Розводка опалення в приватному будинку - це один з найважливіших етапів його будівництва. Грамотно спроектована і правильно реалізована система опалення - запорука комфорту у вашому домі. У цій статті ми розглянемо основні варіанти схем розводки опалення і визначимо найоптимальніший з них.
Розводка опалення буває:
Кожен варіант має свої особливості, які ми розглянемо далі.
Існують різні варіанти схем опалення приватного будинку. Кожна з них має свої особливості, переваги та недоліки.
В однотрубній схемі прилади обігріву приєднуються послідовно. Принцип роботи однотрубної системи такий:
У кожний наступний радіатор надходить теплоносій з меншою температурою, тому рекомендується встановлювати більш габаритні радіатори наприкінці ланцюжка, тому що при нижчій температурі теплоносія знадобиться велика поверхня для ефективного розподілу необхідної кількості кіловат тепла. Це і є найголовніший недолік такої системи. Однак, на цьому вони не закінчуються:
Переваги:
Для невеликих житлових приміщень, де встановлено кілька опалювальних приладів і один котел, однотрубна система буде оптимальним і економічним варіантом опалення.
За двотрубної розводки радіатори приєднуються до котла за допомогою двох окремих труб - подачі і обратки. Опалювальні прилади в системі під'єднані паралельно один одному. У двотрубній системі кожен радіатор забезпечується водою з однаковою температурою, незалежно від того, яка відстань між розподільником тепла і його джерелом, чого не скажеш про однотрубну розводку.
Двотрубна система може бути:
Разом з цим, двотрубна система може бути з двома варіантами розводки: променевою і магістральною.
Система променевої розводки опалення влаштована так: усередині опалювального приміщення, найчастіше в самому центрі, встановлюється колектор. Від нього виходять труби, так звані промені - подавальні та зворотні, які укладають у конструкцію підлоги або, рідше, по стелі нижнього поверху. Промені, якими рухається гаряча вода до радіаторів, мають різну довжину, тому потрібне точне балансування для нормальної роботи системи.
Переваги такої системи полягають у тому, що втрати тиску і температури теплоносія зведені до мінімуму. Разом з цим, променева система має простий монтаж, а з'єднання труб у стяжці відсутні, за рахунок того, що промені створюються з цільних шматків.
Основним мінусом цієї системи є її висока вартість, зумовлена використанням великої кількості труб і колекторів.
Також, варто додати, що схема руху води в двотрубній системі з променевою розводкою буває тупиковою і кільцевою (петля Тихельмана).
У магістральній (трійниковій) двотрубній системі від магістралей подачі і обратки відходять відгалуження до кожного опалювального приладу в різних кімнатах. При такому підключенні ви неминуче зіткнетеся з втратами тиску і температури на кожному наступному радіаторі.
Різниця між магістральною (трійниковою) і променевою системою:
Двотрубна система забезпечує більш ефективне і регульоване опалення будинків різної квадратури, за рахунок чого є кращою.
Циркуляція води в трубопроводі від джерела тепла до розподільника може здійснюватися примусово або природно.
Принцип роботи природної системи виглядає таким чином:
Головна перевага цієї системи полягає в енергонезалежності (через відсутність циркуляційного насоса), завдяки чому її можна застосовувати в будинках, де часом або повністю відсутнє енергопостачання.
Однак, недоліків у системи з природною циркуляцією значно більше:
Принцип природної циркуляції можна застосувати як для однотрубних, так і для двотрубних систем, проте на сьогоднішній день вважається застарілим.
Система опалення з примусовою циркуляцією може мати два варіанти розводки: променеву і магістральну, і в обох варіантах застосовується попутне або тупиковий рух теплоносія.
Примусова система має набагато складнішу конструкцію, порівняно з природною циркуляцією. До неї входить:
Переваги такої системи:
Недоліки системи з примусовою циркуляцією:
На сьогоднішній день система опалення з примусовою циркуляцією води є кращою, тому що вона більш ефективна і забезпечує стабільну роботу, незалежно від різних чинників (таких як нахил труб та їх довжина).
При вертикальному розведенні всі опалювальні прилади під'єднані до вертикального стояка, що проходить через кожен поверх. Таке розведення застосовне в приватних будинках не вище трьох поверхів.
Вертикальна розводка буває однотрубною/двотрубною, а також:
Переваги:
Недоліки:
Горизонтальна схема розводки опалення також може бути одно-/двотрубною. На відміну від вертикальної схеми розводки, горизонтальна вимагає використання циркуляційного насоса.
Переваги:
Недоліки:
Різниця між горизонтальною і вертикальною розводкою полягає в тому, що під час вибору горизонтальної системи можна заощаджувати на матеріалах, але існує ймовірність виникнення повітряних пробок і нерівномірного нагріву приміщення. Вертикальна система опалення, своєю чергою, не схильна до утворення повітряних пробок і має менші тепловтрати.
Щоб правильно підібрати систему рекомендуємо проконсультуватися з фахівцями.
На сьогодні найкращим варіантом розведення опалення в приватному будинку вважається двотрубна променева система. Переваги такої системи полягають у:
За наявності системи теплої підлоги для точного регулювання температури в різних кімнатах можна використовувати датчики температури підлоги або стяжки, під'єднані до термостата. Таким чином, можна створити зони регулювання і контролювати температуру незалежно в кожній зоні.
Під час розведення системи опалення важливим є матеріал труб. Нижче ми розглянемо всілякі варіанти.
Сталеві труби досить міцні, добре проводять тепло, але схильні до корозії, мають складний монтаж (через вагу самого матеріалу), а також вимагають додаткового придбання спеціальних відводів для гнучкого з'єднання
Мідні труби стійкі до тиску і температурних перепадів (зокрема, відпалені). Однак їхня висока вартість переважує всі переваги.
Поліпропіленові труби відрізняються низькою вартістю і простотою монтажу, але мають низьку теплопровідність. Через цю особливість їх не рекомендується застосовувати в системах теплої підлоги, оскільки в разі тривалого перегріву такого матеріалу, труба може розплавитися і заблокувати потік теплоносія.
Металопластикові труби здатні витримувати високі температури і тиск, а також ефективно передавати тепло. Однак під впливом високих температур труба з металопластику може розшаруватися. Тому, їх рекомендується використовувати для низькотемпературних систем опалення (макс. 40-50°C), наприклад, теплих підлог.
Зшитий поліетилен створюється шляхом зшивання молекул поліетилену, використовуючи хімічні або фізичні методи. Труби з нього поділяються на категорії РЕХ-a, РЕХ-b і РЕХ-c, залежно від щільності зшивання та еластичності.
На сьогодні найчастіше використовують труби РЕХ-а, особливо для розведення труб у стяжці підлоги. Труби цієї категорії мають довгий термін служби (близько 50 років) і високу якість.
Важливо знати, що під час вибору труб із зшитого поліетилену необхідно уникати їхнього перегрівання, оскільки вони здатні плавитися за високих температур (до 90 градусів).
У цій статті ми розглянули різні варіанти схем розводки опалення, кожен з яких має свої особливості та переваги. Вибір оптимальної схеми опалення залежить від конкретних умов у будинку і вимог клієнта.
Розводка опалення в приватному будинку - це складний процес, який вимагає втручання досвідчених фахівців, тому ми рекомендуємо звернутися до нас за розрахунками, проєктуванням і реалізацією ефективної системи опалення у вашому приміщенні.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник