Тепловий насос – сучасне обладнання, яке виконує одразу декілька функцій. Встановивши його, ви забезпечуєте опалення, охолодження та підігрів води для вашого будинку. Як правильно обслуговувати теплові насоси, як уникнути поломок і як проводити ремонт теплових насосів, якщо несправність все ж таки сталася?
Розрізняють три основні різновиди теплових насосів — "повітря-вода", "повітря-повітря" і "повітря-грунт" (геотермальний). Деякі причини поломок однакові для всіх типів, але є й специфічні проблеми, викликані особливостями кожного виду.
Робота насосів “повітря-вода” може порушуватись через проблеми з гідравлікою. Такий тепловий насос має внутрішній водяний насос, що забезпечує протік води.
Серед причин поломки цієї комплектуючої:
банальне зношування, наприклад, через старість;
руйнування підшипників.
В обох випадках ремонт теплових насосів проводиться шляхом заміни відповідних деталей. Іноді після того, як насос стояв вимкненим у теплу пору року, при включенні відбувається підклинювання ротора. У такому разі заміна не буде потрібна. Також на протік води та, як наслідок, на працездатність теплового насоса впливає стан фільтрів, які стоять у системі опалення. Коли фільтр грубого очищення забивається, відбувається зниження тепловіддачі та зменшення протоку. Ремонт теплових насосів у цьому випадку зводиться до заміни фільтрів.
Для зовнішнього блоку насосів “повітря-вода” та “повітря-повітря” важливо вибрати правильне розташування. Якщо зовнішній блок встановлений у місці з інтенсивними потоками холодного повітря, він може обмерзати взимку. Замерзання — природний процес, але за ним має йти розморожування, інакше ефективність роботи знижується. Для зовнішнього блоку бажано вибирати тихе затишне місце. Якщо блок сам не розморожується – встановити спеціальний кожух, який допомагає створити умови для розморожування.
Також ефективність ТН може знижуватись, коли зовнішній блок ставлять на дах під прямі промені сонця, і не захищають його спеціальним піддашком.
Все це наслідки неправильного проєктування. Працездатність теплового насоса будь-якого типу залежить від якісного проєктування та професійного підбору.
Буває таке, що користувач вже в перший сезон роботи теплового насоса зауважує, що експлуатація обладнання неефективна. Однією з причин є неправильний підбір техніки. Якщо система з початку не розрахована на низькотемпературний режим, і замість теплої підлоги використовуються радіатори, то досягти ефективного використання не вдасться.
Для системи опалення з тепловим насосом найкращим варіантом є комбінація з теплими підлогами та фанкойлами.
Ще одна причина поломки для насосів із зовнішнім блоком – непрофесійне обслуговування обладнання, зокрема відсутність чищення. Не варто забувати про обслуговування теплових насосів — зовнішній блок потрібно чистити від тополиного пуху, бруду та пилу. В іншому випадку теплообмінник не встигає віддавати енергію, перегрівається, компресор працює на великих навантаженнях, що може призвести до втрати працездатності системи.
Поширена поломка всіх видів теплових насосів — несправна електроніка. З ладу можуть вийти плати, датчики, і ремонт теплових насосів полягає в їхній повній заміні.
Також часто ламається компресор. Причини можуть бути такі:
Перепади напруги. Для запобігання цій ситуації рекомендується використовувати стабілізатор напруги.
Вразливе місце компресора – фреоновий контур. Фреонова магістраль поєднує зовнішній та внутрішній блоки, і транспортує рідкий та газоподібний фреон. Під механічним впливом відбувається розгерметизація мідної фреонової магістралі (вона може перебитися, перетертися, перегоріти). Компресор зупиняється, з нього виходять мастило та газ, він фізично не може працювати, оскільки втрачає ресурси, необхідні у холодильному процесі.
Механічні причини поломки компресора — зношування, руйнування, що провокує вихід з ладу конденсаторів. У найгірших випадках ремонт теплових насосів полягає у заміні всього компресора з блоком управління.
Геотермальний тепловий насос не має зовнішнього блоку — його теплообмінник (зонд) розташований у землі.
Проблеми з таким обладнанням можуть виникати через непрофесійний підбір геотермального поля, що не відповідає тепловтратам будівлі. Велике споживання такого насоса — не поломка, але проблема, оскільки він працюватиме з низьким COP (коефіцієнтом перетворення теплоти). Тому проект опалення приватного будинку слід одразу довіряти професіоналам.
Також для геотермального теплового насоса характерні спільні для всіх видів поломки механіки та електроніки. Наприклад, несправність двигуна, вентилятора, який розподіляє тепле та холодне повітря, проблеми з підшипниками. У цих випадках ремонт теплових насосів “грунт-вода” не відрізняється від ремонтних робіт інших видів.
Одна з найпопулярніших послуг, які ми можемо запропонувати клієнту — консалтинг.
Консультація є корисною, якщо у вашому будинку вже встановлена система опалення з тепловим насосом, але вона працює не так, як вам хотілося.
Під час експертизи ми аналізуємо інженерні системи, знаходимо помилки під час проєктування та монтажу, причини недостатньо ефективної роботи, а також можливі поломки. Ми допоможемо організувати ефективну систему опалення у квартирі чи будинку.
Усі ремонтні роботи системи опалення теплового насоса можна об'єднати у дві групи:
Ремонт теплового насоса безпосередньо. Проводиться, коли у несправність приходять двигуни, електроніка, компресори, фреонові магістралі тощо.
Ремонт та обслуговування гідравлічної системи, тобто обслуговування системи трубопроводів теплового насоса. Проблеми можуть виникнути з резинками ущільнювачів, ТЕНами, кранами, фітингами, насосами для теплої підлоги або фанкойлів, з самими фанкойлами тощо.
Серед ремонтних робіт найпоширенішими у нашій практиці залишається заміна компресора, електронних плат та датчиків.
При несправності обслуговування відбувається за наступною схемою:
аналіз системи опалення із ТН;
виявлення проблеми;
усунення проблеми.
Сервіс теплових насосів за правилами повинен здійснюватись двічі на рік: перед сезоном холоду та перед сезоном тепла.
Для теплових насосів “повітря-повітря” та “повітря-вода” проводяться:
перевірка та очищення зовнішнього блоку;
перевірка фреонових магістралей на герметичність і тиск у системі (заповненість фреоном);
перевірка роботи компресора;
перевірка вентилятора;
перевірка гідромодуля,
аналіз працездатності автоматики та плати — внутрішнього блоку гідромодуля та його насосної групи.
У геотермальному насосі перевіряється тиск геотермального поля.
Якщо він впав, ми можемо говорити про витік етиленгліколю чи пропіленгліколю під землею, тобто про розгерметизацію.
Так само як і в інших видах ТН, у геотермальному обслуговується внутрішня частина гідромодуля, перевіряються електроніка, насосні групи тощо. В цілому, сервіс систем опалення - це цілий комплекс процедур, що охоплює всі важливі вузли обладнання.
Залишіть заявку, фахівці компанії зв'яжуться з Вами для детальної консультації
Сервісне обслуговування теплових насосів необхідно проводити регулярно, завдяки цьому ви зможете уникнути поломок і дорогого ремонту зовсім. Нижче наведено актуальні ціни на послуги з ремонту та сервісу теплових насосів.
Сервіс теплового насоса сезонний |
послуга |
1 600 грн. |
|
Сервіс теплового насоса з повним розбиранням гідроблоку |
послуга |
3 800 грн. |
Наш багаторічний досвід демонструє: інженерні системи завжди виходять з ладу невчасно. Наприклад, у розпал зимового опалювального сезону, коли тепло в будинку життєво необхідне.
Регулярне технічне обслуговування дає високу гарантію, що сезон пройде благополучно. З великою ймовірністю під час планового сервісу майстер зможе заздалегідь вирахувати й усунути проблему, що насувається. І тоді ремонт теплових насосів не знадобиться.