При самостійному встановленні водяної теплої підлоги важливо розуміти, що відповідальність за виконану роботу лежить лише на вас. Якщо ви все ж таки вирішили проводити монтажні роботи своїми руками, то для цього вам необхідно отримати робочу проєктну документацію від компанії, яка зробить технічний розрахунок укладання трубопроводів на об'єкті. Згідно з документами, ви зможете дізнатися, як зробити теплу підлогу, подивитися схему укладання труб, їх крок, діаметр та інше.
Якщо у вас немає проєктної документації та досвіду в даній роботі, то монтаж теплої підлоги можна зробити за класичним укладанням – довжина одного контуру теплої підлоги повинна бути менше 130 погонних метрів, а крок укладання труб в середньому повинен становити 15 см. Перевищення довжини може призвести до нерівномірного прогріву підлоги, оскільки теплоносій буде поступово охолоджуватися, і, ступаючи на підлогу, ви відчуватимете холодні ділянки.
Також при монтажі теплої підлоги дуже важливо правильно підібрати теплоізоляцію. Утеплювач має бути якісним та з правильною товщиною, щоб тепло залишалося в приміщенні.
Однак, якщо ви плануєте встановлення теплої підлоги в будинку, то найкраще звернутися до фахівців для проведення технічного обстеження приміщення, підбору оптимальної системи опалення та її монтажу. Все тому, що фахівці зможуть врахувати особливості конкретного приміщення та вимоги замовника.
Водяна тепла підлога передбачає укладання декількох шарів, які виконують свою функцію. Основні шари представляють собою таку конструкцію:
1. Основа, тобто чорнова стяжка.
2. Гідроізоляція - шар, який допомагає захистити підлогу від проникнення вологи. Укладання гідроізоляційного покриття проводиться на основу підлоги.
3. Утеплювач, основним завданням якого є збереження тепла. Як матеріал використовують екструдер, товщина якого становить близько 10 см.
4. Система трубопроводів – це труби на основі зшитого поліетилену, якими циркулює вода. Їхній діаметр становить 16 мм. Укладання труб проводитися на ізоляцію з використанням спеціальних кріплень. Відстань між трубами обирається відповідно до необхідної потужності теплового навантаження.
5. Бетон з додаванням пластифікатора заливається над трубопроводами, його товщина повинна становити щонайменше 6 см.
6. Оздоблення – це останній шар, який визначає зовнішній вигляд підлоги, і навіть його характеристики. Під час підбору покриття необхідно враховувати показники теплопровідності. Шар може мати товщину в діапазоні 2-6 см залежно від підібраного матеріалу.
Остаточна товщина всіх шарів буде 20-25 см.
Для отримання детальної консультації залиште заявку на сайті
Щоб реалізувати водяну теплу підлогу своїми руками, необхідно враховувати його тип. Ви можете встановити як класичну теплу підлогу, так і електро-водяну систему.Класична тепла підлога є низькотемпературною водяною системою, яка працює спільно з тепловими насосами, електрокотлами, а також з конденсаційними газовими котлами.
Підлога класичного типу здатна створювати комфортний мікроклімат у приміщенні завдяки тому, що повітря внизу кімнати буде тепліше, ніж угорі. Такий розподіл тепла найбільш сприятливий для людей, оскільки сприяє підвищенню працездатності. Відповідно, температура поверхні підлоги знаходиться в оптимальному діапазоні для стоп людини, а саме від +24 до +26℃.
Однак важливим параметром при укладанні водяної теплої підлоги є точка бівалентності, яка показує, до якої температури система зможе ефективно функціонувати без додаткового джерела тепла.
До того ж, тепла підлога є інертною, тому при різких змінах температури зовнішнього повітря система не швидко досягатиме заданих параметрів.
Щоб запобігти перегріву підлоги понад 26℃, необхідно застосовувати допоміжні прилади, такі як радіатори, фанкойли та внутрішньопідлогові конвектори. Якщо ваша система опалення обладнана тепловим насосом, краще використовувати фанкойли, оскільки вони можуть працювати як на обігрів, так і на охолодження в літній час.
Тепла підлога електро-водяного типу застосовується для забезпечення комфорту протягом усього року. У зимовий період часу реалізовуватиметься обігрів водяною теплою підлогою, незалежного від встановленого джерела тепла, яким може бути тепловий насос, газовий конденсаційний або електричний котел.
Однак у перехідні місяці (весна, осінь), коли котельня не працює, на теплу підлогу не відбуватиметься подача гарячої води, і вона буде холодною. Тому у ванній кімнаті встановлюється електрична тепла підлога під кахельне покриття. Таким чином, прийнявши теплий душ, ви не ставатимете ногами на холодне покриття підлоги, що є надзвичайно важливим для забезпечення комфорту.
Матеріали, які використовуються для монтажу теплої підлоги, повинні мати найкращі технічні показники, оскільки конструкція передбачає заливку стяжкою всієї системи, що робить її непридатною для ремонту.
Через те, що конструкція теплої підлоги передбачає заливання труб бетоном, то при виборі труб важливо, щоб вони не піддавалися корозії, були гнучкими, але міцними. До такого матеріалу відносять зшитий поліетилен, відомий також як PEX. Цей матеріал є стійким до високого тиску та температури, ця перевага зможе забезпечувати довговічну та безпечну роботу системи. Виробник вибирається з урахуванням побажань клієнта, це можуть бути бренди KAN-Therm, Rehau чи Uponor.
Колектор – це пристрій, який використовується для розподілу гарячої води трубами, прокладеними в теплу підлогу. Він виконує роль центрального вузла, який забезпечує контроль температури, витрати та напору води. На колектор встановлюється насосна група: пряма (працює на радіатори) та змішувальна, яка контролює теплу підлогу за температурою. Далі гаряча вода транспортується через насосні групи в окремі контури опалення.
Вибір типу та виробника гребінки залежить від побажань клієнта та закладеного бюджету. Можна придбати звичайні пристрої або прилади з можливістю встановлення сервоприводів (контроль термостатом температури позонно).
Гідроізоляція укладається на фундамент підлоги, щоб уникнути проникнення води у фундамент.
Утеплювач на основі екструдера виконує функцію збереження тепла у приміщенні.
Між контурами та по периметру системи укладається демпферна стрічка. Вона дозволяє компенсувати рух підлоги, що відбувається внаслідок різних зовнішніх факторів, таких як температурні зміни, вплив вологи тощо.
Використання армуючої сітки не рекомендується. Вона застосовується лише у тому випадку, якщо людина хоче зменшити товщину стяжки до 3 см.
Для створення стяжки використовують найпоширеніші матеріали, такі як бетон, цемент, пісок, а також добавки на основі пластифікаторів для покращення властивостей стяжки.
Вибираючи матеріал покриття для підлоги, важливо враховувати його теплопровідність. Одним із найбільш підходящих матеріалів для теплої підлоги є керамічна плитка. Але все ж таки ви можете вибрати матеріал на свій розсуд, наприклад, це може бути ламінат, дерев'яна дошка, керамограніт, вініл. Однак звертайте увагу на вказівки виробника. Вам потрібно переконатися, що цей матеріал може використовуватись під опалення підлоги.
Запірна арматура виконує функцію обв'язування котла, колектора та насосних груп.
Для реалізації водяної теплої підлоги своїми руками важливо зробити наступні етапи:
зробити теплотехнічний розрахунок та вибрати схему укладання підлогового опалення;
підготувати основу;
укласти утеплювач та гідроізоляцію;
змонтувати трубопроводи;
провести тестування системи;
залити бетонну стяжку та змонтувати обрану обробку.
Розрахунок та проєктування опалення підлоги відбувається перед монтажем системи. Проводиться теплотехнічний розрахунок, що дозволяє дізнатися тепловтрати будівлі та вибрати крок укладання трубопроводів, щоб забезпечити необхідну тепловіддачу.
На етапі підготовки основи для системи водяного опалення підлоги важливо звернути увагу на наступні пункти:
Площина поверхні. Укладання шарів системи має відбуватися на рівну поверхню, оскільки це впливає на рівномірність розподілу тепла.
Якість основи. Поверхня має бути міцною, щоб витримувати вагу системи теплої підлоги, меблів та людей.
Здатність витримувати високий тиск, створюваний теплою підлогою.
Як ми описували раніше, гідроізоляція та утеплювальний шар мають свої функції, які полягають у захисті від проникнення вологи в основу, а також у збереженні тепла в приміщенні та запобігання втраті тепла в нижні шари.
Труби для водяної теплої підлоги повинні бути укладені відповідно до проєктної документації. Відстань між трубами визначається залежно від потреб системи та тепловіддачі труб. Труби укладаються за технологією змійки або зигзагом і кріпляться до підлоги за допомогою спеціальних скоб.
Перш за все необхідно вибрати місце встановлення колектора. Пристрій повинен розташовуватися в доступному місці для проведення обслуговування та монтажу труб, а також поруч із джерелом тепла. Після вибору місця розташування колектор встановлюється на стіну або спеціальну консоль, прикріплену до стіни. Після цього можна проводити монтаж труб, які підключаються до колектор із застосуванням сполучних елементів: фітинги, штуцери.
Далі проводиться перевірка герметичності труб. На даному етапі можливе виявлення витоків та їх подальше усунення для якісної роботи системи.
Принцип тестування системи полягає у заповненні системи водою та подачі тиску в 4 атмосфери, а потім його вимірі. У разі постійного тиску можна зробити висновок, що система є герметичною, і можна проводити заливку бетону. Важливо, щоб труба розширилася до моменту заливки бетону, щоб при підвищенні температури труба не пошкодила стяжку.
Бетонна стяжка заливається поверх укладених труб, і основною метою є створення рівномірної поверхні для укладання підлогових покриттів. Тому в процесі заливання суміш розрівнюється за рівнем. А для досягнення необхідної міцності бетонної стяжки необхідно дочекатись повного висихання та затвердіння.
Монтаж покриття для підлоги представляє укладання оздоблювального матеріалу на раніше підготовлену стяжку.
Переваги підлогового опалення:
Комфортні параметри температури поверхні підлоги.
При правильному укладанні труб ви отримаєте рівномірний розподіл тепла, без холодних зон.
Якщо ви виберете труби зі зшитого поліетилену, система матиме тривалий термін експлуатації.
Монтаж системи проводиться під підлогою, що дозволяє максимально використовувати корисний простір, а також зберегти естетику та дизайн приміщення.
Мінуси системи підігріву підлоги:
Укладання системи вимагає необхідних знань та навичок, тому зробити теплу підлогу своїми руками здатний не кожен майстер. Самостійне встановлення також може збільшити підсумкову вартість системи.
Система не ремонтопригодна, оскільки труби заливаються бетоном.
Інертність системи. Через те, що труби заливаються бетонною стяжкою, прогрівання цього шару вимагає часу.
До недоліків також іноді відносять вартість системи. Проте, розглядаючи її у довгостроковій перспективі, можна говорити про швидку окупність за рахунок низьких енерговитрат.
Тепла підлога підходить як для опалення в приватних будинках, так і в квартирах. Однак важливо врахувати, що монтаж теплої підлоги в квартирі можна зробити за умови встановлення індивідуального джерела тепла. Якщо у вас централізоване опалення, то для цього необхідно встановити проміжний теплообмінник, з якого можна буде знімати тепло для своєї системи.
Щоб зробити теплу підлогу своїми руками під плитку, необхідно дотримуватися наступних етапів:
проведення теплотехнічного розрахунку та вибір схеми монтажу водяної теплої підлоги;
підготовка основи;
укладання гідроізоляції та утеплювача;
монтаж трубопроводів та колектора;
опресування системи;
заливання бетонної стяжки;
вибір та монтаж підлогового покриття.
Перевірка системи складається з кількох етапів:
Заповнення системи водою до рівня за допомогою насоса.
Настройка компрессора для подачі в систему повітря, тиск якого має бути 4 атмосфери.
Перевірка манометра з метою переконатись, що тиск не змінився.
У разі падіння тиску необхідно знайти та усунути витік.
Якщо система герметична, її можна заливати стяжкою.
Система опалення підлоги повинна займати максимально можливу площу поверхні підлоги, саме так вдасться створити найбільш сприятливий мікроклімат та забезпечити комфортне пересування людини по підлозі.
Залишіть заявку, фахівці Alter Air зв'яжуться з Вами протягом дня
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник