- Головна
- Вентиляція
- 🌡️💨💧Клімат контроль для будинку та квартири
Давайте подумаємо, скільки часу ми знаходимося у наших квартирах? Робота в офісі, час у дорозі, справи поза домом – це повсякденна реальність для багатьох людей. А коли ми повертаємось додому, то більшу частину часу просто спимо.
Саме такий спосіб життя визначає справжні потреби у мікрокліматі житла. Необов'язково постійно підтримувати комфортні параметри, навантажуючи інженерні системи. Поговоримо про клімат-системи для дому, які допомагають нам у цьому.
Клімат-контроль для дому дозволяє задавати параметри для мікроконтролю:
температури повітря,
вологості повітря,
вмісту в ньому CO2,
а також температуру гарячої води у крані.
Наприклад, вам комфортно при температурі +22℃, відносній вологості 55%, та рівні CO2 600 ppm. Незалежно від того, чи буде на вулиці спека +34℃, сира осінь з +5℃ чи морозний сонячний день -15℃ — у вашому будинку всі параметри залишатимуться стабільними завдяки клімат-контролю.
У технічному плані для такої роботи потрібна автоматика та мікропроцесори. Розглянемо це докладніше.
1. Опалення і ГВП
У будинку завжди є прилад, який відповідає за систему опалення — це може бути газовий котел, електрокотел або тепловий насос. Будь-який такий пристрій повинен мати датчик, який вимірює температуру на вулиці.
Котли або насоси, оснащені погодозалежною модуляцією, розуміють, яка потужність роботи необхідна за певної температури ззовні.
Гребінки з мікропроцесорами та термостатами чітко контролюють температуру в приміщенні, регулюючи подачу гарячої води на теплі підлоги, конвектори, радіатори або фанкойли. Гаряче водопостачання підтримується термостатами в буферній ємності — баці ГВП.
Розглянемо це на прикладі конденсаційного газового котла. Чому саме такого котла? Завдяки конструкції пальника та теплообмінника в даному різновиді котлів суттєво збільшено можливість модуляції температур.
У турбованого чи димохідного котлів глибина модуляції становить 1:2 чи 1:3. При потужності 24 кВт котел може працювати не менше ніж на 7,5-8 кВт.
У конденсаційних котлах у пальнику можна зменшити полум'я до мінімуму, і модуляція такого котла набагато ширша — 1:10 і навіть 1:17. Котел потужністю 24 кВт може працювати на 2,5 кВт.
Що це означає для кліматичного контролю? У теплі зимові дні (тобто більшість днів зими) у будинку чи квартирі не потрібна робота котла на високій потужності. Конденсаційний котел підлаштовується до таких потреб без постійних включень та вимкнень (без тактування автоматики опалювального апарату), тобто, без зносу елементів системи. Крім того, немає перевитрати газу — витрачається стільки, скільки потрібно для підтримки комфортної температури.
А ще всі конденсаційні котли мають автоматику з клімат-контролем — обладнання працює за датчиком температури або кімнатним термостатом і програматором. У димохідних та турбованих автоматика передбачена лише у преміальних серіях.
Додамо до цього те, що такі котли розраховані на низькотемпературні системи опалення, теплі підлоги, що робить їх ідеальним варіантом для подальшого переходу на теплові насоси.
Теплові насоси — наприклад, «повітря-вода» — мають високий COP 1:3,5 (кіловатт електричної енергії до 3,5 кіловат теплової). Насос «повітря-вода» найбільш ефективний у поєднанні з теплими підлогами та фанкойлами при температурі теплоносія 45°C. Як і в котлів, у теплових насосів обов'язковою опцією є погодна модуляція. Завдяки автоматиці та датчикам тепловий насос визначає зовнішню температуру і подає кількість тепла, необхідну для запрограмованої температури всередині.
Система клімат-контролю дозволяє налаштовувати роботу обладнання відповідно до ваших потреб. Ви зможете прокидатися в теплій квартирі, в робочий час, коли ви в офісі, тепло економитиметься, а до вашого повернення обладнання догріє приміщення до комфортної температури.
2. Вентиляційна система
Окрему увагу у питанні керування кліматом у квартирі приділимо вентиляції.
Зрозуміло, вона має бути автоматичною — забезпечувати примусову подачу та витяжку повітря.
Але важливо відзначити, що єдина система вентиляції, яка дозволяє позонно регулювати подачу повітря, — система припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією чеського бренду Jablotron.
Така система оснащена датчиками CO2, що визначають рівень вуглекислого газу в кімнаті (тобто вони «відстежують» присутність людини), та VAV-клапанами, які дозовано подають необхідну кількість повітря.
Як це реалізовано?
Датчики з клапанами з'єднуються на гнучких повітропроводах. Клапан змінної витрати повітря подає потік туди, де є людина. Якщо прирост вуглекислого газу відсутній — клапан закриється.
Система завжди працює на мінімальних оборотах, заощаджуючи електроенергію.
Якщо в кімнаті зафіксовано різкий приріст CO2 (наприклад, коли зайшло багато людей) система працює посилено. Зазвичай, побутові установки Jablotron подають до 450 кубів, а це половина закладеної потужності.
У ванних кімнатах і гардеробах (так званих «брудних» зонах) за вимикачем встановлений чіп boost button. Він сигналізує, що у приміщенні є людина, повітрообмін потрібно зробити активніше. Після вимкнення світла система працює за таймером і знову переходить на стандартний режим.
Ще одне унікальне рішення компанії Jablotron та Faber розробили для кухні. Вони створили витяжки, які можуть інтегруватись у систему вентиляції. Якщо стороння витяжка викидає повітря у вентканал, то в пристрій Faber впроваджений boost button чіп, і він підключається безпосередньо до вентиляції через повітропроводи діаметром 90 мм. Коли працює плита, система функціонує на повних обертах, і гаряче повітря не просто витягується і викидається — його тепло передається на рекуператор.
Ще одна перевага цієї системи — тип рекуперації. У ній може бути встановлений ентальпійний рекуператор, який завдяки унікальній конструкції повертає не тільки тепло повітря, що викидається, але і його вологу. Таким чином система здійснює пасивне зволоження.
Вентиляція Jablotron на цей час – найенергоефективніше рішення для контролю CO2 та підтримки прийнятних параметрів повітря.
3. Система “Розумний дім”.
Крім котла чи насоса з погодозалежністю, клімат-контроль може бути реалізований в рамках системи «розумний дім».
У «розумному домі» всі елементи регулювання від виробника котлів, насосів та теплових приладів є на панелі керування. Приховані датчики вимірюють параметри та передають інформацію на панель. Зазначимо також, що ці параметри регулюються позонно.
Таким чином, ви завжди бачите, яка температура, вологість та вміст CO2 у кожній кімнаті, і якщо є бажання, можете скоригувати показники.
Який варіант клімат-контролю вибрати — «рідні» термостати котла чи насоса, а може, єдину систему «розумного дому»? Вирішувати вам.
Система клімат-контролю працює в автоматичному режимі – це її визначальна характеристика та головна перевага, що забезпечує високий комфорт. Зміни температури ззовні не відчуваються у приміщенні – кімнатна температура завжди стабільна. Завдяки системі клімат-контролю котел або тепловий насос сам генерує необхідну кількість енергії – немає потреби регулювати потужність вручну. На такому самому «автоматі» працює вентиляція, що забезпечує надходження свіжого повітря для підтримки прийнятного вмісту вуглекислого газу в приміщенні.
Говорячи про клімат-системи для квартири, будинку або іншого приміщення, ми маємо на увазі можливість регулювати, залежно від потреб:
температуру повітря — наприклад, +22℃ (через опалення та охолодження, тепловий насос, котел або кондиціонер);
рівень вуглекислого газу — до 600 ppm (через вентиляцію);
вологість – 55%;
підготовку води (через систему ГВП);
часові налаштування — регулювання вищезазначених параметрів у різний час доби;
позонні налаштування — регуляція температури в різних приміщеннях (CO2 і вологість — як правило, однакова для будинку).
На ці параметри впливає зовнішнє середовище, яке чинить термічний опір на конструктив будівлі.
Залишіть заявку, фахівці компанії зв'яжуться з Вами для надання консультації
Клімат-контроль для будинку чи квартири – які у нього є переваги та недоліки?
Які основні «плюси» можна виділити у системі клімат-контролю?
Високий рівень комфорту. Немає потреби регулювати щось вручну — система робить це сама, більш точно, аналізуючи інформацію та передбачаючи можливі сценарії.
Клімат-контроль допомагає мінімізувати витрати ресурсів, оскільки інженерні системи не працюють на повну потужність постійно.
Це рішення, яке відповідає своєму часу — як у питанні потреб людей, так і щодо навколишнього середовища.
Єдиним відносним мінусом систем клімат-контролю можна вважати високу вартість. Але зрештою для клімат-контролю у квартирі ціна буде поступово виправдовуватися через скорочення витрат, і завдяки принципово новому рівню комфорту.
Ми не рекомендуємо намагатися самостійно реалізувати такі комплексні та складні рішення.
Фахівці «Альтер Ейр» пропонують діяти за таким алгоритмом:
Ви розповідаєте інженерам про те, які зони комфорту вам важливі. Ми оцінюємо проєкт та рішення, які вже застосовані, або заплановано для застосування.
Далі фахівці думають, як ув'язати ці запити — на штатній автоматиці або на «розумному» домі, і пропонують різні рішення, залежно від вашого бюджету.
Зазвичай вибір клімат-контролю — це частина великої роботи з підбору та встановлення різних інженерних систем, і найкраще займатися всім у комплексі.
Специфічних особливостей встановлення цього обладнання немає.
Відзначимо тільки, що важливо спершу правильно спроєктувати, провести всі необхідні розрахунки та купити систему клімат контролю для дому — саме з тими рішеннями, які вам потрібні.
Безпосередньо монтаж здійснюється після виконання проєктно-монтажних робіт. Налагодження проводяться на об'єкті згідно з домовленостями та купленого матеріалу під ваш об'єкт.
Фахівці «Альтер Ейр» мають величезний досвід, який дозволяє передбачити та попередити всі позаштатні ситуації, і врахувати всі нюанси.