Фреон - історія створення, види та сфери використання

Автор запису
Опубліковано 17 лют 2016
Оновлено 13 бер 2023
8 хв читання
0 коментарів
4439
0 / 5
Зміст
  1. Історія виникнення фреону
  2. Які бувають види фреону і чим вони відрізняються один від одного?
  3. Який фреон краще використовувати в кондиціонері
  4. Застосування фреону в кондиціонуванні

Фреон (холодоагент) – це хімічна речовина, яка виконує функцію перенесення тепла з внутрішнього блоку спліт-системи у зовнішній. За зовнішнім виглядом фреони являють собою безбарвний газ або рідину, що не має запаху. Фреон не горить на повітрі, тому є абсолютно пожежобезпечним. Застосовується він у різного роду холодильному обладнанні, а також в кондиціонерах.

Історія виникнення фреону

Таку речовину, як фреон, було створено ще у далекому 1928 році в США. Саме тоді Томас Мидглей молодший, який працював хіміком у корпорації «Дженерал Моторс» («General Motors»), синтезував з'єднання, яке згодом було названо «фреоном».

Творець фреону Томас Мідглей
Томас Мідглей

Абревіатура «R», що з англійської refrigerant перекладається як «охолоджувач, холодоагент», була введена «Хімічною Кінетичною Компанією». В майбутньому така назва стала застосовуватися для позначення всіх типів фреонів.

Вчені, грунтуючись на численних дослідженнях, вважають, що саме широке використання фреонів різних видів призводить до зменшення озонового шару атмосфери. Потрапляючи під прямі сонячні промені, фреон розкладається і бере участь в процесах, які сприяють розпаду озону. Був також підписаний та ратифікований країнами членами ООН так званий «Монреальський протокол», згідно з яким світове виробництво фреонів має бути скорочено для відновлення озонового шару атмосфери.

Однак не всі вчені дотримуються думки про таку значну шкоду фреону. Внаслідок цього не можна говорити про якийсь єдиний висновок, що підтверджує або спростовує цю істину. Всі фреони, які використовуються в побутових потребах, абсолютно безпечні для людини і не мають негативного впливу на організм.

Які бувають види фреону і чим вони відрізняються один від одного?

Сьогодні налічується близько 40 різних видів фреонів, призначених для тих чи інших холодильних пристроїв. У сучасних кондиціонерах застосовують такі типи: R22, R407C і R410A.

Фреон R22 є, на думку ряду фахівців, найнебезпечнішим і відноситься до 4-го класу. Такий холодоагент в основному застосовується в промислових холодильних установках.

Застосовувані типи фреону в сучасних кондиціонерах: R22, R407C і R410A.
R22, R407C і R410A

Фізичною особливістю R22 є те, що він не горить і не вибухає при контакті з вогнем, проте при досягненні температури 250 градусів перетворюється в отруйна речовина. З 2010 року в країнах Європи і США офіційно заборонено використання даного фреону через шкоду атмосфері. Внаслідок цього виробники кондиціонерів змушені були переходити на виготовлення кліматичного обладнання на основі сучасніших і нешкідливіших фреонів - R407C і R410A.

Проте перехід на нові типи фреонів означало не тільки відмову від шкоди для озонового шару, але і підвищення вартості спліт-систем: порівняно з R407C і R410A, фреон R22 коштує на порядок дешевше. Так подорожчали не тільки самі кондиціонери, але й їхній монтаж і сервісне обслуговування, оскільки для установки спліт-систем з R407C і R410A фреонами необхідні дорожчі й міцніші труби.

По своїй структурі фреони R407C і R410A є сумішшю декількох компонентів. При цьому, якщо відбувається розгерметизація холодильного контуру, деякі з них випаровуються швидше, а деякі повільно. Через це  цього порушується однорідність фреону і він втрачає свої властивості, тому слід повністю зливати об'єм фреону, що залишився, і перезаправляти кондиціонер. Це, відповідно, спричиняє незручності і додаткові витрати.

R410A також складається з декількох елементів, але при розгерметизації вони випаровуються більш-менш рівномірно, тому варто всього лише дозаправити кондиціонер і він знову готовий до роботи. Завдяки цьому, фреон R410A на сьогоднішній день є найбпопулярнішим серед користувачів.

Каталог фреона

Який фреон краще використовувати в кондиціонері

Кондиціонери проектуються під конкретний тип газу, тому точні рекомендації щодо використання певних типів дати складно. Однак, на сьогоднішній день найбільш екологічним і безпечним вважається фреон типу R32.

Застосування фреону в кондиціонуванні

Однією з основних сфер застосування фреонів є використання цих речовин як охолоджувальних в побутових і промислових спліт-системах. Як вже зазначалося, фреони R407C і R410A мають вартість вищу порівняно з R22, що безпосередньо пов'язано з тиском, який вони створюють у холодильному контурі. Так, R410A створює практично в 2 рази більший тиск, ніж R22. Тому всі елементи спліт-системи повинні бути міцніші, щоб витримати його: фреонові труби, компресор, теплообмінник, фільтри, запобіжні клапани і т. д.

Все це робить спліт-систему дорожчою, але тенденція до переходу на безпечніші фреони поширюється по всьому світу. Незабаром виробники практично повністю перейдуть на використання R407C і R410A в кондиціонерах.

Одной из основных сфер применения фреонов является использование этих веществ в качестве охладительных в бытовых и промышленных сплит-системах.

Встановлюючи кондиціонер, необхідно використовувати спеціальне обладнання для вакуумування, щоб забезпечити захист від розгерметизації і потрапляння вологи в холодильний контур. Якщо монтаж кондиціонера зроблений грамотно, річний витік фреону в середньому не буде перевищувати 6-7%. Не варто забувати, що для ефективної роботи спліт-системи з періодичністю в півроку-рік слід проводити дозаправку фреоном, адже в іншому випадку кондиціонер може передчасно вийти з ладу.

Якщо у вас виникли які-небудь питання щодо технічних характеристик, особливостей і сфер застосування різних видів фреону, звертайтеся в салон кліматичної техніки Альтер Ейр. Наші фахівці проведуть грамотну консультацію і допоможуть визначитися з вибором того чи іншого типу охолоджувача.

Хочете стати нашим партнером?

Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом


Відгуки і питання
Залишити відгук
Відгуки відсутні
Інші рубрики