Як вибрати електрокотел і чи варто його взагалі встановлювати?
Електричний котел – досить частий вибір для опалення в українських будинках та квартирах. І хоча нинішня ситуація в енергетичній сфері ставить під сумнів використання цього обладнання на постійній основі, попит на такі котли є і, безперечно, залишатиметься.
Електрокотел досить просте обладнання, яке може працювати або на опалювальну систему, або ще й на систему гарячого водопостачання.
За перемикання між двома режимами відповідає вбудована автоматика із триходовим клапаном.
Як підібрати електрокотел? Хоча ми збираємося присвятити відповіді на це питання цілу статтю, але коротку пораду дамо одразу.
Не важливо, який спосіб опалення ви вибираєте — газовий котел, тепловий насос, електрокотел тощо. Для будь-якого теплоджерела певної потужності, що вимірюється в кіловатах, робиться теплотехнічний розрахунок будівлі.
При теплотехнічному розрахунку враховуються зовнішня температура (в різні сезони), конструктив — стіни, вікна, покрівля та фундаменти, їхній термічний опір. Таким чином, з урахуванням необхідної внутрішньої температури позонно і зовнішньої температури, визначається кількість кіловат на котельню і підбирається електрокотел.
Зазвичай люди, які замислюються над тим, як вибрати електрокотел, зважують усі позитивні та негативні сторони. Почнемо з переваг, яких у електрокотлів, на жаль, не так і багато.
Основний «плюс»: для невеликих будинків або квартир зі стабільною подачею електроенергії — це хороший варіант опалення.
А тепер звернемо увагу на «мінуси», яких набагато більше.
Зрозуміло, за певних умов ці недоліки можуть бути усунені. Але ви повинні усвідомлювати, що у 2023 залежність від електроенергії — не найвдаліший вибір. Якщо до будинку підведений газ, краще спочатку порівняти переваги та недоліки газових та електричних котлів.
Щоб розуміти, як вибрати електрокотел, вам доведеться вникнути в деякі інженерні нюанси. Це корисно, оскільки далі ви розумітимете, як працює обладнання.
Як ми зазначали раніше, пристрій підбирається згідно з теплотехнічним розрахунком. Електрокотел повинен бути достатньо потужним, щоб нагрівати кімнати до потрібної температури, навіть у найхолодніші дні року.
У середньому на 1 квадратний метр площі потрібно 60 Вт для обігріву.
Таким чином, для будинку площею 150 м² необхідно вибрати 9-кіловатний котел.
Якщо у вас великий будинок площею 350 м² – встановлюється електрокотел на 18 кВт.
У 90% випадків для будинків та квартир вибирають одноконтурні електричні котли.
У двоконтурних є недолік — невелика потужність за контуром ГВП, через що вже при відкритті двох кранів котел фізично не встигає нагрівати гарячу воду.
Тому краще придбати одноконтурний, який триходовим клапаном з автоматикою перемикається з опалення на гаряче водопостачання.
У великих обсягах гаряча вода нагрівається через бойлер непрямого нагріву.
Однак навіть серед двоконтурних котлів є позитивні приклади — це котел Jablotron, у якого один контур контролює систему опалення, інший — ГВП.
У більшості електрокотлів гаряча вода нагрівається ТЕНом. Насос котла транспортує її в теплу підлогу, радіатори, внутрішньопідлогові конвектори тощо.
Електричні котли бувають однофазні чи трифазні. Зазвичай, цей параметр залежить від потужності обладнання. Так, котли до 6 кВт — як правило, однофазні, з вищою потужністю — трифазні.
Це обладнання досить просте у встановленні. Сам монтаж залежить від розміщення приладів на стіні: об'єму бака гарячого водопостачання, насосних груп, підколеторів, гребінок і так далі.
Наші фахівці запропонують оптимальну схему монтажу, залежно від обраного обладнання, особливостей об'єкта та специфіки приміщення котельні.
Як правило, в комплектацію котла входять:
Також варто згадати, що у котла є функція аварійного самовідключення.
Рекомендується встановити додатково фільтр, якщо вода в будинку неякісна.
Можливо, найважливіша опція електричного котла – погодозалежна модуляція. Якщо ви думаєте зараз, який вибрати електричний котел для опалення будинку, не варто навіть розглядати варіанти без цього модуля.
На практиці це означає, що ваш котел «знає», яка температура на вулиці, і тому «розуміє», скільки кіловат потрібно модулювати при різних температурах зовні, «плюсових» і «мінусових».
Завдяки такій функції котел не вмикається на повну потужність, коли це не потрібно, не перевантажує систему опалення.
Під час проведення теплотехнічного розрахунку створюється крива погодозалежності, де чітко видно, за якої зовнішньої температурі скільки кіловат необхідно для підтримки температури всередині.
У різних брендів та моделей котлів може бути різний функціонал штатної автоматики з управління. Наприклад, електрокотли Valliant можуть керувати групами насосної підлоги та радіаторами.
Витрата електрики під час використання електричного котла залежить від внутрішньої та зовнішньої температури, а також площі приміщення.
Вартість електрокотлів залежить від наступних факторів:
Найчастіше для квартир і приватних будинків вибираються ТЕНові електрокотли. Компанія "Альтер Ейр" рекомендує агрегати брендів Valliant, Protherm та Jablotron.
Усі електричні котли розрізняють за нагрівальними елементами, що у ньому використовуються. Розглянемо основні різновиди.
Основа ТЕНового електрокотла – досить стандартний електричний нагрівач-трубка. Ці нагрівачі гріють воду, перетворюючи електроенергію на теплову енергію. Таких ТЕНів може бути велика кількість, і в деяких моделях котлів доступне керування нагрівачами — можна включати лише деякі з них залежно від потреб.
Якщо ви розумієте принцип електромагнітної індукції, вам буде легко зрозуміти, як працює індукційний котел. Але якщо ні – ми пояснимо.
Теплоносій у такому котлі рухається через сердечник із котушкою.
Виникає змінне електромагнітне поле у момент, коли через котушку проходить електрична енергія.
Від нагрівання сердечника з'являються вихрові струми, вони передають тепло воді.
В електродних котлах електричний струм подається безпосередньо до теплового носія. Вода рухається між електродами, катодом та анодом.
Молекули води контактують з електрикою та розщеплюються на іони. Іони, які є частинками з позитивним та негативним зарядом, рухаються до анода та катода.
Завдяки цьому руху виділяється теплова енергія. Вода швидко нагрівається.
Для таких котлів критично важлива чиста вода. «Жорстка» вода з великим вмістом магнію та кальцію викликає нашарування накипу на електродах, це може вивести з ладу електрокотел.
Який електричний котел найкраще — для опалення та гарячого водопостачання?
У нашому топі на першому місці котли бренду Valliant (Німеччина).
На другому за співвідношенням ціни та якості електрокотли Protherm (Чехія).
Наприклад, котли серії VAILLANT ELOBLOCK — це ефективні та зручні агрегати з високим ККД. До них можна під'єднати бойлери та теплу підлогу. Ці електрокотли легко монтуються та прості у використанні. Для них не потрібен димохід. Користувачі цієї серії відзначають також сучасний дизайн таких котлів.
Ви можете вибрати цій лінійці моделі різної потужності для різних площ.
PROTHERM СКАТ — настінні опалювальні котли, які підходять для квартир і будинків. Відрізняються доступною вартістю та високою ефективністю. Ця модель підключається до трифазної мережі змінного струму. Середній ККД цього котла – 99,5%.
У цих котлів є:
До них можна приєднати стабілізатор напруги для більшої безпеки.
Електрокотел має функцію «м'якого старту», що дозволяє заощаджувати електрику. Моделі лінійки захищені від перепадів тиску, від замерзання котла і водонагрівача.
Користувачі говорять про просте керування за допомогою дисплея, де показуються різні параметри, а котлом можна керувати за допомогою кімнатного термостата і датчика зовнішньої температури.
У серії СКАТ від PROTHERM різні моделі відрізняються лише потужністю від 6 до 28 кВт, з можливістю підключення до мережі від 220 або 380 В.
Зрозуміло, це не єдині варіанти, які доступні для покупки в Україні. Також позитивно себе зарекомендувало обладнання Jablotron, Volta та Viessmann. Оптимальне рішення допоможуть обрати спеціалісти Альтер Ейр.
Інформація про умови придбання необхідної модифікації котла необхідна людям, які вже визначилися з тим, який електричний котел купити для квартири або приватного будинку.
Якщо ви дійсно прийняли рішення, не забувайте про таке:
Без цієї інформації покупка будь-якого котла буде помилкою.
Щоб підібрати котел, потрібно зробити теплотехнічний розрахунок, враховуючи температуру назовні у різні сезони та конструктив будівлі. Також варто пам'ятати про виділену потужність на ваш будинок – вона може бути недостатньою для підключення такого обладнання.
Вигода такого обладнання найчастіше залежить від тепловтрат та площі приміщення.
Встановлення електрокотла може бути вигідним та доречним для невеликих приміщень (до 150 квадратних метрів), з мінімальними тепловтратами.
Вибір електрокотла правильно здійснюється за теплотехнічним розрахунком. Зазвичай 60 ватів на один квадратний метр достатньо.
Ми можемо рекомендувати виробників Valliant, Protherm, Jablotron, Volta, Viessmann.
Для трубопроводів можемо рекомендувати шитий поліетилен брендів Uponor або Rehau.
Фахівці Альтер Ейр допоможуть вам отримати оптимальну відповідь на питання, як підібрати електричний котел, відповідно до вашого бюджету та потреб.
Разом з електричним котлом для передачі тепла в основному використовуються металеві радіатори.
Є питання? Не знаєте як вибрати електрокотел? Телефонуйте за номером 0800335941 або залиште заявку на сайті.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Артур
Наокнец-то хоть кто-то написал нормальную мысль - нельзя считать мощность котла как киловатт на метр квадратный, ну не работает это так! это просто способ заставить купить котел подороже, на всех сайтах буквально натыкаюсь на эту типа "формулу". Классно, что просвещаете людей и честно рассказываете об оборудовании. Покупать котлы наобум - значит разбрасываться деньгами во все стороны. Лучше потратить время (или денежки), чтобы рассчитать мощность конкретно под помещение. Только так можно нормально сделать отопление!
Команда Alter Air
Артуре, дякуємо вам за підтримку! Ми раді, що на сьогоднішній день все більше людей свідомо підходить до організації кліматичних систем в домі.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник