У зв'язку з повномасштабною війною громадянське населення потребує захисту від ракетних атак, і багато українців вважають за краще при будівництві нового будинку облаштувати в ньому ще й бомбосховище.
Укриття потрібно будувати з розрахунком на те, що сім'я там зможе перебувати у відносному комфорті протягом тривалого часу. І тут дуже важливо передбачити якісну систему вентиляції, оскільки природна вентиляція в підвальному приміщенні забезпечуватися не може, а людині потрібен кисень.
Почнемо з того, що будь-які приміщення житлової будівлі поділяються на зони – чисті та брудні. У чисті зони необхідно подавати свіже повітря, оскільки людина знаходиться протягом тривалого часу. З брудних зон його необхідно виводити – такими зонами вважаються ванна, туалет, кухня, а часто ще й підвал. Припливна та витяжна вентиляція, що працюють у балансі, гарантують якісний повітрообмін у всій будівлі.
Однак якщо підвал, обладнаний при будівництві під льох або склад, є брудною зоною, з якої потрібно виводити вологу, що з'являється через особливості розташування нижче рівня землі, з бомбосховищем справа інакша.
Укриття, на жаль, на певний час може стати житлом для сім'ї. Це означає, що у бомбосховищі доведеться передбачити спальню, а також санвузол.
У такому разі для вентиляції в укритті необхідно дотримуватись загальних правил. У ті зони, де буде облаштовано спальні, повітряний потік повинен подаватися, а з санвузла та кухні – забиратися. Якщо ж брудні зони немає можливості передбачити, все одно необхідно забезпечити припливну вентиляцію, а також витяжну – для балансу. Бомбосховище може мати окрему систему вентиляції, або бути однією із зон всього вашого будинку.
Тут необхідно врахувати, що загалом вентустановки поділяються на три типи: припливні, витяжні та припливно-витяжні. Також вони поділяються на дві великі категорії: централізовані та децентралізовані.
Існує унікальний варіант вентиляції – установки від бренду Meltem. Вони можуть працювати і як децентралізована система, і як централізована – за допомогою розведення повітроводів. Це досить продуктивне та енергоефективне обладнання, яке може обслуговувати одразу чотири зони. Продуктивності 100 м3 на годину буде достатньо для такої споруди, як укриття, а повітропроводами можна забезпечити повітрообмін як у чистих зонах бомбосховища, де люди перебувають упродовж тривалого часу, так і у брудних.
Найдосконалішим варіантом будинку з бомбосховищем стануть припливно-витяжні установки від Jablotron. Ідеальним рішенням їх робить інтегрована VAV-система Vario Breeze. На відміну від інших централізованих вентсистем, що подають встановлену кількість повітря на постійній основі, обладнання від Jablotron, Futura M і Futura L, працюють за датчиками CO2.
Система Jablotron передбачає розведення повітропроводів, що подають повітря, по всіх кімнатах, у тому числі і в бомбосховище. У такому випадку, коли ви з родиною спуститеся в укриття, датчики зафіксують приріст видихуваного вуглекислого газу, і дадуть вентустановці сигнал подавати більше чистого повітря в кімнату сховища, щоб якісно задовольнити біологічну потребу в кисні.
Потік регулюється спеціальними приводами – VAV-клапанами, встановленими на повітроводах, і посилено подається протягом усього часу перебування людей. У той же час у кімнатах у будинку, де зараз ніхто не знаходиться, подача повітря проводиться на мінімальних оборотах.
Як тільки людина піднімається з сховища і прямує в житлові приміщення, рівень CO2 в бомбосховищі нормалізується, і установка розуміє, що клапани в цій зоні необхідно прикрити, щоб не витрачати зайву електроенергію. Тим часом, у житлових кімнатах будинку, куди люди вирушать після повітряної тривоги, знову знадобиться посилена подача кисню – пристрій Jablotron це забезпечить через VAV-клапани.
Ми сподіваємося, що вам не доведеться перебувати в бомбосховищі протягом тривалого часу. І саме вентустановки Jablotron дозволяють не витрачати ресурси даремно, оскільки не будуть подавати надлишки повітряних мас у порожні приміщення.
До речі, установки Jablotron, як і інші припливно-витяжні установки, наділені рекуператором. За наявності даного теплообмінника нагріте опаленням відпрацьоване повітря не викидається на вулицю відразу, а спочатку передає теплову енергію свіжому повітрю. Таким чином вам не тільки вдасться заощадити до 35% коштів на оплаті опалення, але й не доведеться відчувати протяг, перебуваючи в і без того вразливому стані.
Специфічних вимог до вентиляції домашнього бомбосховища немає, тут слід дотримуватись правил, актуальних для будь-якої цивільної будівлі.
Розрахунок проводиться трьома способами:
Решту вимог до цивільних об'єктів ми вже описували раніше – приплив у чисті зони, витяжка з брудних, а також обов'язкове дотримання балансу.
У вентиляційних установках зазвичай передбачаються три типи фільтрів – G4, M5 та F7. Перший забезпечує лише грубе очищення (від пилу та інших великих частинок), другий – середнє очищення, а третій – тонке. Звичайно ж, для припливного потоку куди більш актуальні фільтри F7, які приберуть найдрібніші частинки. Опціонально можна вибрати вугільний фільтр, що позбавляє ще й зайвих запахів з вулиці. Фільтри G4 більш актуальні для встановлення на витяжці, оскільки забезпечують захист від потрапляння домашнього пилу всередину вентустановки.
Будівництво житла з бомбосховищем – на жаль, актуальний захід. Пам'ятайте, що укриття повинне не тільки забезпечувати захист від ракетних атак, але й бути безпечним для людини, закривати всі біологічні потреби. Звернувшись до Альтер Ейр, ви зможете отримати найкращі пропозиції для спорудження системи вентиляції у вашому будинку.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник