"Зелений" тариф в Україні

Автор запису
Опубліковано 17 лют 2016
Оновлено 16 бер 2023
8 хв читання
2 коментарі
2235
4.5 / 5
Зміст
 1. Виникнення «зеленого» тарифу
 2. Навіщо потрібен «зелений тариф»
 3. «Зелений» тариф для підприємств
  1. В Україні діють такі загальні тарифи для підприємств
 4. "Зелений" тариф для приватних осіб
  1. Фактично, процедура отримання «зеленого» тарифу фізичною особою складається з декількох простих кроків
  2. Тарифна сітка для приватних домогосподарств виглядає наступним чином
 5. Підсумок
Альтернативні джерела енергії

"Зелений" тариф – це спеціальний тариф, за яким держава закуповує електроенергію по завищеній ціні у підприємств і приватних осіб, що використовують альтернативні джерела енергії.

Таким чином, юридичні та фізичні особи, які користуються енергією сонця, вітру, мікро-або міні гідроелектростанціями та іншими поновлюваними джерелами енергії, можуть продавати отриману електроенергію (цілком або частково) державі за вигідною для себе ціною.

У цій статті ми відповімо на всі ваші питання по «зеленому» тарифу, докладно опишемо всю процедуру і вкажемо на складнощі, з якими ви можете зіткнутися.

Виникнення «зеленого» тарифу

Родоначальником «зеленого» тарифу вважається США. Наприкінці 70-х років країну охопила затяжна енергетична криза, що змусила владу замислитися про енергозбереження. В результаті були прийняті знамениті акти, що регулюють енергетичну галузь в цілому, і відповідають за енергоефективність та енергозбереження. Спочатку 90-х подібне законодавство почало з'являтися і в Європі.

В Україні «зелений» тариф був законодавчо закріплений лише в 2008 році. На даний момент він регулюється Законом України «Про електроенергетику», а також низкою інших нормативних та підзаконних актів.

«Зелений» тариф

Навіщо потрібен «зелений тариф»

Дорожнеча традиційних енергоносіїв, поступове виснаження їх запасів, турбота про довкілля, боротьба з кліматичними змінами, а також стрімкий розвиток технологій стали основними причинами широкого використання альтернативних джерел енергії.

Завдання держави – всіляко розвивати цю галузь і робити використання безпечної, відновлюваної енергії вигідним для своїх громадян. Саме для цього й існує «зелений» тариф, який дозволяє продавати вироблену електроенергію за ціною вище ринкової.

Державним органом, який відповідає за регулювання «зеленого» тарифу в нашій країні, є Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Слід зазначити, що процедура оформлення, тарифи та норми відрізняються для підприємств і приватних осіб. Ми пропонуємо детальніше розібратися у всіх нюансах «зеленого» тарифу для юридичних та фізичних осіб.

Фотопанелі
Фотопанелі

«Зелений» тариф для підприємств

Компанія, яка хоче продавати державі електроенергію за «зеленим» тарифом, повинна пройти досить складну процедуру оформлення та ліцензування. Після закупівлі та встановлення обладнання (яке повинно відповідати певним стандартам), юридична особа здійснює цілий ряд обов'язкових дій:

 • отримує ліцензію виробника електроенергії;
 • проходить експертизу відповідності обладнання місцевій складовій;
 • погоджує «зелений» тариф;
 • укладає договір на продаж електроенергії.
Проєктування системи альтернативної енергетики

В Україні діють такі загальні тарифи для підприємств

 • Наземні сонячні електростанції – 0,339 євро/кВт∙год;
 • Дахові, настінні сонячні електростанції від 100 кВт – 0,349 євро/кВт∙год;
 • Дахові, настінні сонячні електростанції до 100 кВт – 0,359 євро/кВт∙год.

Також на законодавчому рівні прописаний план поступового зниження тарифів для нових електростанцій, залежно від дати введення їх в експлуатацію. Тариф знижується на 10% для станцій, введених в експлуатацію з 2015 року на 20% до 2020 року і на 30% до 2050 року.

"Зелений" тариф для приватних осіб

З 2014 року в Україні ввійшов у дію "зеленій" тариф для приватних домогосподарств. Він регулюється «Порядком продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств».

Потрібна консультація?

Під дію даного тарифу підпадають сонячні системи (генеруючі установки) потужністю до 10 кВт, розміщені на території приватних домогосподарств.

Головною перевагою «зеленого» тарифу для приватних осіб є спрощена система його отримання, без зайвої тяганини і бюрократизму. Фізичні особи можуть продавати електроенергію, вироблену сонячними установками без ліцензії виробника і проходження комісії на місцеву складову.

Фактично, процедура отримання «зеленого» тарифу фізичною особою складається з декількох простих кроків

 • купівля і монтаж необхідного обладнання для перетворення сонячної енергії у електроенергію (фотомодулі, інвертор);
 • подання заяви-повідомлення і схеми підключення у місцеве Обленерго;
 • узгодження схеми підключення;
 • оплата, встановлення та введення в експлуатацію вузла лічильників;
 • оформлення угоди про купівлю-продаж електричної енергії.

Тарифна сітка для приватних домогосподарств виглядає наступним чином

З 2014 року в Україні почав діяти «зелений» тариф для приватних домогосподарств. Вона виглядає так:

 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2014 до 31.12.2014 – 0,35864 євро/кВт∙год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2015 до 31.12.2019 – 0,32277 євро/кВт∙год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2020 до 31.12.2024 – 0,28691 євро/кВт∙год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2025 до 31.12.2029 – 0,25105 євро/кВт∙год;

Оплата за вироблену електроенергію

Кожен місяць проводиться підрахунок різниці спожитої і згенерованої в електромережу енергії. Позитивна різниця оплачується власнику домогосподарства згідно з укладеним договором. Обленерго зобов'язана придбати за «зеленим» тарифом всю електроенергію, вироблену генеруючою установкою споживача понад кількості, спожитої за місяць електроенергії.

Підсумок

Сьогодні мало хто буде заперечувати той факт, що майбутнє за альтернативною енергетикою. Поновлювані джерела енергії незабаром повинні замінити дорогі і шкідливі для екології традиційні джерела енергії.

Крім того, на альтернативній енергії можна непогано заробити. Якщо підрахувати витрати на купівлю і встановлення обладнання, то враховуючи дані тарифи, ваша система досить швидко окупиться і почне приносити реальний дохід.

Дізнатися детальніше про «зелений» тариф, фотомодулі, вітрогенератори, сонячні колектори та інше обладнання можна в салоні Альтер Ейр. Наші фахівці дадуть відповідь на всі ваші питання і допоможуть підібрати необхідну техніку за найнижчою ціною.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Залишити відгук
 • 4 / 5

  Клементина

  Извините если глупый вопрос. Есть большая территория на которой хотели бы установить панели, но вычитала в статье http://news.stem.if.ua/index.php/shho-ochikuvaty-vid-pryjnyattya-zakonu-vid-25-04-19-8449-d-dlya-ses/ что для зеленого тарифа панели нужно устанавливать на крышу дома, гаража или навеса своего как я поняла. Это правда, все так как написано? благодарна за любой ответ

 • Команда Альтер Ейр

  Здравствуйте! Компания Альтер Эйр в последнее время отошла от реализации данных систем, так как солнечная энергетика с помощью фотомодулей (без должной поддержки государства) - экономически неоправданна. Есть смысл рассматривать такую систему, если дом находится в полной автономии. Поэтому мы не в курсе современных тенденций и требований.

Інші рубрики