Опалення будинку тепловим насосом вже давно сприймається як пересічний варіант обігріву житла. Теплові насоси (ТН) мають переваги перед іншими варіантами опалення, наприклад, такими як газові та електричні котли. Але попри свою енергоефективність та продуктивність, іноді ТН таки програють конкуренцію, і домовласники обирають альтернативне обладнання. Часто справа навіть не в ціні – просто користувачі погано обізнані про те, які перспективи відкриває тепловий насос для опалення будинку.
В даному матеріалі розглянемо всі аспекти, які потрібно знати про систему опалення з тепловим насосом для приватного будинку.
Попри високу вартість, тепловий насос виправдовує його функціональність. Це обладнання здатне виконувати одразу три завдання – опалення, підготовки гарячої води та охолодження.
У теплового насоса два блоки — зовнішній (випарник) та внутрішній.
Зовнішній та внутрішній блоки пов'язані фреоновою магістраллю, в якій транспортується холодоагент.
Цей холодоагент, він же газ фреон, може змінювати агрегатний стан усередині контуру – ставати рідким та газоподібним.
Завдання зовнішнього блоку в теплових насосах — забирати тепло з навколишнього середовища (наприклад, повітряний термонасос робить це з повітря на вулиці) та передавати це тепло фреону.
Функція внутрішнього блоку в обладнанні — віддавати тепло через теплообмінник безпосередньо джерелам тепла в будинку: теплим підлогам, фанкойлам, радіаторам, конвекторам.
Важливо! Найвищий коефіцієнт СОР у системі опалення з тепловим насосом буде лише при використанні теплової підлоги – важливо забезпечити 100% покриття нею.
Робота теплої підлоги відбувається в низькотемпературному режимі. Радіатори також мають такий режим, але якщо у підлоги будуть 35℃ на подачі, то у радіаторів — 55℃.
При температурі вулиці -7℃ з теплоносієм 35℃, COP становитиме 2.94.
Для порівняння, якщо за тієї ж вуличної температури теплоносій буде мати температуру 55℃, то COP знизиться до 2.42.
Разом зі зниженням СОР знижується окупність теплового насоса та зростає вартість обігріву будинку.
Також важливо максимально знизити тепловтрати будівлі – до 40 Вт на квадратний метр.
Всі ці маніпуляції зводяться до того, щоб при -10℃ взимку (а зазвичай температура ще вище) система опалення могла обігрівати будинок теплою підлогою, яка матиме поверхню температурою 24-26℃.
Підвищувати температуру підлоги не варто через дві причини:
гаряча підлога — це некомфортно для мешканців будинку,
при такій роботі може виникнути ефект інерції — коли температура на вулиці різко підвищиться (а такі відлиги — не рідкість) і будинок буде довго «остигати» після того, як пристрої для обігріву відключать.
Щоб зустріти підготовленим низькі температури, краще встановити додаткове обладнання системи опалення — розподільники тепла. Це можуть бути:
фанкойли (працюють і на холод, і на тепло),
внутрішньопідлогові конвектори (такі пристрої в системі опалення особливо необхідні біля вікон),
радіатори (можуть функціонувати у низькотемпературному режимі).
Одна з найважливіших функцій теплового насоса, крім опалення, — підготовка гарячої води.
У режимі ГВП обладнання перемикається на бак гарячого водопостачання, щоб догріти воду до потрібної температури. Коли це завдання виконано, пристрій знову працює на опалення.
Показник СОР у середньому протягом року для гарячого водопостачання має становити 5.
Зазначимо, що системи опалення з тепловим насосом зазвичай низькотемпературні, а от системи підготовки гарячої води повинні мати вищу температуру. Вони можуть бути до 75°C, але також до 60°C. У цьому випадку просто встановлюється оптимальне допоміжне устаткування — бойлер з необхідним перетином теплообмінника.
За допомогою теплового насоса можливо два варіанти охолодження — активне та пасивне.
1. Активне охолодження з температурою рідкого теплоносія +7℃ реалізується через систему з фанкойлами. Якщо в кімнатах є великі вікна в підлогу, то також встановлюються внутрішньопідлогові конвектори — робота цих пристроїв спрямована на відсікання тепла з боку склопакетів.
Охолодження фанкойлом відбувається у кілька етапів:
забір двигуном повітря та передача його на теплообмінник;
транспортування системи теплоносія t +7℃;
через теплообмінник із цією прохолодною водою проходить потік повітря і далі через фанкойл він подається до приміщення.
Фанкойли — це досить універсальне обладнання для систем опалення та охолодження.
За способом монтажу фанкойли бувають:
настінні,
стельові,
підлогові.
Залежно від способу підключення роблять фанкойли:
двотрубні,
чотиритрубні.
Однак якщо брати до уваги витрати енергії та комфорт для мешканців, холодні підлоги, стелі та/або стіни більш рекомендовані, ніж фанкойли. Вони поступово поширюють прохолоду.
2. Пасивне охолодження з тепловим насосом «повітря-вода» (активна генерація — з включенням компресора).
У теплі підлоги можна подавати теплоносій температурою 18-20℃, і тоді вони стануть холодними та працюватимуть не на обігрів, а на охолодження. Більш ефективний цей спосіб, якщо використовувати в системі подачі холоду використовуються теплі (холодні) стіни. Ще один варіант — встановлення теплих (холодних) стель.
Головний недолік такого варіанта охолодження пов'язаний з дельтою із зовнішнім середовищем, що становить 5-7℃. Тобто якщо на вулиці 35℃, то в кімнаті буде 28-30℃. Якщо обладнання подаватиме в труби підлоги/стін/стелі нижчу температуру, то випаде конденсат.
3. Пасивна та активна генерація холоду з геотермальним тепловим насосом.
Для пасивної генерації не потрібно використовувати компресор. Реалізується цей варіант охолодження так.
Оскільки взимку ґрунтовий тепловий насос відправляє холод із будівлі під землю, там він накопичується. Вже навесні акумулятор, встановлений під землею, має холодильну потужність +3…+8℃. Цю температуру обладнання може подати в теплу/холодну підлогу, стелі або стіни, стелі. Холод перемішують з водою, щоб у системі були +18℃ для охолодження кімнат.
Активна генерація холоду з геотермальним тепловим насосом починається пізніше, ближче до кінця літа, коли запаси холодильної потужності під землею вичерпалися. Тоді включається компресор, який допомагає досягти температури оптимальної для подачі в систему охолодження.
Розглянемо основні види теплонасосного обладнання та їхній принцип дії.
Теплові насоси «повітря-повітря» через принцип їхньої роботи часто називають «кондиціонерами» (і це цілком справедливо).
Від інверторних кондиціонерів їх відрізняє можливість працювати за температур нижче -15℃. При цьому підготовка гарячої води з таким пристроєм неможлива.
Плюси використання цього обладнання:
простий, досить бюджетний спосіб опалення.
Недоліки такого теплового насоса:
відсутність гарячого водопостачання;
поганий (нерівномірний) розподіл тепла.
Геотермальний (ґрунтовий) тепловий насос використовує для обігріву приховане тепло землі, яке оновлюється опадами, підземними водами тощо.
При проєктуванні та встановленні ґрунтового теплового насоса важливо правильно провести розрахунки. Об'єм тепла для системи опалення, яке можна взяти з метра землі, обмежений. Якщо площі труб буде недостатньо, ви швидко заморозите свердловину.
Плюси геотермальних теплових насосів:
стабільні, не залежать від зовнішніх факторів (температура під землею нижче за глибину промерзання, тобто починаючи з 15 метрів і глибше — близько 10℃);
гарний варіант для будинків площею понад 150-180 м2.
Мінуси такого обладнання:
потребує великих фінансових вкладень у ґрунтові роботи;
є ризики пошкодження труб у землі.
Тепловий насос «повітря-вода» або водяний.
Таке обладнання бере низькопотенційну енергію (тобто тепло) з повітря. Ця енергія віддається на фреон через випарник, далі теплообмінник у зовнішньому блоці. Звідти фреон вирушає до компресора. У компресорі нагнітається тиск і температура фреону зростає. Ця енергія передається (через конденсатор та теплообмінник у внутрішньому блоці) в одну із систем — обігріву, охолодження або гарячого водопостачання.
Плюси використання повітряного теплового насосу:
компактний;
універсальний;
цей тип теплового насоса не потребує особливих умов для встановлення — лише місце для зовнішнього блоку на вулиці.
Мінуси повітряного теплонасосного обладнання:
є обмеження за зовнішньою температурою (близько -20℃-25℃).
За дуже низьких температур тепловий насос «підтримують» вбудовані ТЕНи або додаткове обладнання.
Такое оборудование берет низкопотенциальную энергию (то есть, тепло) из воздуха. Данная энергия отдается на фреон через испаритель, далее на теплообменник во внешнем блоке. Оттуда фреон отправляется в компрессор. В компрессоре нагнетается давление и температура фреона вырастает. Эта энергия передается (через конденсатор и теплообменник во внутреннем блоке) в одну из систем — обогрева, охлаждения или горячего водоснабжения.
Плюсы использования воздушного теплового насоса:
компактный;
универсальный;
этот тип теплового насоса не требует особых условий для установки — только место для внешнего блока на улице.
Минусы воздушного теплонасосного оборудования:
присутствует ограничение по внешней температуре (около -20℃-25℃).
При очень низких температурах тепловой насос «поддерживают» встроенные ТЭНы или дополнительное оборудование.
Можете заощадити час на читання та ознайомитись з нашими відеооглядами на тему опалення тепловими насосами.
При виборі теплових насосів для опалення, ГВП та охолодження враховуються такі фактори:
наявність джерела низькопотенційного тепла — наприклад, ділянки на ґрунті потрібного розміру;
наявність місця для монтажу системи з тепловим насосом;
робоча напруга в мережі, яка підходить для вашого обладнання (особливо якщо йдеться про більш потужні трифазні теплові насоси, потрібно розуміти чи достатньо електрики);
площа та тепловтрати будинку — за ними в першу чергу визначається необхідна потужність пристрою;
виробник обладнання (з відомими світовими брендами проблем у майбутньому набагато менше);
комплектація теплового насосу.
Залишіть заявку на нашому сайті та наші менеджери зв'яжуться з вами для проведення професійної консультації щодо передпроєктної документації для системи опалення.
Це одне з найпопулярніших питань про теплові насоси і воно, безумовно, має сенс. У багатьох будинках тепловий насос буде просто безглуздим придбанням, і для них у принципі не варто розглядати цей вид опалення.
Чому так? У теплових насосів високий показник СОР (коефіцієнт корисної дії). Теплонасос — енергоефективне обладнання, але всі витрачені ним зусилля підуть нанівець, якщо будинок — не енергоефективний.
«Готовність» будинку до теплового насоса ми визначаємо за трьома основними параметрами.
1. Мінімальні тепловтрати. При температурі на вулиці -20℃ тепловтрати на квадратний метр повинні становити 35-40 Вт або менше.
Тепловтрати мінімізуються завдяки герметичності та високому термічному опору конструктиву (R).
Для стін 5-5.5
Для даху 6.5
Для склопакетів 1.6, солар-фактор 35%
Для фундаменту 6
2. Наявність припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією. Власне відсутність вентиляції — це вже удар по герметичності будинку. Якщо для подачі свіжого повітря відкривати вікно на провітрювання, а в санвузлах побудувати вентканали — ви викидатимете в трубу енергію.
Правильне вентиляційне обладнання в енергоефективному будинку – це припливно-витяжна система з рекуперацією:
приплив здійснюється в «чисті» зони (спальні та вітальню), виведення з «брудних» (санвузли, кухні, вбиральні);
використання енергії виведеного повітря повторно через систему рекуперації. Ця енергія застосовується для підігріву або охолодження вхідного повітря, таким чином економляться гроші на опалення/кондиціювання.
3. Важливо також розуміння того, що для теплового насоса потрібна низькотемпературна система опалення з теплою підлогою (краще, якщо також будуть фанкойли, як резервне джерело тепла). Якщо ви хочете радіатори, то вони або повинні бути низькотемпературними, або тепловий насос з ними втратить всякий сенс.
Якщо ці три параметри про ваш будинок, тоді можна серйозно розглядати покупку теплового насоса.
Залишіть заявку і наш інженер проведе професійну консультацію з опалення тепловим насосом Вашого житла.
Так, таке обладнання підходить для опалення та гарячого водопостачання квартир. Особливо доречним є таке рішення в багатоповерхових будинках, де немає можливості підвести газ. Найчастіше використовується тепловий насос «повітря-вода», який забезпечує не тільки опалення, а й гаряче водопостачання, охолодження фанкойлами або холодними підлогами.
Рідше використовується тепловий насос «повітря-повітря».
Однозначно, так, і він має бути основним джерелом тепла в будинку. Критичні мінусові температури, за яких тепловий насос ставати неенергоефективним, бувають настільки рідко, що ними навіть можна знехтувати в розрахунках.
При цьому, щоб ціна теплового насоса виправдовувала себе, важливо:
використовувати теплові насоси для опалення та ГВП, а також для охолодження;
забезпечити повне покриття теплою підлогою;
подбати про утеплення конструктиву;
встановити припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією.
Будь-яке кліматичне обладнання ефективне тоді, коли ефективні решта елементів, що створюють мікроклімат у будинку.
Якщо ви збираєтеся купити тепловий насос для опалення, необхідно пам'ятати, що організація всієї системи включатиме:
встановлення теплої підлоги — забезпечується 100% покриття для максимально ефективної роботи ТН;
встановлення фанкойлів — вони використовуються як додаткове джерело тепла взимку. Також через фанкойли можна подавати холод улітку.
Напишіть нам і менеджери зв'яжуться з Вами протягом 10 хвилин.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник
Артем
Добрый день! Спасибо за статью, все очень понятно расписано. Такой вопрос: если у меня планируется дом +- 250 кв.м, то устанавливать водяной насос вообще не вариант? по статье понятно, что это не выгодно, но геотермальных нигде нет, непонятно где искать, а "воздух-вода" огромный выбор. Заранее спасибо!
Команда Альтер Эйр
Добрый день, Артем! Рады, что были полезны. Для того, чтобы правильно подобрать оборудование, необходимо провести теплотехнический расчет, изучить конструктив Вашего дома. Исходя из практического опыта, на Вашу квадратуру можно будет установить тепловой насос воздух-вода.
Ксенія
Ми нещодавно встановили з вашою допомогою таку систему опалення в будинок. Звісно, як і при будь-якому ремонті, були нюанси, проте ми залишились задоволені. Всім рекомендую обирати опалення в будинок за допомогою теплового насосу, бо це інвестиції у Ваш комфорт. Так, це не дешеве задоволення, але воно вартує своїх грошей. Окреме Дякую всім співробітникам компанії Альтер Ейр, хто супроводжував нашу співпрацю!
Команда Альтер Ейр
Ксенія, дякуємо за позитивний відгук!