Вентиляція дерев'яного будинку

Rekuperatsiya tepla i vlagi
Подача чистого та видалення забрудненого повітря
Фільтрація повітря від зовнішніх забруднень
Контроль вологості у будинку
Автономне управління системою вентиляції

Міфи про вентиляцію дому

Від правильної організації вентиляції залежить якість повітрообміну у приміщенні, і відповідно – здоров'я людей які там знаходяться. Як зробити вентиляцію у дерев'яному будинку? Чи потрібна вона взагалі?

Але спочатку розберемось з міфами про вентиляцію дерев'яних будинків, які до сих пір існують.

Міф 1. Дерево саме по собі "дихає".
Міф 1. Дерево саме по собі "дихає".

Чи можна вірити що дерево "дихає" та чи воно може саме по собі пропускати необхідну кількість повітря у приміщення? Навряд чи!

Міф 2. Піч як засіб вентиляції будинку
Міф 2. Піч як засіб вентиляції будинку

Піч – це потужне обладнання для нагріву приміщень, але максимально неефективне як вентиляції будинку.

Міф 3. Вентиляція у ванній не потрібна
Міф 3. Вентиляція у ванній не потрібна

Хибна думка, яка була популярною коли санвузли розміщувались за межами будинку.

Принцип роботи вентиляції

Вентиляція дерев'яного будинку необхідна:

 • для створення оптимальних умов життєдіяльності людей та для здорової атмосфери (забезпечення людини необхідною кількістю кисню); 
 • для забезпечення комфортного температурного режиму, корисних складових повітря, і його рухливості; 
 • для протидії процесів конденсації вологи, виникнення цвілі, неприємного запаху та гниття деревини. 

Принцип роботи вентиляції досить простий: свіже повітря подається в "чисті зони" - вітальню, спальню, дитячі, а відпрацьоване повітря паралельно забирається з "брудних зон" - санвузли, кухні, вбиральні. Викид повітря в системі вентиляції будинку краще організувати через вентиляційну трубу на дах. Якщо ви не хочете порушувати зовнішній вигляд будинку зайвими воздуховодами, можна реалізувати інші способи викиду. Схема вентиляції дерев'яного будинку - річ тонка, і нею повинен займатися професіонал. Інженери компанії Альтер Ейр не тільки складуть схему вентиляції приватного будинку, але і підберуть необхідне обладнання, згідно з вашими побажаннями.

Викид повітря у системі вентиляції будинку краще зробити через дах. Якщо ви не хочете порушувати зовнішній вигляд будинку зайвими повітроводами, можна реалізувати інші способи викиду. Схема вентиляції дерев'яного будинку – річ тонка, і нею повинні займатись професіонали. Інженери компанії Альтер Ейр не лише складуть схему вентиляції приватного будинку, але й підберуть необхідне обладнання, згідно з вашими побажаннями.

Види повітробміну

Ті, хто стикається з проблемою проєктування системи вентиляції у дерев'яному будинку, задаються питанням, яку вентиляцію обрати – примусову чи вистачить природної?

Окремо стоїть питання про естетику рішення – дерев'яний будинок повинен радувати своїм зовнішнім виглядом, а оцинковані повітроводи не так вже й легко приховати. Додатково виникає необхідність їх звукоізоляції, оскільки шум від видаляючого повітря у дерев'яному будинку відчувається значно сильніше, ніж у звичайному цегляному.

Природна вентиляція
Природна вентиляція

Приплив повітря здійснюється через відкрите вікно, а забір відпрацьованого за допомогою витяжних вентиляторів.

Примусова: централізована
Примусова: централізована

Найбільш ефективний варіант, забезпечує подачу чистого і паркан брудного повітря за допомогою вентиляційного обладнання.

Примусова: децентралізована
Примусова: децентралізована

Забезпечує приплив свіжого повітря за допомогою компактних вентустановок, а витяжні вентилятори забезпечують забір відпрацьованого повітря.

Обираємо обладнання

Компанія Альтер Ейр працює тільки з якісним вентиляційним обладнанням перевірених досвідом виробників. Пропонуємо ознайомитися з технікою для вентиляції, яку ми рекомендуємо.

Вентиляційні установки
Jablotron Futura L

Високоефективна приточно-витяжна установка чеського виробника, потужністю 350 м3/год.

Zehnder ComfoAir Q450 TR enthalpy

Німецька приточно-витяжна установка з рекуперацією тепла потужністю до 450 м3 / год.

Salda Smarty 3x 1.1

Припливно-витяжна установка литовського виробника, з максимальною витратою повітря 430 м³/год

MELTEM M-WRG-II P-FC

Компактна вентиляційна установка німецького виробника, потужністю до 100 м3/год.

Maico WS

Німецька приточно-витяжна установка, з максимальною потужністю 470 м³/год.

Замовте проєкт вентиляції будинку

Надішліть запит і ми зв'яжемося з вами для точного розрахунку
проєкту по вашому будинку

Етапи реалізації проєкту

Ми побудували процес, що гарантує відмінний результат
 • Консультація
 • Передпроєктна документація
 • Проєктування
 • Монтаж
 • Сервіс
01
Консультація

Консультація

Перша зустріч нашого фахівця з клієнтом відбувається в нашому офісі-шоурумі або по відеозв'язку. На цьому етапі обговорюються побажання клієнта, вихідні дані об'єкта. Протягом 1-1,5 години фахівці Альтер Ейр пропонують клієнту можливі варіанти системи вентиляції, промовляють їх переваги та недоліки, а також середню вартість. Після зустрічі формується концепція проєкту вентиляції, по якій буде відбуватися її реалізація.

02
Передпроєктна документація

Передпроєктна документація

На цьому етапі ми розробляємо ряд документів по системі вентиляції для будинку, а саме: проводимо розрахунки за кількістю повітря (основа для розуміння типорозміру обладнання) і фіналізуємо комерційну пропозицію з різною вартістю: бюджетний, середній і преміум варіанти. Підсумкова вартість системи вентиляції будинку може змінитися до 15% в більшу або меншу сторону.

03
Проєктування

Проєктування

Після затвердження комерційної пропозиції, ми переходимо до проектування системи вентиляції. Для початку проектних робіт, клієнт вносить 10% передоплати від загальної суми. По ходу проєктування, наш інженер спілкується з клієнтом і суміжними спеціалістами (дизайнерами, архітекторами, виконробами і т.д.), щоб врахувати всі необхідні деталі. Інженери видають повний пакет документів по вентиляції, за яким можна реалізувати систему навіть в іншій компанії.

04
Монтаж вентиляції

Монтаж вентиляції

Компанія Альтер Ейр забезпечує доставку і монтаж систем. Ми здійснюємо монтаж тільки власними бригадами і несемо відповідальність за результат. Наші фахівці з монтажу проходять навчання і мають сертифікати за кожним видом вентиляційного устаткування, тому можуть гарантувати якість і відмінний результат. Після монтажу проводяться пусконалагоджувальні роботи. Фахівці налаштовують і тестують системи, щоб переконається в правильності реалізації.

05
Сервісне обслуговування

Сервісне обслуговування

Ми забезпечуємо гарантійне та післягарантійне сервісне обслуговування вентиляційних систем. Інноваційний вентобладнання, яке ми встановлюємо, часто навіть не вимагає нашої присутності. Аналіз, настройку і сервіс системи ми можемо провести в режимі онлайн. При необхідності ремонту вентиляції, наш сервісний майстер приїде в будь-який зручний для клієнта час.

Особливості вентиляції в дерев'яних будинках

Важливі моменти

Кожна людина в процесі своєї життєдіяльності виділяє приблизно 1 кг вуглекислого газу на добу, а також випаровує близько 1,5 кг води. Якщо провести експеримент і помістити людину в приміщення, позбавлене вентиляції, то через деякий час повітря всередині стане здавленим, його температура і вологість підвищаться, а людина буде відчувати дискомфорт через зниження рівня кисню в повітрі.

Вентиляція в будинку виводить з приміщення повітря, насичене вуглекислим газом, парами води і різними запахами, поставляючи взамін кисень і приємний свіжий запах. Згідно з дослідженнями вчених, хороша система вентиляції в дерев'яному будинку благотворно впливає на самопочуття людини, тому що організм забезпечується киснем в тій кількості, яка необхідна для повноцінної роботи кровоносної системи і мозку.

Вентиляція в дерев'яному будинку проєктується з урахуванням особливостей його конструкції. Наприклад, при розведенні повітропроводів, необхідно враховувати балки, які знаходяться на стелі. Складністю для проектування вентиляції також може виявитися популярні сьогодні мансардний поверх.

Окрему увагу, при монтажі вентиляції в зрубі або клеєного бруса варто приділити отворам. Це трудомісткий процес, оскільки кожен отвір вимагає додаткового зміцнення.

Вентиляція мансард

Мансардний поверх - популярне дизайнерське рішення в дерев'яних будинках, яке передбачає приміщення під дахом, яке може бути житловим або використовуватися для господарських цілей.

Вентиляція мансардного поверху розглядається як частина цілісного повітрообміну в будинку. Якщо в мансарді розташовується житлова кімната, там забезпечується приплив свіжого повітря. У разі,  якщо там знаходиться гардеробна, ванна кімната або інше технічне приміщення -  забір відпрацьованого повітря.

Особливістю обладнання системи вентиляції в мансарді є проведення повітропроводів і розміщення дифузорів у більш віддаленій точці від дверей для максимального насичення приміщення повітрям.

Обмін повітря в туалеті і ванній кімнаті

​Головним завданням при вентиляції в санвузлі і ванній кімнаті є забезпечення забору відпрацьованого повітря. Особливо це важливо для дерев'яного будинку, щоб уникнути процесу гниття деревини, розвитку цвілі і інших бактерій. Він може організовуватися за допомогою витяжних вентиляторів або припливно-витяжних установок.

Вентиляція кухні дерев'яного будинку

При організації вентиляції на кухні, в першу чергу, необхідно організувати витяжну вентиляцію, щоб уникнути поширення запахів по дому. Вона може бути організована класичною кухонною витяжкою з забором повітря по вентканалу через покрівлю на вулицю. При цьому, приплив свіжого повітря забезпечується за допомогою вентустановки або припливних клапанів.

Компанія Jablotron пропонує унікальне рішення для організації витяжної вентиляції на кухні. У комплекті з вентустановкою Jablotron Futura M / L, яка оснащена датчиками CO2 і VAV-клапанами змінної витрати повітря, на кухні встановлюється витяжка Faber. При включенні витяжки на кухні, клапани в інших зонах частково зачиняються, і система посилено працює над поліпшенням якості повітря на кухні. При цьому, відпрацьоване повітря з кухні не відразу витягується на вулицю, а проходить через систему фільтрів і рекуператор. Завдяки такій системі, зберігається тепло в будинку і знижується навантаження на систему опалення в зимовий період часу.

Підвал дерев'яного будинку і обмінні процеси

Облаштування вентиляції в підвальному приміщенні, як і мансардного поверху, розглядається в комплексі з системою вентиляції всього будинку. Тобто, подача свіжого повітря в "чисті зони" і паркан відпрацьованого з "брудних зон":

 • якщо в підвальному приміщенні розташовані житлові кімнати / більярдна / кінотеатр - в ці приміщення подається чисте повітря за допомогою приточно-витяжної установки з рекуперацією;
 • якщо там розташовуються технічні приміщення - комори, погреби та ін., то там може бути організована витяжна вентиляція. Тобто, чисте повітря подається на верхні житлові поверхи, циркулює і витягується через підвальне приміщення.

Наші проєкти

Готові проєкти реалізовані кваліфікованою командою Альтер Ейр

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

 • Вітальня
 • Ванна кімната
 • Міні-котельня - 1
 • Міні-котельня - 2
Двощілинний лінійний дифузор TROX

Двощілинні дифузори бренду TROX призначені для якісного розподілу повітря по приміщенню. Вони поєднують у собі візуальну естетичність і високий технічний потенціал. Завдяки внутрішнім ламелям повітряні потоки направляються в різні боки, рівномірно розсіюючись і не створюючи протягів. Зовні залишаються видимі тільки лаконічні щілини на стелі. Для доступу до дифузорів досить лише натиснути на замок з клямкою, розміщені з лицьового боку.

Канальний кондиціонер Daikin FDXM 35F

У застельовому просторі ванної кімнати встановлений низьконапірний внутрішній канальний блок Daikin FDXM 35F - він працює на охолодження спальні. Доступ до нього здійснюється через люки. Потужності кондиціонера вистачає для обслуговування приміщень площею до 35 м2, що є оптимальним для даної кімнати. Опуск стелі склав 300 мм. Кондиціонер має різні режими роботи (в тому числі високопродуктивний, автоматичний і режим роботи під час відсутності мешканців), економить до 80% енергії в режимі очікування, оснащений тижневим і 24-годинним таймером.

Бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ

Вертикальний бойлер непрямого нагріву Drazice ОКСЕ на 200 л призначений для забезпечення мешканців квартири гарячою водою. Внутрішня поверхня бака покрита якісною емаллю без вмісту нікелю, що забезпечує довгу роботу водонагрівача, також є антикорозійне покриття. Температуру всередині можна підтримувати в межах від 5 до 74℃. Індикатор нагріву води завжди показує поточну температуру на передній панелі бака. Є функція швидкого нагріву. Це відмінне рішення для квартири, що дозволяє не залежати від сезонних відключень та інших незручностей.

Електричний котел Vaillant Eloblock

Електричний котел Vaillant Eloblock потужністю 6 кВт з ККД до 99% працює на опалення і гаряче водопостачання всієї квартири. Має широкий діапазон налаштування температур як для опалення, так і ГВП. Є захист від замерзання і 2-х рівневий захист від перегріву. Оснащений технологією передачі даних eBus. За допомогою капілярного термостата мешканці можуть плавно регулювати температуру нагрівання в діапазоні від 25 до 85℃.

Розширювальний бак Zilmet

Розширювальний бак Zilmet призначений для компенсації тиску в системі опалення. Працює разом з електричним котлом Viallant, розташованим вище. Спеціальне внутрішнє покриття бака перешкоджає розмноженню будь-яких бактерій, тобто вода не набуває металевого смаку, не застоюється і не змінює своїх властивостей.

Рефайнер Ecowater - система пом'якшення і фільтрації води

Сучасна система для фільтрації і пом'якшення води: очищає воду від усіляких забруднень і запахів, нейтралізує залізо, роблячи її м'якою, приємною і безпечною для побутової техніки, водопровідних труб і використання людиною. Очищена вода також годиться для вживання просто з-під крана. Рефайнер не вимагає заміни вугільних фільтрів, а управління здійснюється за допомогою WiFi - максимальна автоматизація і комфорт!

Комплекс інженерних систем в квартирі царської будови, вул. Липська, м. Київ

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

 • Вентиляція
 • Подача повітря
 • Кондиціювання
Вентустановка Jablotron Futura L

Припливно-витяжна вентиляційна установка Jablotron Futura L з рекуперацією тепла і вологи забезпечує якісний повітрообмін в квартирі, а також знижує навантаження на систему опалення в холодну пору року. Простота управління установкою забезпечується завдяки настінному пульту Alfa, а також мобільному додатку MyJablotron.

Повітропровід Airflex гнучкий ізольований

Гнучкі повітроводи Airflex мають високу ступінь пластичності, що дозволяє подавати повітря навіть у важкодоступні зони. Більш того, вони покриті шаром теплоізоляції, який запобігає втраті тепла і поглинає шумові характеристики при роботі вентиляційної установки.

Повітропровід з оцинкованої сталі в теплоізоляції

Завдяки оцинкованої сталі, повітропровід не схильний до корозії і інших руйнівних впливів. Таким чином забезпечується довговічна робота кліматичних систем.

Канальний внутрішній блок кондиціонера Daikin FBA50A9

Канальний кондиціонер Daikin забезпечує ефективне охолодження приміщення. Серія FBA має досить тонкий корпус, що полегшує його розміщення в застельовому просторі. Функція самодіагностики сприяє безпечній роботі пристрою і вказує на несправності, в разі їх появи.

Організація систем вентиляції та кондиціонування в 3х-кімнатній квартирі, вул. О. Гончара, Київ

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

 • Кухня
 • Обідня зона
 • Гардероб
 • Вітальня
Припливно-витяжна загальнообмінна система вентиляції Maico WS 320 КВ

Припливно-витяжна установка Maico WS 320 КВ з рекуперацією тепла, призначена для забезпечення правильного повітрообміну у житловому або комерційному приміщенні. У цьому пристрої індекс KB вказує на наявність вбудованого калорифера та байпаса.

Кухонний змішувач MOONY

Змішувач для мийки, одноважільний, з поворотним виливом діаметром 28 мм, з подвійним потоком для чистої води. Ввімкнення та вимкнення води проводиться за допомогою одного хромованого важеля. Витончений дизайн та міцні матеріали, забезпечать надійність роботи змішувача на багато років.

Привід для повітряних заслінок Belimo

Призначений для управління повітряними заслінками. Може використовуватись в системах як вентиляції, так і кондиціонування. Привід виконує захисну функцію від обмерзання або задимлення.

Шумоглушники Salda

Шумоглушники Salda використовуються для зниження звукового тиску у вентиляційних каналах круглого перетину. Забезпечують тиху роботу вентустановки, монтуються на кожному з входів повітря у вентустановки. В даному випадку передбачено 4 шумоглушника.

Внутрішньопідлоговий конвектор Kampmann Katherm QK

Тепловий конвектор Kampmann Katherm QK – якісна техніка, для обігріву приміщень. Має функцію примусової конвекції (вбудований вентилятор), що об'єднав в собі ЄС-технології вентиляторів разом з плавним регулюванням його обертів (система управління KaControl). Таке рішення дозволяє підвищити енергоефективність до максимального рівня. Крім того, це гарантує більш тиху роботу без дискомфорту для мешканців.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Канальний кондиціонер Daikin FDXM25

Daikin FDXM25 – внутрішній блок канального типу, призначений для приміщень площею до 25 м2. Блок був розміщений в застельовому просторі, роблячи кімнату візуально вільнішою без зайвих деталей та техніки. Може працювати на охолодження, обігрів або осушення повітря.

Дизайнерський радіатор Jaga Strada

Радіатори Jaga Strada відрізняються високими тепловими показниками та стильним дизайнерськими виконанням: теплообмінник сприяє максимальному виробленню тепла при мінімальних витратах електроенергію, а панелі, у поєднанні зі стильними решітками, додають приладу витонченості. Можуть комбінуватись з конденсаційними котлами, швидко реагують на зміну температури у приміщенні.

Лінійні дифузори прихованого монтажу TROX

Щілинні дифузори Trox застосовуються у приміщеннях побутового та адміністративного типу, а монтуються в підвісних стелях. У конструкцію входять направляючі лопатки (за замовчуванням - чорного кольору, на замовлення колір може бути змінений), статична камера з патрубком. Дані пристрої застосовуються у системах припливної та витяжної вентиляції. Їх перевагою є можливість точного напрямку повітряного потоку. Корпус щілинних дифузорів Trox виготовлений з високоякісного алюмінію.

Система вентиляції, кондиціювання та опалення у квартирі, ЖК "Новопечерські Липки"

Інженерні системи в офісі Альтер Ейр

 • Переговорна
 • Шоурум
 • Open-space
ПВУ Jablotron Futura L з модулем Cool Breeze

Jablotron Futura L - інноваційна припливно-витяжна установка, що забезпечує вентиляцію в будинку, квартирі або офісі. Подає в приміщення свіже відфільтроване повітря і видаляє відпрацьоване. Вона автономна та інтелектуальна, інтегрується з системою розумного будинку і управляється за допомогою мобільного додатку. Сама повідомляє господарів про необхідність заміни фільтрів або виниклі неполадки. Модуль Jablotron CoolBreeze (білий блок зверху установки) працює разом з Jablotron Futura, охолоджуючи або нагріваючи повітря в залежності від сезону або особистих переваг власників.

Тепловий насос повітря-вода Viessmann Vitocal 100S

Тепловий насос Viessmann Vitocal 100-S AWB-M 230V 101.A04 "повітря-вода" призначений для забезпечення системи опалення та гарячого водопостачання. Складається з 2 окремих блоків - внутрішнього (який розміщений в нашому офісі) і зовнішнього (розміщений на зовнішній стіні будівлі). Між собою вони з'єднуються за допомогою фреонопроводів. За ним у внутрішній блок переміщається холодоагент (R410A) з високою температурою, віддаючи тепло в систему.

Розподільна гребінка Uponor

Розподільні гребінки Uponor - це скандинавський підхід до опалення. Являються елементом теплої підлоги і сприяють якісному та ефективному обігріву будинку або квартири. Випускаються для гарячої і холодної води, можуть з'єднуватися між собою і повністю виключають ризик прориву труб.

Насосна група Meibes

Насосна група Meibes використовується для підтримки температури і подачі води в системі опалення. Дозволяє точно управляти теплоносієм і регулювати його параметри. Відрізняється високою надійністю і стабільністю роботи, з її допомогою легко управляти температурою теплоносія. Інтегрується практично в будь-яку сучасну систему опалення, особливо широко використовується в контурі "Тепла підлога".

Насос Grundfos UPS 25/6

Циркуляційний насос Grundfos UPS 25/6 - малогабаритний і практично безшумний, відрізняється економним споживанням електроенергії. Застосовується для циркуляції води в системах опалення, в тому числі в системах обігріву підлог, і гарячого водопостачання. Насос Grundfos UPS 25/6 легко підключається і регулюється вручну.

Uponor Smatrix Base Контролер X-145 Bus 6X

Uponor Smatrix Base - це система інтелектуального управління температурою повітря в приміщеннях. Показує необхідність опалення або охолодження повітря, дозволяє включати і вимикати економний режим в окремих кімнатах, має 7 програм планування і кілька режимів управління - для температури в приміщеннях, для температури підлоги і т. д.

VAV-клапани Jablotron VarioBreeze

Jablotron VarioBreeze - це VAV-клапан змінної подачі повітря, один з компонентів VAV-системи. Являє собою регулюючу заслінку, яка коригує витрату повітря в конкретному приміщенні - від повної подачі до перекриття повітряного потоку. Тобто дозволяє реалізувати зональну вентиляцію зі змінною подачею свіжого повітря.

Насосна група Meibes

Насосна група Meibes використовується для регулювання температури і подачі води в системі опалення. Вона дозволяє точно керувати теплоносієм і регулювати його параметри. Відрізняється високою надійністю і стабільністю роботи, з її допомогою легко управляти температурою теплоносія. Інтегрується практично в будь-яку сучасну систему опалення.

Мідні труби системи опалення

При організації інженерних систем всі обв'язки котелень ми робимо на міді. Цей матеріал не боїться перепадів температури, не піддається негативному впливу ультрафіолетових променів і має термін експлуатації 50 років, що можна порівняти з терміном служби житлових об'єктів. Мідні труби забезпечують надійність і довговічність всієї системи.

Бак розширювальний Zilmet CAL-PRO 35 л

Розширювальний бак Zilmet CAL-PRO на 35 л призначений для компенсації зміни об'єму води в системі опалення. Він запобігає перепаду тиску і допомагає знизити споживання енергії. Використовується разом з котлами і насосами. Баки бренду Zilmet відрізняються високою міцністю, зносостійкістю та антикорозійними властивостями.

Акумулюючий бак Drazice UKV 102

Акумулюючий бак Drazice UKV 102 призначений для акумулювання надлишкового тепла від теплогенератора системи опалення (в нашому випадку - теплового насоса). Він виготовлений зі сталі, внутрішня поверхня залишається необробленою. Покритий поліуретановою теплоізоляцією, що не знімається. Ми віддаємо перевагу бренду Drazice при реалізації систем з нагрівальними елементами.

Шумоглушники для повітроводів

Шумоглушники для повітроводів необхідні для того, щоб знизити рівень шуму. В офісних приміщеннях ця вимога особливо актуальна. Шумоглушники монтуються в повітроводах безпосередньо за вентиляційним агрегатом і значно знижують рівень шуму в вентканалах. У проєктах ми використовуємо найякісніші шумоглушники відомих марок, наприклад - Systemair.