Опалення електрокотлом — один із найпопулярніших варіантів системи опалення приватного будинку. Електрокотлом можна також обігрівати квартири в багатоквартирних будинках.
Але перш ніж ви вирішите, що саме цей спосіб підходить вам, поговоримо про фактори, що впливають на температурний комфорт житла.
Варіанти системи вентиляції бувають різними – починаючи від провітрювання, закінчуючи припливно-витяжною вентиляцією.
При природній вентиляції чисте повітря надходить через відкриті вікна і витягується через вентиляційні канали відцентровими або осьовими вентиляторами. Такий варіант сильно навантажує опалення електричним котлом, оскільки потрібно нагрівати холодне повітря.
Найбільш бюджетний спосіб організації примусової припливної вентиляції — бризери. Це припливні установки, які ставлять у кожному приміщенні так званої чистої зони (у житлових кімнатах — спальні, вітальні, кабінеті, дитячої). У цих кімнатах відбувається нагнітання повітряного потоку, відпрацьоване повітря утилізується через санвузли, ванні, вбиральні (“брудну” зону). У бризерах присутні фільтри, електротени, тобто, вони нагрівають повітря, що надходить, до комфортної температури. Але це нагріте повітря все одно утилізується, що робить систему недостатньо енергоефективною.
Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла – система з найбільшою енергоефективністю. Кожен кубічний метр повітря, який проходить через рекуператор, віддає його холодній стороні тепло, а іноді ще й вологу (якщо це ентальпійний рекуператор), завдяки чому здійснюється пасивне зволоження.
Така вентиляція не так навантажує систему опалення від електричного котла в приватному будинку або квартирі, в порівнянні з першими двома варіантами.
Таким чином, при підборі обладнання інженери спиратимуться на два зазначені фактори – конструктив та вентиляцію. Саме вони впливають на тепловтрати та, зрештою, на енергоефективність вашого житла.
В українських реаліях обігрів газом давно вже став дорогим та недоцільним. Головна перевага електрокотла перед газовим — це, безперечно, фінансовий аспект.
До 2022 року українців заохочували використати електроенергію для опалення. Усі домовласники, які не мали на ділянці газу, могли отримати для електроопалення 3000 кіловат-годин за пільговим тарифом (зі знижкою 50%). Ще вигіднішим опалення з електрокотлом робило використання нічного тарифу (докладніше про нього ми поговоримо у розділах нижче).
На жаль, на початку цього року це положення скасували, але ми сподіваємося, що ненадовго, і пільгу повернуть. Ситуація з війною радикально змінила пріоритети: тепер розраховувати на російський газ необачно та небезпечно. Натомість потужні галузі атомної та гідроенергетики в Україні дають можливість розраховувати на електроопалення.
Залишіть заявку, фахівці компанії зв'яжуться з Вами
Не всі типи електричних котлів можна зарахувати до високотехнологічного обладнання. Ми вважаємо недоцільним застосування електродних котлів та обладнання з індукційним нагріванням.
Саме класичні електрокотли з ТЕНом пропонує своїм клієнтам компанія Альтер Ейр. ТЕН знаходиться в корпусі такого котла, нагріваючи воду для гарячого водопостачання та опалення.
Електричний опір води здатний генерувати тепло. У електродному котлі електроенергія перетворюється на теплову внаслідок прогріву води в системі опалення. При відключенні котла нагрівання теплоносія триває ще якийсь час.
В індукційному електрокотлі є котушка для створення змінного електромагнітного поля, теплообмінник, електрична шафа та провідники на вхід та вихід теплоносія. Коли через котушку проходить змінний струм, її електроенергія перетворюється на теплову енергію провідника у полі котушки. Далі провідник використовується як нагрівальний елемент системи опалення.
Які параметри потрібно врахувати, щоб опалення електрокотлом здійснювалося правильно?
Цей прилад нагріває ТЕНом воду, яку можна транспортувати в будь-яку частину будинку або в будь-яке джерело тепла — теплу підлогу, радіатор, внутрішньопідлоговий конвектор та в бойлер (за умови, що встановлено спеціальний розподільник — гідравлічне підключення або аквакомплект). До 6 кіловатів всі електрокотли однофазні, при понад 6 кВт трифазні.
Важливим елементом приладу є так званий триходовий клапан. Він перемикає режими роботи між системою опалення та ГВП.
Насамперед електричний котел, до якого підключений аквакомплект, нагріває бак гарячого водопостачання, а потім систему опалення, яка є інертною і довго охолоджується. Потреба у воді — первинна, крім того, за 30-40 хвилин, поки котел працюватиме на ГВП, будинок не охолоне.
Електрокотел може бути доукомплектований окремими модулями, які суттєво підвищать його технологічність.
Перший такий модуль – погодозалежність. Після його встановлення датчик зовнішньої температури вибере, яку температуру подавати в будинок. Наприклад, при +6℃ за вікном для опалення подається вода температурою +26℃. При -22℃ за ДБН — +60℃.
Другий модуль — незалежне позонне джерело температури, яке дозволяє налаштовувати необхідні температурні показники в різних кімнатах. Цей окремий модуль робить роботу електрокотла "розумнішою". Наприклад, увечері в спальні система підтримуватиме +19℃, а вранці розігріє до +22℃.
Потім система зменшить температуру в спальні, і підвищить в кімнаті, куди ви переходите. Температурне калібрування в кожній зоні дозволяє заощаджувати споживання електроенергії.
Споживання електроенергії залежить від двох факторів. По-перше, чим нижча температура на вулиці — тим більше енергії споживатиметься. По-друге, що нижча температура подачі в радіатор, то менше споживання електрики.
Ідеальне завдання – забезпечувати низькотемпературне опалення електричним котлом, і таким чином розумно споживати енергію.
Якщо котел спочатку розрахувати як низькотемпературний пристрій, ви можете змінити його на більш високотехнологічне обладнання — наприклад, тепловий насос "повітря-вода".
Така перспектива забезпечує ще ефективніше енергоспоживання. COP теплового насоса — 1:3, електрокотла — 1:1.
Залишіть заявку, фахівці компанії зв'яжуться з Вами для детальної консультації
Відразу скажемо, що така система давно стала анахронізмом.
Природна циркуляція відбувається коли труба пролягає під нахилом, гаряча вода підіймається, а холодна виштовхується. Цей процес справді відбувається природним шляхом, без сторонніх механізмів, насосів. Однак при цьому спалюється величезна кількість електрики чи газу.
Підключення електричного котла здійснюється за різними схемами, залежно від типу опалювальної системи.
На цю мить ми розглядаємо тільки примусову циркуляцію, при якій насос швидко транспортує воду та оперативно відбирає тепло у ТЕНа.
До такої системи підключається електрокотел — джерело генерації тепла, що реалізується у вигляді обігріву приміщення та гарячого водопостачання.
Теплоносій подається на теплообмінник, там тепло віддається, і прохолодніша вода йде назад в електрокотел.
У цій схемі у пріоритеті завжди буде гаряча вода, і тільки потім – обігрів будинку електрокотлом.
Як показує практика, не всі комбіновані системи хороші, особливо якщо при їх прорахунку втрачені важливі інженерні деталі. Проте існують і позитивні приклади.
Наприклад, для будинку площею 300 м2 використовувати електрокотел недоцільно — рахунки за електрику будуть дуже великі. Такий будинок вдень можна обігрівати газом, а вночі, коли діє "нічний" тариф, підтримувати температуру котлом.
Також електричний котел може бути допоміжним елементом системи опалення з тепловим насосом повітря-вода. При температурі -7℃ COP теплового насоса падає, і його використання призводить до зношування компресора. Така погода трапляється нечасто, середня зимова температура в Україні — +6 ℃. Електрокотел допомагає за низьких температур, які тримаються кілька днів.
У колекторів електрокотла є виходи на радіатори, конвектори та теплу підлогу.
Тепла підлога – це радіатор з низькою температурою. Чим більш енергоефективний будинок, чим нижче в ньому тепловтрати, тим більше часу для підтримки температури достатньо теплої підлоги. Як правило, при -10℃ і нижче теплої підлоги вже не вистачає. Тепловтрати на квадратний метр складають 50-60 Вт, тим часом тепла підлога при температурі поверхні не більше +26℃ компенсує близько 45 Вт.
Тут є два варіанти. Можна підвищити температуру поверхні, але тоді вам буде неприємно ходити гарячою підлогою. Якщо на вулиці різко потеплішає — вдома буде спекотно, оскільки діє інерція, і підлозі потрібен час, щоб охолонути. Щоб охолодити приміщення швидше, доведеться відкривати вікна.
Більш правильним інженерним рішенням є встановлення радіаторів, які включатимуться за потреби — коли теплі підлоги не справляються з опалювальною функцією самі.
Теплоакумулятор працює за таким принципом: він накопичує в ємності дешеву енергію (вночі за "нічним" тарифом), а коли тариф зростає — забирає її звідти.
Цей спосіб доречно використовувати там, де є великі надлишки тепла — наприклад, на гідроелектростанціях. Ці надлишки потрібно не викидати, а генерувати через теплообмінники та опалювати довколишні будинки.
Чи раціонально використовувати теплоакумулятор у побутовому сегменті? Вирішуйте самі.
Щоб накопичити достатню кількість енергії для дому площею 100 м2, потрібна ємність до шести тонн (6 куб. метрів = 6000 літрів). Потім ви витратите ще 12-13 годин, щоб звідти забрати температуру.
Ми схиляємося до того, що такий сценарій не припаде вам до душі.
В Україні закріплено нічний та денний тарифи на електроенергію для побутових потреб.
Вночі, коли споживання електрики мінімальне, атомні електростанції не можуть спати — вони продовжують далі генерувати електрику. Щоб спонукати користувачів використовувати її, створено “нічний тариф” із нижчою вартістю електроенергії. Опалення приватного будинку в Україні електрокотлом також коштує дешевше.
з 7 ранку до 11 вечора ви сплачуєте 100% чинного тарифу. При споживанні до 250 кВт-год — 1,44 грн, а при споживанні понад 250 кВт-год — 1,68 грн;
З 23:00 до 7:00 – 50% від тарифу. До 250 кВт-година – 0,72 грн, а при споживанні понад 250 – 0,84 грн.
Практично за будь-якого розкладу електрокотел належить до бюджетних рішень.
Економність або преміальність різних варіантів залежатиме від комплектації: наявності погодозалежності, позонного калібрування, від бренду електрокотла та буферних ємностей, матеріалу котельні (мідь, поліпропілен або металопласт).
Ціна обладнання українського виробника становить 5000-7000 гривень, німецького – 600-700 євро.
Серед виробників котлів (з різною кількістю контурів), які ми можемо рекомендувати — Volta, Protherm, Viessmann, Valliant.
Для трубопроводів ми рекомендуємо використовувати шитий полімер марок Uponor або Rehau.
Варіант | Опис |
---|---|
Бюджетний варіант | Найчастіше при здешевленні проєкту клієнти намагаються вибрати бюджетніший матеріал для труб. Але ми завжди попереджаємо про наслідки. Наприклад, поліпропілен – сировина низької якості. Якщо поліпропіленова труба прориває, доведеться стіну штробити стіну. Тому навіть якщо ви обмежені у бюджеті — не заощаджуйте на трубопроводі. Заміна радіаторів, колектора та інших видимих елементів не викликає таких проблем. |
Середній варіант | У середньому ціновому сегменті ви можете дозволити собі обладнання з погодозалежністю та модулем позонного калібрування, що значно підвищує комфорт. |
Преміум варіант | Преміум у цій ситуації може представляти перехідний варіант на шляху до встановлення енергоефективної системи. Наприклад, альтернативне опалення тепловим насосом. Як до нього підготуватись? Реалізувати інженерне рішення із низькотемпературним режимом. Воно може передбачати повне покриття "теплими" підлогами, і надалі використання фанкойлів замість радіаторів. |
Самостійний вибір без професійного розрахунку може призвести до помилок, які важко виправити. Зверніться до фахівців – вони допоможуть знайти правильне рішення.
Ви можете вибрати котел будь-якого класу та обладнання, проте краще, якщо це буде погодозалежне обладнання. Також важливо грамотно вибудувати концепцію застосування електрокотла: підтримувати низькотемпературний режим, створити максимальне покриття теплими підлогами та забезпечити на радіатори або на внутрішньопідлогові конвектори подачу води температурою не більше 60℃, забір не більше 40℃.
Вартість опалення електрокотлом для заміського будинку чи квартири залежатиме від багатьох факторів, насамперед від конструктиву (енергоефективності матеріалів, які використовувалися під час будівництва). Також витрати на обігрів приміщень пов'язані з типом вентиляції, що забезпечує більші або менші тепловтрати.
Є питання? Телефонуйте за номером 0800335941 або залиште заявку на сайті.
Залишіть заявку та фахівці компанії Alter Air зв'яжуться з Вами протягом дня
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник
Олена К.
З цієї статті розпочалася організація системи опалення у мене вдома. Пишу постфактум, щоб висловити велику подяку всім фахівцям вашої компанії! (Не знаю, де ще написати, щоб побачило більше людей!). Я натрапила на вашу статтю, коли вибирала собі котел для будинку, і це допомогло мені прийняти ідеальне рішення. Ми й не думали про теплі підлоги раніше, а це виявилося найкращим рішенням! Зима пройшла складно, як і у всіх із цими відключеннями електрики, АЛЕ. Через специфіку теплої підлоги будинок остигав дуже довго! І ми практично не мерзли, коли вмикали електрику назад, було ще тепло! Дякуємо за грамотний проект, за монтаж та підбір котла!
Команда Alter Air
Доброго дня. Нам дуже приємно, що наші фахівці допомогли Вам підібрати найраще рішення. Дякуємо за відгук, нехай в Вашому будинку завжди буде комфортна атмосфера!