Енергозбереження – це тренд, який з нами надовго. Від будь-якої інженерної системи зараз вимагається мінімальне енергоспоживання.
Як заощадити на вентиляційній системі? Про це поговоримо у статті.
Насамперед зазначимо, що якщо ви вже збудували будинок і встановили вентсистему — радикально скоротити енергоспоживання не вдасться. Не вірте, якщо вам кажуть, що змінивши вентилятор або перетворювач ви досягнете результату.
Про майбутні витрати слід думати на етапі будівництва.
Виділимо три фактори, без яких енергозбереження неможливе:
Далі розглянемо, як ці складові реалізуються у конкретних заходах.
Перший обов'язковий елемент енергозбереження — продуманий конструктив.
Мова не тільки про будівельні матеріали та утеплення. Конструктив будинку має бути продуманий так, щоб забезпечити мінімальні тепловтрати через перекриття. Також продумується робота вентсистеми, аеродинаміка у приміщеннях. Зокрема, повітря подається до житлових кімнат — у вітальню та спальні (т. зв. чисті зони). Витяжка повітря відбувається у брудних зонах — у ванних кімнатах та вбиральні, на кухні.
А ще хороший конструктив — це відсутність вентканалів, у які буквально викидається енергія.
Правильна концепція побудови системи вентиляції також має ключове значення. В ідеалі кожен куб повітря проганяється через рекуператор і все тепло відпрацьованого повітря знімається і передається для підігріву вхідного.
Система рекуперації – константа енергоефективності, а рекуператор – за замовчанням енергоефективне обладнання.
Отже, система будується з подачею в чисті зони та забором через брудні, при цьому немає вентканалів, які викидають із забрудненим повітрям згенеровані вологу та тепло. Їх можна повернути на рекуператор, як енергію для нагрівання холодного повітря та вологу для пасивного зволоження.
Відзначимо, що чим вологіше повітря, тим вища ефективність рекуперації.
Тип вентиляційного обладнання також істотно впливає на енергоефективність. Розберемо це на прикладі установок із постійною та змінною витратою повітря.
Виробники першого типу установок (Maico, Zehnder, Salda) пропонують обладнання, яке завжди працює на максимумі, та подає повітря там, де немає людей. Внаслідок цього ефективність та ККД системи падають.
Система змінної витрати повітря у пристроях Jablotron реалізує позонний контроль вмісту вуглекислого газу. Якщо рівень перевищений, VAV-клапани системи будуть відкриватися, і установка підбирає та подає обсяг повітря, який потрібен, щоб стабілізувати СО2 по приміщеннях. Такий підхід допомагає економити, оскільки чисте повітря не подається туди, де в цьому немає потреби.
Якщо виконати вищеописані вимоги, економія електроенергії буде істотною.
Так, за підрахунками фахівців Альтер Ейр, на опалення та охолодження приміщень ви витрачатимете на 35% менше.
Як ми вже зазначали, обладнання відіграє важливу роль в енергозбереженні.
Розглянемо варіанти агрегатів із рекуперацією повітря.
1. Побутовий рекуператор (децентралізована вентсистема).
Найпримітивніший варіант, який рекомендуємо ставити, лише якщо ремонт завершено. У цьому пристрої холодне повітря подачі зустрічається з нагрітим забрудненим, тепло передається на бік холоду, і потік, що подається, нагрівається.
Оскільки побутові рекуператори подають та забирають повітря лише в одній кімнаті, у брудних зонах все одно потрібно встановити витяжні вентилятори. Вони будуть викидати вологе тепло, тому це рішення не найефективніше.
2. Вентиляція Meltem з розведенням повітропроводів (децентралізована вентсистема).
Рекуператор має чотири повітропроводи 75 мм, два з них подають повітряний потік два інших — забирають. Повітропроводи подачі працюють у чистій зоні, забору – у брудній.
У ветсистемі використовують ентальпійний (передає вологу) або пластинчастий рекуператори з ефективністю 70-80%.
3. Припливно-витяжна з рекуперацією (центральна вентсистема). Її ККД — 90% і вище. У ній рекуператор більше, розподіл повітря правильніше.
4. Вентиляція Jablotron зі змінною витратою повітря (центральна).
Провідна роль у системі належить датчиками з присвоєними VAV-клапанами. Повітря подається клапанам туди, де зафіксовано перевищення вуглекислого газу (до зони, де є люди). Установка працює на невеликих оборотах, заощаджуючи електроенергію. Замість стандартного витяжного вентилятора на кухні може встановлюватися витяжка Faber, яку впроваджують у вентсистему. Вона передає забруднений потік на рекуператор, а не викидає.
Докладніше про кожну із систем ми писали у статтях про вентиляцію у квартирі та вентиляцію у приватному будинку.
Енергозбереження – мастхев будь-якої вентсистеми. Подбати про її економічну роботу потрібно якомога раніше. Продуманий конструктив та концепція, якісне обладнання забезпечать близько 35% економії на вентиляції.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник