Проєктування сонячних електростанцій

Проєктування СЕС
Автономне електропостачання
Економія на оплаті електроенергії
Турбота про екологію
Використання «зеленого тарифу»

Сонячні електростанції – сучасне обладнання. Хтось прагне замовити проєктування сонячних електростанцій, щоб комфортно почуватися в умовах віялових чи аварійних відключень, а хтось розраховує отримувати вигоду від “зеленого тарифу”.

Готовий проєкт сонячної електростанції в Україні має безліч нюансів, потребує точних підрахунків та певної документації.

Сонячні електростанції можна розділити на два типи:

  • комерційні станції;

  • станції для приватних домогосподарств.

Відмінність цих СЕС полягає у їхньому призначенні. Комерційні станції призначені для бізнесу і передбачають встановлення сонячних батарей на поверхні землі або на дахах промислових будівель для отримання прибутку. Власники комерційних станцій продають державі електроенергію, одержану шляхом перетворення сонячної енергії.​

Вимоги до проєктування CЕС

Найголовніша вимога для компанії, яка займається розробкою проєкту СЕС – відштовхуватися від технічного завдання. Тому, перш ніж прийти на консультацію, визначтеся, який критерій для вас у пріоритеті. Відправних точок може бути кілька:

  1. Потужність. Дуже часто пріоритетом стає певна продуктивність (МВт), яку повинна видавати сонячна електростанція.

  2. Бюджет. Можливо, у вашому розпорядженні обмежена сума – тоді інженери-проєктувальники мають підібрати найкращий варіант, який підійде згідно бюджету.

  3. Площа землі. Якщо ви маєте певну ділянку, яку можна виділити під сонячні батареї, фахівці повинні будуть підібрати обладнання так, щоб забезпечити максимальну продуктивність.

  4. Обладнання. Можливо, відправною точкою стануть сонячні батареї чи інвертори конкретного бренду, якому ви довіряєте.

Сонячна електростанція для бізнесу Фотомодуль СЕС
Лінії електропередач

Не менш важливо розуміти, куди буде приєднано потужність, згенеровану станцією. Це може бути Укренерго, Обленерго, Укрзалізниця. Відштовхуючись від технічних умов, фахівці нададуть робочий проєкт сонячної електростанції.

Сьогодні значно зріс попит на проєктування сонячних електростанцій для приватних домоволодінь. Купити сонячні батареї та встановити їх додому самостійно – погана ідея, оскільки без ретельних розрахунків це обернеться додатковими витратами та неефективністю системи.

Наприклад, фахівці з СЕС часто зустрічаються з бажанням замовників придбати невелику сонячну електростанцію у квартиру. У цьому випадку слід розуміти, що розміщення сонячних батарей на фасаді або даху багатоповерхівки в більшості випадків не є законним.

Розглянемо докладніше, як відбувається розробка проєкту сонячних електростанцій для приватних домоволодінь.

Складання технічного завдання

Проєктування сонячної електростанції завжди починається з встановлення технічного завдання. Насамперед слід визначитися з типом системи:

1. Сонячні електростанції для "зеленого тарифу" (мережеві системи).

В цьому випадку спочатку потрібно зрозуміти, яку потужність замовник хоче отримати від СЕС. А якщо є обмежена площа вільної ділянки, необхідно правильно вибрати пікову потужність модулів.

Для "зеленого тарифу" застосовується мережева система. У такому разі, визначившись із потужністю сонячних батарей, фахівці повинні підібрати відповідну продуктивність інвертора.

Зелений тариф – це система, яка передбачає встановлення спеціального лічильника. Він підраховує кількість витраченої електроенергії (що споживається у випадках, коли сонячної енергії не вистачає – у похмурі дні чи нічний час), а також кількість згенерованої електроенергії, яка була відправлена до державної електромережі. Наприкінці місяця підбиваються розрахунки. Різниця між спожитою та згенерованою електроенергією перетворюється на грошову суму, яку домовласник повинен сплатити державі або отримати від держави.

Переваги мережевих систем полягають у:

  • більш бюджетній вартості обладнання та встановлення;

  • довговічності, оскільки вузли та деталі не зношуються з часом.

Недолік – при відключенні міського електропостачання система вимикається. Тому в умовах віялових та аварійних відключень мережева система – не вихід.

2. Гібридні сонячні електростанції з акумуляторами.

Гібридна сонячна станція, як і мережева, складається із сонячних батарей та інвертора. Але до цієї схеми додається ще й третя ланка – акумуляторна установка. Щоб правильно провести проєктування СЕС, потрібно розуміти:

  • рівень споживання електроенергії домогосподарством (виходячи з цього буде підібраний інвертор);

  • бажаний період, на який акумулятори повинні забезпечити будинок електроенергією.

Для розробки проєкту, як правило, інженери висуваються безпосередньо на об'єкт, якщо не вдалося з'ясувати всі деталі під час розмови з клієнтом.

Етап постановки ТЗ займає найбільше часу та трудовитрат при розробці проєкту.​

Системи безперебійного живлення

Якщо вам необхідно забезпечити свій будинок або квартиру резервним живленням, щоб важливі електроприлади працювали під час аварійних та віялових відключень електроенергії, рекомендуємо системи безперебійного живлення. Системи складаються з інверторів нідерландського виробництва та ємних акумуляторів. Деякі моделі сумісні із сонячними батареями.

Однофазна система безперебійного живлення (Victron Energy MultiPlus 12/500/20-16 + АКБ 12В, 100Аг Bluetooth)
Однофазна система безперебійного живлення (Victron Energy MultiPlus 12/500/20-16 + АКБ 12В, 100Аг Bluetooth)

Однофазна система безперебійного живлення (Victron Energy MultiPlus 12/800/35-16 + АКБ 12В, 180Аг Bluetooth)
Однофазна система безперебійного живлення (Victron Energy MultiPlus 12/800/35-16 + АКБ 12В, 180Аг Bluetooth)

Узгодження проєкту у держорганах

Є дуже важливий параметр для “зеленого тарифу” – дозволена потужність, яку може споживати домоволодіння.

Вона прописується в договорі, який замовник укладає з Обленерго, і не може бути перевищена через вимоги законодавства.

Також лічильник, який встановлюється для “зеленого тарифу”, має бути узгоджений із державним органом області.

Гібридні сонячні електростанції з акумуляторами, які встановлюються для особистого користування на додаток до систем безперебійного живлення, зазвичай не потрібно узгоджувати із законодавчими органами.

Лічильник для "зеленого тарифу"
Проєктування системи моніторингу

Проєктування системи моніторингу

Системи моніторингу, як правило, підключені до інверторів. Вони дозволяють за допомогою спеціальних програм для смарт-девайсів бачити ключові параметри роботи сонячної електростанції. 

Іноді система моніторингу вже вбудована в інвертор, інколи ж необхідно передбачати додаткове обладнання. Фахівці можуть налаштувати та підключити систему, якщо вона обумовлена в технічному завданні.

За наявності моніторингу компанія, яка займалася встановленням системи, може віддалено допомогти власнику електростанції у разі виникнення помилок. 

Також фахівці можуть змінити налаштування обладнання, якщо виникла така потреба.

Що входить до проєктної документації

У проєктну документацію входить кілька розділів:

  • технічне завдання;

  • ​кошторис, що включає ціну обраного обладнання (узгоджену із замовником);

  • прогнозування річного виробітку;

  • конструктив системи (з розрахунками методів кріплення, способів прокладання кабелів, підбір вимикачів);

  • пояснювальна записка;

  • схеми розташування сонячних модулів, креслення прокладання кабельних ліній, встановлення інверторного обладнання;

  • однолінійна схема підключення щитової;

  • кабельний журнал;

  • відомість матеріалів.

Всі ці розділи будуть містити вичерпну інформацію про всі етапи встановлення обладнання на об'єкті.

Переваги індивідуального проєктування

Урахування місцевої специфіки

Щоб правильно підібрати метод встановлення та вузли кріплення, необхідно розглянути, де саме будуть встановлені сонячні батареї:

  1. При встановленні обладнання на покрівлі важливо розуміти, яку форму вона має і з чого зроблена – це критичний момент для забезпечення тривалої та безперебійної роботи обладнання. Дах повинен бути міцний, і не повинен ні в якому разі протікати.

  2. При встановленні на земельній ділянці слід розглянути ґрунт, зрозуміти глибину буріння, намалювати схему майбутнього фундаменту, будівництво якого проводитиметься.

Також при встановленні СЕС у приватному домоволодінні для особистих потреб часто рекомендується орієнтувати частину сонячних батарей на Захід, а частину – на Схід. Так вироблення електроенергії буде рівномірнішим протягом дня. Для бізнесу найчастіше орієнтують сонячні батареї на Південь, встановлюючи під кутом 35 градусів.

Грамотний підбір обладнання

Склавши коректне технічне завдання та узгодивши його із замовником, необхідно підібрати обладнання (сонячні батареї, інвертор, акумулятори), яке відповідатиме отриманим розрахункам.

Для грамотної споруди сонячної електростанції важливо враховувати наявність заземлення на об'єкті. Якщо заземлення немає, фахівці займуться його організацією. У “Правилах улаштування електроустановок” рекомендується передбачати індивідуальне заземлення станції.