Як вибрати найкращі труби для опалення? Види труб у всьому різноманітті можуть спантеличити споживача. Ми зібрали в одному матеріалі важливу інформацію про те, які труби найкращі для опалення приватного будинку.
При виборі труб для опалення ви зіткнетеся з декількома чинниками, які на нього вплинуть:
Часто ці аспекти взаємопов'язані: наприклад труби з певного матеріалу можуть монтуватися конкретним способом.
Як вибрати діаметр труби для опалення? Система опалення повинна розраховуватись фахівцями – вони визначають, якого розміру труби вам потрібні.
Діаметр труби супроводжується гідравлічним розрахунком.
Гідравліка передбачає, що конкретна кількість води може пройти через трубу опалення за певної швидкості, без зайвого шуму в системі опалення.
Швидкість впливатиме на шум — самопливна труба «звучить» інакше, ніж труба з водою під сильним тиском.
Для різних систем опалення можна використовувати труби з різних матеріалів. Докладніше ми розглянемо це нижче, а поки що зауважимо, що не кожна труба підходить для монтажу під стяжку і може бути використана в теплій підлозі.
Поговоримо про тонкощі вибору матеріалів для труб опалення.
Металопластикові труби — композитні, тобто в матеріалі використовуються пластик та метал. Зазвичай метал — тонкий шар алюмінію, наприклад, товщиною 0.5 мм. Така тонка алюмінієва труба зовні та всередині покрита пластиком.
Вона може згинатися, але чим вужче кут згину, то більше ризик її зламати. Згинати цю трубу можна лише під великим радіусом. Це зручно при монтажі, тому її можна класти навіть у теплі підлоги.
Плюси металопластикових труб:
Мінуси:
Такі труби повсюдно використовують у будівництві, зокрема у стяжці. Наприклад, виробник ТС (Німеччина) широко використовує ці труби зі з'єднувачем під натяжні гільзи.
Найскладніші у роботі труби.
Серед їхніх мінусів:
Однак якщо система набрана один раз і не зливається багато років, то кисень у труби не потрапляє та іржавіти труба не буде.
У стяжці їх не можна встановлювати — така труба встановлюється у відкритій кладці. Сталеві труби можуть ставитися під різьблення або під зварювання. Важливо, щоб зварював трубу дуже гарний зварювальник.
Серед плюсів сталевих труб:
Мідні труби використовуються в топкових, технічних зонах та інших місцях, де до них відкритий доступ — вони схожі на сталеві.
У стяжку їх ховають рідше, тому що вони не призначені для цього.
У мідних труб менший коефіцієнт подовження. Як і поліпропіленові труби, про які йтиметься далі, мідні можна класти в стяжку тільки в утеплювачі, але це буде рішення дороге і недоречне.
Перший варіант монтажу – дешевий, за допомогою паяння. Це досить міцна герметичне з’єднання, якщо проводити його правильно.
Другий варіант монтажу — під обтискання. Усі фітинги мають спеціальні патрубки під прес. Після з'єднання електричний прес просто закріплює (обтискає) з'єднання. Внаслідок м'якості міді це найпоширеніший варіант.
Мідь реагуючи на очищену воду виділяє жирні речовини й це негативно впливає на якість води. Після водоочищення можна використовувати або пластикові або сталеві труби. Для системи опалення в мідні труби може пускатися чиста вода, це не важливий момент.
Труби зі зшитого поліетилену у котеджному будівництві зустрічаються найчастіше.
Не можна сприймати цю назву буквально — йдеться про хімічну зшивку. Пластик проходить через спеціальний прилад, що структурує зв'язки молекул. Молекулярні зв'язки бувають різних категорій — pex-A (найкраща зшивка), pex-B та pex-C.
Найеластичніша труба з найгіршою зшивкою — pex-С, вона погано тримає «пам'ять».
«Пам’ять» — основна характеристика труб зі зшитого поліетилену, що означає, що форма труби швидко повертається після згину.
Труба pex-B повертає форму трохи краще, ніж pex-C, це проміжний варіант за якістю, але зустрічається він найрідше.
Pex-A повертає форму повністю. Труба pex-А найякісніша, а значить її найбезпечніше закласти в стяжку.
Бюджетні труби pex-C зустрічаються так само часто, як pex-А. По суті, якщо не деформувати їх, вони виконують свою функцію, наприклад, як труби теплої підлоги.
Розглянемо переваги таких труб.
Єдиний критичний фактор для такої труби – температура. Вона повинна бути не вищою за 90℃. Однак у сучасних системах опалення часто циркулює температура 60℃ та не вище.
Тепер поговоримо про поліпропіленові труби, і почнемо з їхніх вразливостей.
При цьому вони більш-менш працездатні, але тільки у відкритих місцях, де можливість прориву не призведе до серйозних наслідків. Наприклад, це може бути топкова на першому поверсі зі зливом через спеціалізований трап у підлозі, підключений до каналізації.
Два основні плюси поліпропіленових труб:
В цілому, це труби середнього ступеня надійності, які не підходять для стяжки та стін. Їх потрібно дуже добре ізолювати (наприклад, спіненим поліетиленом, каучуком), щоб вони ніде не стикалися з бетоном чи розчином. Ізольована труба розширюватиметься у межах свого ізолятора.
Як підібрати найкращі труби для опалення, виготовлені з оптимального матеріалу?
Підсумовуючи інформацію про матеріали, виділимо основні критерії вибору:
Порівнюючи різні матеріали важливо пам'ятати, що кожен з них у конкретній ситуації може бути непоганим рішенням. При цьому важливо монтувати труби згідно з інструкцією та використовувати їх за призначенням, рекомендованим виробником.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник