Опалення твердопаливним котлом

Опалення твердопаливним котлом
Комфортна температура в приміщенні
Analiz i optimizatsiya realizovannykh sistem
Високий ККД
Висока продуктивність роботи
Тривалий термін експлуатації

Опалення твердопаливним котлом - все ще популярне рішення в приватних будинках. Поговоримо про нюанси використання цього виду обігріву для приватного будинку.​

Наши видеообзоры

Як опалити будинок без газу | Енергоефективне опалення в приватному будинку та квартирі
Як опалити будинок без газу | Енергоефективне опалення в приватному будинку та квартирі
Опалення будинку твердопаливними котлами. Переваги та недоліки піролізних котлів.
Опалення будинку твердопаливними котлами. Переваги та недоліки піролізних котлів.
Чим опалювати будинок - газ чи електрика?
Чим опалювати будинок - газ чи електрика?
Реконструкція газової котельні з переходом на тепловий насос |  Огляд котельні у приватному будинку
Реконструкція газової котельні з переходом на тепловий насос | Огляд котельні у приватному будинку

Особливості роботи котла на твердому паливі

Спочатку розглянемо основні особливості роботи твердопаливного котла.

1. Технологія опалення твердопаливним котлом передбачає лише високотемпературний режим.

Константа температур для такого котла – 80℃ на подачі, 60℃ на звороті. Нижчу температуру підтримувати не можна, інакше всередині котла утворюватиметься конденсат.

2. У твердопаливного котла два контури. Докладніше це питання ми розглянемо нижче, а поки що скажемо, що для роботи такого котла потрібна буферна ємність.

3. Твердопаливний котел вибирають, коли в будинку немає газу (не можна встановити газовий котел) і малі потужності в електриці не дають змоги поставити електрокотел.

Також котел з твердим паливом може бути оптимальним рішенням, якщо у вас є необмежений доступ до дерева — власна пилорама або цех, де пресують пелети. В інших випадках це невигідно.

4. Але навіть якщо вищеописаний пункт – це ваша ситуація, не можна спиратися лише на високотемпературний твердопаливний котел. Ми рекомендуємо всю систему гідравліки розраховувати під низькотемпературний режим. Буферна ємність може бути 90℃. Однак, далі потрібно намагатися працювати з низькотемпературними джерелами – теплими підлогами, до яких обов'язково потрібно монтувати вузли змішування, та низькотемпературними радіаторами – 45℃ подача та 35℃ зворотка, для яких необхідно встановити кімнатні термостати або термоголовки.

Чому так? Коли у вас не буде ресурсу далі підтримувати роботу котла і ви вирішите перейти на електрику або газ, то високотемпературна система не працюватиме якісно і вам доведеться переплачувати за опалення.

Низькотемпературна система – економна. Ви можете залишити твердопаливний котел як допоміжний, а газовий, який працює 60℃ на подачу 40℃ на зворотку, використовувати як основне джерело обігріву. Або навіть зможете організувати систему опалення на базі найсучаснішого рішення – теплового насосу.

5. Для котла потрібна якісна, абсолютно суха сировина та спеціально обладнана котельня. Про це ми докладніше поговоримо у розділі нижче.

6. Котлу потрібне постійне обслуговування. Або ви, або спеціально найнята людина топитиме його щодня в опалювальний сезон. Простої неприпустимі, інакше в стінах через перепад температур почне накопичуватися волога. До речі, чистити котел також потрібно щодня.

Рекомендуемое оборудование
Теплый пол
Теплый пол

Газовые котлы
Газовые котлы

Тепловые насосы
Тепловые насосы

Радиаторы систем отопления
Радиаторы систем отопления

Система опалення твердопаливним котлом

Ефективне опалення можливе будь-яким котлом, але для забезпечення його важливо знати нюанси роботи. Розглянемо, як працює твердопаливний котел.


Принцип роботи

У твердопаливного котла два контури: малий і великий. У малому контурі котел працює на себе, поки температура не досягне 80℃. Після цього відкривається двоходовий клапан, і енергія передається в буферну ємність великого контуру, де також відбувається нагрівання до 80℃. Потім тепло переміщується в теплорозподільники, такі як тепла підлога, через вузол змішування насосних груп для запобігання перегріву. Радіатори отримують тепло безпосередньо, оскільки їхня температура може бути вищою, ніж у теплих підлогах. У великому контурі також знаходиться бак ГВП для гарячої води. 

Види твердопаливних котлів

Основні види твердопаливних котлів:

  • нормального горіння;

  • піролізний;

  • брикетний;

  • пелетний.

Вони відрізняються паливом, яке потрібне для роботи котла.

Твердопаливний котел
Потрібен проєкт опалення?

Фахівці Альтер Ейр допоможуть реалізувати ідеальне рішення для вашого будинку. Ми проєктуємо системи на базі твердопаливних котлів та інших систем

Твердопаливний котел

Керування твердопаливним котлом

Функції блоку керування

Ефективне опалення та керування твердопаливним котлом нерозривно пов'язані. Розглянемо функції та технології керування котлами з твердим паливом.

Блок управління котла виконує низку функцій.

Зокрема, він:

  • регулює роботу двигуна для оптимальної генерації енергії;

  • оберігає котел від перегріву;

  • у котлах з автоматичною подачею палива – підтримує температуру горіння.

Далі розглянемо, як це реалізовано практично.

Технології управління

У котла є регулятор температури – його можна налаштовувати у діапазоні 80 до 95℃.

Управління можливе з пульта – ви вибираєте показник і котел «підлаштовується» під цю температуру.

Як це він робить? Спочатку потрібно докладніше пояснити принцип роботи котла.

Двигун керує вентилятором, який всмоктує повітря і викидає його в димохід. Чим швидше працює вентилятор — тим більше повітря всмоктується в камеру горіння, тим сильніше горить вогонь, оскільки він розгоряється від кисню, і тим більше продуктів горіння викидається в димар.

Блок управління твердопаливним котлом контролює насамперед швидкість двигуна, від швидкості залежить, скільки повітря надходить у котел. Чим більше повітря — тим сильніше горіння і вища температура.

Слід пам'ятати, що твердопаливний котел не відразу подає теплоносій у систему опалення, а спочатку нагріває досить велику буферну ємність до потрібної температури.

Коли вода в буферній ємності досягла температури, яку ми подаватимемо в систему опалення, блок управління дає команду двигуну більше не засмоктувати повітря. Підсмоктування повітря не відбувається, полум'я не розгорається більше, генерація буде меншою.

Якщо котел перегрівається більше 95℃, його запобіжні клапани спускають у каналізацію окріп і заповнюють його рециркуляційною водою.

Це досить тепла вода, оскільки холодна, наприклад, 12℃, може призвести до пошкодження котла. Такі вузли перегріву — запобіжні вузли є в першому і в другому контурах.

Котли з автоматичною подачею після встановлення заданої температури подають кількість гранул, щоб температура і горіння підтримувалися. Така технологія підтримує паливну витрату та тиск у системі опалення твердопаливним котлом. При зміні температури подається більша чи менша кількість палива.


Схема котельні з твердопаливним котлом

Які елементи повинні обов'язково бути на схемі котельні з твердопаливним котлом:

  • малий та великий контур;

  • буферна ємність 40-45 літрів на 1 кВт;

  • бак ГВП не менше 350-400 літрів;

  • насосні групи для контролю за теплою підлогою або радіаторами;

  • триходові клапани, що перемикають опалення/гарячу воду;

  • димохідна система;

  • запобіжні клапани;

  • сигналізації на пожежу та на дим.

Далі розглянемо детальніше проект опалення твердопаливним котлом.

Котельня з твердопаливним котлом

Проєктування котельні з урахуванням твердопаливного котла

Що потрібно врахувати під час проєктування котельні для твердопаливного котла?

1. Для твердопаливного котла потрібно багато якісної сухої сировини.

Цю сировину потрібно десь зберігати, тому для неї передбачають спеціальне приміщення. Бажано спроєктувати для котельні окремий вхід, щоб не носити дрова чи деревне вугілля через будинок.

2. В ідеалі котельня — це окреме спеціальне приміщення, а між котельнею і будинком проходить теплотраса з трубопроводом (рекомендуємо використовувати труби Uponor).

3. Твердопаливний котел – це маленький атомний реактор.

Саме з таким видом котлів найчастіше трапляються вибухи та пожежі. Причому причини банальні відсутність постійного контролю, сервісного обслуговування.

Якщо під час вибуху газового котла у котельні вибивається вікно, під час вибуху твердопаливного будинок руйнується. На жаль, люди при цьому можуть постраждати. Тому окрема котельня – це вимога безпеки.

У котельню обов'язково ставляться сигналізатори пожежі та диму. Також у ній має стояти 30-літровий вогнегасник і бажано не один. Коли котел розривається, при зіткненні з киснем горіння посилюється в сотні разів, і його дуже важко загасити.

Пожежі зазвичай відбуваються навесні та восени. Такі котли не мають модуляції, люди їх включають за досить високої температури на вулиці, і відбувається різке перегрів.

Якщо котельня з твердопаливним котлом робиться в будинку, стіни обов'язково повинні бути несучими, двері — броньованими, а вікно — максимальною площею (тоді воно вилетить, і збитки конструктиву під час вибуху будуть мінімальними).

4. Площа котельні має бути не менше 15-17 кв.м.

При ремонті не можна використовувати легкозаймисті матеріали. Наприклад, на підлозі та стінах не повинно бути жодного дерева.

5. Якщо в будинку є електрощитова, повинні бути всі групи захисту, щоб у разі пожежі можна було безпечно згасити його.

6. Якщо ви вирішили встановити опалення твердопаливним котлом, обов'язково найміть хороших монтажників. Проєкт потрібно реалізовувати через проєктну документацію, а проєктна компанія має прогільзувати трубопровід димоходу.

Трубопровід повинен бути спеціальним — або труба в трубі з нержавіючої сталі, або керамічні. Важлива герметичність, щоб полум'я ніде не могло торкнутися дерева та інших легкозаймистих матеріалів.

Замовте проєкт опалення в Альтер Ейр

Наші інженери беруться за будь-які, навіть найскладніші проєкти. Ми можемо реалізувати системи опалення, вентиляції, кондиціонування та інші.

Замовити проєкт системи опалення
Відгуки і питання
Відгуки відсутні