Класифікація систем вентиляції: якими вони бувають?

Автор запису
17 лют 2016
11 хв читання
10 коментарів
4.9 / 5

Oснoвне завдання системи вентиляції – створення та підтримання на допустимому рівні параметрів мікроклімату в приміщенні, які реалізуються різними способами. Для приміщень з великими надлишками теплоти створити необхідні умови можливо як за допомогою звичайного провітрювання (аерації), так і системою з механічним спонуканням, подаючи в приміщення необхідну кількість повітря з потрібними параметрами. Існує безліч варіантів організації необхідного повітрообміну. Вентиляція та її види представлені в даній статті.

Підбираючи необхідну систему варто звернути увагу на діючі державні будівельні норми, санітарні правила, практичний досвід, а також техніко-економічні показники. Проєктуючи систему вентиляції потрібно використовувати найпростіші варіанти, пам'ятаючи, що система обов'язково має задовольняти поставлені вимоги. При цьому,  необхідно прагнути максимально зменшити продуктивність системи, розробляючи найбільш раціональні конструктивні рішення, використовуючи найновіші досягнення в галузі, модернізуючи складові системи та локалізуючи шкідливості у місцях їх утворення.

Наступний етап – аналіз запропонованих варіантів систем фахівцями різних профілів та вибір найраціональнішого типу для об'єкту. 

Запрошуємо на консультацію в наш шоурум!

Вентиляційна система – це сукупність засобів (обладнання та комплектуючих) призначених для обробки, транспортування, подачі свіжого з подальшим видаленням відпрацьованого повітря.

Загальноприйнята класифікація систем вентиляції

1. За способом транспортування повітря

Природна

Рушійною силою природної системи вентиляції є різниця тисків ззовні і всередині будівлі. Однак, така система вентиляції є неорганізованою, оскільки різниця тисків залежить від температури та густини повітря, а також дії вітру через нещільності в огороджувальних конструкціях. Неможливо також при такій системі спрогнозувати періодичність та тривалість відкриття кватирок і дверей.

Організованим природною вентиляцією називають повітрообмін, що виникає за рахунок різниці тисків внутрішнього та зовнішнього повітря, але контролюється припливними та витяжними решітками, ступінь відкриття яких можна регулювати. Якщо потрібно, тиск у системі можна знизити за допомогою дефлектора.

Штучна (механічна)

Механічна вентиляція це система повітрообміну, яка працює за принципом різниці тисків, створеної механічним пристроєм (вентилятором) або ежектором. 

Механічна вентиляція ефективніша, оскільки повітря можна попередньо очищати, нагрівати, охолоджувати, осушувати, зволожувати, крім того, системою можна керувати у широкому діапазоні. Такі системи призначенні для подачі або видалення повітря не тільки у всьому об'ємі приміщення, а й локально, наприклад, із зон утворення шкідливостей , незалежно від кліматичних умов зовнішнього середовища. Якщо розглянути систему суміжних приміщень, то механічна вентиляція дозволяє запобігти перетіканню повітря через нещільності у небажаних напрямках, наприклад, локалізувати кімнату для куріння.

Схема механічної вентиляції

Показником інтенсивності повітрообміну в системах вентиляції є кратність повітрообміну: відношення об'єму припливного або витяжного повітря до об'єму приміщення. Нормовані кратності повітрообміну зазначені у державних будівельних нормах (ДБН) і досягнути таких показників допоможе винятково такий вид вентиляції.

Механічна вентиляція має такі недоліки: більша капітальна вартість та експлуатаційні витрати.

2. За призначенням

Припливна

Припливна система вентиляції забезпечує подачу чистого обробленого повітря в приміщення, а видалення відпрацьованого відбувається через нещільності в огороджуючих конструкціях, відчинені вікна, двері, кватирки за рахунок надлишкового тиску.

Витяжна

Витяжна вентиляція призначена для видалення повітря з приміщення, а також створення розрідження в ньому для забезпечення якісного повітрообміну. При примусовій витяжній вентиляції використовуються побутові вентилятори.

Виберіть ефективний витяжний вентилятор для ванної кімнати!

Товари зі статті

Припливно-витяжна

Окремим видом вентиляції є припливно-витяжна, котра здатна забезпечити як подачу, так і забір повітря з приміщення, при цьому, залежно від кількості припливного та витяжного повітря у приміщенні, може виникати як надлишковий тиск, так і розрідження.

Виберіть якісну припливно-витяжну установку для вашого будинку!

Товари зі статті

У припливно-витяжній системі вентиляції можна застосувати рекуперацію тепла – процес передачі теплоти відпрацьованого повітря для припливного (зовнішнього). Такі пристрої дозволяють досягнути до 95% ефективності.

3. За зоною обслуговування

Місцева

Місцева вентиляція призначена для подачі свіжого повітря локально (повітряне душування), або для видалення відпрацьованого повітря з місць утворення шкідливих виділень (місцева витяжна вентиляція). Місцеву витяжну вентиляцію застосовують у тих випадках, коли місця шкідливих виділень потрібно локалізувати, тобто стоїть завдання не допустити їх розповсюдження по всьому приміщенню. Місцева вентиляція зазавичай використовується на виробництві, в побутових випадках використовується загальнообмінна вентиляція.

Загальнообмінна

Вентиляція в квартирі, схема

Загальнообмінна вентиляція, на відміну від місцевої, призначена для вентиляції по всьому приміщенні. Така вентиляції також може бути як припливною, так і витяжною. Припливну загальнообмінну вентиляцію, як правило, виконують з підігрівом, очищенням припливного повітря, тому вона повинна бути механічною. Загальнообмінна вентиляція може бути припливною (найпростіший приклад – встановлений у вікні вентилятор). При невеликих об'ємах, використовують механічну припливну і природню витяжну вентиляцію, яка буде значно дешевшою, ніж механічна вентиляція.

4. Яка буває механічна вентиляція за конструкцією

Набірна

Набірна система вентиляції компонується з окремих компонентів – вентилятора, глушника, фільтрів, калориферів, системи автоматики і т.п. Така система зазвичай розміщується в окремому приміщенні – венткамері, або за підвісною стелею, якщо система невелика за габаритами.

Основною перевагою таких систем є широкий спектр застосування – від невеликих квартир, офісів, до супермаркетів та великих будівель. Недолік – необхідність професійного розрахунку та проектування, а також – значні розміри.

Моноблочна

У мoнoблoчній системі вентиляції (вентустанoвці) всі компоненти розміщуються в єдиному шумoізoльованому кoрпусі. Мoнoблoчні системи мoжуть бути припливнівитяжні або припливно-витяжні. Зверніть увагу на такі моноблочні вентустановки як Jablotron Futura M/L, Maico WS 320 KB или Systemair VTC 300 L.

Хочете замовити систему вентиляції?

Моноблочні вентустановки мають ряд переваг перед набірними системами:

 • рівень шуму моноблочних систем значно нижчий, у зв'язку з компактним розташуванням всіх компонентів у шумоізольованому корпусі;
 • всі елементи такої установки підбираються, тестуються і налагоджуються для сумісної роботи на етапі виробництва, тому їх ефективність та збалансованість значно вища, ніж у набірних систем;
 • завдяки компактному корпусу моноблочних установок, монтувати їх набагато простіше, швидше та дешевше.

Підсумки

Вентиляція – необхідна складова здорового мікроклімату в оселі, адже без необхідного об'єму свіжого повітря ми зіштовхнемось із погіршенням працездатності, самопочуття та здоров'я. Вентиляція види якої мають широку класифікацію: за способом транспортування повітря (природна і механічна), за призначенням (припливна, витяжна і припливно-витяжна), за зоною обслуговування (місцева і загальнообмінна), за конструкцією (набірна і моноблочна) – виконують важливу функцію в домі. Кожен із видів має свої характеристики та специфіку. Враховуючи особливості приміщення, де повинна бути організована вентиляція, клієнт може обрати оптимальний варіант. 

Якщо у вас залишись запитання або ви потребуєте професійної консультації – телефонуйте за номером 0-800-33-08-28 – інженери Альтер Ейр порадять вам найкращий варіант для вашої оселі та бюджету. 

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
 • 5 / 5

  Сергей Подолян

  Какой срок монтажа вентиляционного оборудования на небольшом объекте?

 • Команда Альтер Эйр

  Здравствуйте, Сергей. Ориентировочно для небольшого объекта монтажные работы выполняются за 5-10 рабочих дней. Все зависит, конечно, от сложности запланированных работ и количества задач.

 • 5 / 5

  Андрей

  Где лучше всего разместить вент оборудование?

 • Команда Альтер Эйр

  Все зависит от того, какое оборудование у Вас будет применяться. Если это моноблочная вентиляционная установка, то её лучше всего разместить в техническом помещении (кладовой, к примеру). Основное правило, чтобы было свободен доступ к оборудованию для её обслуживания. При таком размещении установка скрыта от посторонних, но при этом удобна в эксплуатации.

 • 4 / 5

  Галина

  Спасибі за матеріал. Бо шукала і перечитала майже весь інтернет з приводу примусової вентиляції. Для прийняття остаточного рішення саме те, що треба.

 • Команда Альтер Ейр

  Дякуємо, Галина, що читаєте нас. В нас дійсно багато корисної інформації. Коли визначитеся, зателефонуйте нам або заповніть заявку і ми з Вами обов'язково зв'яжемося.

 • 5 / 5

  Виктория

  Можно обойтись без приточной вентиляции в квартире?

 • Команда Альтер Эйр

  Добрый день, Виктория. Обойтись одной вытяжной вентиляцией в квартире можно, но не желательно. Отсутствие притока свежего воздуха будет сильно ощущаться в холодный период времени. Тенденция на утепление квартир, герметизацию окон, оставляет помещение без приточного воздуха. Исправят положение приточные установки. Рынок предлагает самые разнообразные устройства – с воздухонагревателями, с наличием фильтров для очистки воздушных потоков, обладают противошумовыми свойствами и другими полезными характеристиками.

 • 5 / 5

  Николай

  Можно еще немного поподробнее о приточно-вытяжных установках с рекуперацией тепла? на схеме все очень красиво изображено, а как обстоит все в действительности?

 • Команда Альтер Эйр

  Здравствуйте, Николай. Рекуперация – это фактически сохранение тепла, содержащегося в удаляемом воздухе из помещения. В итоге, выходит существенная экономия энергии на отоплении помещения, так как Вы не теряете накопленное тепло и, соответственно, не нужно тратить много энергии на подогрев приточного воздуха. Хотим отметить приточно-вытяжные установки с рекуперацией тепла таких производителей: Maico, Systemair, Komfovent. Моноблочные приточно-вытяжные вентиляционные установки гораздо проще в монтаже, по сравнению с наборными, все необходимые компоненты находятся в одном месте. Дополнительная информация по установкам и наши предложения Вы найдете в разделе Магазин - Вентиляция и Кондиционирование - Вентиляция - Вентиляционные установки. Если останутся вопросы, то связывайтесь с нами по контактным номерам, наши специалисты ответят на все вопросы.