Обігрів з теплою підлогою — це рішення, яке все частіше обирають власники будинків і квартир. Теплі підлоги забезпечують рівномірне нагрівання кімнат, стабільне опалення, а поєднавши їх з тепловим насосом або іншим енергоефективним обладнанням, ви отримаєте сучасну систему обігріву та (опціонально) пасивного охолодження. Крім цього, тепла поверхня підлоги — це в принципі комфорт, який ви захочете собі дозволити.
Тепла підлога: яку краще вибрати — водяну чи електричну? Чим відрізняються та як функціонують різні види? Які фактори важливі при виборі теплої підлоги, а які не мають особливого значення? Як розрахувати потужність електричної теплої підлоги? Про все це поговоримо далі.
Для початку розглянемо, чим відрізняється конструкція основних видів теплої підлоги та яке значення має різниця при виборі обладнання.
Ключова складова конструкції водяної теплої підлоги — це труби, що укладаються в бетонній стяжці. Система труб у водяних теплих підлогах замкнута, по ній циркулює носій теплової енергії вода.
Серед переваг водяної теплої підлоги виділимо такі:
Але є й певні мінуси цього обладнання:
Існують два підвиди таких теплих підлог — класичний (гідротермальний) та електроводяний.
1. Класична, гідротермальна водяна підлога — це система опалення, що працює в низькотемпературному режимі. Її робота на обігрів може бути організована разом із тепловими насосами, електрокотлами або газовими котлами (конденсаційними). Підлогове покриття також можна вибрати будь-яке — плитку, лінолеум, стійкий до нагрівання паркет.
Класична водяна підлога забезпечує комфорт в опалювальний сезон. Тепло виходитиме знизу, поверхня нагрівається до +26°C.
При встановленні теплої підлоги потрібно пам'ятати, що існує певна низька температура на вулиці, при якій тепла підлога не зможе обігрівати приміщення і при цьому мати комфортну для людини поверхню (не дуже гарячу).
Щоб усунути цей недолік, слід утеплити будинок, забезпечивши максимальний опір стін, фундаменту, даху і склопакетів. Тоді будинок втрачатиме мінімум теплової енергії та для його обігріву можна буде не догрівати теплу підлогу до максимуму. Крім цього, можна вибрати максимально енергоефективне опалювальне обладнання, наприклад тепловий насос, який використовує низькопотенційну енергію зовнішнього середовища.
Ще одна причина, чому не слід занадто сильно підвищувати температуру теплої підлоги – це інерція. Якщо за вікном різко потеплішає, а перед тим ви сильно нагрівали підлогу, то швидко знизити температуру в будинку не вийде — приміщення остигатимуть ще деякий час, навіть якщо ви відключите обладнання для обігріву.
Однак традиційна водяна тепла підлога влітку не зможе нагрівати холодну плитку у ванній. Конструкція електрично-водяної теплої підлоги була розроблена саме для того, щоб розв'язати цю проблему. Окремо водяна система працює взимку на обігрів кімнат, а електропідлога підігріває ванні кімнати, у тому числі влітку.
Також розглянемо особливості монтажу водяної теплої підлоги.
Насамперед у проєкті монтажу обладнання враховуються важливі аспекти:
Одним із серйозних недоліків водяної теплої підлоги є те, що вона «краде» висоту кімнати. Саме тому попри незаперечні переваги даного обладнання, власники будинків та квартир змушені обирати для обігріву електричні підлоги.
До якого пониження стель слід приготуватися?
Якщо ми говоримо про будинок, що будується, то теплі підлоги на першому рівні тут будуть укладатися на поверхню, близьку до грунту. Під основу теплих підлог укладаємо не менше 10 сантиметрів теплоізоляційного матеріалу (у жодному разі не 2-5 см, як можуть вас переконувати деякі інсталятори). Якщо ізоляції буде менше, ваша тепла підлога просто відправлятиме теплову енергію в землю.
Після утеплення фундаменту «пиріг» укладається так:
Тобто, розраховуємо, що тепла підлога в будинку – це 10 см ізоляційного матеріалу та ще 10 см самої опалювальної системи.
Як водяна, так і електрична тепла підлога можна контролюватися термостатом позонно. Це дозволить запобігти перегріву та функціонуванню на повну потужність, коли в цьому нема потреби.
Термостат контролює температури підлоги та повітря у будинку.
Також слід врахувати, що система обігріву з теплою підлогою не має сенсу, якщо в будинку відсутня вентиляційна система. Пояснення просте: якщо ви постійно відкриватимете вікна на провітрювання і впускатимете холодне повітря, то тепла підлога буде малоефективною. По вашій теплій плитці почнуть гуляти протяги й ви включатимете підлогу на повну потужність навіть при плюсовій температурі за вікном.
Тільки припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією повітря може запобігти втраті тепла. Вентиляційне обладнання так само важливе для енергоефективного будинку, як утеплений конструктив.
Зазвичай, коли йдеться про електричні теплі підлоги, маються на увазі кабельні підлоги — кабель в них є нагрівальним елементом. Кабель нагріває покриття для підлоги й воно передає теплову енергію. При цьому, кабельна підлога — не єдина, існує три види підлог, які відносяться до електричних:
Плюси електричних теплих підлог (кабельних, з матами, інфрачервоних):
Недоліків у цього обладнання більше:
Про резистивні кабелі ми детальніше поговоримо далі, а поки розглянемо інфрачервоні теплі підлоги.
Нагрівальний елемент інфрачервоної теплої підлоги - полімерна вуглецева плівка, від якої виходить інфрачервоне випромінювання.
Інфрачервоні теплі підлоги мають два підвиди, які розрізняються за конструкцією.
Якщо говорити про електричну теплу підлогу, види нагрівальних елементів у системі бувають різні.
Розглянемо основні з них — резистивні кабелі, нагрівальні мати та інфрачервону плівку.
Резистивні кабелі, які використовуються для системи обігріву з теплою підлогою, бувають двох видів і відрізняються за конструкцією.
1. До складу одножильних кабелів входять:
Такий кабель може функціонувати як теплопровідник та електронагрівач.
При монтажі одножильного кабелю до терморегулятора підключаються два холодні кінці жили. Через конструкцію кабелю, цей монтаж такого обладнання вважається досить трудомістким, але при цьому тепла підлога з одножильним кабелем — більш бюджетний варіант, ніж двожильний.
2. Двожильний кабель відрізняється тим, що має дві жили (як випливає з назви), одна з яких зворотна. Тобто перша жила кабелю призначена для нагрівання, друга виконує функцію замикання ланцюга.
Перед монтажем теплої підлоги з кабелями проводиться підготовка поверхні та укладання ізоляції. Монтаж кабельних теплих підлог включає наступні етапи:
Нагрівальні мати можуть бути елементом як кабельної, так і інфрачервоної підлоги. У першому випадку нагрівальний елемент — також кабель, який знаходиться в сітці з алюмінію.
Серед переваг нагрівальних матів із кабелем або стрижнями:
Мінуси кабельних та стрижневих нагрівальних матів:
1. Кабельна тепла підлога на основі нагрівальних матів вважається більш удосконаленим варіантом традиційних електричних підлог з кабелем. У таких підлогах кабелі лежать «змійкою» на спеціальній підкладці на маті.
2. Конструкція стрижневої теплої підлоги, яку ми розглядали в розділі про інфрачервону систему обігріву, також включає мати. Мати у підлогах стрижневого типу виготовлені з гнучких стрижнів. Відстань між стрижнями — приблизно 10 см. При цьому навіть якщо один стрижень у нагрівальному маті зламається, інші не вийдуть із ладу і продовжать працювати.
Монтаж нагрівального мату проходить у кілька етапів:
Тонка багатошарова інфрачервона плівка може використовуватися для монтажу під дерев'яні покриття для підлоги або плитку. Завдяки своїй конструкції вона досить проста в монтажі: рулон плівки ріжеться на потрібні відрізки, а потім вони укладаються під теплу підлогу.
У порівнянні з нагрівальними матами, у неї дві вагомі переваги при монтажі:
Через недоліки електричної теплої підлоги (основний з яких — електромагнітне випромінювання), ми радимо для будь-яких приміщень ставити водяну теплу підлогу.
Однак розуміємо, що вибір теплої підлоги може залежати від різних факторів, тому обговоримо, які підлоги теоретично можливі у різних кімнатах.
У ванній кімнаті майже в 100% випадків кладеться плитка, під яку можна і потрібно класти теплу підлогу, краще водяну.
Для кухні вибирається різне покриття, часто плитка, яка має високу теплопровідність, але можуть бути інші варіанти. Чи встановлювати теплу підлогу на кухні — ваш вибір, якщо весь будинок має покриття теплими підлогами, то краще не оминати цю кімнату стороною.
У спальні та вітальні рішення про встановлення теплої підлоги важливо прийняти до вибору покриття для підлоги, оскільки саме в цих кімнатах часто кладуть дерев'яні підлоги, а не плитку. Більш детально ми поговоримо про це у наступних розділах.
Чи потрібна вам тепла підлога на балконі та веранді? Все залежить від того, скільки часу ви проводите там. Якщо взимку ці приміщення активно використовуються, то можна класти там теплу підлогу, наприклад під плитку, і відмовитися від додаткових джерел теплової енергії, таких як радіатори. У найхолодніші дні ви просто будете менше часу проводити на балконі та веранді.
Насамперед відзначимо, що не тепла підлога вибирається під покриття для підлоги, а саме покриття для підлоги вибирається під теплі підлоги.
Дерево дуже погано поєднується з теплою підлогою через погану провідність тепла і схильність до розтріскування. А ось плитка завжди практично безпрограшний варіант.
Якщо ви віддали перевагу такій опалювальній системі, важливо підібрати підлогу, яка проводитиме максимальну кількість теплової енергії, тобто відрізнятиметься гарною тепловіддачею.
Також необхідно, що навіть при періодичному нагріванні та охолодженні, покриття для підлоги було стійким і прослужило вам довго.
Хороша новина в тому, що для теплої підлоги випускають безліч покриттів – граніт, мармур, плитку, ламінати, вініли, мікроцементи тощо.
Керамічна або мармурова плитка вважається одним із найкращих підлогових матеріалів під теплу підлогу. Все через те, що глина та камінь чудово проводять тепло. Тобто, включно з теплою підлогою, ви можете бути впевнені, що плитка передасть його в кімнату в максимальному обсязі.
Саме тому, зазвичай, не виникає проблем із встановленням теплої підлоги у ванній, у санвузлах, на кухні, де часто укладається саме плитка.
Яка тепла підлога під плитку краще? Це поширене питання, на яке ми відповімо однозначно – водяна підлога у будь-якому випадку варіант, який ми рекомендуємо.
Вважається, що ламінат і паркет, як і будь-які натуральні дерев'яні матеріали, мають низьку теплопровідність і не підходять для теплої підлоги, на відміну від плитки. Дійсно, якщо говорити про властивості матеріалу, то кераміка або камінь набагато краще проводять тепло, крім того, вони стійкі й немає ризику, що вони розтріскаються через нагрівання/охолодження.
Звичайні дерев'яні дубові або букові дошки мають максимум нагрівання 26℃ і не підходять для теплої підлоги. Однак зараз багато виробників випускають ламінати та паркети спеціально для таких опалювальних систем. Тому якщо ви все ж таки віддаєте перевагу дереву в інтер'єрі — вибирайте відповідний продукт і читайте, що пише про нього виробник. До речі, плитка з імітацією дерев'яного покриття – ще один варіант для інтер'єру та теплої підлоги.
Сучасні лінолеуми або вінілові покриття часто не відрізняються за якістю та зовнішнім виглядом від паркету та плитки, і можуть призначатися для встановлення під теплі підлоги.
Що стосується ковролінів, то деякі компанії також випускають їх спеціально для підлог, які нагріватимуться. Найчастіше ковролін стелять на електричні теплі підлоги.
Якщо говорити дуже коротко, то потужність теплої підлоги визначається під час теплотехнічного розрахунку. Але це не означає, що потужність – стабільний показник, на який не можна вплинути.
Теплотехнічний розрахунок, який проводиться для системи обігріву з теплою підлогою, враховує кілька факторів, від яких залежатиме потужність системи.
1. Теплоізоляційні властивості конструктиву будинку. Ми вже зазначали, що добре утеплений будинок утримує тепло і нагрівати теплу підлогу потрібно менше, витрачати менше потужності для досягнення комфортної температури повітря.
З цими властивостями будинку безпосередньо пов'язане поняття коефіцієнт теплопередачі (R) матеріалів.
Для різних конструкцій будівлі він складає різні, оптимальні для них показники:
Саме конструктив відіграє визначальну роль ефективності системи обігріву з теплими підлогами та при розрахунку потужності. Якщо показники R будуть оптимальними, то тепла підлога температурою 24-26℃ грітиме кімнату до 22℃ при -10℃ на вулиці.
В Україні втрати тепла для опалення розраховуються до -22℃ за вікном, при цьому робочі температури в зимовий період часу – -3℃…-5℃, а середні й того вище – +4℃. Нижче -10℃ в Україні температура може опускатися всього 10% днів узимку, а в деякі роки ще менше.
2. Температура поверхні підлоги — ще один важливий фактор, який враховуємо при розрахунку потужності. Температура на поверхні вище 26℃ буде некомфортною.
3. Тип покриття для підлоги також впливає на потужність. Як ми вже з'ясували, кожне покриття має свій коефіцієнт теплопровідності, тобто може більш менш успішно передавати тепло в кімнату (плитка в цьому — чемпіон). Це важливий аспект під час вибору матеріалу для підлоги. Тобто між видом покриття і потужністю системи існує прямий взаємозв'язок.
Наприклад, при виборі керамічної плитки система нагріватиме підлогу +24-26 °C, видаючи при цьому 50 Ват на кожен квадратний метр. Кожен «квадрат» дерев'яних підлог зможе вам видавати лише 20 ватів.
Інформацію про теплопровідність покриття для підлоги (плитки, паркету, лінолему тощо) повинен надати виробник.
4. Інтервал укладання труб водяної теплої підлоги — суто технічний параметр, який також впливає на потужність системи.
Якщо ви провели теплотехнічний розрахунок і з'ясували, що потужності теплої підлоги недостатньо для холодних днів, варто передбачити додаткові джерела тепла.
Яке допоміжне обладнання можна використовувати на допомогу теплим підлогам?
Це можуть бути:
Кількість та потужність цього обладнання також прораховується під час теплотехнічного розрахунку. Фахівці підкажуть, чи це має бути один фанкойл або кілька радіаторів — залежно від ваших запитів і параметрів приміщення.
Тепла підлога — чудове рішення для обігріву будинку або квартири. У добре утепленому будинку водяна або електрична підлога може забезпечувати обігрів при температурі на вулиці до -10℃, при цьому поверхня плитки або іншого покриття буде 26℃. Швидше за все, для нижчих температур вам доведеться під'єднати додаткові джерела теплової енергії, оскільки працювати на межі потужності та перегрівати плитку чи паркет не рекомендується.
Водяна підлога — більш вдале рішення для будинку, ніж електрична, оскільки від нього немає електромагнітного випромінювання. Таку підлогу можна поставити для комфорту в окремих кімнатах — наприклад, під плитку у ванну, або по всьому будинку/квартирі. Єдиний відчутний мінус водяної теплої підлоги — для них потрібно передбачити потовщення підлоги на 20 сантиметрів.
Під плитку, ламінат, лінолеум та інші види покриттів ви можете вибрати будь-яку теплу підлогу. При цьому важливо підбирати покриття, яке підходить під теплу підлогу, а не навпаки.
[/faq]
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник