У сучасному світі для створення комфортного та здорового мікроклімату невід'ємною частиною будівель є система вентиляції. Завдяки цій системі з приміщення видаляється забруднене відпрацьоване повітря та подається свіже з вулиці.
У цій статті Ви детальніше дізнаєтесь про саму вентиляцію. Чому це є необхідність і для чого вона потрібна, що вона являє собою, з яких компонентів складається, за яким принципом працює та багато іншого.
Також, ми розглянемо етапи реалізації цієї кліматичної системи від проєктно-інженерної компанії – Alter Air.
Якщо Вам необхідно реалізувати систему вентиляції, наші фахівці завжди готові допомогти вам.
Вентиляція – це повітрообмін у приміщенні. Насамперед, система вентиляції відповідає за якість повітря. Головне завдання вентиляції – забезпечити низьку кількість CO2 у приміщенні. Таким чином, правильно організована система вентиляції буде подавати чисте вуличне повітря та видаляти забруднене.
Надлишок вуглекислого газу в приміщенні, де ви проводите багато часу, створює дискомфорт і несе негативний вплив на самопочуття людини. При кисневому голодуванні можуть виникнути: проблеми зі сном, втрата концентрації та продуктивності, головний біль та інші нездужання. Отже, вентиляція будинку – це не розкіш. Система вентиляції – турбота про ваше здоров'я.
Нині забудовники приділяють особливу увагу енергоефективності будівлі, щоб раціонально використовувати енергоресурси, а також знизити витрати під час опалювального сезону. Це означає, що сучасний будинок має: якісні склопакети, утеплені зовнішні стіни, фундамент, покрівлю. Проте, якщо квартира не обладнана припливно-витяжною системою вентиляції, енергоефективність житла зводиться до нуля, також зростає вартість опалення. Оскільки під час при провітрювання відкриваються вікна і це призводить до того, що дорогоцінне тепло викидається на вулицю. Варто звернути увагу, що для зниження витрат на опалення необхідно використовувати припливно-витяжну систему з рекуперацією тепла.
Більш детально про цю систему Ви дізнаєтесь у розділі “Припливно-витяжна вентиляція”, що знаходиться нижче. Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла та вологи – це раціональне використання енергоресурсів.
Принцип роботи системи вентиляції полягає в наступному:
Якщо повітрообмін не збалансований, це призводить до деяких складнощів, а саме:
Раніше природна вентиляція організовувалася за допомогою вікон, дверей, різних нещільностей у конструкції будівлі та витяжних повітряних каналів. Оскільки в минулому газ мав низьку вартість, будівлі будувалися без утеплювачів, а також використовувалися дерев'яні вікна, що дозволяло потокам вуличного повітря потрапляти в приміщення через щілини. Саме тому природна вентиляція вважалася ефективною і користувалася великим попитом. Однак нині нещільностей у конструкції будівлі немає і дерев'яні вікна не використовуються.
У сучасному світі, при будівництві житлових споруд, особливу увагу приділяють теплоізоляції, щоб майбутній будинок була енергоефективним. Це сприяє тому, що при опаленні тепло не викидається на вулицю і на обігрів приміщень йде менша кількість енергії.
Тому, кожен сучасний будинок відповідає характеристикам енергоефективної конструкції та має:
Іншими словами, будинок стає повністю герметичним. Це перешкоджає холодо-надходженням до приміщення в холодну пору року. Проте, вирішуючи одну проблему, створюється інша – перешкода притоку повітря.
Таким чином, свіже повітря не надходить у приміщення. При порушенні повітрообміну, в будинку накопичується вологість, а це, у свою чергу, сприяє появі грибка. Цвіль у приміщенні, як і нестача кисню, завдає шкоди здоров'ю.
Відкривати вікна – це не найкраще рішення.
Для організації природної вентиляції також можна використовувати допоміжні пристрої, наприклад, – припливний клапан.
Припливний клапан – це вентиляційний агрегат, який виконує функцію провітрювання. Цей пристрій монтується у зовнішню стіну. Завдяки простоті монтажу, приточний клапан можна встановити навіть після ремонту. Однак, установка припливного клапана вплине на зовнішній вигляд фасаду будівлі та на естетичний вигляд приміщення. Припливні клапани бувають з ручним або автоматичним регулюванням.
Клапан з ручним регулюванням не обладнаний термостатом. Це означає, що пристрій не здатний регулювати подачу повітря. Таким чином, переріз клапана регулюється вручну, залежно від побажань мешканців.
Клапан з автоматичним регулюванням обладнаний термостатом. (Термостат – механічний елемент, який регулює заслінку припливного клапана з огляду на температуру зовнішнього повітря.)
Регулювання перерізу припливного клапана відбувається в діапазоні температур від +10 до -5°С. При +10°С клапан повністю відкритий, а при зниженні температури перетин постійно перекривається (зменшується подача повітря). Таким чином, при -5°С припливний клапан повністю закривається, повітря більше не подається. У такому випадку, з'явиться необхідність регулювати клапан вручну. Однак, не варто забувати, що до будинку так само потраплятиме необроблене холодне або тепле повітря.
Отже, у припливного клапана є деякі переваги:
Тим не менш, недоліків більше:
Наші фахівці не рекомендують використовувати цей метод. Однак, якщо ви зупинили свій вибір на припливному клапані, у нашому онлайн-магазині можете ознайомитися з такими моделями: SystemAir OVE та OVR, Maico ALD, Вентс.
Щоб уникнути перелічених вище недоліків природної вентиляції, встановлюється інший тип вентиляції, а саме, – примусова система вентилювання.
Примусова вентиляція – організований повітрообмін, з використанням механічних пристроїв, наприклад: витяжні або припливні вентилятори, бризери, вентиляційні установки (припливні та припливно-витяжні).
Примусова система вентиляції буває декількох видів:
Це забезпечення житла свіжим повітрям, часто попередньо обробленим (очищеним, нагрітим або зволоженим), залежить від підібраного обладнання.
Способи реалізації припливної вентиляції:
Набірна система вентиляції. Ця система складається з елементів, що окремо підбираються, залежно від необхідних параметрів. Набірна система вентиляції може складатися з наступних компонентів:
Моноблочна система припливної вентиляції. Дана система складається з єдиного блоку, який має в наявності перераховані вище агрегати. Серед моноблочних систем можна виділити 2 типи пристроїв:
Чим відрізняються припливна установка та бризер?
Припливні установки часто застосовують для промислового використання, оскільки вони мають велику витрату повітря (до 10 000 м3/год). Брізери мають меншу витрату повітря (до 300 м3/год) та застосовуються для житлових приміщень.
Припливна установка є кращим рішенням, ніж набірна система. Купуючи це обладнання, ви отримуєте повноцінну припливну систему в одному корпусі (перераховані вище елементи знаходяться всередині блоку). Далі, необхідно розвести систему повітроводів, підвести живлення та встановити агрегат. Проте, у припливної установки є одна вагома вада – дороговизна в експлуатації. У холодну пору року, на нагрівання припливного повітря витрачається велика кількість електроенергії. Для квартир та будинків можна використовувати припливні установки з невеликою витратою повітря (до 500 м3/годину). Однак їх не доцільно застосовувати, оскільки на нагрівання вуличного повітря використовується багато електрики, а потім тепле повітря видаляється на вулицю через “брудні зони”. Як висновок, припливна установка 6 це не енергоефективний пристрій.
Брізер – це компактний пристрій для припливу, нагрівання та фільтрації повітря. Наші фахівці віддають перевагу виробникам, з якими ми співпрацюємо вже багато років, і якість яких перевірена часом:
Бризер монтується у стіні та виконує подачу підготовленого вуличного повітря до приміщення, навіть при закритих вікнах. Найчастіше фільтрація повітря відбувається у кілька етапів, за допомогою різних фільтрів. Найчастіше використовують фільтр G4 (грубого очищення), який здатний зупинити пил, пух, комах тощо. Також, використовують фільтри тонкого очищення. Опціонально можна встановити вугільний фільтр, який захищає від неприємних запахів. Для нагрівання повітря використовують керамічний теплообмінник. З розділу “Принцип роботи системи вентиляції”, ми знаємо, що система має перебувати у балансі (кількість припливного повітря = кількості витяжного). Оскільки припливна система не виконує функцію видалення відпрацьованого повітря, необхідно додатково встановити витяжні нагнітачі у “брудних зонах”, щоб організувати правильний повітрообмін.
Головне завдання витяжної системи – усунути відпрацьоване повітря, неприємні запахи, зайву вологу. Витяжні вентилятори встановлюються у “брудних зонах” (санвузол, душова та ін.). Залежно від принципу роботи, витяжні нагнітачі бувають:
При підборі вентилятора, наприклад, для ванної кімнати, враховується об'єм приміщення. Розглянемо вентилятор з таймером, такий пристрій має видаляти один крат повітря за 15-20 хв., щоб видалити неприємні запахи та вологість. Кратність повітрообміну характеризує, скільки повітря, у даному випадку, видаляється за одиницю часу. Цей показник залежить від обсягу приміщення. Наприклад, якщо обсяг приміщення 16 м3, то 1 крат = 16 м3 повітря. Якщо обладнання видаляє необхідну кількість повітря, рекомендується використовувати вентилятор з більшою продуктивністю, щоб пристрій не створював зайвого шуму. У разі, коли обсяг приміщення занадто великий і звичайний вентилятор з таймером не справляється, то встановлюють вентилятор з таймером і датчиком вологості.
Централізована система вентиляції – це цілісний блок з усіма елементами (припливно-витяжна установка, повітроводи, повітророзподільники, шумоглушники та ін.) Головна відмінність централізованої системи від децентралізованої системи – організований повітрообмін по всій площі житла, а не локально для кожної кімнати. Найчастіше таке обладнання відрізняється більшою продуктивністю та розміром самої установки. Часто такий агрегат монтується в окремому приміщенні.
При реалізації центральної системи вентиляції, наші фахівці віддають перевагу наступним брендам та моделям:
До централізованої системи відноситься припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла та вологи.
Припливно-витяжна вентиляція – це система, яка подає чисте повітря і забирає відпрацьоване, використовуючи один пристрій. Також припливно-витяжна установка, залежно від підібраної моделі, виконує додаткові функції: обігрів, охолодження, фільтрація, зволоження повітря. Основною перевагою припливно-витяжних установок є те, що вони регенерують тепло від витяжного повітря. При використанні звичайних витяжних вентиляторів,save vtc тепло з “брудних зон” викидається на вулицю. У випадку з припливно-витяжною установкою це тепло використовується для нагрівання припливного повітря за допомогою пластинчатого рекуператора, щоб знизити навантаження на систему опалення та витрати на електрику. Сама установка пропускає через себе припливне та витяжне повітря. Щоб не витрачати багато енергії на нагрівання повітря, припливно-витяжний агрегат обладнаний пластинчастим теплообмінником. Таким чином, витяжне повітря прогріває припливне, при цьому потоки повітря не перемішуються. ККД (коефіцієнт корисної дії) рекуперації може досягати 94%.
Рекуператори бувають двох типів:
Децентралізована система вентиляції реалізується локально для кожного приміщення, наприклад, для дитячої або спальні. Такий вид системи також виконує функцію рекуперації тепла і вологи. Децентралізована система відрізняється від централізованої компактними розмірами. Для реалізації даної системи використовують побутові рекуператори таких брендів:
Для більш глибокого розуміння побутових рекуператорів, в даній статті ми розглянемо такі моделі:
Класична схема децентралізованої вентиляції – це припливно-витяжна система з використанням побутових рекуператорів.
Побутовий рекуператор – це децентралізована припливно-витяжна система невеликих розмірів для організації повітрообміну.
Побутовий рекуператор Maico Push Pull
Цей пристрій монтується в стіну та організовує подачу та витяжку повітря. Такий побутовий рекуператор працює за принципом Push Pull, спочатку пристрій працює на подачу повітря, а через деякий час переходить у режим витяжки повітря.
Найчастіше для однієї кімнати використовують два пуш-пули. Тоді один пристрій працює 60 сек на подачу повітря, а другий – 60 сек на забір, і навпаки. При включенні витяжного вентилятора, наприклад, у санвузлі, побутовим рекуператором подається сигнал і обидва пристрої переходять на режим подачі вуличного повітря. Коли припиняється витяжка, побутові рекуператори повертаються до звичайного (змінного) режиму роботи.
Варто звернути увагу на основні та досить вагомі недоліки Maico Push Pull:
Враховуючи перераховані вище недоліки, покупка Maico Push Pull – буде не доцільним рішенням.
Побутові рекуператори Meltem M-WRG-II P та Meltem M-WRG
Обладнання від німецького бренду Meltem є припливно-витяжною установкою, яка також може монтуватися в стіну. На відміну від попереднього побутового рекуператора, така ПВУ (припливно-витяжна установка) може організувати повітрообмін одразу в кількох приміщеннях.
Варто відзначити, що побутові рекуператори Meltem представлені двох серій:
Meltem M-WRG істотно відрізняється від новітньої версії тільки: ККД (коефіцієнтом корисної дії) рекуперації 76%, фільтрами (два фільтри грубої очистки G4), звукоізоляцією (до 56 дБ).
ПВУ Meltem обладнані пластинчастим рекуператором, що дозволяє регенерувати тепло повітря, що видаляється, і використовувати цю енергію на нагрівання припливного повітря. Додатково можна придбати ентальпійний рекуператор, який акумулюватиме й вологу.
Три варіанти монтажу
Монтаж обладнання може вплинути на дизайн Вашого житла, тому про встановлення необхідно замислитися до ремонту, а не після.
ПВУ Meltem M-WRG-II P генерує 100м3/год. повітря. Це означає, що в "чисту зону" може подаватися 100 м3/год., наприклад, у дитячу та в господарську спальню по 50м3/год. Також, система витягуватиме відпрацьовані 100 кубів повітря в “брудних зонах” (наприклад, 2 санвузли). Для подачі та витяжки повітря використовуються спеціальні розподільники повітря – анемостати.
Система має додаткові датчики вологості та датчики СО2, які необхідно додатково придбати. Такі датчики допоможуть регулювати роботу системи.
Основна система фільтрації у припливно-витяжній установці Meltem M-WRG-II P представлена двома типами фільтрів:
Також додатково можна встановити вугільний фільтр, щоб позбутися неприємних запахів з вулиці.
ПВУ Meltem M-WRG-II P має низькі шумові характеристики, що дозволяє встановити її навіть у спальні. Робота системи майже непомітна.
Підсумуємо головні переваги припливно-витяжної установки:
Недолік системи – це те, що про встановлення ПВУ потрібно подбати заздалегідь, щоб уникнути псування дизайну.
Система вентиляції з постійною витратою повітря реалізується на основі технічних розрахунків повітрообміну, які мають на увазі 2 методи:
Розрахунок за кратністю повітрообміну.
Розглянемо приміщення площею 30м² та висотою стель 3м, та розрахуємо необхідний об'єм повітря за формулою:
L=n×S×H, де
L – необхідна кількість повітря;
n – кратність повітрообміну, що підбирається згідно з ДБН, залежно від типу приміщення. Для оптимальних умов n = 0,6.
S – площа приміщення, S = 30 м²;
H – висота стель, H = 3 м.
L = 0,6×30×3 = 54 м3/година.
Необхідна кількість повітря у кімнаті = 45 м3/годину.
Відповідно до норм ДБН, прийнято такі показники витрати повітря:
У цьому розрахунку враховується кількість людей, які мешкають у приміщенні.
Розрахунок за кількістю людей.
Якщо спальня розрахована на двох людей, то для умов з підвищеним комфортом необхідно подати 72 м3/годину повітря.
Розглянемо будинок, де проживає сім'я з 5 осіб та розрахуємо необхідну кількість повітря для кухні-вітальні.
Кухня-вітальня – це місце, де збираються всі мешканці будинку. Відповідно, в розрахунку будемо враховувати кількість усіх мешканців (5 осіб). Тепер дізнаємося про потрібний об'єм повітря 5 × 36 = 180 м3/год.
Система зі змінною витратою повітря має й іншу назву – VAV-система (Variable Air Volume). Принцип роботи цієї системи залежить від показників СО2 у “чистих зонах”.
Коли кількість вуглекислого газу перебуває в нормі по всім зонам, установка "розуміє", що в будинку нікого немає, і відкриває VAV-клапани, щоб подати мінімальну кількість повітря в кожну кімнату для підтримки оптимальних умов. При цьому обладнання працює на мінімальних оборотах, споживаючи малу кількість електроенергії.
У випадку, коли ви приходите додому і, наприклад, відпочиваєте у вітальні – показники СО2 починають зростати. Далі, установка зчитує інформацію з датчика СО2, що встановлений у кімнаті, і починає поступово збільшувати подачу повітря у вітальню, при цьому знижуючи подачу в кімнатах, де людина відсутня (показники СО2 у нормі). Варто звернути увагу, що установка, все ж таки, працює на мінімальних оборотах. Якщо кількість вуглекислого газу у вітальні й надалі зростає, то обладнання підвищує свою потужність та подає більшу кількість повітря.
Даний принцип роботи дозволяє знизити витрати під час експлуатації обладнання. У той час, як при постійній подачі повітря установка працює на повну потужність і вентилює кожне приміщення, споживаючи більше енергії.
Для витяжки повітря із “брудних зон” використовуються витяжні VAV-клапани. Тим часом, кількість повітря, що подається = кількості витяжного (система знаходиться в балансі).
Також, для прискореної витяжки повітря додатково можна використовувати BoostButton. Цей чіп монтується у вимикач світла та непомітний у дизайні. При включенні світла, наприклад, у санвузлі або ванній кімнаті, видалення повітря відбуватиметься інтенсивніше. Режим інтенсивної витяжки налаштовується індивідуально, залежно від потреб клієнта.
VAV-система є відмінним поєднанням ціни-функціоналу-якості.
Для реалізації VAV-системи використовуємо обладнання від чеського виробника Jablotron. Головною перевагою даного виробника є можливість організувати змінну вентиляцію на "рідному" обладнанні в автоматичному режимі.
Основні складові VAV-системи від Jablotron:
Додаткові елементи VAV-системи:
Для початку проводиться розрахунок повітрообміну. У цьому розрахунку приміщення умовно діляться на “чисті та брудні зони” і відбувається розрахунок кількості повітря, що подається для кожної кімнати. Інженери нашої компанії віддають перевагу розрахунку за кількістю людей, який ми розглянули раніше. При постійній витраті повітря приймається 36 м3/годину на одну персону, а при змінному (VAV-система) 60 м3/год.
Знаючи витрату припливного повітря, ми дізнаємося, скільки повітря потрібно видалити з “брудних зон” і розподіляємо витяжку по приміщеннях.
Завдяки даними по повітрообміну, розраховується кількість клапанів для регулювання подачі та забору повітря.
Також проводиться підбір повітророзподільників. Це дуже важливий етап оскільки, якщо швидкість з розподільника повітря перевищуватиме 2,5 м/с, то при подачі повітря в приміщення відчуватиметься дискомфорт, особливо, якщо людина буде знаходитися біля струменя припливного повітря.
Далі інженер розробляє систему повітроводів (креслення). На цьому етапі також розставляється обладнання для системи (вентиляційна установка, клапани, статичні камери, повітророзподільники).
За створеним кресленням проводиться аеродинамічний розрахунок, який дозволяє дізнатися опір (тиск) системи. При підборі вентиляційної установки враховуватимуться дані опору, важливо, щоб обладнання мало потрібну потужність і змогло “продавити” або “витягнути” необхідну кількість повітря. Неправильно підібране обладнання не зможе організувати якісний повітрообмін.
Виходячи з власного досвіду, компанія Альтер Ейр створює проєкти систем вентиляції в кілька етапів.
Этап | Описание |
---|---|
Розробка концепту | Перша консультація відбувається у нашому офісі, але за бажанням клієнта можна провести онлайн-зустріч. При зустрічі, клієнт отримує детальну консультацію щодо системи вентиляції. У нашому офісі представлені вентустановки, з якими ми працюємо, тому наші фахівці наочно розкажуть про всі особливості обладнання. На першій консультації наші інженери отримують технічну інформацію про будинок чи квартиру. Також, ми дізнаємося про побажання клієнта та бюджет. При першій зустрічі ми надамо вам приблизну концепцію майбутнього проєкту. |
Проєктування | Проєктування – один із основних етапів при створенні вентиляційної системи, який необхідно розпочати ще на стадії ремонту. На основі отриманої інформації від клієнта формується повний пакет проєктної документації: креслення системи вентиляції; розрахунки системи; завдання для суміжних фахівців (електриків, сантехніків та ін.). Весь проєкт узгоджується з клієнтом чи дизайнером, за потребою. |
Підбір обладнання | На основі розрахунків та обраної концепції, інженери нашої компанії розробляють кілька варіантів реалізації системи, з різним бюджетом та обладнанням. Варто зазначити, що ми працюємо лише з перевіреними та надійними виробниками. Тому ми несемо повну відповідальність за якість роботи вентобладнання. |
Монтаж | Компанія Альтер Ейр також надає послуги монтажу. Комплексний підхід допомагає якісно реалізувати систему. Дуже важливо, щоб монтаж був реалізований строго за кресленням. Відхилення від проєкту може призвести до несправності системи. У нашому штаті працюють лише кваліфіковані фахівці, які мають багаторічний досвід і знаються на своїй роботі. |
Пуско-налагоджувальні роботи | Для того щоб перевірити справність вентсистеми, проводиться пусконалагодження. Якщо роботу було виконано якісно, то проблеми не виникнуть. На даному етапі також відбувається запуск системи. |
Сервісне обслуговування | Для якісної роботи системи та її довговічності потрібне регулярне сервісне обслуговування. Компанія Альтер Ейр надає послуги аварійного та регулярного сервісу. |
Система вентиляції – це турбота про ваше здоров'я.
У сучасних реаліях природної вентиляції недостатньо. За відсутності повітрообміну в житлі утворюється неприємний (затхлий) запах, розвивається грибок, а також недолік свіжого повітря несе згубний вплив на організм людини. Тому варто віддати перевагу примусовій системі вентиляції. Для організації якісного повітрообміну необхідно звернутися до кваліфікованих спеціалістів.
Фахівці компанії Альтер Ейр завжди готові допомогти Вам. Ми надамо комплекс послуг, починаючи від проєктування системи та підбору обладнання, закінчуючи монтажем та сервісним обслуговуванням. Наша компанія вже 13 років займається реалізацією кліматичних систем, і ми несемо повну відповідальність за якість виконаної роботи.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Сергей
Неоднократно пользовались с женой услугами компании Альтер Эйр. Ребята действительно профессионалы. Всегда приятно работать с такими людьми!
Раиса
Отличный материал, замечательная компания. С вами очень приятно работать. В этой компании всегда рекомендуют альтернативу и учитывают ваш бюджет!
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник