Який котел вибрати – питання серйозне. Ви не просто вирішуєте, яке обладнання забезпечуватиме комфорт у вашому будинку. Ви визначаєте характер і кількість подальших витрат на обслуговування котельні, а також віддаєте перевагу більш або менш енергоефективному рішенню.
У цьому матеріалі ми надамо інформацію про те, як вибрати котел для дому, щоб він вас не розчарував у майбутньому.
Котел забезпечує в житлі опалення та гаряче водопостачання. Якщо ви встановите тепловий насос, він виконуватиме ще й функцію охолодження приміщень.
Перед тим як вибрати опалювальний котел і облаштувати котельню, важливо зрозуміти, обладнання якої потужності вам необхідне. Але є й інші фактори, які потрібно враховувати. Визначити, який котел краще, не завжди просто, потрібно брати до уваги всі обставини, і приймати рішення, виходячи з питань комфорту, ефективності та фінансових можливостей.
Різні котли використовують різні види енергії, і це, мабуть, основна різниця між ними. Таким чином, обираючи прилади, ви повинні розуміти, яке джерело енергії вам доступне. Інакше ви можете опинитись у ситуації, коли немає можливості забезпечувати повноцінну роботу котла.
В електричному котлі використовується електроенергія, в газовому — природний газ, у твердопаливному — деревина. Радимо під час підбору котла вивчити питання вартості всіх джерел тепла та перспективи їх подальшого подорожчання. Наприклад, для вас може стати несподіванкою, що дерево за вартістю конкурує з газом. І точно не сюрприз те, що газ дорожчає постійно.
Теплові насоси використовують теплову енергію повітря, водойм або грунту. Зрозуміло, на відміну від традиційних котлів, такий варіант кращий, оскільки йдеться про відновлювану енергію.
Для встановлення будь-якого виду котла вибирається окреме приміщення – котельня.
Її параметри залежатимуть від площі будинку, типу та потужності обладнання. Для будинку загальною площею 100-180 м2 передбачається котельня до 4-5 м2, якщо будинок більше 180 м2 — 8 м2.
Якщо, на перший погляд, потрібного приміщення немає, інженери нашої компанії виберуть у будинку місце, яке найзручніше з точки зору монтажу, а також робочого процесу.
У котельні встановлюються:
Як вибрати опалювальний котел для будинку, якщо у вашому будинку чи квартирі є нестандартні приміщення? Нижче можна розглянути схеми з різними варіантами розміщення котлів. Для вашого проєкту фахівці Альтер Ейр запропонують індивідуальне рішення, яке задовольнятиме за всіма параметрами.
Схема котельні з газовим конденсаційним котлом
Схема котельні з електрокотлом
На мікроклімат в будівлі впливають багато факторів, і всі вони обов'язково враховуються при виборі опалювального котла для будинку або квартири.
Щоб підібрати твердопаливний, газовий або електричний котел, потрібно зробити розрахунок за конструктивом (за тепловтратами будівлі), до якого включені такі параметри:
Після прорахунку інженером всіх цих факторів визначається потужність обладнання. Вона розраховується для зовнішньої температури повітря від -22 °C (для Києва та Київської області) і для +22 °C всередині приміщення.
Середня робоча температура взимку становить -5-8 °C, тоді як низькі температури в опалювальний сезон тримаються дуже нетривалий час.
Нижче наводимо графіки температур у різних регіонах України.
Також людина, яка обирає той чи інший котел, має передбачити можливість погодної модуляції. Це означає, що котел, орієнтуючись на вуличну температуру, «розуміє», скільки потрібно згенерувати електричної або газової енергії для підтримки оптимальної температури всередині цього будинку.
Приклад. При -22 °C котел повинен видавати потужність 18 кВт, а при +6 °C – 2 кВт. Тобто, котел модулює самостійно, за датчиком температури, необхідну для будинку кількість кіловат. Крива співвідношення температури та потужності налаштовується інженером при здачі об'єкта, і далі цей процес має відбуватися автоматично. Відповідно, якщо у вашому котлі така можливість відсутня, доведеться регулювати потужність вручну. Це не лише незручно, а й менш ефективно, адже є ризик «перегріти» приміщення, не зменшуючи потужність вчасно.
Вибір опалювального котла — це завжди вибір комплексної системи опалення і гарячого водопостачання. Котел нагріває воду, і далі може передаватися на бойлер через аквакомплект чи гідравлічне підключення. Перемикання режимів роботи опалення та гарячого водопостачання відбувається за допомогою триходового клапана. Зазначимо, що нагрівання бака ГВП, тобто підготовка гарячої води, — у пріоритеті. Опалення для цього обладнання — вторинне.
Серед найпоширеніших виробників електрокотлів, які ми можемо рекомендувати – Protherm, Tenko, Vaillant, Jablotron.
Якщо ви вибираєте газовий конденсаційний котел, радимо розглянути варіанти від Viessmann чи Vaillant.
При виборі котла для приватного будинку багато клієнтів схиляються до встановлення теплових насосів, і ми підтримуємо таке рішення. Серед брендів теплових насосів якісне обладнання пропонують Stiebel Eltron, Olimpia Splendid, Viessmann, Vaillant та інші.
Як вибрати котел для будинку — звернути увагу на обладнання відомого європейського бренду, маловідомий «Китай» чи українського виробництва? Фахівці Альтер Ейр орієнтуються у десятках зарубіжних та вітчизняних брендів, і запропонують найкраще співвідношення «ціна-якість».
Різниця між котельнями буде у їхній вартості, а також у коефіцієнті корисної дії обладнання. Розглянемо особливості кожного варіанта опалення, щоб ви могли самостійно визначити, який котел краще для вас.
Твердопаливні котли спалюють деревину, виділяючи теплову енергію, яка використовується для опалення та ГВП. Які переваги та недоліки є у такого котла?
Основна перевага:
«Мінуси» твердопаливних котлів:
Якщо у вас є доступ до деревини та можливість обслуговувати цей котел – це прийнятне рішення для приватного будинку.
Переваги котла на газі:
Недоліки газових котлів.:
Таким чином, газовий котел залишається досить спірним варіантом опалення.
У сьогоднішній ситуації в електрокотлів більше недоліків, ніж переваг.
Основний плюс:
Недоліки електрокотла:
Якщо вас не турбують ці «мінуси», можете подумати про встановлення електрокотла.
Котли, що працюють на солярці, мазуті або інших горючих рідинах — один із найбільш некомфортних для людини способів опалення.
Їхні недоліки:
Для побутового використання категорично не рекомендуємо цей варіант опалення.
У яких випадках можна використовувати котли?
Таким чином, використання такого котла — дуже сумнівне рішення, але воно залишається за вами.
Такі рішення існують, і вони є актуальними за наявності різної тарифікації електрики вдень і вночі.
Деякі котли можуть бути одночасно електрокотлом, котлом, який працює на природному газі, та тепловим насосом типу «повітря-вода».
Таке обладнання можна запрограмувати працювати від різних джерел тепла за часом. Фахівці визначать, який котел кращий і ефективніший у різних часових рамках. Наприклад, за нічним тарифом агрегат використовує електрику. У пріоритеті — робота теплового насоса (оскільки це найенергоефективніший варіант, він використовується найбільший відрізок часу). При низьких температурах, коли тепловий насос перестає бути енергоефективним, включається газове опалення (вдень) або електричне (вночі).
Альтернативою котлам називають різноманітні рішення, у тому числі вкрай сумнівні та малоефективні. Так, серед них згадуються сонячні колектори, електричні обігрівачі, біокаміни та інші пристрої, які можна вважати хіба допоміжним елементом системи опалення.
Головною серйозною альтернативою будь-якому котлу можна назвати теплові насоси.
Виділимо їх переваги:
Недолік: тепловий насос – відносно дороге рішення. Але воно вимагає мінімальних витрат в експлуатаційному режимі, тож згодом обов'язково окупиться.
Теплові насоси для домоволодінь є наступним етапом після котлів. Але якщо у вас звичайний (не конденсаційний) газовий котел і графік температур у житлі розрахований на радіатори з подачею 60°C, перейти на насос буде проблематично. Наприклад, насос «повітря-вода» працює найбільш ефективно з теплими підлогами та фанкойлами (генерують також холод) при теплоносіях 45°C.
Геотермальним тепловим насосам також потрібний низький температурний режим.
Зазначимо, що всі ТН також мають погодну модуляцію потужності, яка на цю мить є обов'язковою опцією будь-якого сучасного опалювального приладу.
Зараз в Україні вже не залишилося людей, які не відчули потреби економити енергоресурси. Зрозуміло, не всі можуть дозволити собі енергоефективні рішення: ті ж таки теплові насоси на старті — досить дороге рішення. Але навіть якщо ви вибираєте електрокотел або газовий котел — подбайте про те, щоб система опалення була низькотемпературною, а покриття теплою підлогою — максимальним, таким, що охоплює всі поверхи та кімнати. Це дозволить вам швидко та без особливих витрат перейти з котла на теплові насоси. Швидко «перескочити» на ТН із радіаторами у кожній кімнаті неможливо.
При виборі газових котлів варто віддати перевагу конденсаційним. Це зменшує витрати на опалення та ГВП.
На ефективність роботи котла впливають кілька факторів, у тому числі ті, що не стосуються безпосередньо системи опалення.
Таким чином, важливо розуміти, що будинок з усіма інженерними комунікаціями є єдиним і цілим, і тільки налагодивши роботу всіх систем, ви зможете створити комфортний енергоефективний простір.
Підлогові котли — зазвичай агрегати великої потужності, і це не конденсаційні моделі. Таким чином, підлогові котли не здатні модулювати енергію, споживають багато палива, і не такі ефективні, як настінні. Тому на питання, який котел краще поставити в приватний будинок, ми завжди відповідаємо, що компактні конденсаційні навісні котли — найкращий варіант.
Для невеликих житлових чи нежитлових будівель ми можемо порекомендувати електрокотел. Систему опалення важливо створити з низькотемпературним режимом з перспективою перемикання на тепловий насос. Не найдорожчі теплові насоси пропонують не лише китайські бренди, а й італійський виробник Olimpia Splendid.
Ми радимо вибирати тільки одноконтурні котли, з можливістю перемикання з опалення на гаряче водопостачання і навпаки за допомогою триходового клапана. Єдиний серйозний недолік одноконтурного котла — за годину він прогріває не дуже багато води, але для середньої сім'ї цього буде достатньо.
У квартирах фахівці радять встановлювати газові конденсаційні котли або електрокотли. Однак, є й альтернатива: тепловий насос Olimpia Splendid або Stiebel Eltron, у низькотемпературній системі опалення з теплою підлогою та системою фанкойлів для охолодження.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Вероника
Спасибо автору, думаю, что очень полезная статья, особенно в наше время с такими недочетами центральной системы отопления. Расписано все понятно и на доступном языке.
Виктория
Очень информативно, понравилась информация о совместной работе котла с тепловым насосом или системой теплый пол. Думаю. теперь сделать выбор определенной модели будет гораздо проще.
Іван
Не знаю хто ще ставить твердопаливні котли, електричні чи теплові насоси як на мене набагато кращі, вже краще 1 раз заплатити та потім не паритись. І в переспективі як я зрозумів дешевша комуналка буде
Команда Alter Air
Добрий день, Іван! Ви цілком праві, при встановленні теплового насосу можна добре зекономити на оплаті комунальних рахунків. Дякуємо за вашу думку!
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник