Вентиляція магазину

Вентиляція магазину
Підтримка оптимального рівня CO2
Підтримання нормального вмісту вологи
Утилізація запахів
Економія коштів завдяки рекуперації

Рівень комфорту у комерційних приміщеннях безпосередньо пов'язаний із лояльністю клієнтів. Якщо вентиляція магазину незадовільна, в торговій точці душно, надто спекотно чи холодно, покупці розбігатимуться. Для підприємств сфери торгівлі мікроклімат у приміщенні відіграє таку ж важливу роль, як асортимент чи ціна. Якою має бути вентиляція торгових приміщень? Поговоримо про це у статті.

Які завдання вирішує система вентиляції у магазині

Спочатку розглянемо, яку роль грає система вентиляції в принципі.

У будь-якому приміщенні, де знаходиться людина, вентсистема повинна підтримувати оптимальну кількість вуглекислого газу в повітрі. Інші показники вторинні, оскільки випливають із цього, найважливішого чинника. У приміщенні, де накопичується CO₂, підвищуватиметься рівень відносної вологості, а там, де є волога та застояне повітря з двоокисом вуглецю — будуть запахи.

Торгові приміщення — це не склади, де у пріоритеті зберігання продукції. У магазинах будь-якого формату необхідно забезпечити комфортне перебування персоналу та відвідувачів.

Таким чином, вентиляція повинна гарантувати повноцінний повітрообмін, у який закладаються:

 • підтримання оптимального рівня CO₂;

 • підтримання нормального вмісту вологи;

 • утилізація запахів.

Далі поговоримо про більш конкретні вимоги, яким має відповідати вентиляція магазину.

Вимоги до вентиляції магазинів та супермаркетів

Вимоги до вентсистем торгових приміщень та норми для систем вентиляції магазинів містяться ДБН В.2.2-23:2009 Дома і споруди ПІДПРИЄМСТВА ТОРГІВЛІ

Розглянемо окремі аспекти, висвітлені у цьому нормативному документі.

1. Почнемо з основного. У будь-якому торговому приміщенні системи вентиляції та кондиціонування повинні забезпечувати гігієнічні вимоги щодо температури, відносної вологості та руху повітря, кратності повітрообміну та вмісту хімічних речовин на рівні гранично допустимих концентрацій.

2. Проєктування вентиляції у будинках з підприємствами роздрібної торгівлі виконується згідно СНиП 2.04.05. Системи кондиціювання повітря проєктуються за завданням проєктування

Вентиляція у магазині Вентиляційні повітропроводи
Вентиляція у книгарні

3. Вентиляцію та кондиціювання повітря в торгових залах магазинів необхідно розраховувати виходячи з площі 6 кв.м на особу в магазинах:

 • меблевих,

 • музичних,

 • книжкових,

 • спортивних,

 • ювелірних виробів,

 • аудіо-, відео-, побутової та оргтехніки.

В інших магазинах приймають при розрахунку 5 кв.м на особу.

4. При проєктуванні припливно-витяжної вентиляції кількість витяжного та припливного повітря повинні бути однаковими.

5. Для вбудованих або прибудованих до житлових будинків магазинів регулюються допустимі рівні шуму від вентиляційних систем. Приймаються показники на 5 дБА нижче за відповідні гігієнічні норми для нічного періоду в житлових приміщеннях.

6. Магазини на підземних поверхах будинків або в інших приміщеннях нижче рівня землі повинні мати системи механічної припливно-витяжної вентиляції. Вона встановлюється незалежно від площі торгової зали. Повітрообмін для приміщень таких магазинів визначається за розрахунком, проте не менше ніж 30 кубометрів на одного покупця та 60 кубів на одного працівника.

7. Системи вентиляції та кондиціювання проєктуються таким чином, щоб уникнути додаткового зволоження (конденсації, капілярності, затікання вод тощо). Така вологість може викликати грибок і плісняву, що неприпустимо у будь-якому приміщенні, комерційному чи житловому.

8. Якщо у торговому залі відсутнє природне освітлення, у ньому обов'язково мають бути системи димовидалення (положення регулюється СНиП 2.04.05).

Вентиляція у бутіку
Вентиляція у магазині одягу

9. Системи вентиляції магазинів, вбудовані до будинків іншого призначення або прибудовані до них, слід проєктувати окремими від систем вентиляції цих будинків.

10. Якщо продаж продовольчих та непродовольчих товарів передбачається у різних залах одного магазину, системи вентиляції цих залів мають бути окремими

11. У залах, де продаються товари побутової хімії, рециркуляція (перемішування повітря) не допускається.

12. Припливні вентиляційні системи приміщень, що обладнані витяжною вентиляцією з механічним спонуканням, рекомендується проєктувати з утилізаторами тепла витяжного повітря.

Розрахунок та проєктування вентсистеми для магазину

Розрахунок і проєктування вентиляції потрібно робити після того, як ви визначилися, яка саме вентиляція магазину у вас буде. Має значення як потужність системи, так і повітророзподіл.

Концептуальне рішення впливає на підбір обладнання, зокрема проєкт містить інформацію:

 • про місця подачі та забору повітря,

 • про трасування повітропроводів (протяжність траси),

 • про елементи установки та їхній тиск,

 • про витрату повітря,

 • про нагрівальні та охолоджувальні елементи,

 • про наявність системи рекуперації,

 • про наявність водяних чи електричних теплообмінників.

І зрозуміло, обладнання не підбиратиметься, поки не стане зрозуміло, яку кількість повітря ми будемо подавати в конкретну зону, по людях або по кратності.​

Замовте проєкт системи вентиляції

Команда Alter Air може створити проєкт вентиляції для будь-якого типу магазину. Залишіть заявку на консультацію, щоб розпочати співпрацю.

Замовте систему вентиляції

Особливості вентиляції продуктових магазинів

У продуктових магазинах, як правило, є теплонадходження від холодильників та інших елементів. У холодильній секції може знадобитися додаткове обладнання, щоб придушити це тепло. 

Особливості вентиляції для непродовольчих магазинів

Як правило, у непродовольчих магазинах немає тепло- та холодонадходжень, які потрібно враховувати у проєкті. Однак, у деяких торгових приміщеннях можуть зберігатися будівельні матеріали або лакофарбова продукція, які вимагають особливих умов для вологості або циркуляції повітря.

Також вологість може бути «ворогом» товарів у книжкових та музичних магазинах.

У кожному конкретному проєкті обговорюються ці нюанси та підбирається рішення, яке забезпечить оптимальний мікроклімат.

Варіанти вентиляції для торгових приміщень

Варіанти реалізації вентсистем можуть відрізнятись залежно від площі торгових приміщень.

Для великих торгових центрів у 90% випадків ставляться центральні установки 2 в 1 великої потужності — що забезпечують і вентиляцію, і кондиціювання.

Така система подає повітря по всіх торгових точках у потрібному обсязі та одночасно охолоджує. Вона оперує величезними обсягами повітря – 20, 40 тисяч кубометрів та більше.

Розраховується ця система вентиляції магазину досить стандартно: кондиціювання — за теплоприпливами, вентиляція — за нормами ДБН.

Вентиляція в супермаркеті
Вентиляція у продуктовому магазині

Плюси такого рішення для вентиляції супермаркетів чи торгових центрів:

 • величезна продуктивність;

 • висока енергоефективність;

 • розташовуються на дахах або біля будівлі — можуть працювати в будь-яких умовах, і довкілля на працездатність не впливає;

 • легке централізоване керування;

 • багато невеликих систем зрештою коштуватимуть дорожче.

Мінус тільки один – якщо така установка зупиняється, у всій будівлі не буде холоду та свіжого повітря.

Для менших магазинів рішення підбирається в залежності від квадратури — вентустановка необхідної потужності та окрема система кондиціювання (касетні, канальні, настінні або інші типи кондиціонерів). 

Вартість систем вентиляції для магазинів

У цьому сегменті комерційної нерухомості просто неможливо відразу визначити вартість систем. Так вентиляція торгового залу продуктового супермаркету чи магазину одягу відрізнятиметься. Для величезного торгового центру та для крихітного бутику також знадобляться кардинально різні підходи та різне обладнання.

Зрештою ціна залежатиме від інженерного рішення, обсягу повітря, яке має передавати установка, бренду тощо.

Фахівці Альтер Ейр підберуть для вас обладнання за проєктом відповідно до вашого бюджету та потреб.

Система вентиляції у магазині

Наші проєкти

Вентиляція та кондиціювання. Апарт-готель у м. Київ (вул. Велика Васильківська)

 • Кімната №1
 • Кімната №2
 • Кімната №3
 • Ванна кімната
Внутрішній блок кондиціонера Cooper&Hunter CH-S12FTXF-NG(I)

Внутрішній блок кондиціонера є частиною мульти-спліт системи та лаконічно вписується в інтер'єр. Може забезпечити холодом невелику кімнату.

Внутрішній блок кондиціонера Cooper&Hunter CH-S12FTXF-NG(I)

Внутрішній блок кондиціонера є частиною мульти-спліт системи та лаконічно вписується в інтер'єр. Може забезпечити холодом невелику кімнату.

ПВУ Meltem M-WRG-II P-FC

Припливно-витяжна установка з можливістю розведення повітроводів. Здатна забезпечувати свіжим повітрям кілька невеликих приміщень, наділена рекуператором.

Анемостат Systemair EFF

Круглий анемостат Systemair EFF може монтуватися як на стіні, так і на стелі.

Вентиляція та кондиціювання. Апарт-готель у м. Київ (вул. Велика Васильківська)

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika

 • Пральня
ПВУ з рекуперацією тепла JABLOTRON FUTURA L

Високоефективна припливно-витяжна установка для здійснення загальнообмінної вентиляції в будинках і квартирах. Повторно використовує тепло і вологу, які присутні в приміщенні. Має "рідну" VAV-систему (змінної подачі повітря).

Загально обмінна вентиляція в квартирі, ЖК Respublika

Вентиляція в будинку 150 м2 - с. Погреби, вул. Нова

 • Опалення і ГВП
 • Водопідготовка
Бак для підготовки гарячої води на 300 л

Бак об'ємом в 300 л підібраний спеціально для системи опалення на базі теплового насоса Viessmann. Він використовує тепло від теплового насоса, накопичує його і акумулює у воді. За рахунок цього мешканці будинку завжди мають достатні запаси гарячої води для будь-яких потреб.

Тепловий насос "повітря-вода" Viessmann Vitocal 100S

Тепловий насос Vitocal 100-S AWB-M 230V 101.A04 від німецького виробника Viessmann розроблений для роботи за принципом «повітря-вода». Базова комплектація призначена для забезпечення системи опалення та гарячого водопостачання. При дооснащення функцією «active cooling», в жаркий період система може працювати на охолодження приміщення.

Насосна група Meibes

Насосні групи Meibes серії V-UK призначені для використання в системі опалення з метою циркуляції теплоносія, який надходить з теплогенератора в контур опалення. Область застосування - нерегульовані контури опалення, такі як контур радіаторів, контур нагріву бойлера ГВП, вентиляція, басейн тощо.

Бак розширювальний Zilmet CAL-PRO 35 л

Розширювальний бак Zilmet CAL-PRO на 35 л призначений для компенсації зміни об'єму води в системі опалення. Він запобігає перепади тиску і допомагає знизити споживання енергії. Використовується разом з котлами і насосами. Баки бренду Zilmet відрізняються високою міцністю, зносостійкістю і антикорозійними властивостями.

Uponor Smatrix Base Контролер X-145 Bus 6X

Uponor Smatrix Base - це система інтелектуального управління температурою повітря в приміщеннях. Показує необхідність опалення або охолодження повітря, дозволяє включати і вимикати економний режим в окремих кімнатах, має 7 програм планування і кілька режимів управління - для температури в приміщеннях, для температури підлог тощо.

Насос рециркуляції ГВС WILO Star-Z 20/4 EM

Циркуляційні системи питного водопостачання, для застосування в промисловості й інженерії будинків і споруд. Даний циркуляційний насос передбачений тільки для перекачування питної води. Стійкий до струмів блокування двигун. Корпус насоса з бронзи, робоче колесо зі зміцненого скловолокном синтетичного матеріалу, керамічний вал з вугільними підшипниками ковзання з синтетичною смолою.

Бак Viessmann Vitocell 100-E, тип SVW, 200 л

Буферна ємність для теплового насоса. Різнобічне застосування у системах опалення з кількома теплогенераторами і теплопоспоживачів завдяки наявності декількох патрубків підключення прямої та зворотної магістралі, а також додаткових точок для підключення вимірювальних приладів. Ідеально підходить для використання разом з геліоустановки, тепловими насосами і твердопаливними котлами.

Бак Viessmann Vitocell 100-E, тип SVW, 200 л

Буферна ємність для теплового насоса. Різнобічне застосування у системах опалення з кількома теплогенераторами і теплопоспоживачів завдяки наявності декількох патрубків підключення прямої та зворотної магістралі, а також додаткових точок для підключення вимірювальних приладів. Ідеально підходить для використання разом з геліоустановки, тепловими насосами і твердопаливними котлами.

Система комплексної водоочистки Ecosoft ECOSOFT FK-1354 CEMIXA

Система комплексної водоочистки Ecosoft призначена для поліпшення якості води для побутового використання. Вона підбирається після проведення аналізу води. Призначена для зменшення жорсткості, очищення від заліза та інших шкідливих домішок. Компанія Ecosoft вже багато років є лідером на ринку водоочищення і водопідготовки.

Бак розширювальний Zilmet CAL-PRO 35 л

Розширювальний бак Zilmet CAL-PRO на 35 л призначений для компенсації зміни об'єму води в системі опалення. Він запобігає перепади тиску і допомагає знизити споживання енергії. Використовується разом з котлами і насосами. Баки бренду Zilmet відрізняються високою міцністю, зносостійкістю і антикорозійними властивостями.

Бак для солі Ecosoft

У даний бак завантажується сіль, яка необхідна для розчину для промивання очисної завантаження. Використовується для пом'якшення води і в комплексній водоочищення.

Вентиляція в будинку 150 м2 - с. Погреби, вул. Нова

Етапи облаштування

 • Розробка концепту
 • Проєктування системи
 • Підбір обладнання
 • Монтаж системи
 • Пусконалагоджувальні роботи
 • Сервісне обслуговування систем
01
Розробка концепту

Розробка концепту

Етап включає консультацію в шоурумі, телефонному або онлайн режимі. Обговорюються побажання клієнта, особливості торговельного об'єкта, розглядаються параметри приміщень. Також обговорюється бюджет, який має замовник для цього проєкту. Все це дозволить нашій команді фахівців розробити концепцію проєкту вентиляції вашого магазину.

02
Проєктування системи

Проєктування системи

Після того, як договір про співпрацю підписано, наші інженери починають розробку схем та креслень, проводять розрахунки, роблять специфікації для підрядників, які також задіяні у будівництві та ремонті (будівельників, електриків, сантехніків, монтажників). У проєкті буде міститися техніко-економічне обґрунтування вибору системи та всього обладнання для вентиляції магазину.

03
Підбір обладнання

Підбір обладнання

Для підбору обладнання потрібен готовий проєкт, у якому точно визначено бажану потужність вентиляційної установки та створено схему повітророзподілу в торговому приміщенні. Фахівці Альтер Ейр пропонують кілька варіантів обладнання, виходячи із вашого бюджету. Наша компанія пропонує лише найкращу продукцію від провідних виробників

04
Монтаж системи

Монтаж системи

Під час проведення монтажних робіт магазинної вентиляції ми керуємось затвердженим проєктом, а також рекомендаціями виробника обладнання. Наша компанія пропонує послуги професійної проєктно-монтажної бригади. Співпрацюючи з сертифікованими монтажниками, ми гарантуємо якість робіт і зводимо вірогідність «людського фактора» практично до нуля.

05
Пусконалагоджувальні роботи

Пусконалагоджувальні роботи

Реалізація проєкту вентсистеми торговельного приміщення завершується пусконалагоджувальними роботами. На цьому етапі відбувається повна перевірка якості монтажу та обладнання. Усі елементи системи підключаються до електромережі. Так вентиляція магазину працюватиме правильно та стабільно, без перебоїв. Після цього об'єкт здається замовнику та система вентиляції магазину налаштовується під його індивідуальні побажання.

06
Сервісне обслуговування систем

Сервісне обслуговування систем

Сервісне обслуговування, систематична діагностика та планова перевірка роботи вентиляційного обладнання гарантує довговічну роботу системи. Альтер Ейр пропонує як екстрене, так і постійне обслуговування вентиляції. Консультація може проводитися віддалено (онлайн або телефоном), також наші фахівці виїжджають на об'єкт.

Огляд креслень вентиляції офісу та серверної у м. Худжанд, Таджикистан
Огляд креслень вентиляції офісу та серверної у м. Худжанд, Таджикистан
Вентиляція та кондиціювання в апарт-готелі | Огляд об'єкта з архітекторами бюро Nav.kolo.nas
Вентиляція та кондиціювання в апарт-готелі | Огляд об'єкта з архітекторами бюро Nav.kolo.nas
Вентиляція та кондиціонування офісу, ЖК “Нова Англія”
Вентиляція та кондиціонування офісу, ЖК “Нова Англія”
Вентиляція та кондиціювання квартири - огляд реалізованого об'єкту в ЖК Obolon Residences
Вентиляція та кондиціювання квартири - огляд реалізованого об'єкту в ЖК Obolon Residences
Вентиляція зі змінною витратою повітря та кондиціювання у квартирі 167 м²: огляд чорнових робіт
Вентиляція зі змінною витратою повітря та кондиціювання у квартирі 167 м²: огляд чорнових робіт

Поширені питання

Як правильно розрахувати вентиляцію у магазині?

Вентиляція торгових приміщень розраховується відповідно до норм ДБН. Розрахунок проводиться за кількістю осіб (персоналу та відвідувачів), які перебувають у магазині, а також за теплонадходженнями.

Які вимоги до вентиляції магазину у житловому будинку?

Проєкт вентиляції магазину в житловому будинку обов'язково має передбачати викид повітря вище краю покрівлі. Тобто окремий вентиляційний канал виводиться на дах будівлі. Це робиться, щоб відпрацьоване повітря не викидалося під вікна квартир.

Навіщо використовують теплові завіси в магазинах?

Коли в магазинах відчиняються розсувні двері, до приміщення потрапляє холодне повітря. Взимку це можуть бути великі обсяги, що впливають на мікроклімат приміщення та енергоефективність системи опалення. Теплові завіси відсікають ці холодонадходження теплим потоком повітря.

Замовте вентсистему для магазину

Для замовлення оптимального проєкту залиште заявку на сайті

Замовте вентсистему для магазину
Відгуки і питання
Відгуки відсутні