Котельня в приватному будинку

Автор запису
Опубліковано 02 лип 2023
Оновлено 11 лип 2023
13 хв читання
2 коментарі
1507
5 / 5
Зміст
  1. Як облаштовується котельня в приватному будинку: норми проєктування та влаштування
  2. Загальні вимоги до котелень
  3. Розмір котельні в приватному будинку
  4. Визначаємо оптимальне розміщення котельні
  5. Оздоблення котельні зсередини
    1. Стіни котельні
  6.  Вибір обладнання для котельні

Індивідуальна система опалення необхідна у кожному приватному будинку, і головне завдання – організувати її правильно, з дотриманням норм безпеки. Багато сучасних опалювальних приладів можна встановити в самому будинку – на кухні або в коридорі. Але дуже часто пристрої вимагають підключення додаткового обладнання, такого як буферні ємності, бойлери ГВП і т. д. У такому випадку набагато краще розмістити все обладнання в окремому приміщенні – котельні.

Котельня у приватному будинку – це закрита кімната, де розміщують опалювальне обладнання з усіма необхідними комунікаціями.

Котельня в приватному будинку
Котельня в приватному будинку

Розташування обладнання в котельні, як правило, визначається інженерною компанією, яка проєктує систему опалення та підготовки гарячої води. У цій статті ми розглянемо певні нюанси облаштування котельні, вимоги до даного приміщення, та поговоримо про обладнання, яке буде найбільш підходящим для сучасного будинку.

Як облаштовується котельня в приватному будинку: норми проєктування та влаштування

Для правильного облаштування котельні у приватному будинку важливо звернутися до професіоналів. Інженери компанії Альтер Ейр знають все про проєктування систем опалення відповідно до вимог ДБН, і тому зможуть правильно розташувати обладнання у виділеному приміщенні.

Проєктування котельні з усіма кресленнями входить до складу повноцінного проєкту опалення. Для початку вам необхідно визначитися з основним обладнанням для опалювальної системи: це буде газовий або електричний котел, або взагалі тепловий насос.

Також доведеться зрозуміти, як працюватиме система, оскільки вам доступна організація опалення за допомогою радіаторів, теплої підлоги, внутрішньопідлогових конвекторів. Важливо вирішити, яким чином буде готуватися гаряча вода для повсякденних потреб, і чи будуть у котельні інші функції (наприклад, іноді в цих приміщеннях мають пральні).

Інженери Альтер Ейр допоможуть вам визначитися з усіма цими моментами і створять всі необхідні креслення. Проєктування системи опалення в нашій компанії передбачає повноцінний теплотехнічний розрахунок, який враховуватиме тепловтрати будинку. Устаткування підбирається таким чином, щоб перекрити дані тепловтрати та закрити всі вимоги до мікроклімату у приміщеннях.

Принципова схема котельні
Принципова схема котельні

Також ви можете замовити монтаж та обв'язку системи опалення, фахівці обладнають котельню згідно з усіма нормами, застосовуючи найсучасніший підхід.

Загальні вимоги до котелень

При проєктуванні котельні для приватного будинку важливо дотримуватись пожежних та санітарних норм, щоб забезпечити максимальну безпеку для мешканців. Котельня – це закритий простір, в якому можуть розташовуватися газовий котел, твердопаливний котел, електрокотел або тепловий насос. Обладнання, що працює на електриці, і не надто потужні газові котли можна розмістити в самому будинку, але газові котли потужністю більше 30 кВт, а також будь-які твердопаливні котли обов'язково потребують котельні.

Згідно з основними вимогами, в котельні має бути передбачене антихлопкове вікно, а також два вентиляційні канали. В один із них викидатимуться гази, що виділяються від відпрацьованого палива, а другий забезпечуватиме природну вентиляцію у приміщенні.

Замовте проєкт системи опалення

Можливо, вам навіть варто замислитись над облаштуванням повноцінної примусової системи вентиляції.

Також доведеться передбачити двері (не менше 80 см завширшки), які будуть вести на вулицю.

Розмір котельні в приватному будинку

Розмір котельні у приватному будинку має бути не менше 8 м2 з висотою стель від 2,5 м. При цьому для газових котлів великої продуктивності розрахунок площі приміщення проводиться за нескладною формулою: 8 м2 + 0,2 м2 на кВт потужності котла.

В іншому особливих вимог немає, розміри котельні повністю залежатимуть від того, що ви плануєте в ній розмістити. Адже ви можете не обмежитися лише одним джерелом тепла, і створити комбіновану систему опалення.

Наприклад, для теплових насосів повітря-вода часто встановлюється додаткове опалювальне обладнання, оскільки цей тип пристроїв ефективно працює до точки бівалентності, тобто до певної вуличної мінусової температури. У дуже морозні дні, на які конкретний тепловий насос не розрахований, йому на допомогу приходить газовий або електричний котел.

Слід враховувати, що більше двох котлів в одній котельні встановлювати заборонено.

Також у котельні часто розташовуються:

Якщо ви вирішили організувати систему водоочищення для вашого будинку, її теж можна розмістити в котельні. Як уже згадувалося, деякі мешканці передбачають у приміщенні ще місце для облаштування пральні чи інших цілей.

Пральня в котельні
Пральня в котельні

Не слід забувати, що у вас завжди повинен бути зручний доступ до котла або теплового насоса для проведення сервісного обслуговування. Тому важливо звільнити якнайбільше простору поруч із джерелом тепла.

Загалом розміри котельні можуть бути будь-якими, головне – виконати мінімалні вимоги.

Визначаємо оптимальне розміщення котельні

Як правило, розташування котельні в приватному будинку визначається архітектором під час проєктування самої будівлі. Тому в 99% випадків при отриманні проєкту від компанії, ви чітко розумітимете, де розміщена котельня.

Котельня може розташовуватися на першому поверсі, на цокольному поверсі, в прибудові або окремому приміщенні. Все залежить від технічних особливостей, обраного обладнання, бюджету для котельної в приватному будинку.

Оздоблення котельні зсередини

Залишати котельню без оздоблення – не найкраще рішення, оскільки необроблені стіни можуть сильно порошити, і тим самим шкодити роботі опалювального обладнання. Сучасні котельні виглядають так само презентабельно та акуратно, як і весь основний будинок.

Підлогу котельні заливають бетонною стяжкою, на яку зверху необхідно покласти міцний матеріал. Оскільки опалювальне обладнання і бак ГВП мають значну вагу, то краще відмовитися від крихкої керамічної плитки на користь керамограніту.

Також слід розуміти, що в котельню ви, швидше за все, заходитимете у вуличному взутті, оскільки двері за правилами повинні відчинятися на вулицю. Тому краще використовувати для оздоблення підлоги приміщення матеріал, що легко очищається.

Оздоблення котельні керамогранітом
Оздоблення котельні керамогранітом

Ще всередині котельні, окрім природного світла, проводять додаткове освітлення. Багато фахівців рекомендують передбачити систему аварійного освітлення, щоб можна було обслуговувати котельню в умовах вимкнення електроенергії.

Труби та дроти можна замаскувати спеціальними коробами, наприклад, із гіпсокартону. У коробі передбачаються ревізійні решітки.

Стіни котельні

Стіни котельні практично завжди укладають плиткою. Це найоптимальніший і найбезпечніший варіант для даного приміщення. Якщо хочете досягти ефектнішого вигляду – можна використовувати керамограніт. Багатьом зовнішній вигляд стін котельні здається не таким вже важливим аспектом, але якщо ви розташували тут пральню, то доведеться відвідувати кімнату досить часто, і приємніше бачити навколо симпатичний інтер’єр.

 Вибір обладнання для котельні

Вибирати обладнання для опалення будинку краще після консультації з професіоналами, які врахують усі ваші вимоги. Насамперед необхідно визначитися з типом палива, на якому працюватиме вся система. Якщо до будинку підведений газ, то, швидше за все, ви вирішите віддати перевагу газовому котлу. Якщо газ не підведений, потрібно буде вибрати між електрокотлом, твердопаливним котлом або тепловим насосом.

Також важливо розуміти, чи буде система опалення високотемпературною або низькотемпературною.

Низькотемпературна система опалення більш комфортна та ефективна, тому найкраще звернути увагу саме на неї. Така система передбачає облаштування за допомогою теплої підлоги або стін, за допомогою внутрішньопідлогових конвекторів та спеціальних низькотемпературних радіаторів.

На низькотемпературну систему опалення можуть працювати газові конденсаційні котли, електрокотли та теплові насоси.

Конденсаційний котел – єдине правильне рішення, якщо ви вирішили опалювати будинок газом. Дане обладнання є безпечним у порівнянні з котлами, наділеними відкритою камерою згоряння. Крім того, що дані пристрої працюють на низькотемпературну систему опалення, у них є безліч інших переваг:

Конденсаційний котел
Конденсаційний котел
  1. Високий ККД. Він забезпечується за рахунок точки конденсації вологи (при температурі 55-60°C). Старі котли (атмосферні і турбовані) спалювали вологу, що виділяється, витрачаючи на це енергію і викидаючи продукти згоряння просто в трубу. Конденсаційні котли працюють до точки конденсації, і волога залишається в системі, а потім видаляється в каналізацію. Тому зайва енергія не витрачається і забезпечується найвищий ККД серед усіх котлів.
  2. Можливість гнучкої модуляції. Коли звичайні котли мають модуляцію 1:2 або 1:3, конденсаційні котли можуть модулювати температуру 1:10 або навіть 1:17. Це дозволяє точно регулювати температуру теплоносія, що подається, уникаючи тактування.
  3. Погодозалежна модуляція. Цей пункт сходить до попереднього і сприяє підвищенню комфорту та економії. Багато моделей конденсаційних котлів можуть регулювати температуру в приміщенні, залежно від температури на вулиці. Таким чином забезпечується автоматичне керування системою, та сталість комфортного мікроклімату у приватному будинку.

Димар конденсаційних котлів – це коаксіальна труба (конструкція “труба в трубі”, яка і викидає, і затягує повітря. Цей процес регулюється вентилятором, та забезпечує більш безпечну роботу пристрою.

Товари зі статті
В наявності
Німеччина
Німеччина
Конденсаційний котел Viessmann Vitodens 100-W
Ціна
135 659 грн
В наявності
Залишити відгук
Словаччина
Словаччина
Конденсаційний котел Protherm 30 MKO
Ціна
44 500 грн
В наявності
Залишити відгук
Великобританія
Великобританія
Конденсаційний котел Vaillant Ecotec Plus VU 656/5-5
Ціна
144 000 грн
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
Словаччина
Словаччина
Конденсаційний котел Protherm 25/30 MKV
Ціна
45 100 грн
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
Німеччина
Німеччина
Конденсаційний котел Vaillant ecoCOMPACT
Ціна
134 700 грн
В наявності
Залишити відгук
Завантажити ще

У випадку, якщо до вашого будинку не підведено газ, ви опиняєтеся перед вибором між електричним котлом та тепловим насосом. Котли на твердому паливі сьогодні мало хто розглядає через складність і дорожнечу їх обслуговування, а також досить великі ризики при експлуатації.

З електричним котлом все зрозуміло – він може гнучко модулювати потужність подачі, і здатний працювати на низькотемпературну систему опалення приміщень. Якщо ви зупинилися на цьому варіанті, просто вибирайте пристрій надійного бренду і зверніть особливу увагу на наявність погодозалежної модуляції.

Тепловий насос – найсучасніший опалювальний прилад, якому краще віддати перевагу, відмовившись від електричного котла. На це є кілька причин.

Справа в тому, що тепловий насос, як і електричний котел, працює від електромережі. Але при цьому він спроєктований таким чином, що вміє забирати теплову енергію у навколишнього середовища. Тобто використовує приховану енергію повітря, води чи ґрунту для своєї роботи. Завдяки цьому він досить відчутно економить електроенергію. У той час, як електричний котел, споживаючи 1 кВт електрики, видає 1 кВт тепла, у теплового насоса це співвідношення може бути 1 кВт до 3 кВт або навіть 1 кВт до 5 кВт.

Ця характеристика ТН називається COP, що характеризує ККД теплопродуктивності.

Товари зі статті
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
Великобританія
Великобританія
Тепловий насос повітря-вода MYCOND HEVI
Ціна
Ціна за запитом
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
Завантажити ще

Крім того, тепловий насос може працювати не тільки на опалення та подачу гарячої води, а й на охолодження приміщень. Кондиціювання організується за допомогою фанкойлів – спеціальних приладів водяної системи опалення.

Фанкойли, крім функції охолодження, також допомагають теплим підлогам особливо морозні дні. Водночас теплі підлоги, фанкойли та тепловий насос допомагають організувати найбільш гармонійну систему опалення.

Товари зі статті
В наявності
Залишити відгук
Фінляндія
Фінляндія
Тепла підлога Uponor (1 м²)
Ціна
1 639 грн
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
В наявності
Залишити відгук
Німеччина
Німеччина
Тепла підлога Rehau (1 м²)
Ціна
1 932 грн
В наявності
Залишити відгук
Італія
Італія
Підлоговий фанкойл WITO F.HOME MV
Ціна
28 009 грн
В наявності
Залишити відгук
Японія
Японія
Підлоговий фанкойл Daikin FWV DF
Ціна
8 858 грн
В наявності
Залишити відгук
Польща
Польща
Тепла підлога KAN (1 м²)
Ціна
1 458 грн
Завантажити ще

З недоліків теплового насоса можна виділити лише високу вартість самого обладнання, проте вона швидко окупається за рахунок високих ККД охолодження та опалення. До того ж, вам не доведеться витрачатися на мультиспліт-системи кондиціювання, оскільки можна придбати бюджетніші (і у вартості, і в експлуатації) фанкойли.

Крім основного обладнання, вам належить підібрати для котельні буферну ємність, бак підготовки гарячої води (бойлер непрямого нагріву), насосні групи, систему автоматизації та багато іншого. Тому краще звернутися до професіоналів, щоб отримати найенергоефективнішу та найкомфортнішу систему опалення. Фахівці Альтер Ейр завжди раді надати професійні послуги з проєктування котельні, а також її вентиляції, підбору обладнання та його монтажу.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Залишити відгук
  • 5 / 5

    Максим

    ви круті, дякую за корисну статтю і наочний приклад схеми

  • Команда Альтер Ейр

    Добрий день, Максим! Щиро дякуємо за ваш відгук, намагатимемося й далі радувати вас корисною інформацією!

Інші рубрики