Якість повітря, яким ми дихаємо, безпосередньо впливає на нашу якість життя. Нестача кисню, велика кількість CO2 у приміщенні, в якому ми проводимо достатньо часу – найчастіша причина поганого самопочуття. Тому важливо, щоб у вашому житлі було організовано правильну вентиляцію.
Вентиляція – це побудова повітрообміну у приміщеннях. Цей повітрообмін будується на припливі повітря до будинку, і наступної утилізації відпрацьованих повітряних мас (насичених вуглекислим газом і вологою).
Якщо ви задумалися про організацію правильної вентиляції у вашому будинку, то припливна вентиляція з підігрівом повітря може стати оптимальним рішенням. Але при цьому важливо розуміти, що вентиляція припливу – це невід'ємна частина загальнообмінної системи, в яку також входить витяжна вентиляція. Організовуючи припливну вентиляцію, ви вирішуєте завдання лише наполовину. Якісний повітрообмін вийде тільки при балансі потоку, що подається і утилізується. Те саме можна сказати і про витяжну систему – без надходження повітря, не вдасться забезпечити нормативний повітрообмін.
Кожне рішення має свої нюанси.
Зараз же ми розглянемо, як організувати правильний повітрообмін за допомогою системи припливної вентиляції з підігрівом повітря, та на яке обладнання краще звернути увагу.
1. Природна вентиляція
Спочатку слід згадати систему, яка доступна кожному – це природна вентиляція.
Вона реалізується за допомогою вентканалів та відкритих вікон. Вентканали призначені для витяжної вентиляції та передбачаються забудовником на етапі проєктування. Вони розміщуються у так званих брудних зонах (у ванній, на кухні) та виводяться за межі будинку через дах.
Припливна вентиляція у цьому варанті забезпечується за допомогою відкритого вікна. Через різницю тиску і температури повітря, що надходить через вікно в “чисті” зони (житлові кімнати), проходить через приміщення та утилізується через вентилятори. Як же у такій вентиляції реалізується підігрів повітря? Елементарно: за допомогою системи опалення будинку.
Плюс у природної вентиляції лише один: вона нічого не варта і доступна за замовчуванням.
Мінус набагато вагоміший: повна відсутність енергоефективності цього рішення. Через відкриті вікна до приміщення надходитиме холодне повітря взимку, і гаряче – влітку. Отже, на системи опалення та кондиціювання буде додаткове навантаження. Якщо у вас підключено централізоване опалення – ви просто ризикуєте замерзнути. Якщо встановлено автономне опалення, воно працюватиме на високих оборотах, витрачаючи ресурси та збільшуючи комунальні платежі.
Герметичність конструкції будівлі, яка потрібна для зменшення теплових втрат, зводиться відкритими вікнами до нуля.
Отже, недоліки природної вентиляції:
Втім, напевно, кожен із мешканців нашої країни жив в умовах наявності лише природної вентиляції та розуміє дискомфорт такого рішення.
2. Природна вентиляція + витяжні вентилятори
Є ще один варіант природної припливної вентиляції: поєднання відкритого вікна і витяжних вентиляторів в санвузлах і кухні.
Вентилятори можуть бути різних типів:
У більшості витяжних вентиляторів є клапан, який відкривається і дозволяє повітрю відводитись в певний період (або при включенні, або за таймером і т. д. – в залежності від обраної моделі). Витяжними вентиляторами утилізується повітря та волога (на кухні та в санвузлах, наприклад), компенсуючи підпір припливного повітря, що надходить через відкрите вікно.
Дане рішення дозволяє трохи компенсувати один із недоліків попереднього варіанта: клапан не дозволяє нагрітому повітрі йти постійно. Інші мінуси природної вентиляції зберігаються. Нагріванням повітря у цій системі також займається система опалення. Винуватцем неенергоефективності таких систем є відкрите вікно. Отже, нам необхідно викреслити його з рівняння.
3. Припливний клапан + витяжні вентилятори
Раніше досить часто для припливної вентиляції з підігрівом використовувалися спеціальні клапани припливу, що дозволяють залишати вікно закритим, і при цьому забезпечувати повітрообмін.
До припливних клапанів обов'язково слід передбачити витяжні вентилятори. Підійдуть для цього рішення пристрої двох типів: двошвидкісні та інтервального (періодичного) включення. Компанія Альтер Ейр рекомендує вибирати обладнання німецької компанії Meltem як найефективніше і тихе рішення за доступною ціною.
Приточний клапан має незаперечні переваги перед відкритим вікном:
Припливний клапан дозволить з більшою точністю регулювати показники CO2 у приміщенні. Проте за підігрів повітря все ще відповідає система опалення у будинку. Тому найголовніший мінус – відсутність енергоефективності – зберігається. Зверніть увагу також, що клапан при мінусових температурах (вже при -2°C) просто перестає функціонувати, щоб нівелювати ризик обмерзання. Тому в морозний час вам не вдасться використовувати дану вентсистему.
У припливні клапани не встановлюються фільтри – вони заносять пил та пилок у приміщення так само, як і відкриті вікна.
Далі поговоримо про ефективніші рішення примусової вентиляції. Вона відрізняється від природної наявністю спеціального обладнання, за допомогою якого забезпечується повноцінна вентиляція припливу з підігрівом. Обладнання це може бути централізованим (тобто відповідати за вентиляцію з підігрівом повітря у квартирі чи приватному будинку повністю) або локальним (забезпечувати повітрообмін у кожній кімнаті окремо).
4. Бризери + витяжні вентилятори
Популярний варіант, за допомогою якого організується приточування з підігрівом – локальні установки, такі як бризери. Вони встановлюються позонно: у кожній кімнаті окреме обладнання.
Перед вищезгаданими системами пристрої мають кілька переваг:
З бризерами також використовують витяжні вентилятори з клапанами. Повітрообмін проходить у два етапи: бризери нагнітають свіже повітря до приміщень, вентилятори короткочасно, періодично викидають відпрацьовані повітряні маси на вулицю.
Але витяжні вентилятори, які можна вважати плюсом у контексті порівняння з природною вентиляцією, одночасно є мінусом локальної системи. Справа в тому, що повітря, нагріте ТЕНами бризерів, просто викидається на вулицю. Цей момент є причиною підвищення комунальних платежів.
5. Центральна припливна вентиляція з підігрівом
Найпростішим типом централізованої системи вважається центральна вентиляція припливу з підігрівом. Вона передбачає наявність одного приладу, в якому є:
Центральна припливна вентиляція з підігрівом встановлюється з розрахунком на подачу повітря у всі чисті зони приватного будинку або квартири одним пристроєм через повітропроводи.
Забір повітря проводиться з "брудних" зон витяжними вентиляторами Meltem з періодичним включенням або двошвидкісними.
Перевага такого рішення – можливість керувати локально мікрокліматом у всіх кімнатах будинку чи квартири.
При цьому в кожній кімнаті не потрібно встановлювати габаритний прилад на кшталт бризера, на очах залишаться тільки акуратні решітки.
Про недоліки ви вже знаєте: нагріте повітря виводиться назовні.
6. Набірна припливно-витяжна вентиляція з підігрівом
Наступний варіант – набірна витяжна вентиляція з підігрівом. Вона відрізняється від попереднього рішення тим, що немає необхідності встановлювати окремі витяжні вентилятори у всіх “брудних” зонах – достатньо одного вентилятора, який через повітропроводи буде рівномірно забирати всі відпрацьовані повітряні маси. І скільки кубів система подає до “чистих” зон, рівно стільки ж вона забиратиме з “брудних”, а регулюється цей процес тиристорними регуляторами. Переваг у цього рішення маса:
За допомогою набірної вентиляції з підігрівом повітря можна забезпечити витрати будь-якої кількості повітря, хоч 100 кубів, хоч 1000.
Недоліки такого рішення: