Водяна тепла підлога своїми руками: схеми та монтаж

Водяна тепла підлога своїми руками
Додатковий комфорт при ходьбі
Рівномірний розподіл тепла
Зниження навантаження на систему опалення
Зручне керування та контроль температури

При самостійному встановленні водяної теплої підлоги важливо розуміти, що відповідальність за виконану роботу лежить лише на вас. Якщо ви все ж таки вирішили проводити монтажні роботи своїми руками, то для цього вам необхідно отримати робочу проєктну документацію від компанії, яка зробить технічний розрахунок укладання трубопроводів на об'єкті. Згідно з документами, ви зможете дізнатися, як зробити теплу підлогу, подивитися схему укладання труб, їх крок, діаметр та інше.

Якщо у вас немає проєктної документації та досвіду в даній роботі, то монтаж теплої підлоги можна зробити за класичним укладанням – довжина одного контуру теплої підлоги повинна бути менше 130 погонних метрів, а крок укладання труб в середньому повинен становити 15 см. Перевищення довжини може призвести до нерівномірного прогріву підлоги, оскільки теплоносій буде поступово охолоджуватися, і, ступаючи на підлогу, ви відчуватимете холодні ділянки.

Також при монтажі теплої підлоги дуже важливо правильно підібрати теплоізоляцію. Утеплювач має бути якісним та з правильною товщиною, щоб тепло залишалося в приміщенні.

Однак, якщо ви плануєте встановлення теплої підлоги в будинку, то найкраще звернутися до фахівців для проведення технічного обстеження приміщення, підбору оптимальної системи опалення та її монтажу. Все тому, що фахівці зможуть врахувати особливості конкретного приміщення та вимоги замовника.

Влаштування водяної теплої підлоги

Водяна тепла підлога передбачає укладання декількох шарів, які виконують свою функцію. Основні шари представляють собою таку конструкцію:

1. Основа, тобто чорнова стяжка.

2. Гідроізоляція - шар, який допомагає захистити підлогу від проникнення вологи. Укладання гідроізоляційного покриття проводиться на основу підлоги.

3. Утеплювач, основним завданням якого є збереження тепла. Як матеріал використовують екструдер, товщина якого становить близько 10 см.

4. Система трубопроводів – це труби на основі зшитого поліетилену, якими циркулює вода. Їхній діаметр становить 16 мм. Укладання труб проводитися на ізоляцію з використанням спеціальних кріплень. Відстань між трубами обирається відповідно до необхідної потужності теплового навантаження.

5. Бетон з додаванням пластифікатора заливається над трубопроводами, його товщина повинна становити щонайменше 6 см.

6. Оздоблення – це останній шар, який визначає зовнішній вигляд підлоги, і навіть його характеристики. Під час підбору покриття необхідно враховувати показники теплопровідності. Шар може мати товщину в діапазоні 2-6 см залежно від підібраного матеріалу.

Остаточна товщина всіх шарів буде 20-25 см.

Замовте консультацію щодо теплої підлоги

Для отримання детальної консультації залиште заявку на сайті

Замовте консультацію щодо теплої підлоги

Види водяної теплої підлоги

Класичний

Щоб реалізувати водяну теплу підлогу своїми руками, необхідно враховувати його тип. Ви можете встановити як класичну теплу підлогу, так і електро-водяну систему.Класична тепла підлога є низькотемпературною водяною системою, яка працює спільно з тепловими насосами, електрокотлами, а також з конденсаційними газовими котлами.

Підлога класичного типу здатна створювати комфортний мікроклімат у приміщенні завдяки тому, що повітря внизу кімнати буде тепліше, ніж угорі. Такий розподіл тепла найбільш сприятливий для людей, оскільки сприяє підвищенню працездатності. Відповідно, температура поверхні підлоги знаходиться в оптимальному діапазоні для стоп людини, а саме від +24 до +26℃.

Однак важливим параметром при укладанні водяної теплої підлоги є точка бівалентності, яка показує, до якої температури система зможе ефективно функціонувати без додаткового джерела тепла.

До того ж, тепла підлога є інертною, тому при різких змінах температури зовнішнього повітря система не швидко досягатиме заданих параметрів.

Щоб запобігти перегріву підлоги понад 26℃, необхідно застосовувати допоміжні прилади, такі як радіатори, фанкойли та внутрішньопідлогові конвектори. Якщо ваша система опалення обладнана тепловим насосом, краще використовувати фанкойли, оскільки вони можуть працювати як на обігрів, так і на охолодження в літній час.

Електро-водяний

Тепла підлога електро-водяного типу застосовується для забезпечення комфорту протягом усього року. У зимовий період часу реалізовуватиметься обігрів водяною теплою підлогою, незалежного від встановленого джерела тепла, яким може бути тепловий насос, газовий конденсаційний або електричний котел.

Однак у перехідні місяці (весна, осінь), коли котельня не працює, на теплу підлогу не відбуватиметься подача гарячої води, і вона буде холодною. Тому у ванній кімнаті встановлюється електрична тепла підлога під кахельне покриття. Таким чином, прийнявши теплий душ, ви не ставатимете ногами на холодне покриття підлоги, що є надзвичайно важливим для забезпечення комфорту.

Матеріали для монтажу теплої підлоги

Матеріали, які використовуються для монтажу теплої підлоги, повинні мати найкращі технічні показники, оскільки конструкція передбачає заливку стяжкою всієї системи, що робить її непридатною для ремонту.

Труби

Через те, що конструкція теплої підлоги передбачає заливання труб бетоном, то при виборі труб важливо, щоб вони не піддавалися корозії, були гнучкими, але міцними. До такого матеріалу відносять зшитий поліетилен, відомий також як PEX. Цей матеріал є стійким до високого тиску та температури, ця перевага зможе забезпечувати довговічну та безпечну роботу системи. Виробник вибирається з урахуванням побажань клієнта, це можуть бути бренди KAN-Therm, Rehau чи Uponor.

Труби із зшитого поліетилену Rehau
Колекторно-змішувальний вузол

Колекторно-змішувальний вузол

Колектор – це пристрій, який використовується для розподілу гарячої води трубами, прокладеними в теплу підлогу. Він виконує роль центрального вузла, який забезпечує контроль температури, витрати та напору води. На колектор встановлюється насосна група: пряма (працює на радіатори) та змішувальна, яка контролює теплу підлогу за температурою. Далі гаряча вода транспортується через насосні групи в окремі контури опалення.

Вибір типу та виробника гребінки залежить від побажань клієнта та закладеного бюджету. Можна придбати звичайні пристрої або прилади з можливістю встановлення сервоприводів (контроль термостатом температури позонно).

Утеплювач та гідроізоляція

Гідроізоляція укладається на фундамент підлоги, щоб уникнути проникнення води у фундамент.

Утеплювач на основі екструдера виконує функцію збереження тепла у приміщенні.

Армуюча сітка та демпферна стрічка

Між контурами та по периметру системи укладається демпферна стрічка. Вона дозволяє компенсувати рух підлоги, що відбувається внаслідок різних зовнішніх факторів, таких як температурні зміни, вплив вологи тощо.

Використання армуючої сітки не рекомендується. Вона застосовується лише у тому випадку, якщо людина хоче зменшити товщину стяжки до 3 см.

Демпферна стрічка
Підлогове покриття

Матеріали для стяжки

Для створення стяжки використовують найпоширеніші матеріали, такі як бетон, цемент, пісок, а також добавки на основі пластифікаторів для покращення властивостей стяжки.

Підлогове покриття

Вибираючи матеріал покриття для підлоги, важливо враховувати його теплопровідність. Одним із найбільш підходящих матеріалів для теплої підлоги є керамічна плитка. Але все ж таки ви можете вибрати матеріал на свій розсуд, наприклад, це може бути ламінат, дерев'яна дошка, керамограніт, вініл. Однак звертайте увагу на вказівки виробника. Вам потрібно переконатися, що цей матеріал може використовуватись під опалення підлоги.

Фітинги та витратні матеріали

Запірна арматура виконує функцію обв'язування котла, колектора та насосних груп.

Етапи монтажу водяної теплої підлоги

Для реалізації водяної теплої підлоги своїми руками важливо зробити наступні етапи:

 1. зробити теплотехнічний розрахунок та вибрати схему укладання підлогового опалення;

 2. підготувати основу;

 3. укласти утеплювач та гідроізоляцію;

 4. змонтувати трубопроводи;

 5. провести тестування системи;

 6. залити бетонну стяжку та змонтувати обрану обробку.

Розрахунок та проєктування

Розрахунок та проєктування опалення підлоги відбувається перед монтажем системи. Проводиться теплотехнічний розрахунок, що дозволяє дізнатися тепловтрати будівлі та вибрати крок укладання трубопроводів, щоб забезпечити необхідну тепловіддачу.

Підготовка основи

На етапі підготовки основи для системи водяного опалення підлоги важливо звернути увагу на наступні пункти:

 1. Площина поверхні. Укладання шарів системи має відбуватися на рівну поверхню, оскільки це впливає на рівномірність розподілу тепла.

 2. Якість основи. Поверхня має бути міцною, щоб витримувати вагу системи теплої підлоги, меблів та людей.

 3. Здатність витримувати високий тиск, створюваний теплою підлогою.

Гідроізоляція та утеплення

Як ми описували раніше, гідроізоляція та утеплювальний шар мають свої функції, які полягають у захисті від проникнення вологи в основу, а також у збереженні тепла в приміщенні та запобігання втраті тепла в нижні шари.

Укладання труб

Труби для водяної теплої підлоги повинні бути укладені відповідно до проєктної документації. Відстань між трубами визначається залежно від потреб системи та тепловіддачі труб. Труби укладаються за технологією змійки або зигзагом і кріпляться до підлоги за допомогою спеціальних скоб.

Монтаж колектора

Перш за все необхідно вибрати місце встановлення колектора. Пристрій повинен розташовуватися в доступному місці для проведення обслуговування та монтажу труб, а також поруч із джерелом тепла. Після вибору місця розташування колектор встановлюється на стіну або спеціальну консоль, прикріплену до стіни. Після цього можна проводити монтаж труб, які підключаються до колектор із застосуванням сполучних елементів: фітинги, штуцери.

Перевірка системи

Далі проводиться перевірка герметичності труб. На даному етапі можливе виявлення витоків та їх подальше усунення для якісної роботи системи.

Принцип тестування системи полягає у заповненні системи водою та подачі тиску в 4 атмосфери, а потім його вимірі. У разі постійного тиску можна зробити висновок, що система є герметичною, і можна проводити заливку бетону. Важливо, щоб труба розширилася до моменту заливки бетону, щоб при підвищенні температури труба не пошкодила стяжку.

Заливка стяжки

Бетонна стяжка заливається поверх укладених труб, і основною метою є створення рівномірної поверхні для укладання підлогових покриттів. Тому в процесі заливання суміш розрівнюється за рівнем. А для досягнення необхідної міцності бетонної стяжки необхідно дочекатись повного висихання та затвердіння.

Монтаж покриття для підлоги

Монтаж покриття для підлоги представляє укладання оздоблювального матеріалу на раніше підготовлену стяжку.

Рекомендоване обладнання
Водяна тепла підлога Uponor (1 м²)
Водяна тепла підлога Uponor (1 м²)

Водяна тепла підлога Rehau (1 м²)
Водяна тепла підлога Rehau (1 м²)

Водяна тепла підлога KAN (1 м²)
Водяна тепла підлога KAN (1 м²)

Тепла підлога Rehau RAUTHERM S
Тепла підлога Rehau RAUTHERM S

Плюси та мінуси водяної теплої підлоги

Переваги підлогового опалення:

 1. Комфортні параметри температури поверхні підлоги.

 2. При правильному укладанні труб ви отримаєте рівномірний розподіл тепла, без холодних зон.

 3. Якщо ви виберете труби зі зшитого поліетилену, система матиме тривалий термін експлуатації.

 4. Монтаж системи проводиться під підлогою, що дозволяє максимально використовувати корисний простір, а також зберегти естетику та дизайн приміщення.

Мінуси системи підігріву підлоги:

 • Укладання системи вимагає необхідних знань та навичок, тому зробити теплу підлогу своїми руками здатний не кожен майстер. Самостійне встановлення також може збільшити підсумкову вартість системи.

 • Система не ремонтопригодна, оскільки труби заливаються бетоном.

 • Інертність системи. Через те, що труби заливаються бетонною стяжкою, прогрівання цього шару вимагає часу.

До недоліків також іноді відносять вартість системи. Проте, розглядаючи її у довгостроковій перспективі, можна говорити про швидку окупність за рахунок низьких енерговитрат.

Наші проєкти

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

 • Їдальня
 • Спальня
 • Ванна кімната
Припливно-витяжна установка Jablotron Futura L

Пристрій має велику кількість функцій. Витяжка відпрацьованого повітря та подача свіжого повітря, також за рахунок вбудованого рекуператора, припливне повітря може нагріватися.

VAV-клапани Jablotron Variobreeze

Пристрій регулює потік повітря, що подається, встановлюється на повітропроводи і безпосередньо пов'язане з вентиляційною установкою

Jablotron Room CO2 Sensor

Датчик контролю рівня вуглекислого газу, встановлюється в кожному приміщенні та передає вентустановці інформацію про якість повітря

Внутрішній блок кондиціонера FXSQ японської фірми Daikin

Канальний внутрішній блок розміщується в нішах і стельових зонах. Призначений для створення комфортної температури у приміщенні

Щілинні дифузори серії LOOK фірми Madel

Обладнання розміщується в стельових зонах, призначене для розподілу повітря, що подається вентустановкою та кондиціонером, за приміщенням

Програматори Jablotron Boost Button

Устаткування монтується у вимикачі у "брудних" зонах, призначене для посиленого видалення відпрацьованого повітря

Система комплексного очищення Refiner Power Ecowater

Система призначена для фільтрації та пом'якшення води, що подається. Якість води підвищується до максимально можливого рівня

Вентиляція, кондиціювання, опалення та водопостачання. Елітна квартира 171 м² у м. Худжанд, Таджикистан

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

 • Спальня
 • Технічне приміщення
 • Дитяча
 • Котельня
Канальний кондиціонер Daikin FBA 60

Кондиціонери Daikin FBA 60 – потужні спліт-системи канального типу, призначені для прихованого монтажу практично будь-якого приміщення.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann

Конвектор Kampmann використовується для обігріву приміщення, призначений для прихованої установки у зоні підлоги.

ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Радіатори Kermi therm

Радіатори Kermi therm відрізняються елегантним дизайнерським виконанням, максимальною тепловіддачею та коротким періодом нагріву.

Газовий конденсаційний котел від німецького бренду Viessmann.

Котел призначений для ефективного опалення житлових приміщень та для підігріву води.

Тепловий насос Viessmann Vitocal 200-S

Високоефективний тепловий насос нового покоління, який може використовуватися для опалення, охолодження повітря, а також нагрівання води.

Комплекс інженерних систем в триповерховому будинку (380 м²), КГ Riviera Villas

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

 • Вітальня
 • Ванна кімната
 • Міні-котельня - 1
 • Міні-котельня - 2
Двощілинний лінійний дифузор TROX

Канальний кондиціонер Daikin FDXM 35F

Бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ

Електричний котел Vaillant Eloblock

Розширювальний бак Zilmet

Рефайнер Ecowater - система пом'якшення і фільтрації води

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

 • Кімната
 • Котельня
 • Технічне приміщення
Настінний кондиціонер Daikin

Настінний кондиціонер японського бренду Daikin характеризується високою продуктивністю, чудовою якістю та сучасним дизайном.

Лінійний щілинний дифузор Disair

Пристрій прихованого монтажу, використовується для розподілу чистого повітря, що подається

Електричний котел Vaillant eloBLOCK

Електричний котел серії EloBLOCK від німецького виробника Vaillant чудово підійде для будинків без газу. Пристрій характеризується високим ККД, є ефективним та зручним у використанні.

VAV-клапан

Пристрій від виробника Jablotron встановлюється на повітропровід і регулює обсяг повітря, що подається до приміщення

Реалізований комплекс інженерних систем: кондиціювання, вентиляція та опалення. Двоповерховий будинок у с. Ходосівка

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

 • Кухня
 • Обідня зона
 • Гардероб
 • Вітальня
Припливно-витяжна загальнообмінна система вентиляції Maico WS 320 КВ

Припливно-витяжна установка Maico WS 320 КВ з рекуперацією тепла, призначена для забезпечення правильного повітрообміну у житловому або комерційному приміщенні. У цьому пристрої індекс KB вказує на наявність вбудованого калорифера та байпаса.

Кухонний змішувач MOONY

Змішувач для мийки, одноважільний, з поворотним виливом діаметром 28 мм, з подвійним потоком для чистої води. Ввімкнення та вимкнення води проводиться за допомогою одного хромованого важеля. Витончений дизайн та міцні матеріали, забезпечать надійність роботи змішувача на багато років.

Привід для повітряних заслінок Belimo

Призначений для управління повітряними заслінками. Може використовуватись в системах як вентиляції, так і кондиціонування. Привід виконує захисну функцію від обмерзання або задимлення.

Шумоглушники Salda

Шумоглушники Salda використовуються для зниження звукового тиску у вентиляційних каналах круглого перетину. Забезпечують тиху роботу вентустановки, монтуються на кожному з входів повітря у вентустановки. В даному випадку передбачено 4 шумоглушника.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann Katherm QK

Тепловий конвектор Kampmann Katherm QK – якісна техніка, для обігріву приміщень. Має функцію примусової конвекції (вбудований вентилятор), що об'єднав в собі ЄС-технології вентиляторів разом з плавним регулюванням його обертів (система управління KaControl). Таке рішення дозволяє підвищити енергоефективність до максимального рівня. Крім того, це гарантує більш тиху роботу без дискомфорту для мешканців.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Канальний кондиціонер Daikin FDXM25

Daikin FDXM25 – внутрішній блок канального типу, призначений для приміщень площею до 25 м2. Блок був розміщений в застельовому просторі, роблячи кімнату візуально вільнішою без зайвих деталей та техніки. Може працювати на охолодження, обігрів або осушення повітря.

Дизайнерський радіатор Jaga Strada

Радіатори Jaga Strada відрізняються високими тепловими показниками та стильним дизайнерськими виконанням: теплообмінник сприяє максимальному виробленню тепла при мінімальних витратах електроенергію, а панелі, у поєднанні зі стильними решітками, додають приладу витонченості. Можуть комбінуватись з конденсаційними котлами, швидко реагують на зміну температури у приміщенні.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

Реконструкція газової котельні з переходом на тепловий насос | Огляд котельні у приватному будинку
Реконструкція газової котельні з переходом на тепловий насос | Огляд котельні у приватному будинку
Опалення, вентиляція, кондиціювання - огляд систем у двоповерховому будинку, с. Ходосівка
Опалення, вентиляція, кондиціювання - огляд систем у двоповерховому будинку, с. Ходосівка
Реалізація системи опалення у двоповерховому будинку, КМ Green Hills
Реалізація системи опалення у двоповерховому будинку, КМ Green Hills
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Реалізація систем опалення та водопостачання в приватному будинку 240 м², КМ Riviera Village
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка
Опалення, водоочищення, кондиціонування, вентиляція і ВК в будинку, КГ Riviera Villas, Лебедівка

Поширені питання

Чи можна робити водяну теплу підлогу у квартирі?

Тепла підлога підходить як для опалення в приватних будинках, так і в квартирах. Однак важливо врахувати, що монтаж теплої підлоги в квартирі можна зробити за умови встановлення індивідуального джерела тепла. Якщо у вас централізоване опалення, то для цього необхідно встановити проміжний теплообмінник, з якого можна буде знімати тепло для своєї системи.

Як встановити теплу підлогу під плитку?

Щоб зробити теплу підлогу своїми руками під плитку, необхідно дотримуватися наступних етапів:

 • проведення теплотехнічного розрахунку та вибір схеми монтажу водяної теплої підлоги;

 • підготовка основи;

 • укладання гідроізоляції та утеплювача;

 • монтаж трубопроводів та колектора;

 • опресування системи;

 • заливання бетонної стяжки;

 • вибір та монтаж підлогового покриття.

Як опресувати теплу підлогу?

Перевірка системи складається з кількох етапів:

 1. Заповнення системи водою до рівня за допомогою насоса.

 2. Настройка компрессора для подачі в систему повітря, тиск якого має бути 4 атмосфери.

 3. Перевірка манометра з метою переконатись, що тиск не змінився.

 4. У разі падіння тиску необхідно знайти та усунути витік.

 5. Якщо система герметична, її можна заливати стяжкою.

Де краще зробити теплу підлогу в будинку?

​Система опалення підлоги повинна займати максимально можливу площу поверхні підлоги, саме так вдасться створити найбільш сприятливий мікроклімат та забезпечити комфортне пересування людини по підлозі.

Замовте теплу підлогу під ключ

Залишіть заявку, фахівці Alter Air зв'яжуться з Вами протягом дня

Замовте теплу підлогу під ключ
Відгуки і питання
Відгуки відсутні