гарячого водопостачання 300 л.
Ціна даного обладнання та виконаних робіт приблизно 1,5 млн. грн.
Нагадаємо, що кожен об'єкт унікальний і вартість для вашого об'єкта буде відрізнятися від зазначеної в прикладі.
Опалювальна система в середньому сегменті реалізується за допомогою газового конденсаційного котла.
Розглянемо приклад одного з виконаного нашими фахівцями проєкту у квартирі площею 100 м².
Було встановлено:
тепла підлога – 100%;
радіаторне опалення Kermi (через розподільний колектор, променева схема);
автоматика Uponor;
котельня на базі газового котла Viessmann Vitodens 200-W з погодозалежністю;
бак непрямого нагріву на 200 л.
Ціна виконання цієї системи приблизно 500-550 тис. грн.
Система опалення з використанням електричного котла – обладнання не потребує великих капіталовкладень.
На прикладі виконаного командою Альтер Ейр проєкту можна зрозуміти вартість та обладнання, яке буде встановлено за даної опалювальної системи в квартирі площею 100 м².
Було встановлено:
електричний настінний котел VAILLANT eloBLOCK VE9/14 (3+6 кВт) з шиною eBus;
насосні групи в тепловій ізоляції (для теплої підлоги та радіаторного контуру);
модулі автоматики;
бойлер непрямого нагріву зі змійовиком Drazice OKC 250 NTR/BP 250л.
Ціна виконання цієї системи приблизно 260-280 тис. грн. З яких 120 тис. грн. обладнання, 150 тис. грн. – монтаж та обв'язка.
У випадку, коли у вас у квартирі встановлений лічильник, то мешканці будинку можуть перейти на індивідуальне опалення в квартирі — на електрокотел, тепловий насос «повітря-вода» або газовий котел.