Сонячні батареї (фотомодулі) для дому в Україні: ефективно їх використовувати?

Автор запису
24 лют 2016
7 хв читання
0 коментарів
0 / 5

Сонячна батарея– це фотомодуль, який здатний перетворювати енергію сонячного випромінювання в електричну енергію.

Сонячна батарея - приклад
Сонячна батарея

Типи сонячних батарей (панелей)

Сонячні батареї можна розділити на два основних типи: виготовлені з кристалічного та аморфного (тонкоплівкового) кремнію. Аморфна панель не знайшла широкого застосування в альтернативній енергетиці України через короткий термін служби. Кристалічні панелі бувають двох видів: на базі полікристалічного й монокристалічного кремнію. Основна різниця полягає в тому, що монокристалічна панель працює краще від полікристалу в сонячну погоду і навпаки – в похмуру погоду панель на полікристалах генерує більше потужності, ніж монокристалічний модуль. Саме тому більшість комерційних сонячних електростанцій побудовані на основі полікристалічних панелей (з їх допомогою досягається найвищий економічний ефект). Полікристалічний кремній використовується в як джерело енергії в побутових системах. Панель такого типу дозволяє більш рівномірно розподілити вироблення енергії за річним тарифом генерації.

 

Варіанти побудови систем альтернативної енергетики в Україні

В Україні використовується три основних варіанти побудови систем, які детально описані в статті «Альтернативна енергія для дому».

Мережева система

Найширше застосування отримують мережеві системи. Це пов'язано з тим, що даний вид систем не вимагає встановлення блоку акумуляторних батарей.

Зацікавили сонячні батареї?

Ще одним важливим фактором, який сприяє широкому поширенню цього типу обладнання в Україні, є прийняття закону про «Зелений тариф». Згідно з ним, всю енергію, яка генерується за допомогою альтернативних джерел енергії (за винятком гідроелектростанцій і тих, які використовують доменний та коксовий газ) державне підприємство «Енергоринок України» обов'язково викуповувати за тарифом 0, 17 € кВ/год (в перерахунку на гривні за курсом НБУ). Сукупність цих двох факторів зробила встановлення мережевих сонячних станцій економічно вигідним.

Приміром, вартість комплекту обладнання для сонячної станції потужністю 10 кВт дорівнює 10 422€. Якщо встановити у межах Київської області, то вона буде мати вироблення не менше 10 000 кВт/год в рік. Імовірно, споживання будинком електричної енергії становить 1000 кВт годин. Термін окупності вкладень буде таким:

Формула

(і це не враховуючи те, що людина не витрачає електричну енергію, спожиту з міської мережі)

У даному випадку підбір обладнання проведено на базі брендів ABB і Yabang Solar.

Існують і більш дешеві (бюджетніші) комплектації систем. У них термін окупності буде ще меншим, але і надійність нижчою. Недоліком цих систем є відсутність функції резервування мережі.

Система альтернативної енергії з можливістю резервування

Для порівняння розглянемо варіант системи з можливістю економії електроенергії, функцією резервування та продажу електроенергії в зовнішню мережу. У даному випадку нам не обійтися без акумуляторів.

Дана система має одну незаперечну перевагу – можливість забезпечити господаря електроенергією в той час, коли вона відсутня у міській мережі. У комплект поставки входить зарядний пристрій, який здатний працювати в режимі періодичного відключення (2 години є міська мережа, 2 години відсутня).

Такий варіант має і недоліки:

Вартість комплекту обладнання для даної системи аналогічної потужності коливається в межах 21 000 $ - 34 000$ в залежності від обраного бренду.

Термін окупності даних систем коливається в районі 15-25 років.

Автономна система

В енергосистемі України має місце і третій тип – автономний. Капіталовкладення в розбудову такого типу систем найвище порівняно з двома попередніми. Цей тип використовується, коли людина не має можливості підключення до державної мережі або вартість такого підключення дорівнює або перевищує бюджет даної системи.

Встановлення сонячного фотомодуля
Встановлення сонячного фотомодуля

Ще один варіант, коли використовується саме цей тип систем, коли у людини є бажання повністю відмовитися від міської мережі. Вона володіє усіма недоліками і перевагами попереднього типу систем, але має один незаперечний плюс – термін окупності даної системи 0 хв. В момент запуску станції в місці, де раніше не було електричної енергії, вона з'являється, або людина знаходить енергонезалежність, в залежності від цілей, які переслідувалися.

На основі вищевикладеної інформації випливає, що найбільш ефективно використовувати в домашніх умовах мережеву станцію, яка реалізована на базі монокристалічних модулів. У разі компенсації внутрішнього споживання вдома – станцію на базі полікристалічного кремнію.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Відгуки відсутні