Сьогодні газове опалення у приватному будинку – це лише один із можливих варіантів. Багато українських будинків опалюються газом, але сучасні технології дозволяють отримувати енергію з альтернативних джерел. Процес перетворення енергії може бути ефективнішим і вигіднішим. Розглянемо основні переваги та недоліки газової опалювальної системи.
Переваги газового опалення:
Недоліки газового опалення:
Актуальність рішення. Після 2014 року Україна прагне відмовитися від постачання газу з росії, оскільки це продовжить фінансувати війну в нашій країні. І також, попри те, що в Україні достатньо своїх покладів газу, на цю мить власний видобутий газ коштує дорого. Тому постає питання переходу на інші джерела енергії.
Перспективність електроенергії. Якщо проєктувати опалення у новому будинку на етапі будівництва, то відмова від газу на користь електрики означає вигідну перспективу в майбутньому: витрати мінімізуються, ефективність використання енергії підвищиться, а внутрішні інженерні системи будуть модернізовані та грамотно інтегровані між собою.
Якщо ви вирішили встановити газове опалення в приватному будинку, компанія Альтер Ейр завжди запропонує два варіанти реалізації рішення:
влаштування газової котельні з газовим котлом конденсаційного типу,
тепловий насос повітря-вода (для будинків до 190 м2) чи геотермальний насос (для площі понад 190 м2).
Ви зможете порівняти наші пропозиції та зробити фінальний вибір.
Перш ніж вибрати газове опалення в приватному будинку, інженери компанії Альтер Ейр зроблять теплотехнічний та холодильний розрахунок будівлі. На його основі визначається потрібна кількість енергії для утримання будинку взимку та влітку, щоб:
забезпечити опалення,
забезпечити ГВП,
запланувати систему кондиціювання, яка підтримуватиме мікроклімат у приміщеннях.
При індивідуальному опаленні приватного будинку газовим котлом необхідно врахувати три фактори – конструктив будівлі, низькотемпературний режим пристроїв, систему вентиляції.
Конструктив будівлі – це його енергоефективність, тобто мінімальні тепловтрати завдяки матеріалам та інженерним рішенням, які були закладені в будівлю ще на етапі будівництва.
Стандартом якісного конструктиву будівлі для компанії Альтер Ейр є такі показники:
Стіни: R = +/- 5
Покрівля: R = 6
Вікно: R = 1,8, G = 40%
Підлога: R ≈ 5 – 13, де 5 по краю підлоги та, що далі від вікна, більша температура. При цьому утеплення екструдованим пінополістиролом – 10 см.
R – коефіцієнт термічного опору конструкцій (зима),
G – пропускна спроможність склопакета (літо).
Це обов'язкова умова енергоефективного будинку. Відсутність вентиляційних каналів і якісна система вентиляції забезпечує повноцінний повітрообмін, подаючи повітря в «чисті» зони – спальню, вітальню, дитячу, а забираючи відпрацьований у санвузлі, ванній, гардеробі. Для цього існує кілька типів вентиляції:
Природна вентиляція із забором повітря з «брудних» зон (кухні, санвузлів, вбиралень) витяжними вентиляторами
Примусова вентиляція припливу з використанням бризерів або припливних установок
Децентралізована система вентиляції з рекуперацією тепла у кожну кімнату
Децентралізована система вентиляції з розведенням повітроводів
Центральна система вентиляції з постійною витратою повітря з розрахунку за кількістю людей
Центральна система вентиляція змінною витратою повітря, завдяки VAV-системі та датчиком СО2
Будь-який газовий котел споживає менше газу, коли працює за низьких температур. Чим менша температура подачі тепла в газовому конденсаційному котлі, тим більша конденсація та менше споживання газу. Якщо на котел подавати +60-70°C, конденсації не відбудеться і частина енергії втратиться.
Тому для того, щоб газове опалення в приватному будинку було ефективним, потрібно максимально задіяти теплу підлогу, а також спочатку підібрати радіатори та внутрішньопідлогові конвектори під низькотемпературний режим: подача води не вище +45°C та зворотній вивід води +35°C (при зовнішній температурі -20°C).
Основні складові газової котельні: газовий котел, бак ГВП, колектор з насосною групою.
Газовий котел є камерою згоряння газу, в якій відбувається генерація теплової енергії. Компанія Альтер Ейр встановлює газові котли конденсаційного типу, про принцип роботи яких розповімо у статті.
Це ємність із гарячою водою, в якій накопичується кількість води, необхідна для побутових потреб – душ, ванна, миття посуду.
Колектор – це частина системи опалення, куди надходить теплоносій. А насосні групи регулюють температуру подачі води та розподіляють її за джерелами тепла у будинку – тепла підлога, внутрішньопідлогові конвектори, радіатори.
Залишіть заявку, фахівці компанії зв'яжуться з Вами для детальної консультації
Компанія Альтер Ейр завжди облаштовує газову котельню із газовим котлом конденсаційного типу. Суть його роботи в тому, що під час процесу конденсації звільняється прихована енергія, яка збільшує ефективність роботи котла. Чим більша різниця температур між подачею та виведенням відпрацьованого повітря, тим більша конденсація та вища ефективність.
Як працює конденсаційний котел?
Горіння газу відбувається в камері котла, до якої підводиться труба газового димоходу. Через цю трубу піднімається паливо, що згоріло, у вигляді чадного газу.
Щоб у камері відбувалося горіння, потрібний кисень. Тому паралельно з виходом відпрацьованого гарячого повітря, в теплообмінник надходить свіже вуличне повітря через коаксіальну трубу. Так утворюється два повітряні потоки: гарячий чадний газ піднімається, а чисте повітря, що надходить, – опускається вниз.
Завдяки контрасту температур між стінками цих труб утворюється конденсат у вигляді гарячих водяних мас. Він повертається до теплообмінника, збільшуючи при цьому ККД газового котла. Конденсація з'являється за температури не вище +50°C.
ПОГОДОЗАЛЕЖНІСТЬ ГАЗОВОГО КОТЛА
Погодозалежність газового котла – це співвідношення температури вуличного повітря з температурою всередині приміщень. Автоматика газового котла визначає необхідну кількість енергії та регулює температуру його подачі. Наприклад, якщо вранці температура повітря –10°C, а вдень +3°C, система автоматично зменшить споживання газу для опалення.
Розрахунок погодозалежності газового котла враховує два фактори:
Як тільки датчик зовнішньої температури визначить зміну, він модулює фактор погодозалежності, який можна подати у вигляді графіка:
по осі X – температура вуличного повітря (від ~ +12 ° C до –22 ° C),
по осі Y – температура в системі (до +50°C).
Наприклад, при +12°C на вулиці подати до приміщення +25°C; при –10°C надворі – подати +35°C, при –22°C надворі – подати +50°C.
При відкритій камері згоряння вогонь не прихований конструкцією газового котла. Це полум'я, яке контактує з киснем у котельні. При цьому чадний газ, що виділяється в процесі горіння, може потрапляти до приміщення. Застосовувати такий тип камери згоряння у побуті не комфортно та не екологічно.
У закритій камері згоряння вогню не видно. Подача кисню відбувається через коаксіальну трубу, а відпрацьований газ не контактує з повітрям приміщення – повітрообмін відбувається лише через вулицю. Компанія Альтер Ейр рекомендує проєктувати газове опалення будинку із камерою закритого горіння.
Одноконтурний котел.
У газовому котлі є дві протоки води – подача (до +50°C) та зворотний вивід води (+35°C). Подача води в одноконтурному котлі може використовуватися як для нагрівання приміщення, так і для нагрівання бака ГВП. Для цього газовий котел має контролер, який регулює подачу теплової енергії для цих цілей.
Як це працює? Наприклад, необхідно нагріти бойлер до +60°C.
З контуру подачі води газовий котел направляє тепло на обігрів бака. Коли вода досягне температури +60°C, система триходового клапана перекриє подачу та знову піде на опалення приміщень.
Така система актуальна та ефективна для будь-якого газового котла.
Двоконтурний котел.
Двоконтурні котли можуть працювати на систему опалення і нагрівання води з прямою її подачею в «мокрі зони». Тому, якщо відкритий один кран, гаряча вода подається стабільно. Але якщо одночасно відкрити кран у сусідньому приміщенні, тиск падає і вода стає холодною. У побутовому сегменті – це менш поширений варіант.
Настінні котли вважаються класичним ефективним рішенням для невеликих будинків із якісною енергоефективністю. Вони компактні та прості в монтажі.
Котли для підлоги (або атмосферні) не раціональні для побутового сегмента, оскільки не мають модуляції газу. Вони спалюють багато енергії, надлишки якої викидають у повітря. Тому такий тип котла може зустрічатись в промисловості, щоб його енергія використовувалася на повну потужність.
Щоб встановити газове опалення в приватному будинку, проєктується система розведення трубопроводу гарячої води на радіатори та конвектори. Вона може бути двох типів: тупикова та променева.
Наприклад, нам потрібно розвести тепло по трьох кімнатах.
При тупиковій системі насосна група однаково подаватиме воду на 3 кімнати – відповідно на 3 радіатори з трубами різних діаметрів. Гідравлічно складно налаштувати систему так, щоб енергія розподілялася рівномірно. Тому найчастіше застосовується променева система.
Променева система має розподільний колектор з трьома виходами на кожну кімнату. При цьому кожна труба має окремий сервопривід і термостат, який регулює температуру. Коли приміщення нагрівається до заданої температури, сервопривід перекриває подачу гарячої води. Таке регулювання температури називається позонною погодозалежністю.
Позонозалежність позонна – це температурний графік по кімнатах, який можна регулювати автоматично в залежності від інтенсивності їх експлуатації.
Наприклад, якщо стандартна температура в будинку +22°C, можна скласти раціональний температурний графік на кожен день або тиждень:
знизити температуру до +19°C на нічний час (з 23:00 до 5:00 з умовою, що до часу підйому о 6:00 повітря знову прогріється до +22°C),
встановити температурний режим на робочий тиждень – знизити температуру з 9:00 до 18:00, поки вас не буде вдома,
знизити температуру до +16°C у тих приміщеннях, куди ви довго не заходите (кабінети, комори),
підвищити температуру на кілька градусів у дитячій кімнаті.
Таке мікрокалібрування за температурою можна задавати самостійно і підлаштовувати під свій спосіб життя. Це значно підвищує ефективність системи опалення, оскільки зі 100 % приміщень у будинку експлуатується лише 30-40 %.
Примусову циркуляцію забезпечує насосна група, яка швидко подає та розподіляє отриману енергію між джерелами тепла у будинку.
Насосні групи бувають двох типів – з вузлом змішування та без.
Без вузла змішування. У цьому випадку насосні групи безпосередньо подають на радіатори та внутрішньопідлогові конвектори воду такої температури, яка була згенерована за фактором погодозалежності газового котла. Тобто навіть якщо подача температури +50°C, радіатори та внутрішньопідлогові конвектори згенерують тепло, яке потрібно на конкретну кімнату.
З вузлом змішування. Застосовується для теплої підлоги. Оскільки комфортна температура для стопи людини +26°C, не можна одразу подати, наприклад +40°C. Тому гаряча вода з колектора розбавлятиметься з холодною водою зворотного виведення і тільки тоді подається на теплу підлогу.
Насосні групи також можна автоматизувати за фактором погодозалежності та керувати температурою поверхні у будинку. Наприклад, якщо для теплої підлоги звичайна температура +26°C взимку, то на осінній період достатньо +24°C, а на літній – можна зовсім зупинити нагрівання.
Газове опалення будинку за такої схеми неефективне, тому в нових будинках не застосовується. В основі її принципу дії фізичний процес, що створює кільцевий рух води у системі опалення.
Тиск повільно витісняє гарячу воду з теплообмінника та подає її в контури опалення. Віддавши тепло, вода повертається до теплообмінника.
Мінуси цієї системи в тому, що це дуже повільний і не раціональний процес – доки вода природно дійде до контурів опалення, понад 50 % палива викидається на вулицю тому, що теплообмінник перегрівається.
Такий тип опалення не застосовується в Україні.
Фізичний процес системи опалення загалом – це витісняюча подача тепла знизу нагору. А при повітряному опаленні великі повітропроводи подають тепло зверху донизу. Щоб прогріти приміщення, двигуни швидко виштовхують повітря вниз, створюючи при цьому сильний шум. Якщо швидкість не висока, повітря накопичуватиметься під стелею і коли дійде до потрібної висоти – зверху воно вже буде перегріте.
Крім того, повітряне опалення інерційне – якщо система зупиниться, приміщення швидко охолоне.
Комбінована система передбачає використання двох джерел генерації енергії, з яких один буде основним, провідним, а інший – додатковим.
Якщо будинок енергоефективний, з грамотною системою вентиляції та розрахований на низькотемпературний режим – найкращим рішенням для провідного джерела енергії буде тепловий насос повітря-вода або геотермальний теплонасос для будинку понад 190 м2. А допоміжні джерела будуть задіяні лише за температури нижче –10°C, щоб полегшити навантаження на теплонасос.
Комбінована система може бути у двох варіантах:
Тепловий насос + газовий котел
Тепловий насос + електрокотел
Варіант «теплонасос + електрокотел» в Україні матиме значну перевагу. Можливо, у найближчому майбутньому держава надасть населенню пільги у вигляді кіловат-годин, щоб розвантажувати Україну від газової залежності (як це було до 2020 року). Опалення котеджу тепловим насосом буде дуже вигідним: коефіцієнт перетворення енергії (СОР) 1:3 – 1 кВт електрики генерує 3 кВт (за умови максимального використання поверхні теплої підлоги).
Установка теплового насоса – це виправдане фінансове вкладення, яке у перспективі мінімізує витрати на утримання будинку. Якщо зараз наш клієнт не готовий встановити тепловий насос «під ключ», компанія Альтер Ейр пропонує розглянути наступний варіант.
На етапі проєктування інженерний прорахунок робиться під майбутню установку теплового насоса: враховується низькотемпературний режим, укладаються теплі підлоги з максимальним покриттям, в котельні залишається місце для установки теплонасоса. До моменту, коли тепловий насос буде встановлений, провідним генератором енергії буде газовий або електрокотел, а потім їхня роль зміниться.
Також важливо зважати на тенденцію до зниження цін на теплові насоси. За кілька років його установка коштуватиме значно дешевше, тому комбінована система опалення для котеджу пом'якшить поріг витрат.
Співробітники компанії підберуть оптимальне опалювальне обладнання для Вашої оселі
Варіанти вартості системи опалення на базі газового казана розраховані на будинок площею 150 м2. Ціни вказані у гривнях, за прорахунком на 01.07.2022 р.
Топкова на газовому устаткуванні Viessmann Vitodens 200-W 20 кВт, бойлер 300 л |
300 тис. грн. |
||
Обв'язування топкової на міді |
190 тис. грн. |
||
Тепла підлога |
200 тис. грн. |
||
Обв'язування конвекторів |
170 тис. грн. |
||
Конвектори з вентилятором Kampmann, 8 шт |
650 тис. грн. |
||
Автоматика контролю температури Uponor |
65 тис. грн. |
Топкова на газовому устаткуванні Vaillant ecoTec 20 кВт, бойлер 200 л |
206 тис. грн. |
||
Обв'язування топкової на міді |
190 тис. грн. |
||
Тепла підлога |
190 тис. грн. |
||
Обв'язування конвекторів |
170 тис. грн. |
||
Конвектори з вентилятором CoolTHERM |
325 тис. грн. |
||
Автоматика контролю температури Uponor |
65 тис. грн. |
Топкова на газовому устаткуванні Protherm Lynx Condens 20 кВт |
156 тис. грн. |
||
Обв'язування топкової на поліпропілені |
120 тис. грн. |
||
Тепла підлога |
200 тис. грн. |
||
Радіатори Kermi |
85 тис. грн. |
||
Обв'язування радіаторів |
150 тис. грн. |
||
Автоматика контролю температури Uponor |
65 тис. грн. |
Витрата газу на опалення може бути різною. Це залежить від багатьох факторів, наприклад: енергоефективність конструктиву будівлі, система вентиляції, ефективність самого устаткування.
Зараз найбільш вигідне та оптимальне рішення для системи опалення – це опалення тепловим насосом повітря-вода для будинків до 190 м2 або геотермальним теплонасосом для великих площ. Додатковим джерелом енергії може бути газовий або електрокотел, якщо теплонасос не справлятиметься з нагріванням приміщення за низьких зовнішніх температур. Якщо є можливість – краще покластися на принцип геотермального опалення.
Вартість установки газового опалення може бути різною. Якщо говорити про бюджетніший варіант, то ціна варіюється від 19 000 €. Середній бюджет – від 28 000 €, преміум рішення – близько 41 000 € та вище. На момент встановлення у фахівців слід завжди уточнювати ціни, оскільки це імпортне обладнання, яке залежить від курсу євро.
Так можна. Тепло подаватиметься на теплу підлогу, радіатори та внутрішньопідлогові конвектори, але також важливо враховувати основні фактори: низькотемпературний режим, тепловтрати будівлі, систему вентиляції.
Якщо будинок двоповерховий, другий поверх в основному обігріватиметься радіаторами та внутрішньопідлоговими конвекторами, а додатково – за рахунок інерційного тепла від теплої підлоги першого поверху.
Залишіть заявку та менеджери Alter Air зв'яжуться з Вами протягом дня
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник
Марина
Пару месяцев назад поставили котёл Valliant по рекомендации ваших ребят. Очень довольны скоростью нагрева и тем, что он не такой шумный как предыдущий. Ещё один плюс в том, что сделали все быстро
Алексей А.
Поставил по вашему совету конденсационный котел взамен газовому старому. Сейчас похолодало, начали топить, правда что получается намного экономнее. Вообще на сайте толковые статьи, видно что знаете свое дело. Так держать!