Що таке СІП панель?
Sip панель – це багатошаровий будівельний матеріал, який складається із двох OSB-плит та теплоізоляційного матеріалу між ними – як правило, це мінвата. Товщина СІП панелі визначає її термічний опір (R), тобто чим вона ширша, тим теплішою буде конструкція. Цей фактор слід враховувати обов'язково, як і фактор впливу сонячної енергії (G) на склопакети у літній період. Ці параметри визначають якість конструктиву будівлі та дозволяють грамотно підійти до питання про систему опалення сип будинку.
Для того, щоб зрозуміти, як організовано опалення будинку з СІП панелей, розберемо особливості конструкції таких будівель. Будівництво дому з СІП панелей досить бюджетне, просте та швидке рішення. Будинок буквально збирається за принципом конструктора: СІП панелі створюють «коробку» будинку, укладається покрівля, монтуються вікна, двері. Герметизація такої будівлі майже 100 %. Але водночас у будинків із СІП панелей є низка особливостей, про які потрібно знати.
1. ВІДСУТНІСТЬ ВЕНТИЛЯЦІЙНИХ КАНАЛІВ
Як показує практика, вентиляційних каналів у санвузлах, гардеробних та ванних кімнатах немає. Добре це чи погано?
Для початку важливо розуміти, що наявність вентиляційних каналів при будь-якій системі опалення означає, що тепло постійно утилізуватиметься. Система опалення (взимку) та охолодження (влітку) перевантажується, а вироблена енергія (тепло чи холод) використовується нераціонально. Тому компанія Альтер Ейр пропонує розглядати примусову припливно-витяжну систему вентиляції для будинку як єдиний оптимальний варіант для будинків з СІП панелей.
2. НЕЕКОЛОГІЧНІСТЬ МАТЕРІАЛУ
СІП панель вважається досить шкідливим матеріалом, оскільки її основу поєднує спеціальний будівельний клей. Через токсичність цієї речовини, в деяких країнах Європи будинок з СІП панелей не вводять в експлуатацію без якісної системи вентиляції, яка мінімізувала б негативний вплив на здоров'я людини.
3. НЕОБХІДНІСТЬ ШУМОІЗОЛЯЦІЇ
Мінус будинку із СІП панелей у тому, що він не поглинає звуки. Усі перекриття будинку – дерев'яні, тому чутність дуже висока. Виходом із положення може бути шумоізоляція, але при цьому потрібно врахувати, що товщина стін помітно збільшиться.
4. НЕОБХІДНІСТЬ ЯКІСНОЇ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ
Дуже важливо врахувати цей фактор, оскільки будь-яке потрапляння вологи може зіпсувати СІП панель, яка є, по суті, тирсоплитою.
Площа такого будинку може бути будь-якою, найголовніше – враховувати її раціональність. Насправді ми використовуємо лише 30-40 % житлової площі, тому опалювати 100 % приміщення – не вигідно. Останні роки люди вважають за краще відмовлятися від великих будинків на користь менших, але максимально енергоефективних:
високий показник термічного опору
низький рівень впливу сонячних променів на склопакети
ефективне використання виробленої енергії.
Відповідно, якщо у будинку невелика площа, то вартість будівництва буде нижчою, а навантаження на систему опалення та систему вентиляції – значно меншим.
Фахівці компанії докладно розкажуть про особливості опалювальної системи в будинку із СІП-панелей
Тепловий насос дозволяє забезпечити не тільки систему опалення, а також систему охолодження та ГВП. Оптимальними варіантами для побутового використання є теплові насоси типу повітря-вода (для будинків до 190 м2) та геотермальний тепловий насос (для будинків від 190 м2).
Опалення заміського будинку тепловим насососм проєктуватися на етапі будівництва та враховує такі фактори:
Конструктив будівлі. Його енергоефективність та можливі тепловтрати. Одними з основних показників є фактори термічного опору конструкції (R) та пропускної спроможності склопакета (G). Їх оптимальні значення мають бути на рівні: R=5–5,5 та G=35–40 %.
Низькотемпературний режим. Це означає, що система опалення розрахована на роботу за низьких температур: подача води не вище +45°C та зворотний вивід води +35°C (при зовнішній температурі –20°C).
Якісна система вентиляції. Обов'язкова умова енергоефективності будинку за будь-якої системи опалення.
Елементами системи теплових насосів повітря-вода та геотермальний є:
бак ГВП – для нагрівання води побутового призначення,
тепла підлога – для опалення приміщень,
радіатори – для опалення приміщень,
внутрішньопідлогові конвектори – для опалення та охолодження в зоні панорамних вікон,
фанкойли – для охолодження та опалення приміщень.
Про фанкойли варто сказати окремо. Саме вони виконують основну роль в системі охолодження приміщень у літній період. Крім того, взимку фанкойли можуть бути задіяні в опаленні будинку. Вони працюють або самостійно (для швидкого нагріву та віддачі тепла), або як доповнення до теплої підлоги. Разом із теплою підлогою фанкойли працюють у тих випадках, коли на вулиці дуже низькі температури, а тепла підлоги (+26°C) не достатньо, щоб прогріти приміщення.
В інших системах – твердопаливні, електричні, газові котли – для режиму охолодження потрібно додатково використовувати кондиціонери.
Як застосовуються теплові насоси у двоповерхових будинках?
Складність системи опалення у двоповерхових СІП-будинках у тому, що проміжна частина між першим та другим поверхом – дерев'яна; заливати теплу підлогу в бетон на другому поверсі конструктивно складно. Тому, щоб раціонально та ефективно розподілити енергію по всьому будинку, компанія Альтер Ейр пропонує такі рішення для кожного з поверхів.
Перший поверх (або єдиний в одноповерховому будинку) – тепла підлога, яка має покрити максимальну площу.
Другий поверх – опалення фанкойлами.
Таким чином, тепловий насос буде залучений на 100 % протягом року для системи опалення, охолодження та ГВП.
Якщо в будинку немає газу або хороших електричних потужностей, для опалення використовують твердопаливний котел.
Суть його роботи проста: енергія виробляється рахунок горіння твердого палива – дерево, паливні брикети чи пелети (пресовані гранули).
Як відбувається опалення будинку з панелей з використанням твердопаливного котла?
Отримана в результаті горіння енергія не може безпосередньо надходити в контури опалення, тому спочатку накопичується в буферній ємності. Розмір цієї ємності повинен відповідати потужності котла. Наприклад, якщо котел виробляє 10 кВт енергії, то 1 кВт це 40-50 л води. Відповідно, сумарно – це 400-500 л накопиченої води.
Потім гаряча вода з буферної ємності надходить у контур опалення (радіатори, внутрішньопідлогові конвектори, тепла підлога) або бак ГВП. Регулює подачу тепла триходовий клапан. Якщо нам потрібно нагріти бак, вода надходить у нього та нагріває до потрібної температури, наприклад, до +50°C. Коли датчики зафіксують +50°C, клапан перекриває подачу в бак і спрямовує потік енергії на опалення. І навпаки – якщо у нас працювала система обігріву будинку, а потрібно нагріти воду в баку, завдяки триходовому клапану опалення припиняється на користь ГВП. При цьому не варто переживати, що приміщення швидко охолоне – інертне тепло зберігатиме поточну температуру, поки нагрівається бак. Зміна напряму подачі тепла не відчутна.
У системі опалення твердопаливним котлом є кілька нюансів.
Окреме приміщення. Щоб розмістити основні елементи системи (котел, буферна ємність, бак ГВП), потрібно передбачити окреме приміщення. Як правило, котельним необхідно виділяти щонайменше 8-9 м2. Тут же зберігатиметься запас палива – брикети, пелети.
Якісна сировина. Розрахунок ефективності твердопаливного котла враховує вологість сировини. Дуже часто дрова чи брикети не висушені на 100 %. Це означає, що частина енергії буде втрачена у вигляді пари. А суха сировина, по-перше, коштує дорожче, а, по-друге, – потребує спеціального місця для зберігання – герметичного, захищеного від вологи та досить великого, щоб у ньому помістився мінімум річний запас.
Система охолодження. Твердопаливний котел не може працювати на охолодження. У цьому випадку компанія Альтер Ейр рекомендує підібрати будь-яке вирішення питання охолодження приміщень на базі настінних, канальних, підлогових кондиціонерів.
Електрокотел працює за таким же принципом, як і твердопаливний. Головна відмінність у тому, що тут немає буферної ємності. Від електрокотла енергія подається в бак ГВП і систему опалення. Регулювання відбувається рахунок триходового клапана – коли потрібно включити опалення, клапан перекриває подачу води в бак; якщо потрібно нагріти воду в баку – система опалення припиняється під час нагрівання води для ГВП. При цьому приміщення залишаються теплими, а в баку є запас гарячої води.
Передбачає опалення електричною інфрачервоною теплою підлогою.
Його вплив вважається небезпечним для людини. Тому у побутовому сегменті така система не використовується, щоб уникнути негативних наслідків інфрачервоного випромінювання.
Газовий котел виробляє енергію рахунок горіння газу.
Компанія Альтер Ейр рекомендує встановлювати газовий конденсаційний котел – він має високий КПД завдяки додатковій енергії, отриманої в результаті процесу конденсації. Це відбувається завдяки дотику двох повітряних потоків – гарячого (вуглекислий газ, продукт згоряння газу) і холодного (чисте повітря).
Вироблена енергія надходить у бак ГВП, а також на колектор з насосними групами, який подає тепло на радіатори, конвектори і теплу підлогу.
Таким чином, газовий котел забезпечує опалення, нагрівання гарячої води, але систему охолодження потрібно реалізовувати додатково завдяки кондиціонерам та якісної системи вентиляції.
Зараз газовий котел втрачає свою актуальність через вартість сировини. Тому в нових будинках, які дозволяють встановити будь-яку систему опалення, краще використовувати електричні генератори енергії – теплові насоси або електрокотли.
Співробітники Alter Air підберуть оптимальне обладнання для опалювальної установки
Тепла підлога, як джерело тепла, може бути двох типів.
Поверхня нагрівається завдяки гарячій воді, що рухається трубами. Ці труби укладаються під плитку та бетонну стяжку. Тепло води піднімається, прогріває бетон і цим дозволяє його інертному теплу гріти приміщення ще деякий час, навіть якщо опалення буде відключено.
Не рекомендується використовувати, оскільки вона випромінює радіомагнітні хвилі. Велика площа покриття електричною підлогою створює ефект мікрохвильової печі; вважається, що таке випромінювання негативно впливає на здоров'я людини. Єдиний прийнятний варіант використання – це його укладання у невеликих приміщеннях квартири, де мешканці проводять мало часу, наприклад, санвузли.
При використанні твердопаливних, електричних та газових котлів радіатори виконують функцію обігріву приміщення.
У системі роботи теплового насоса цю роль виконуватимуть настінні фанкойли. Крім того, фанкойли також виконуватимуть охолодження приміщення – такої можливості немає інших систем опалення.
Конвектори – це обладнання прихованого монтажу, яке працює за принципом радіаторів. Конвектори бувають вертикальні (які монтуються вглиб підлоги) або горизонтальні (монтуються вздовж поверхні).
Конвектори працюють на опалення, а також можуть виконувати функції вентилювання та кондиціювання, хоча при цьому буде відчутний шум роботи вбудованого вентилятора.
Конвектори використовують як додаткові елементи системи опалення, оскільки вони можуть швидко віддавати тепло. Але для самостійного використання вони не ефективні.
Компанія Альтер Ейр рекомендує встановлювати опалення в сіп-домі на базі теплових насосів повітря-вода або ґрунт-вода (геотермальні).
Перевага цього вибору з основних причин:
реалізується система опалення, а також охолодження та ГВП,
максимально ефективне використання енергії,
фінансове вкладення, що у перспективі забезпечить економію ресурсів.
Якщо на цю мить немає фінансової можливості встановити тепловий насос, наша компанія пропонує розглянути комбіновану систему опалення та вчинити так:
на етапі будівництва спроєктувати та виконати мінімальні підготовчі роботи: встановити теплу підлогу та розрахувати гідравліку під низькотемпературний режим,
тимчасово використовувати електрокотел для генерації тепла,
коли з'явиться можливість – встановити тепловий насос.
У такому випадку виникне лише одна незручність: доки працює електрокотел, не буде системи охолодження. Ми говорили про те, що в системі теплового насоса передбачені фанкойли, які працюють на холод. А електрокотел забезпечує лише опалення та ГВП. Отже, доки не встановлений тепловий насос – не буде можливості регулювати охолодження приміщень. Що робити у такому разі?
У будь-якому з варіантів компанія Альтер Ейр рекомендує встановлювати систему вентиляції з рекуперацією тепла на базі обладнання Jablotron із секцією охолодження. Такий варіант ми підбираємо для 80 % наших клієнтів, оскільки він дозволяє створювати комфортні кліматичні умови за температурою та показниками СО2. Це рішення не зможе виконати функцію охолодження на 100 % – досягти температури в будинку + 22°C, коли на вулиці +35°C, буде неможливо. У кращому випадку вдасться досягти позначки +24-25°C. Але якщо зважити на те, що середня температура по Києву +20°C – такий варіант системи вентиляції буде цілком прийнятний, як тимчасове джерело охолодження.
Для будь-якої системи опалення важливо також враховувати фактор погодозалежності. Не важливо, що використовується – тепловий насос, твердопаливний, електро- або газовий котел, має бути електроніка, яка дозволяє регулювати подачу температури:
подача потрібної кількості тепла в приміщення за певної температури на вулиці,
мікрокалібрування температури по кімнатах, залежно від активності їх використання.
Чому раціонально встановлювати опалення будинку із сіп панелей на базі теплового насоса?
Тенденція використання енергоресурсів зараз така, що газ, який прийнято вважати дешевою сировиною, стає дедалі дорожчим. І якщо раніше опалювати будинок газом було вигідно, то зараз його ціна практично зрівнялася з електрикою та продовжує зростати. Тому масовий перехід на сучасне високоефективне обладнання – це питання часу. Установка геотермального опалення вже набула величезної популярності.
Вартість системи опалення розрахована на будинок із СІП панелей площею 100 м2.
Актуальність вартості варто уточнити у менеджера компанії Альтер Ейр.
Наша рекомендація – ні, не варто.
Принцип канадської технології будівництва такий самий, як і будинки з СІП панелі. Але варто враховувати той фактор, що повітряне опалення канадського будинку не є раціональним у кліматичних умовах України. По-перше, для цього потрібні великі повітропроводи, в яких має циркулювати повітря. По-друге, дуже складно відрегулювати циркуляцію повітря таким чином, щоб воно рівномірно подавалося у всьому приміщенні. Це пов’язано з природним фізичним процесом – тепло піднімається знизу вгору. Щоб організувати систему подачі теплого повітря зверху вниз, потрібні спеціальні електронні заслінки, багато інших механізмів, які змушували б прогріте повітря опускатися до потрібного рівня.
Опалення будинку з сіп панелей не передбачає суттєвих складнощів. Але слід враховувати, що кожна система опалення має свої особливості.
Наприклад, що твердопаливні, газові, електричні котли не передбачають системи охолодження; це вирішується завдяки кондиціюванню та системі вентиляції.
Своєю чергою, теплові насоси вимагають грамотного проєктування у двоповерхових будинках – використання теплої підлоги на першому поверсі та фанкойлів – на другому.
Одним із нюансів, які слід врахувати, – це система каналізації. На етапі проєктування системи опалення потрібно чітко розуміти, де прокладатимуться труби – водопровід, каналізація, вентиляція. Чим більший обсяг трубопроводів, тим складніше їх прокласти до будинку з СІП панелей. Санвузли повинні бути розміщені один над одним (у двоповерховому будинку), щоб магістраль каналів розташовувалася вертикально, без зміщення.
На цей час газ в Україні трохи дешевше за електрику. Тому фактично у короткостроковій перспективі – дешевше опалювати газом. Але з урахуванням політико-економічної ситуації в Україні ціни на газ продовжать зростати, а потреба і вигода від використання електрики підвищуватиметься.
Тому наша компанія рекомендує відмовлятися від газу на користь більш сучасного та ефективного обладнання.
Залишіть заявку, співробітники компанії зв'яжуться з Вами протягом дня
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник