- Головна
- Вентиляція
- 💨Система рекуперації повітря в будинку і квартирі
Рекуператор тепла – це теплообмінник, який використовує тепло утилізованих газів для повторної експлуатації теплової енергії. Процес рекуперації активно використовується у сучасних системах вентиляції, щоб скоротити енергоспоживання.
Система вентиляції з рекуперацією працює і на подачу чистого повітря, і на забір відпрацьованого. Але, на відміну від звичайної витяжної вентиляції, нагріте системою опалення повітря не викидається на вулицю просто так, а віддає своє тепло (і, опціонально, вологу) свіжому потоку.
Сучасна вентиляція з рекуперацією тепла значно знижує навантаження на системи опалення та охолодження, адже у приміщення з вулиці надходить тепле повітря, нагріте за допомогою теплової енергії відпрацьованого повітря. Система рекуперації повітря створена для того, щоб енергоресурс, витрачений на забезпечення комфортної температури у приміщенні, був мінімальним.
Вентиляція повітря в будинку чи квартирі – запорука комфортного мікроклімату та гарного самопочуття мешканців. Відкриті вікна для провітрювання – застарілий та малоефективний метод отримання кисню. Влітку через відкриті вікна до приміщення заходить гаряче повітря з вулиці, а взимку – холодне, створюючи додаткове навантаження на системи кондиціювання та опалення відповідно. Тому природну вентиляцію повітря у приміщенні не можна назвати енергоефективною – з нею ви витратите на 25–30% більше грошей. Оскільки сучасні тенденції спрямовані на дбайливе споживання ресурсів через економію на оплаті комунальних послуг та турботи про навколишнє середовище, примусова вентиляція стала обов'язковою системою для встановлення в будинку або квартирі. І все більше українців розуміють, що енергоефективні рішення для дому швидко окупаються та сприяють значній економії.
Щоб будинок був енергоефективним, у нього мають бути:
перше, і найголовніше – правильний конструктив будівлі, тобто його здатність зберігати тепло та холод усередині;
ефективні системи опалення та охолодження;
система вентиляції із рекуперацією.
Якщо ви знаходитесь на стадії будівництва будинку або початку капітального ремонту, і ще не визначилися, яка вентиляція вам потрібна, ми рекомендуємо зупинитися або на централізованій вентиляції, або на децентралізованій з розведенням повітропроводів. Навіть якщо купувати обладнання ви ще не готові, потрібно заздалегідь закласти комунікації.
У готовому ремонті забезпечити центральну вентиляцію з рекуперацією буде неможливо, доведеться зупинятись на менш ефективних побутових рекуператорах. Своєчасне закладання комунікацій для центральної системи вентиляції або децентралізованої системи з розведенням повітропроводів відіграє важливу роль у майбутньому. Як тільки ви будете готові придбати обладнання, ви матимете можливість грамотно організувати ефективну рекуперацію в квартирі або будинку.
1. Перша перевага, яку має система рекуперації повітря, це економія електрики та газу, тобто ресурсів, що використовуються для опалення та охолодження будинку або квартири.
2. Другий плюс вентиляції з рекуперацією – підтримання правильного рівня CO2 у «чистих» зонах, де знаходиться людина. Якісне, свіже повітря – один із головних аспектів гарного самопочуття та здоров'я.
3. Третій важливий момент вентиляції із системою рекуперації – утилізація відпрацьованого повітря (разом із надлишками вологи та запахами) із санвузлів, гардеробних приміщень, комор, кухні.
Як ми вже з'ясували, повітря з приміщення не просто забирається, а й ефективно використовується.
4. Пасивне зволоження повітря – четверта перевага деяких систем рекуперації повітря у будинку.
Волога, яка присутня у повітрі кухні та санвузла, теж може передаватися через стінку теплообмінника чистому потоку, разом із теплом.
Теплообмінник, який здатний забезпечити пасивне зволоження, називається ентальпійним та опціонально встановлюється у деякі системи рекуперації повітря.
Залишіть заявку на сайті та отримайте безкоштовну консультацію від фахівців
Будь-яка вентиляція з рекуперацією передбачає канали подачі та забору повітря. Теплообмінники бувають декількох видів, кожен з яких має власні переваги. Але завдання у них одне – передати тепло відпрацьованого повітря на бік потоку, що подається.
Припливно-витяжна система вентиляції з рекуперацією забирає відпрацьоване повітря із «брудних» зон – вбиралень, санвузлів, кухні. Повітря потрапляє в камеру установки та нагріває стінку рекуператора. Через цю стінку тепло і волога передаються до сусідньої камери, куди з вулиці надходить чисте, свіже повітря. Потік нагрівається та надходить у «чисті» зони – тобто житлові приміщення, де перебувають люди.
Система рекуперації повітря може бути двох типів: центральна та децентралізована. Кожен тип має свої особливості, а також цікаві рішення організації.
Центральну вентиляцію необхідно проєктувати ще до початку ремонту будинку чи квартири, бо готовий ремонт її встановити неможливо.
Тому, як вже згадувалося вище, навіть якщо ви поки що не готові купувати дороге обладнання, все одно треба прокласти комунікації в процесі ремонту.
Так у майбутньому не доведеться шкодувати про втрачену можливість організувати центральну вентиляцію.
Якщо на ранніх етапах ви не подбали про комунікації, доведеться зупинятися на децентралізованій вентиляції з рекуперацією.
Децентралізована система рекуперації повітря може встановлюватись у готовий ремонт, і це, мабуть, єдина її перевага. Для організації такої вентиляції вам доведеться придбати окремий побутовий рекуператор для кожної кімнати та додатково витяжні вентилятори у «брудні» зони . Це рішення має масу недоліків:
Побутові рекуператори мають низький ККД і погано справляються з прогріванням повітря в морозні українські зими.
Обладнання встановлюється просто в стіну і дуже шумить, доставляючи постійний дискомфорт.
Канали подачі та забору повітря побутового рекуператора знаходяться на відстані приблизно 20 см. Повітря подається і практично відразу втягується назад. Чисте повітря накопичується біля самого рекуператора на відстані 1 – 1,5 м, у кімнаті залишаються сліпі зони, куди кисень не встигає дістатися. Якісного повітрообміну не відбувається.
Пристрої розраховані на подачу невеликого обсягу повітря.
Витяжні вентилятори, які все одно потрібні в санвузлах, на кухні, у вбиральні, будуть викидати тепле та вологе повітря на вулицю, тим самим сильно знижуючи енергоефективність рішення.
Побутові рекуператори виробляють компанії Prana, Soler&Palau, Olimpia Splendid, Meltem, Cooper&Hunter та інші. Найбільшої уваги заслуговує система рекуперації повітря від Olimpia Splendid – обладнання SITALI SF150 S1 з реверсивним вентилятором та керамічним рекуператором. Спочатку вентиляція забирає повітря під стелею, оскільки там воно найгарячіше через природні фізичні процеси. Потім керамічний теплообмінник, виконаний у формі сот, дуже швидко поглинає це тепло. Через 60–70 секунд реверсивний вентилятор починає працювати в інший бік, і чистий потік повітря, проходячи крізь соти теплообмінника, нагрівається та потрапляє до кімнати.
Незважаючи на продуману конструкцію, рекуператор від Olimpia Splendid має всі недоліки децентралізованих систем, як і інші рекуператори.
Необхідно пам'ятати, що, зупинившись на будь-якій стандартній децентралізованій вентиляції з рекуператором тепла, ви повинні подбати про витяжні вентилятори в «брудних» зонах. Такі пристрої можна знайти у каталогах брендів Olimpia Splendid, Meltem, Electrolux, Elicent, Helios, Вентс, Vortice.
Витяжні вентилятори бувають різними за принципом включення:
On/Off – стандартний варіант. Увімкнення та вимкнення вентилятора здійснюється окремою клавішею.
Витяжні вентилятори з таймером – включаються, як тільки ви ввімкнули світло в приміщенні, а вимикається через заданий час після вимкнення світла.
Вентилятори з інтервальним включенням – правильне рішення для комор та гардеробних. Такі вентилятори включаються та вимикаються у задані часові проміжки, незалежно від відвідування кімнати людиною.
Двошвидкісні вентилятори (такі варіанти представляє компанія Meltem) працюють на мінімальній швидкості постійно і на підвищених оборотах при включенні світла.
Децентралізована вентиляція з розведенням повітропроводів – унікальна розробка компанії Meltem, якій вдалося позбутися недоліків децентралізованих систем. Єдиними відносними мінусами цієї вентиляції є досить великі габарити, а також не бюджетна ціна. Вартість, втім, абсолютно справедлива з урахуванням численних плюсів цього рішення:
1. Пластинчастий рекуператор обладнання Meltem має високий ККД завдяки великій площі. Він може бути як стандартним, так і ентальпійним. Навіть за низької температури повітря на вулиці, рекуператор зможе прогріти потік повітря до 18°С.
2. Наявність вбудованих та виносних датчиків рівня CO2 та вологості.
3. Дистанційне керування, зокрема зі смартфона.
4. Низький рівень шуму.
5. Наявність фільтрів. У обладнання Meltem 2-го покоління є фільтр тонкого очищення F7 на каналі забору повітря з вулиці, а на каналі забору з приміщення – G4. В установці 1-го покоління обидва канали обладнані фільтром G4. Є можливість встановлення вугільного або HEPA-фільтра
Але головна перевага установок Meltem – можливість забезпечити якісний повітрообмін за допомогою розведення гнучких повітропроводів. Завдяки цій настройці повітря подається в «чисті» зони, а забирається в «брудних». Тобто, чисте повітря не накопичується біля установки, як це трапляється у випадку зі стандартними децентралізованими рекуператорами, а в санвузлах відсутні витяжні вентилятори, які викидають нагріте повітря надвір.
Обладнання Meltem всього подає 100 кубів повітря. Гнучкі повітропроводи дозволяють розділити цю кількість на два потоки, тобто забезпечити дві різні кімнати 50 кубами чистого повітря. Так само, по 50 кубів, повітря забиратиметься повітропроводами в «брудних» зонах.
Це чудове рішення підходить для невеликих приміщень до 70 м2. Тому, якщо є можливість, завжди краще віддавати перевагу центральній системі рекуперації повітря у будинку.
Центральна вентиляція з рекуператором тепла передбачає наявність потужної вентиляційної установки, яка подає повітря в чисті зони і забирає його з брудних за допомогою повітропроводів. Зверніть увагу: при встановленні центральної вентиляції з рекуперацією в квартирі, а також вентиляції Meltem з розведенням повітропроводів, необхідно закрити вентканали, передбачені забудовником. Часто центральна вентиляція працює відповідно до норм ДБН, подаючи певну кількість повітря у кожне приміщення. Повітря може подаватися за кратністю (задана кількість на годину) або за кількістю людей. 15 кубів на годину на людину – мінімальне значення, 25 – оптимальне, а 36 – рівень підвищеного комфорту.
Проте люди протягом дня переміщуються із кімнати до кімнати. Тому подача повітря за розрахунками часто змушує обладнання працювати вхолосту на порожнє приміщення. Саме тому краще звернути увагу на центральну вентиляцію зі змінною витратою повітря та системою VAV-клапанів. Таке обладнання виготовляє компанія Jablotron. Установка вимірює кількість вуглекислого газу в приміщенні і подає повітря тоді, коли ця кількість починає зростати. Таким чином, у приміщенні, де знаходяться люди, система підтримує оптимальні показники CO2 на оптимальному рівні 600 – 850 ppm. У санвузлах встановлюється спеціальна boost-клавіша, яка активує підвищений забір повітря разом із включенням світла. Це повітря проходить через рекуператор, де віддає тепло та вологу чистому потоку.
Центральну вентиляцію Jablotron можна доповнити унікальним обладнанням – спеціальною витяжкою Faber для кухні. Ця установка інтегрується у систему вентиляції. У неї відсутній власний двигун, його завдання виконує вентиляційне обладнання Jablotron (моделі Futura M та Futura L). Під час готування включається витяжка, і решта всіх каналів забору повітря автоматично закриваються, а канали подачі повітря, навпаки, відкриваються. Запахи та дим від готування йдуть у витяжку, а тим часом у приміщення надходитимуть максимальні обсяги чистого повітря. При цьому тепло від поверхні смаження не буде викинуте назовні, а збережеться завдяки рекуперації.
Обладнання Jablotron також можна доповнити тепловим насосом повітря-повітря CoolBreeze. Він стане в нагоді в літній та демісезонний періоди, оскільки може виконувати функції охолодження, будучи інтегрованим у систему вентиляції. Однак для реалізації цього рішення необхідно, щоб будинок був енергоефективним, і пропускав мінімум тепла до приміщення.
Організація системи вентиляції неможлива без якісного та продуктивного обладнання. У процесі роботи над об'єктами інженери Альтер Ейр підбирають лише найкраще обладнання всіх типів систем. Наші фахівці допоможуть вибрати оптимальну установку відповідно до параметрів приміщення та заявленого бюджету.
Компанія Альтер Ейр працює тільки з перевіреними виробниками, які вважаються найкращими на ринку кліматичної техніки.
Відмінностей щодо проєктування вентиляції для приватного будинку та квартири немає. Всі описані варіанти підходять для будь-якого типу приміщень. Необхідно враховувати лише площу житлового простору. І, звичайно, подбати про організацію рекуперації повітря у квартирі чи будинку наперед – до проведення ремонту.
Як уже згадувалося, в готовому ремонті можна встановити тільки децентралізовану систему вентиляції. Якщо ви хочете якісну вентиляцію будинку, то, можливо, варто розглянути варіант із хоча б мінімальною (а може, й капітальною) переробкою ремонту.
Ціна вентиляції з рекуперацією залежить від багатьох факторів, тому, прорахувати точну вартість можна тільки після проєктування.
Ціна децентралізованої вентиляції з розведенням повітропроводів від Meltem:
Для квартири з двома спальнями та студією під ключ - 175 000 – 180 000 грн.
Для квартири-студії з окремою спальнею під ключ - 114 000 – 120 000 грн.
Ціна центральної вентиляції з постійною витратою повітря для квартири 100–140 м2:
На обладнанні Zehnder (з лінійними дифузорами) - 550 000 – 600 000 грн.
На обладнанні Salda или Вентс - 450 000 – 500 000 грн.
На обладнанні Jablotron з VAV-системою - 650 000 – 700 000 грн.
Децентралізована система рекуперації повітря коштуватиме від 8000 до 17 000 грн. за одну кімнату.
Вибір обладнання залежить від обраної системи вентиляції: децентралізована чи центральна. Для децентралізованої вентиляції рекомендується використовувати обладнання виробників Meltem, Zehnder, Maico, Mitsubishi Electriс.
Централізовану систему вентиляції можна організувати на базі обладнання Jablotron (с датчиками СО2 и VAV-клапанами для змінної подачі повітря).
Вентиляція з рекуперацією потрібна завжди, оскільки це енергоефективне рішення.
Залишіть заявку, менеджери компанії зв'яжуться з Вами протягом дня
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник
Алексей
Благодарен за информативную статью.
Команда Alter Air
Добрий день, Олексій! Дякуємо за ваш відгук, дуже раді, що вам сподобалась наша стаття!