Як розрахувати та організувати правильний повітрообмін у приміщенні

Автор запису
Опубліковано 17 лют 2016
Оновлено 18 лис 2023
18 хв читання
6 коментарів
9964
4.6 / 5
Зміст
 1. Що таке повітрообмін та кратність
 2. Як розрахувати кратність повітрообміну
  1. Розрахунок за площею приміщення
  2. Розрахунок за кількістю людей
 3. Норми повітрообміну в будинку чи квартирі
  1. Вітальня та спальня
  2. Дитяча кімната
  3. Кухня
  4. Ванна кімната та туалет
  5. Інші приміщення
 4. Розрахунок обміну повітря для установ та організацій
 5. Як покращити повітрообмін у будинку, квартирі
  1. Місцева вентиляція
  2. Загальна система вентиляції
 6. FAQ
  1. Як регулюються норми повітрообміну в Україні?
  2. Як виміряти повітрообмін у приміщенні?
  3. У чому вимірюється кратність повітрообміну?
  4. Як визначити, що у приміщенні недостатня вентиляція?
 7. Наші відеоогляди

Організація правильного повітрообміну є важливою частиною створення оптимального мікроклімату у житлі. Будь-кому з нас важливо отримувати достатню кількість повітря, щоб залишатися здоровим, бадьорим, а також мати високу працездатність. Тому виконанням розрахунку обміну повітря та його організацією мають займатися лише кваліфіковані підприємства.

Що таке повітрообмін та кратність

Повітрообмін у приміщенні – це зміна повітряних мас у кімнатах, що враховує два фактори: підтримання оптимального рівня CO2 та видалення запахів, а також вологи. Нормативний повітрообмін враховує певну кількість припливного повітря для заміщення відпрацьованого. Створення якісного обміну повітря є необхідним для підтримки нормованих показників у житлі. Розрахувавши оптимальний обмін повітря для житла, ви відразу дізнаєтеся про потрібну потужність вентиляційної системи, що надалі допоможе підібрати обладнання.

Кратність повітрообміну – це показник, що характеризує кількість разів заміщення відпрацьованих повітряних мас на нові в будівлі протягом шістдесяти хвилин. Кратність обміну повітря визначається згідно з призначенням конкретного приміщення. Відповідно, у ДБН (Державних будівельних нормах) наведено число кратності обміну повітря для певного типу будівлі.

Як розрахувати кратність повітрообміну

Як згадувалося раніше, щоб провести розрахунок згідно з кратністю, потрібно знати призначення будівлі. Маючи характеристики об'єкта, ми можемо визначити вихідні дані для розрахунку обміну повітря в приміщенні. Вихідні дані повинні включати такі пункти:

 • кількість електричних приладів з огляду на їх теплопродуктивність;
 • кількість присутніх людей;
 • інтенсивність роботи людей (наприклад, займаючись легкою роботою, люди виділяють менше тепла і вологи, ніж за інтенсивної роботі);
 • певні температуру та вологість, які мають підтримуватись у будівлі;
 • наявність тепловтрат житла, включаючи обсяг пересування повітряних мас через щілини.
Замовте розрахунок повітрообміну

Розрахунок за площею приміщення

Для побутового сегменту, згідно з ДБН В.2.5-67-2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» (дод. Х), приймаємо параметри повітрообміну в житлових приміщеннях та спальнях, які вказані в таблиці:

Наведемо розрахункову формулу для обчислення обміну повітря з огляду на площу житла.

Qtot = S * qtot,s [дм3/с],

 • де Qtot - Мінімальна витрата повітря; S – сумарна площа всіх кімнат [м2];
 • qtot,s – витрата зовнішнього повітря на одиницю площі приміщення [дм3/(с*м2)].

Щоб обчислити витрату зовнішнього повітря на одиницю площі приміщення, необхідно:

qtot,s = qp / Sn+ qв [дм3/(с*м2)]

 • де qp – мінімальна витрата зовнішнього повітря на людину, яку приймаємо згідно з умовами мікроклімату (параметри вказані вище в таблиці)[дм3/(с*люд)];
 • Sn - розрахункова площа приміщення на одну особу [м2*люд];
 • qв – мінімальна витрата зовнішнього повітря на видалення будівельних забруднень [дм3/(с*м2)], приймаємо відповідно до рівня забруднення повітря (параметри вказані вище в таблиці).

Розрахунок за кількістю людей

Повітрообмін у приміщенні щодо кількості людей здійснюється з урахуванням умов мікроклімату.

Відповідно до ДБН В.2.5-67-2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» (дод. Х) приймаємо мінімальну витрату повітря на людину та на видалення будівельних забруднень (параметри вказані вище в таблиці).

Таким чином, враховуючи норми повітрообміну в приміщенні, використовуємо формулу для визначення витрати повітря за кількістю людей:

Qtot = n*qtot,n [дм3/с],

 • де Qtot - Мінімальна витрата повітря;
 • n – кількість людей у приміщенні; 
 • qtot,n - витрата зовнішнього повітря на людину [дм3/(с*люд)].

Для знаходження витрати зовнішнього повітря на людину необхідно:

qtot,n = qp+ qв* Sn [дм3/(с*м2)],

 • де qp – мінімальна витрата зовнішнього повітря на людину, яку приймаємо згідно з умовами мікроклімату (параметри вказані вище в таблиці) [дм3/(с*люд)]; 
 • Sn - розрахункова площа приміщення на одну особу [м2*люд]; 
 • qв – мінімальна витрата зовнішнього повітря на видалення будівельних забруднень [дм3/(с*м2)], приймаємо відповідно до рівня забруднення повітря (параметри вказані вище в таблиці).

Згідно з ДБН В.2.5-67-2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування», витрата повітря буде такою:

Умови мікрокліматуКухняВаннаСанвузол
Підвищені оптимальні28 дм320 дм314 дм3
Оптимальні20 дм315 дм310 дм3
Допустимі14 дм310 дм37 дм3
Умови мікроклімату
 • Підвищені оптимальні
  Підвищені оптимальні
 • Оптимальні
  Оптимальні
 • Допустимі
  Допустимі
Кухня
 • Підвищені оптимальні
  28 дм3
 • Оптимальні
  20 дм3
 • Допустимі
  14 дм3
Ванна
 • Підвищені оптимальні
  20 дм3
 • Оптимальні
  15 дм3
 • Допустимі
  10 дм3
Санвузол
 • Підвищені оптимальні
  14 дм3
 • Оптимальні
  10 дм3
 • Допустимі
  7 дм3

Для комфорту людини у розрахунках використовуємо підвищені оптимальні умови. Таким чином, щоб перевести витрату видаленого повітря з кубічних дециметрів в метри, потрібно помножити число на коефіцієнт:

 1. Для кухні - 28 дм3/с * 3,6 = 100,8 м3/год.
 2. Для ванни - 20 дм3/с * 3,6 = 72 м3/год.
 3. Для санвузла - 14 дм3/с * 36 = 50,4 м3/год.

Норми повітрообміну в будинку чи квартирі

Норми кратності повітрообміну визначаються залежно від призначень будівель, оскільки будинок чи квартира складаються з різних кімнат, які мають певні вимоги. Нормативні документи необхідні виконання розрахунків, оскільки створення комфортних умов важливо грамотно обчислити повітрообмін.

Найчастіше для знаходження числа вентиляційного повітря враховують виділення шкідливих речовин або проводять дослідження для збору вихідних даних будівлі. У разі неможливості встановлення особливостей шкідливих речовин використовують розрахункові формули для обміну повітря, відповідно до кратності повітрообміну.

Для цього застосовується наступна формула: L = Vп * Kр [м3/год], де:

 • Vп – об'єм кімнати, м3;
 • Кр – мінімальна кратність (у нормативних документах наведено певну цифру з урахуванням типу самої будівлі, год-1).

Щоб обчислити об'єм кімнати, потрібно застосувати формулу:

Об`єм = довжина x ширина x висота (V = A x B x H).

Наведемо простий приклад: кімната, ширина якої 5 м, довжина 10 м, висота 3 м. Щоб обчислити об'єм кімнати необхідно провести такий розрахунок: 5 х 10 х 3 = 150 м3.

Вітальня та спальня

В апартаментах тривалого перебування людини, таких як вітальня та спальня, приймаються ті самі норми.

Відповідно до норм ДБН В.2.2-15:205 «Житлові будинки. Основні положення», мінімальний показник припливу повітряних мас для вітальні та спальні становить 1 крат.

Наведемо приклад для квартири.

Вихідні дані: Вітальня, площа якої складає 70 м2, висота кімнати 3 м.

Насамперед необхідно дізнатися об'єм кімнати, використовуючи формулу: V = S * h. Таким чином, V = 70*3 = 210 м3.

Щоб дізнатися кількість повітрообміну для вітальні, використовуємо формулу щодо кратності:

 • L = Vп * Kр [м3/год].
 • L = 210*1 = 210 м3/год.

Забір брудного повітря в чистих зонах, до яких відносяться вітальня, спальня, не проводиться.

Дитяча кімната

У дитячій, як і у вітальні, умови для повітрообміну є ідентичними. Оскільки у цій кімнаті дитина проводить більшу частину свого часу – спить, грає, займається уроками.

Кухня

Для кухні, спираючись на норми, про які ми згадували вище ДБН В.2.2-15:205 «Житлові будинки. Основні положення», приплив повітря відсутній. Однак видалення забрудненого повітря здійснюється щодо сумарного повітряного балансу квартири, але при цьому витяжка повинна бути не менше ніж 90 м3/год.

У випадку, коли в житлі кухня поєднана з їдальнею, приплив повітря складає 1 крат. Умови викиду відпрацьованого повітря розраховуються так само, як і для окремої кухні.

Ванна кімната та туалет

Ванна кімната та туалет мають невелику площу, проте для них необхідно реалізувати достатнє видалення повітря, щоб компенсувати кількість повітря в кімнатах. Відповідно до норм, у ванній та у санвузлі подача повітря не проводиться, оскільки вони відносяться до «брудних» зон. У цих зонах відбувається лише забір відпрацьованого повітря.

Для ванної та санвузла кількість повітря, що видаляється, розраховується відповідно до повітряного балансу квартири. Але принаймні мінімальний забір для ванної кімнати повинен становити 25 м3/год, для санвузла – 50 м3/год.

Витяжні вентилятори бренду Meltem є досить ефективними пристроями, які чудово справляються з видаленням повітря з невеликих приміщень. Розглянемо деякі моделі:

 1. Meltem V-II 100 – потужний відцентровий вентилятор, продуктивність якого складає 100 м3/год. Принцип роботи пристрою полягає в запуску приладу при натисканні на вимикач світла, відповідно вимикання відбувається при зворотному натисканні на перемикач.
 2. Meltem Vario-II 100-N – ефективний відцентровий вентилятор, що має додаткову функцію таймера. Робота приладу починається під час увімкнення перемикача світла. При натисканні на вимкнення світла вентилятор ще працюватиме протягом 15-20 хвилин, після чого пристрій вимикається.
 3. Meltem VARIO-II 100-F – відцентровий вентилятор із датчиком вологості. Даний пристрій має вбудований датчик контролю вологості, дія якого ґрунтується на безперервному відстежуванні показника вологи в приміщенні. Запуск пристрою відбувається, як і в попередніх моделях. У разі коли показники вологи в приміщенні відповідають нормі, то після вимкнення перемикача, вентилятор працює протягом 15 хвилин. Але за наявності підвищеної вологості, робота пристрою буде доти, доки показники вологості не знизяться до нормативних.
 4. Meltem VARIO-II 30/60 – відцентровий вентилятор, в якому є додаткова опція – регулювання швидкості. Увімкнення пристрою відбувається після натискання на вимикач світла. Вентилятор може працювати в 2 режимах: номінальна потужність – 30 м3/год; повна потужність – 60 м3/год.
 5. Meltem VARIO-II 60-BM-N – відцентровий вентилятор, який призначений для швидкого та ефективного видалення відпрацьованого повітря. Пристрій оснащений датчиком руху, принцип роботи якого передбачає реакцію на присутніх людей. Таким чином, активація роботи відбувається при виявленні у приміщенні людини. Коли людина залишає кімнату, пристрій працює протягом 15 хвилин, після чого вимикається.
Товари зі статті
В наявності
Вентилятор для ванної Meltem Vario-II 100, DM-0000004
Акція
Подарунок
Топ
Німеччина
Німеччина
Вентилятор для ванної Meltem Vario-II 100
Ціна
8 669 грн
10 136 грн
В наявності
Вентилятор для ванної Meltem Vario-II 100-N, DM-0000006
Акція
Подарунок
Топ
Німеччина
Німеччина
Вентилятор для ванної Meltem Vario-II 100-N
Ціна
11 088 грн
12 670 грн
В наявності
Вентилятор для ванної Meltem VARIO-II 100-F, DM-0000008
Акція
Подарунок
Топ
Німеччина
Німеччина
Вентилятор для ванної Meltem VARIO-II 100-F
Ціна
19 844 грн
21 992 грн
Немає в наявності
Залишити відгук
Вентилятор для ванної Electrolux EAF-100, KST-0003
Акція
Швеція
Швеція
Вентилятор для ванної Electrolux EAF-100
Ціна
1 489 грн
1 689 грн
В наявності
Вентилятор для ванної Meltem VARIO-II 30/60 з регулятором швидкості, DM-0000011
Акція
Подарунок
Топ
В наявності
Вентилятор для ванної Meltem VARIO-II 60-BM-N, DM-0000012
Акція
Подарунок
Топ
Німеччина
Німеччина
Вентилятор для ванної Meltem VARIO-II 60-BM-N
Ціна
18 572 грн
21 223 грн
Завантажити ще

Інші приміщення

Для побутового сегмента в якості інших приміщень можуть розглядатися пральня та прасувальна.

Згідно з нормами, із цих кімнат проводиться видалення повітря.

Найчастіше, в кімнатах даного типу відсутні вікна, що призводить до того, що перетікання повітря відбувається через різні нещільності, а також при відкриванні дверей.

Таким чином, для пральні – кількість витяжного повітря має становити 0,5 крат, для прасувальної – 1,5 крата.

Наприклад, обсяг пральні є 10 м3, прасувальної 8 м3.

Розрахунок необхідної витяжки проводиться відповідно до кратності:

 • Для пральні: L = Vп * Kр = 10 * 0,5 = 5 м3/год.
 • Для прасування L = Vп * Kр = 8 * 1,5 = 12 м3/год.

Розрахунок обміну повітря для установ та організацій

Розрахунки обміну повітря для організацій та побутового сегмента здійснюються ідентично. Однак показник повітрообміну для адміністративних будівель є набагато вищим, ніж для побутового сегменту. Це зумовлено тим, що кількість людей у різних установах більша, відповідно тепло- та вологовиділення у приміщенні утворюються у великих обсягах. Внаслідок чого, для отримання оптимальних параметрів мікроклімату в будівлі потрібно, щоб вентиляційна система працювала ефективно.

Наприклад, для організацій харчування передбачаються певні норми кратності. Відповідно до ДБН В.2.2-25-2009 «Підприємства харчування.» Розглянемо таблицю.

ПриміщенняПрипливВитяжка
Обідня зала2-
Хол, вбиральня11
Окремі кабінети, буфет33
Санвузол-10
Кладові для овочів-2
Кладові для сухих продуктів-1
Відділ кулінарії22
Харчова технологія23
Приміщення
 • Обідня зала
  Обідня зала
 • Хол, вбиральня
  Хол, вбиральня
 • Окремі кабінети, буфет
  Окремі кабінети, буфет
 • Санвузол
  Санвузол
 • Кладові для овочів
  Кладові для овочів
 • Кладові для сухих продуктів
  Кладові для сухих продуктів
 • Відділ кулінарії
  Відділ кулінарії
 • Харчова технологія
  Харчова технологія
Приплив
 • Обідня зала
  2
 • Хол, вбиральня
  1
 • Окремі кабінети, буфет
  3
 • Санвузол
  -
 • Кладові для овочів
  -
 • Кладові для сухих продуктів
  -
 • Відділ кулінарії
  2
 • Харчова технологія
  2
Витяжка
 • Обідня зала
  -
 • Хол, вбиральня
  1
 • Окремі кабінети, буфет
  3
 • Санвузол
  10
 • Кладові для овочів
  2
 • Кладові для сухих продуктів
  1
 • Відділ кулінарії
  2
 • Харчова технологія
  3

Як покращити повітрообмін у будинку, квартирі

Для покращення якості мікроклімату в будівлі прийнято реалізувати систему примусового типу, оскільки природна вентиляція – це неефективне рішення. Здійснюючи систему природного типу, не використовують механічне обладнання, а повітря заходить завдяки відкритим вікнам та різним нещільностям у конструкціях будівлі. Відповідно, в кімнатах не буде достатнього повітрообміну, а бруд, комахи, пил із вулиці потраплять до вас у квартиру. Також взимку та влітку відкриті вікна доставлять дискомфорт мешканцям, оскільки у житло надходитиме холод чи тепло. Це спричинить навантаження на системи опалення/охолодження, що, у свою чергу, збільшить витрати на оплату електроенергії.

Замовте проєкт вентиляції

Місцева вентиляція

При реалізації місцевої вентиляції, забір та подача повітря здійснюватимуться локаційно. У більшості випадків місцеву вентиляцію застосовують у промисловості.

Таким чином, організація припливної вентиляції місцевого типу передбачає виконання режиму подачі повітря робоче місце. У той час як витяжну систему використовують у будинках із присутністю високого рівня шкідливих речовин. Ця система дозволить уникнути транспортування шкідливих речовин по всьому об'єкту, оскільки забір повітря здійснюватиметься локаційно.

Загальна система вентиляції

Припливно-витяжна система – це система, принцип дії якої ґрунтується на рівномірному розподілі свіжого повітря по всьому приміщенню, а також його подальшому забору. Припливно-витяжна установка (ПВУ) є готовим моноблоком з необхідними компонентами, за допомогою яких у житлі буде постійний повітрообмін. ПВУ може мати у складі рекуператор, завдяки якому ефективність системи підвищиться у багато разів. Це зумовлено тим, що рекуператор – це теплообмінник, усередині якого зустрічаються два потоки повітря, і вони не перемішуються між собою. Таким чином, відпрацьоване (тепле) повітря заходить у рекуператор та нагріває пластини пристрою. У цей час припливне (холодне) повітря, проходячи раніше нагріті пластини, забирає тепло, тим самим його температура підвищується. В результаті чого, відпрацьоване повітря використовується повторно, що робить систему вентиляції економічно вигідною.

Ми рекомендуємо наступні бренди вентиляційного обладнання:

 • Jablotron.
 • Meltem.
 • Zehnder.

1. Вентиляційна установка Futura L/M від Jablotron спільно з VAV-клапанами працює з огляду на показники вуглекислого газу в житлових кімнатах. Це означає, що за наявності у приміщенні високих показників СО2 на установку приходить сигнал від датчиків СО2, що є необхідність знизити в кімнаті рівень вуглекислого газу до норми. Таким чином, установка починає збільшувати подачу повітря до приміщення, де знаходиться людина. Так само відбувається і зниження кількості повітря, що подається в приміщення, де рівень СО2 знаходиться в допустимих нормах. При цьому обладнання працює на мінімальному режимі. За відсутності людей у будинку вентиляційне обладнання працює на мінімальному режимі. Витяжка повітря здійснюється так само, як і подача – через VAV-клапани. Тільки процес забору повітря відбувається у «брудних зонах». До цих зон відносяться: санвузол, ванна, вбиральня та ін. Відповідно до чого, система працює в балансі, витрачаючи раціональну кількість повітря, а також електроенергії.

2. Припливно-витяжна система із побутовими рекуператорами від німецького виробника Meltem. Монтаж ПВУ може проводитись у стіну, а також здійснення обміну повітря може бути одразу в кількох кімнатах. Розглянемо систему з урахуванням ПВУ Meltem M-WRG-II P-FC. Вентустановка має пластинчастий рекуператор, який дозволяє повторно використовувати тепло повітря, що видаляється, на нагрівання припливного. Максимальна продуктивність установки складає 100 м3/год. Однак ПВУ може працювати на 5 різних режимах, залежно від налаштування. При мінімальному режимі установка подаватиме 10 м3/год повітря, при максимальному – 100 м3/год. Цей об'єм повітря, що подається, можна розподілити відразу на дві точки за допомогою гнучких повітроводів. Так само справи і з видаленням повітря. Система має якісну фільтрацію на основі 2 фільтрів:

 • F7 – тонке очищення. Необхідність даного фільму полягає у блокуванні надходження пилу, бруду, що входять разом з припливним повітрям.
 • G4 – грубе очищення. Фільтр, який захищає внутрішній механізм від забруднень.

Ще однією перевагою системи є низькі шумові характеристики, що робить роботу малопомітною.

Також компанія виробляє шумоглушники, нагрівачі/охолоджувачі повітря, клапани та ін.

3. Компанія Zehnder відома на європейському ринку тим, що виготовляє системи вентиляції, кондиціювання. Найчастіше використовується установка для реалізації обміну повітря – ПВУ Zehnder ComfoAir. Пристрій має вбудований ентальпійний пластинчастий рекуператор, що надає можливість відбирати тепло та вологу відпрацьованого повітря та передавати припливному. Реалізуючи систему з цією установкою, ви отримаєте чисте і свіже повітря у житлі, а також скорочення витрат на опалення будинку завдяки роботі рекуператора.

Товари зі статті
В наявності
Припливно-витяжна установка Zehnder ComfoAir Q350 TR enthalpy, 66007
Акція
Німеччина
Німеччина
Припливно-витяжна установка Zehnder ComfoAir Q350 TR enthalpy
Ціна
247 955 грн
298 740 грн
В наявності
Припливно-витяжна установка Meltem M-WRG-II P, 700000
Топ
В наявності
Залишити відгук
Припливно-витяжна установка Zehnder ComfoAir Q350 TR, 471502110
Акція
Німеччина
Німеччина
Припливно-витяжна установка Zehnder ComfoAir Q350 TR
Ціна
200 665 грн
241 764 грн
В наявності
Припливно-витяжна установка Meltem M-WRG-S, DM-0005010
Топ
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Припливно-витяжна установка Salda Smarty 3x 1.1, 16009
Акція
Литва
Литва
Припливно-витяжна установка Salda Smarty 3x 1.1
Ціна
133 108 грн
134 452 грн
Під замовлення
Припливно-витяжна установка Systemair SAVE VTC 300 L, 488841
Акція
Швеція
Швеція
Припливно-витяжна установка Systemair SAVE VTC 300 L
Ціна
173 988 грн
217 484 грн
В наявності
Припливно-витяжна установка Systemair Save VTC 500 L/R, 812583
Акція
Швеція
Швеція
Припливно-витяжна установка Systemair Save VTC 500 L/R
Ціна
226 404 грн
283 004 грн
Завантажити ще

FAQ

Як регулюються норми повітрообміну в Україні?

Норми повітрообміну регулюються ДБН різної класифікації, наприклад:

 • ДБН В.2.2-25-2009 «Підприємства харчування.».
 • ДБН В.2.2-23-2009 «Будинки та споруди. Підприємства торгівлі.».
 • ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди. Основні положення.».

Як виміряти повітрообмін у приміщенні?

Для визначення кількості обміну повітря потрібно виконати розрахунок:

 • враховуючи кількість людей;
 • за площею будівлі;
 • відповідно до кратності.

Детальну інформацію про ці розрахунки ви можете знайти у статті.

У чому вимірюється кратність повітрообміну?

Кратність повітрообміну - це певна кількість повітря, яка потрібна для заміни брудного повітря в приміщенні за годину. Відповідно, кратність виявляється у годинах мінус першого ступеня (год-1).

Як визначити, що у приміщенні недостатня вентиляція?

Коли вентиляція працює неефективно, з'являються такі негативні наслідки:

 1. Надлишок вуглекислого газу, що впливає на самопочуття людини, сприяє зниженню працездатності, а також можливості появи головного болю.
 2. Підвищена вологість. Даний фактор негативно впливає на меблі, які виготовлені з дерева, оскільки відбувається процес набухання, а також зміна розмірів. Також з'являється конденсат на вікнах і стінах, що сприяє розвитку бактерій, які небезпечні для здоров'я людини.
 3. Наявність запахів. Накопичення запахів від різних предметів є неприємним для людини.
 4. Підвищення температури повітря в приміщенні через процес виділення тепла від людей, обладнання (плита, чайник, кавоварка тощо).

Наші відеоогляди

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Залишити відгук
 • 5 / 5

  Елена

  Замечательный материал! Спасибо за обширный и доступный материал. Написано очень интересно.