Енергоефективний будинок, пасивний будинок – що це і в чому різниця?

Автор запису
27 сер 2020
12 хв читання
0 коментарів
0 / 5
Енергоефективний будинок

Щоб зрозуміти, що мається на увазі під визначенням енергоефективних будівель, потрібно для початку розібратися з поняттям «енергоефективності». Енергоефективність – ключова характеристика будь-якої будівлі. Вона ґрунтується на розрахунку тепловтрат та теплопостачань в будівлю.

Енергозберігаючий будинок – будівельний стандарт. Суть концепції в тому, щоб пасивні дії в будівлі (сонячне світло, вентиляція) не просто даремно викидалися на вулицю, а використовувалися повторно для опалення. Мінімум протягів, максимум герметизації.

Переваги енергоефективного будинку

У чому полягають переваги такого будинку?

 1. Це найекономічніший будинок. Грамотно побудований будинок може зберегти близько 75% тепла. А це означає, що взимку ви зможете витрачати на опалення значно менше. У термобудинку навіть у морозну погоду буде тепло, а влітку – приємна прохолода.
 2. Це екологічно. Адже вся вироблена енергія використовується з розумом та користю, без марної трати.
 3. Шумоізоляція будівлі, внутрішня та зовнішня.

Необхідно розуміти, що енергозберігаючі будинки в Україні вимагають серйозного стартового капіталу для реалізації, але це – інвестиція в майбутнє. Якісні матеріали та обладнання – ключові фактори в даному питанні, до їх підбору слід підійти ґрунтовно.

Розповідаємо, як визначити різницю між звичайним, енергоефективним і пасивним будинком.

Дані будівлі різняться за шкалою енергоефективності. У різних країнах її показники відрізняються. Наведемо класифікацію, на яку орієнтований ринок України, в тому числі наша компанія:

Звичайний будинок

Енергоефективний будинок

Пасивний будинок

Будинок з нульовою ефективністю

Енергоефективність

70 кВт*год/м²/рік

від 10 до 70 кВт*год/м²/рік

від 1 до 10 кВт*год/м²/рік

0 кВт*год/м²/рік

 • Енергоефективність

Звичайний будинок

 • 70 кВт*год/м²/рік

Енергоефективний будинок

 • від 10 до 70 кВт*год/м²/рік

Пасивний будинок

 • від 1 до 10 кВт*год/м²/рік

* Такого показника досягти вкрай непросто, але реально за допомогою альтернативних джерел енергії (сонячні батареї, вітрогенератори, теплові насоси).

Підсумуємо. Ієрархія зростання енергоефективності наступна: стандартний будинок → енергоефективний → пасивний → будинок з нульовою ефективністю.

3 основні вимоги до пасивного будинку

 1. Потреба будинку в енергії для опалення – до 15 кВт*год/м2.
 2. Потреба будинку в енергії для побутових потреб (опалення, електроенергія, гаряче водопостачання) – кВт*год/м2.
 3. Герметичність – до 0,6 кратності повітрообміну при тиску 50 Па.

Що врахувати при будівництві енергоефективного будинку?

Ми вже з'ясували, що енергоефективний будинок – не лише про обладнання, а й про технології будівництва. Ось основні принципи будівництва, яких потрібно дотримуватися:

 1. Правильна конструкція будівлі. Мінімальні тепловтрати у будівель монолітної форми: мінімум виступаючих конструкцій, кутів, балконів, терас. Доведено, що кращі показники тепловтрат у будівель напівсферичної форми. Але для її реалізації потрібні специфічні будматеріали. Тому оптимальний варіант – будинок квадратної або прямокутної форми.
 2. Невелика площа. Енергоефективний або пасивний будинок не може бути великим. Розраховуйте на площу до 150 м2.
 3. Ізоляція. Всі будівельні елементи зовнішнього покриття будинку повинні бути добре ізольовані. Для наших широт це означає коефіцієнт теплопередачі до 0,15 Вт/м².
 4. Енергозберігаючі вікна. Вікна є важливою частиною при організації енергоефективного будинку. А саме – їх кількість, площа та розміщення відносно сторін світу.
  • Чим менше площа вікон, тим краще для пасивного будинку. Тому радимо енергозберігаючі вікна купити у невеликому розмірі.
  • Надлишок скління загрожує великим навантаженням на систему охолодження влітку та систему опалення – взимку, навіть при високій якості склопакетів.
  • Розміщувати вікна у будинку краще всього на південь. Тоді влітку приміщення будуть менше нагріватись, а взимку навпаки – охолоджуватись.
  • Радимо придбати зовнішні ролети для фасаду. Завдяки ним влітку ви зможете виключити до 50% теплонадходжень.
 5. Якісні склопакети. На перший погляд деталь, але дуже важлива. Склопакети поганої якості будуть пропускати холод взимку та ультрафіолет влітку. І про який економічний будинку може йти мова? При виборі скління необхідно звернути увагу на показник "Сонячний фактор" (позначається буквою G) – це загальна кількість сонячного тепла, яке проникає у приміщення. Це одна з основних характеристик, що дозволяє зрозуміти, скільки сонячної енергії потрапляє всередину приміщення, нагріваючи його. Чим нижчий цей показник – тим краще, адже тоді менше сонячної енергії потрапляє всередину приміщення, тим самим знижуючи навантаження на систему кондиціонування. Важливо не лише підібрати якісні склопакети, а й подбати про їх правильний монтаж, щоб уникнути утворення щілин, що саме по собі унеможливлює реалізацію енергоефективного будинку.
 6. Якісна покрівля та утеплення пасивного будинку. Це допоможе уникнути перегріву та парникового ефекту у приміщеннях. Щоб тепло утримувалося в будинку, утеплення покрівлі має бути товщиною не менше 40 мм, а термічний опір – R6.

Яку роль для енергоефективності будинку відіграють інженерні системи

В енергоефективному будинку вся вироблена енергія повинна бути використана по максимуму. Для цього необхідно грамотно спроєктувати кліматичні системи та підібрати відповідне обладнання.

Стандарти енергоефективного будинку

Існує класифікація обладнання по класам енергоефективності. Всього їх 7: A, B, C, D, E, F, G. Для енергоефективного будинку радимо обирати системи класу А (найвищий) і якомога більшу кількість плюсів після нього. Чим більше плюсів, тим вище клас енергоефективності обладнання.

Вентиляція енергоефективного будинку

Енергоефективна вентиляція – система, заснована на припливно-витяжних установках з рекуперацією тепла. Рекуперація дозволяє утилізувати тепло/вологу, що є у приміщенні та повторно використовувати їх. Таким чином, взимку ви отримаєте нагріте поступаюче повітря та підтримання оптимального рівня вологи. Без рекуператора розглядати вентиляцію з точки зору енергоефективності – неможливо, так як система буде постійно видаляти нагріте/охолоджене повітря, на яке вже витратили енергію, оновлюючи великі об'єми повітря.

Якщо говорити про конкретне обладнання, то ми радимо енергоефективні системи вентиляції з VAV-клапанами. Ці клапани працюють в колаборації з датчиками CO2. Датчики подають сигнал про те, чи потрібно подавати в певну кімнату повітря та в якій кількості. А за допомогою клапанів система пропускає точну кількість свіжого повітря, яке потрібно подати в ті приміщення, де спостерігається збільшення рівня CO2, тим самим оптимально використовуючи енергію.

У 99% випадків, коли потрібні системи з VAV-клапанами, ми використовуємо чеського виробника Jablotron Living Technology. І жодного разу не пошкодували про це. Всі системи Jablotron розраховані саме для енергоефективних та пасивних будинків. Енергоефективні системи Jablotron продуктивні в роботі, якісно виготовлені та автоматизовані до досконалості. Інші виробники також пропонують рішення подібного плану, але при аналогічних технічних характеристиках цінник системи буде в 2 рази вище. Детальніше про обладнання Jablotron можна почитати в статті про Jablotron Living Technology.

І ще важливий момент – з Jablotron Living Technology на ринку України працюємо лише ми.

Детальніше про правильну організацію вентиляції в будинку читайте в нашій статті про припливно-витяжну вентиляцію в приватному будинку.

Товари зі статті

Опалення пасивного будинку

Основна вимога до системи опалення енергоефективного будинку – низькотемпературний режим роботи (нагрів теплоносія = 55-45 °C, замість стандартних 70-80 °C). Якщо говорити про конкретне обладнання, то це можуть бути енергозберігаючі опалювальні котли конденсаційного типу (газові) або тепловий насос (повітряний чи геотермальний). Скомбінувати таку систему найкраще з теплою підлогою та енергозберігаючими обігрівачами (радіаторами, конвекторами та фанкойлами).

У Європі в енергоефективних будинках часто використовують сонячні колектори. У нас таке обладнання не надто популярне, але подібний варіант може бути реалізованим.

Більш докладно про варіанти опалення для приватного будинку читайте в статье про різні варіанти опалення будинку.

Системи кондиціонування в енергоефективному будинку: чи потрібні?

Якщо ви прислухалися до всіх порад і ваш будинок відповідає всім вимогам, то без системи кондиціонування цілком можна обійтись. Це буде приємним бонусом до теплого економічного будинку.

Але якщо можливість охолодження будинку для вас важлива, розгляньте варіант системи кондиціонування на базі теплового насоса з фанкойлами. Дане рішення дуже вигідне, так як одна система забезпечить вам як опалення, так і охолодження будинку.

Іншим варіантом реалізації системи охолодження, який ми рекомендуємо для енергоефективного будинку є Jablotron CoolBreeze.

Потрібна консультація? Напишіть нам!

Висновки

Найекономічніший будинок – пасивний або енергоефективний. Щоб побудувати такий будинок, потрібно продумати всі деталі до дрібниць та врахувати вплив кожного з можливих факторів. Навіть тих, які здаються зовсім неважливими. Ми постаралися зібрати для вас головні моменти, які вам необхідно знати перед будівництвом такого будинку. Реалізувати енергоефективний будинок вельми непросто. Але зате уявіть захват, який ви отримаєте в результаті. Ви не будете переплачувати за марнування енергії. Просто за те, що будинок недостатньо герметичний та енергія марно викидається на вулицю. За те, що вибрали неякісне обладнання або погані склопакети. Ви будете пишатися своїм будинком і з посмішкою на обличчі згадувати про той день, коли вирішили зробити його саме таким. А з часом зможете оцінити ще й фінансові переваги подібного рішення.

Компанія "Альтер Ейр" допоможе зробити ваш будинок ідеальним. Ми реалізуємо всі інженерні системи так, як хочеться вам і як того вимагають стандарти. На ваш бюджет, під ваші вимоги та побажання. Ми порадимо системи перевірених виробників і візьмемо на себе відповідальність за якісну та енергоефективну роботу всіх цих систем.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Відгуки відсутні