Мікроклімат приміщень – в будинку і квартирі

10 років на ринку
10 років на ринку

Володіємо безцінним досвідом. Знаємо, що і до чого

Офіційний дилер
Офіційний дилер

Вся продукція сертифікована. Гарантія від виробника

Проектуємо по всій Україні
Проектуємо по всій Україні

Реалізація проектів з вентиляції, кондиціонування та опалення

Монтаж обладнання
Монтаж обладнання

Власні інсталятори виконають установку будь-якої складності з гарантією

Доставка по Києву і Україні
Доставка по Києву і Україні

Кур'єр і служби поштової перевозки. Замовлення більше 4000 грн - безкоштовно.

Проект інженерних систем
Проект інженерних систем

Підбір і проектування систем будь-якої складності. Розробка концепцій по всій Україні

Готівковий та безготівковий розрахунок
Готівковий та безготівковий розрахунок

Оплата при доставці, в офісі або через касу банку. Платник ПДВ

Постгарантійне осблуговування
Постгарантійне осблуговування

Обслуговування після закінчення терміну гарантії або не гарантійного випадку

Схожі матеріали

Зміст:

 1. Мікроклімат приміщень – норми і складові.
 2. Вентиляція повітря – класифікації, особливості.
 3. Система зволоження – варіанти реалізації.
 4. Опалення – вибір обладнання.
 5. Кондиціювання – складова мікроклімату приміщення.
 6. Підсумки

Мікроклімат приміщень – характеристики навколишнього середовища, в якому знаходиться людина – будинку або квартири, в розрізі таких показників як холод, тепло, кількість свіжого повітря і вологи. З огляду на розвиток сучасних кліматичних технологій, людина має можливість організувати практично ідеальний мікроклімат у приміщенні. Це досягається за допомогою наступних систем:

 • Вентиляція – повітрообмін у приміщенні;
 • Опалення – обігрів повітря;
 • Кондиціювання – охолодження;
 • Зволоження – насичення повітря вологою.
Важливо! При проектуванні та реалізації будь-якої з цих систем повинні враховуватися норми ДБН В.2.5-67:2013.

Якщо говорити про те, який з показників мікроклімату приміщення важливіший за інші, варто врахувати той факт, що людина частково може прожити без охолодження повітря, так як в Україні спекотна погода не має тривалий період. Без опалення перебувати в холодному приміщенні вже складніше, а ось без достатньої кількості свіжого повітря, людина буде відчувати втому, зниження працездатності та погіршення здоров'я.

Мікроклімат в квартирі та домі включає в себе 4 основні складові і далі ми розглянемо детальніше кожну з них.


1. Вентиляція

Система вентиляції – складається з обладнання, яке відповідає за подачу свіжого повітря в житло (припливна) і видалення брудного повітря та неприємних запахів (витяжна). Обсяг необхідного повітря для житлового приміщення, згідно ДБН, розраховується або по кратності, або за кількістю людей, які перебувають в приміщенні. Мінімальний рівень комфорту на одну людину – 15 м3/год, оптимальний – 25 м3/год, підвищений комфорт – 36 м3/год.

Часто розрахунок системи вентиляції прив'язують до квадратури, але вибирати потужність вентустановки виходячи тільки з площі житла не є доцільним, особливо для вентиляції будинку, так як при великих площах, але при невеликій кількості мешканців, клієнт значно переплатить за обладнання. Тому найбільш оптимальним варіантом буде розрахунок на кожну кімнату, виходячи з кількості людей, які постійно перебувають в кімнаті.

Вентиляція може бути:

1. Природна – відкриття вікон, дверей. Такий вид є неефективним, оскільки не забезпечує достатню кількість свіжого повітря, а ось шуму, спеки і пилу – в надлишку. Це пояснюється тим, що через відкрите вікно надходить кисень, але ось витіснення вуглекислого газу не відбувається. Крім того, ефективність (якщо взагалі говорити про таку) природної вентиляції залежить від пори року.
2. Примусова (механічна) – використання вентиляційного устаткування для забезпечення повноцінної вентиляції в приміщенні. Така система має свої підвиди:

  • Централізована система – включає в себе припливно-витяжну вентустановку (наприклад, Maico WS 320 KB) і мережу повітроводів від неї до кожної кімнати. Даний тип є високоефективним, дозволяє максимально точно розрахувати кількість повітря, що подається до кожної кімнати і забезпечити комфортний мікроклімат в квартирі та домі. Але такий варіант вимагає опуску стель – мінімум 17 см і реалізується до проведення ремонтних робіт.
  • Децентралізована система – в кожну кімнату встановлюється окрема компактна припливно-витяжна установка (як Maico PushPull 45 K), а в ванну, кухню – витяжні вентилятори. Вентустановки працюють попарно (в суміжних кімнатах) – одна на приплив, друга – на видалення повітря. Через певний інтервал часу вони міняються функціями. Даний варіант не вимагає опуску стель і може бути реалізований навіть після закінчення ремонту.


Системи вентиляції, кондиціонування та парозволоження у дизайні квартири


Важливим моментом є розуміння того, як саме повинна бути влаштована вентиляція в приміщенні. Правильний повітрообмін ґрунтується на принципі поділу на «чисті» та «брудні» зони:

 • «Чиста» зона – житлова кімната, де люди проводять багато часу, тобто є необхідність в активній подачі свіжого повітря – спальня, вітальня, дитяча.
 • «Брудна» зона – кімнати, де є підвищена вологість, неприємні запахи, повітря високої температури, тобто є необхідність в витяжній вентиляції. Це кухні, ванні, гардеробні, пральні і т.д.

Ґрунтуючись на такому розподілі і організовується система вентиляції в квартирі та будинку – як централізована, так і децентралізована. Дані системи дозволяють взяти під контроль показники в приміщенні і відрегулювати їх максимально комфортно під мешканців. Дистанційний контроль можливий за допомогою смартфона або ж безпосередньо на самій установці.

Говорячи про систему вентиляції, необхідно згадати такий аспект як рекуперація. У сучасному світі реалізувати вентиляцію без рекуперації – недоцільно, так як витяжна вентиляція, разом з відпрацьованим повітрям, буде видаляти і тепло, на яке вже були витрачені кошти. Аби уникнути цього, вентустановки комплектуються теплообмінниками або ж рекуператорами тепла. Вони забирають тепло з витяжного повітря і передають його припливному потоку. Таким чином можна заощадити на опаленні.

Крім того, деякі вентиляційні установки дозволяють заощадити і на кондиціонуванні приміщення. Наприклад, Maico WS 320 KB має функцію "by-pass" – яка виводить тепло з приміщення поза рекуператором. Це актуально, коли спостерігається великий перепад температур в будинку і на вулиці. Наприклад, навесні на вулиці ще прохолодно, а ось через попадання сонячних променів до приміщення через вікна, температура повітря всередині зростає і стає некомфортною. Тоді до гри вступає байпас, він виводить тепло поза рекуператором, дозволяючи прохолодному припливному повітрю охолоджувати приміщення.

Рекомендуемое оборудование раздела


2. Зволоження повітря

У вентиляцію також можна інтегрувати систему зволоження повітря. Тут є два можливих варіанти:

 • Паровий зволожувач повітря (канальний) – комбінується з централізованою системою вентиляції, насичує повітря, яке подається через систему повітропроводів. Може бути ТЕНовим або електродним. Є високоефективним варіантом, дозволяє контролювати рівень вологості в кожній кімнаті, але вимагає точних інженерних розрахунків. З недоліків варто виділити високу вартість обладнання та комплектуючих до нього.
 • Ентальпійний теплообмінник – даний рекуператор дозволяє повторно використовувати не тільки тепло, але і вологу, яка є всередині приміщення. Волога виробляється людьми (2,5 л в день), рослинами, відкриванням крана і т.д., тоді чому б її не застосувати для нормалізації показника вологості повітря?

3. Опалення

Опалення – нагрівання повітря, яке знаходиться в приміщенні. На даний момент існує великий вибір обладнання, яким можна здійснити обігрів, давайте розберемо, який з них – найоптимальніший.
 • Твердопаливний котел – пристрій, який нагріває повітря за допомогою сировини, такої як вугілля, дрова, пелети, брикети. На жаль, таке обладнання має більше недоліків, ніж переваг – дорога сировина, необхідність постійного обслуговування, місця для зберігання матеріалів і т.д. Виділити хіба що можна пелетні котли, які мають автоматизовану подачу сировини і регулярне очищення, але тут виникає інша проблема – низька якість пелет в Україні. Через це ми стикаємося з низькою тепловіддачею, неприємним запахом та іншими негативними моментами.
 • Електричний котел – обладнання, яке за допомогою електричного ТЕНа забезпечує ГВП й опалювання. Такі пристрої вигідні для реалізації на невеликих площах – до 180 м2. Величезною перевагою є те, що, відмовляючись від газу, ми отримуємо два тарифи від держави – денний: -50% від вартості 1 кВт (в межах 3600 кВт на місяць в опалювальний сезон) і нічний: ще -50% від залишкової вартості попереднього тарифу. Таким чином, електрокотел є одним з найбільш вигідних пристроїв для опалення.
 • Тепловий насос – агрегат з високою ефективністю, який використовує природну енергію для перетворення її в тепло. Існують геотермальні («ґрунт-вода»), повітряні («повітря-вода», «повітря-повітря») насоси. Вони є низькотемпературним видом опалення і найчастіше комбінуються з теплою підлогою або стінами, аби забезпечити більшу площу теплообмінника. На маленьких площах вигідно ставити повітряний тепловий насос. Геотермальний насос буде оптимальним рішенням для будинків і квартир понад 300 м2.
 • Газовий котел – якщо розглядати цей вид опалення, то ефективним є конденсаційний, так як він забезпечує повернення енергії – від відпрацьованих газів в теплообмінник у вигляді гарячої води повертається тепло. З мінусів – зростаюча ціна на газ і відсутність підключення в багатьох будинках.

Наші останні проекти


4. Кондиціонування

Система кондиціонування – представлена ​​обладнанням, яке охолоджує приміщення в жарку пору року. Є важливим аспектом у забезпеченні комфортного мікроклімату приміщення. Основні види:
  - Система на фреоновому контурі – канальні, настінні, підлогові, касетні системи кондиціонування. У житлових приміщеннях найпоширеніші – настінні та канальні. Іноді підлогові – на мансардах, наприклад, де немає місця для розміщення кондиціонерів на стіні.

Варто згадати, що дані системи поділяються на:

 • Спліт-система – один зовнішній блок і один внутрішній, між якими прокладено фреоновий контур.
 • Мульти-спліт система – один зовнішній блок і до 5ти внутрішніх блоків.
 • Міні VRV система – мультизональна система кондиціонування, яка складається з одного зовнішнього і до 9ти внутрішніх блоків.
 • VRV система – також працює за принципом поділу на зони, дозволяє використовувати більше 9ти внутрішніх блоків на один зовнішній.
  - Система на тепловому насосі та фанкойлах – принцип роботи базується на охолодженні приміщення за рахунок холодної води. Можуть бути підлогові, настінні, канальні і касетні. Важливим моментом при реалізації даного варіанту є правильний розрахунок системи. Необхідно орієнтуватися не тільки на потужність, але і на рівень шуму. Так, площа самої установки збільшиться, але зате ми уникнемо дискомфорту через високий шум.

Поширеною помилкою при проектуванні системи кондиціонування є розрахунок потужності ґрунтуючись винятково на площі приміщення. Для коректного результату, всі розрахунки необхідно проводити, зважаючи на безліч факторів: площа скління, сторони світу, товщина стін, покрівля тощо.Приклад реалізації кліматичних систем компанією Альтер Ейр у приватному будинку

Підсумки

Мікроклімат приміщень – поняття багатогранне, розглядати його потрібно у розрізі чотирьох систем: вентиляції, зволоження, опалення та кондиціонування. Кожна з них має свої особливості, які потрібно враховувати при проектуванні.

Аби домогтися максимальної ефективності та економічності, необхідно проводити детальні розрахунки з урахуванням безлічі факторів. Якщо у вас немає бажання викинути гроші на вітер, рекомендуємо звертатися до інженерної компанії, яка спеціалізується на організації мікроклімату приміщень. Альтер Ейр надасть вам детальну консультацію і розробить проект будь-якої складності для кожної з систем, звертайтесь за телефоном 0-800-33-08-28.

Відгуки

хорошая статья. а совместить конд. и вент. можно?

Здравствуйте, Егор! Спасибо за комментарий. Да, совместить вентиляцию и кондиционирование можно, в централизованной системе. Это самый оптимальный вариант с точки зрения эффективности, регулирования и комфорта.

централизованная система это только для дома? или в квартиру тоже можно

Доброе утро! Конечно, такое решение подойдет и для квартиры. Нужно только учитывать опуск потолков - минимум 17 см. Если хотите получить подробную консультацию - позвоните нам по номеру 0-800-33-08-28 (бесплатно) и вас проконсультирует наш инженер.