Про необхідність вентиляції не знає, мабуть, тільки ледачий - без свіжого повітря неможливо добитися хорошого самопочуття і високої продуктивності. Відкриття вікон залишилося в минулому (разом зі втратами тепла, комахами, пилом, шумом і гаром), а за вентиляцію в сучасному будинку відповідають припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла і пасивною системою зволоження.
На сучасному європейському ринку представлено багато виробників, але сьогодні ми розглянемо в порівнянні німецьку Maico WS і чеську Jablotron Futura.
Обіцяємо мінімум води або суб'єктивних міркувань і максимум фактів і цифр!
Припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла Jablotron і Maico - обладнання високого рівня якості та ефективності. Але вони мають ряд відмінностей, які слід детально розглянути.
Статтю ми розбили на блоки, в яких порівнюємо і аналізуємо всі аспекти роботи з установками.
Пластинчасті рекуператори, які використовуються на європейських вентиляційних установках, аналогічні за своїми показниками і фактично виробляються на двох європейських заводах - Recair і Paul. Виробники вентиляційного обладнання надають перевагу тому чи іншому рекуператору в залежності від територіального розміщення фабрик та історичних взаємозв'язків. Технологічно рекуператори мають однакову ефективність і принцип роботи. Але є інші фактори, які впливають на енергоефективність самої вентиляційної установки:
Застосування однакових рекуператорів і подібних систем управління обумовлюють невелике розходження в ефективності роботи більшості європейських вентиляційних установок - як правило, номінальна продуктивність складе від 89% до 93%.
Тобто всі рекуператори самі по собі - практично однакові. Краща ефективність залежить, скоріше, від особливостей самих установок, ніж від рекуператора, як такого.
При реалізації системи вентиляції ми прагнемо до збільшення енергоефективності, в цьому плані виробник Jablotron постарався максимально виключити фактори, які знижують ефективність рекуператора. Припливно-витяжна установка Jablotron Futura має значну перевагу над встановленням Maico WS, так як застосовує інший принцип роботи рекуператора - з 4-ма рухомими заслінками, які змінюють напрямок потоків повітря. Наочно побачити роботу системи ви можете в нашому офісі!
Це вирішує відразу кілька принципових проблем:
Важливий момент, який потрібно враховувати в роботі Maico WS 470. Переднагрівач досягає межі своєї потужності при температурі -8°С і продуктивності 470 м3/год. Що ж відбувається далі? При падінні температури нижче -8°С продуктивність продовжує знижуватися і, наприклад, при -11°С - вона становить 320 м3/год. При температурі -18°С продуктивність падає до 240 м3/год. Особливо гостро таку проблему відчувають клієнти з установкою великого типорозміру.
Jablotron Futura L не має такої проблеми, так як використовує вищезгаданий принцип рухомих заслінок і уникає обмерзання без зменшення продуктивності установки. Крім того, в якості додаткової опції можна використовувати модуль - тепловий насос "повітря-повітря" Jablotron CoolBreeze - для контролю температур (охолодження і нагрівання повітря в період міжсезоння). Контролювати і управляти роботою теплового насоса також можна в інтерфейсі додатка MyJABLOTRON. Саме завдяки заслінкам, встановленим на рекуператорі, установка Jablotron має перевагу над встановленням Maico в плані ентальпії і необхідності переднагріву для захисту від обмерзання рекуператора.
Основне, на що необхідно орієнтуватися при порівнянні установок - це ефективність і результат їхньої роботи. Щоб не бути голослівними, пропонуємо виміряти ефективність Maico WS 470 і Jablotron Futura L.
Дата виміру: 12 лютого. Продуктивність установок: Jablotron - 443 м3/год, Maico - 470 м3/год.
Зверніть увагу на скріншоти з програми air@home:
За підсумком цих даних:
Тепер прийшов час проаналізувати дані з програми MyJABLOTRON:
За підсумком цих даних:
Зверніть увагу на відносну вологість повітря: вентиляційна установка не тільки зберегла відносну вологість, яка була в офісі (20%), а й підвищила до 21% за рахунок зняття конденсату з рекуператора.
Цифри не брешуть - Maico WS 470 має меншу реальну ефективність рекуператора (68% проти 74%) і значно більше фактичне споживання енергії - 1950 Вт проти 280 Вт в порівнянні з Jablotron Futura L. Ще один важливий фактор - Maico WS при -8°С починає знижувати свою продуктивність.
Проєктування і розрахунок системи вентиляції на базі як Maico, так і Jablotron можна здійснювати двома методами:
Кожна система має свої переваги і недоліки.
Іншими словами - за кількістю постійно проживаючих людей. Потужність роботи вентиляційної установки розраховується виходячи з максимально комфортного показника подачі - 36 м3/год свіжого повітря на 1 людину в кожну кімнату - згідно з нормами ДБН. Наприклад, на будинок зі спальнею, двома дитячими і з великою кухнею-вітальнею потрібно, щоб вентиляційна установка працювала постійно на продуктивності 310 м3/год (70 м3 в спальню, по 50 м3 в дитячі і 140 м3 у вітальню).
В даному типі системи часто проводять розрахунок, виходячи з обсягу приміщення - кратність повинна бути не менше 0,6 для "чистих зон" (спальні, вітальні, дитячі) і 1,5 - для "брудних зон" (ванні кімнати, санвузли, гардеробні). Перевагою даної системи є менші початкові витрати на реалізацію вентиляції. У той же час, установка змушена весь час працювати в діапазоні, близькому до максимального для забезпечення необхідної кількості свіжого повітря, яке подається в усі зони житла, незалежно від присутності людей. Що однозначно є недоліком, так як установка працює "задарма" за відсутності мешканців.
Вентиляційна установка змінює свою продуктивність в залежності від рівня CO2. Для збільшення ефективності роботи рекомендується використовувати вентиляцію з клапанами змінної витрати повітря (VAV-клапани). Система зі змінною витратою повітря трохи дорожча з точки зору початкових витрат, але має свої переваги. Так, вентиляційна установка працює 100% свого часу в автоматичному режимі, самостійно підлаштовуючись під рівень СО2 в кожній окремій зоні. Це дає можливість подавати більшу кількість свіжого повітря в необхідні приміщення, при цьому не підвищуючи продуктивність самої вентиляційної установки і не витрачаючи зайву енергію.
У випадку з Jablotron Futura L + CoolBreeze клапани дозволяють регулювати роботу установки не тільки за якістю повітря, але і за температурою (в залежності від обраного пріоритету в додатку). Важливий момент - чеський виробник Jablotron дозволяє реалізувати таку систему значно дешевше, ніж на обладнанні Maico WS. Як показує практика, в будинках і квартирах площею 120-180 м2 при реалізації системи вентиляції за "класичною" схемою необхідно, щоб вентиляційна установка працювала на продуктивності 280-350 м3/год, при цьому вона буде подавати не більше 35 м3/год на кожну людину.
При реалізації вентиляційної системи на базі контролю CO2, ПВУ працює з продуктивністю 140-170 м3/год, при цьому подаючи на 1 людину 50-70 м3 свіжого повітря в годину, що в 2 рази більше, ніж навіть наказують норми. Це дає ряд істотних переваг:
І Maico, і Jablotron можуть працювати за двома вищезазначеними сценаріями роботи, проте особливістю Jablotron Futura є якраз можливість роботи з контролем рівня CO2 без залучення обладнання сторонніх виробників і, що важливіше - значно дешевше.
Обидві установки можуть бути реалізовані як в проєктах з розрахунками за кількістю мешканців, так і за якістю повітря. Останній, проте, має ряд своїх переваг, одна з яких - економія енергії.
Принцип роботи VAV-системи Jablotron:
Для того, щоб не бути голослівним і наочно продемонструвати роботу VAV-системи, фахівці компанії Альтер Ейр провели експеримент і зафіксували роботу клапанів змінної витрати повітря на графіках.
Вихідні дані:
Хід експерименту:
1. На графіках зображено кілька показників - відсоток відкриття клапанів (червоним і бірюзовим), обсяг повітря, що подається (рожевим), рівень CO2 (синім).
2. Початок експерименту на графіку - о 7.00 за європейським часом. До цього часу можемо спостерігати, що клапани змінної витрати повітря в усіх зонах були відкриті на 100%. Ніде не спостерігалася зміна рівня CO2, в усіх зонах він знаходиться в "синій зоні" - до 600 ppm.
3. О 7.00 в Зону 4 - кабінет, площею 5 м2 зайшло двоє людей. З цього моменту можемо спостерігати різке підвищення рівня CO2.
4. У Зоні 4 разом зі збільшенням рівня CO2 можна спостерігати і підвищення обсягу свіжого повітря, що подається - установка компенсує тренд з погіршення якості повітря.
5. Паралельно ми можемо спостерігати, як поводяться клапани в інших зонах (Зони 2, 3, 8) - вони закриваються, щоб забезпечити максимальний потік в потрібну зону без збільшення продуктивності обладнання.
6. Варто пам'ятати, що кожна зона не є абсолютно ізольованою - присутнє певне змішування повітря. Саме цим, за словами наших чеських колег, пояснюється те, що VAV-система не перестає на 100% подавати свіже повітря в інші зони. Подаючи невеликі обсяги в інші зони, ми допомагаємо нормалізувати рівень CO2 в потрібній зоні.
7. В цей же час в Зону 3 приходить ще одна людина - спостерігається плавне збільшення рівня CO2 в даній зоні.
8. Реакція установки - збільшення продуктивності, щоб стабілізувати якість повітря в двох зонах.
9. Як тільки ситуація нормалізована, положення клапанів змінної витрати повітря і продуктивність установки Jablotron Futura повертається в нормальне положення - з рівномірним розподілом повітря і відкритими VAV-клапанами в усіх зонах.
Maico WS - вентиляційна установка, яка в стандартній комплектації включає в себе:
Управління може здійснюватися за допомогою пульта, мобільного додатка air@home і сайту air-home.de. За замовчуванням установка підтримує протокол управління ModBus і як опція - KNX (потрібна додаткова плата Maico K-SM за 660 євро).
За допомогою програми і веб-сайту користувач може управляти вентиляційною установкою, встановити роботу за графіком і бачити основні показники вологості та температури.
Якщо необхідне управління вентиляцією через контроль CO2, потрібно додатково придбати:
Детальніше розрахунки по кожному з видів систем дивіться нижче.
Jablotron Futura в стандартну комплектацію включає:
Додатково Jablotron можна доповнити опціями, які спрощують і розширюють можливості управління:
Управління системою може відбуватися за допомогою пульта, додатку MyJablotron, а сервіс можна робити віддалено за допомогою системи Jablotron Connect. В даних сервісах як інженерам, так і клієнтам доступна велика інфографіка по роботі установки і якості повітря в приміщенні - в реальному часі. Будь-які зміни можна до дрібниць відстежити за графіками і відкоригувати роботу припливно-витяжної установки.
Автоматика - одна з головних переваг Jablotron, так як компанія має свій власний відділ програмного забезпечення, яке створюється і модифікується спеціально під потреби обладнання. Сервіс, діагностику і "ремонт" установки у 85% випадків можна провести віддалено, що теж перевага - менше занепокоєння для власників.
Стандартну комплектацію установок порівнювати легко: в Jablotron Futura та Maico WS вони практично однакові. Відмінності стають помітними в додаткових опціях - Maico обмежені в додаткових пристроях (немає варіанту охолоджуючого модуля, інтеграції з кухонною витяжкою, можливості посиленого видалення повітря або VAV-клапанів власного виробництва).
У плані управління та автоматики Maico WS теж програє Jablotron Futura - додаток є, але немає такого обсягу інформації та можливостей управління. Німецька компанія Maico розробила додаток, скоріше, відштовхуючись від потреб в ньому як такому, але про зручність користування говорити недоречно (враховуючи кількість скарг від клієнтів щодо управління системою). Jablotron відразу впровадили такий контроль та управління в якості бази, орієнтуючись на швидкість управління, привабливий і зрозумілий інтерфейс.
Пропонуємо кілька висновків, які роблять вибір системи очевидним:
Вентиляційні установки Maico - яскравий представник європейської когорти вентиляційного обладнання ТОП-рівня, яке, однак, функціонально від найближчих конкурентів - Systemair, Komfovent, Salda - відрізняється мінімально, хоча за ціною набагато дорожче. Говорячи про ефективність роботи рекуператора, шум, базовий функціонал - при покупці Maico користувач не отримує кардинально нового рішення вентиляції.
У той же час Jablotron пропонує абсолютно новий рівень вирішення проблеми вентиляції - як з точки зору ефективності роботи, зручності управління, так і з точки зору експлуатаційних витрат. Думка наших експертів однозначна - вентиляційна установка Jablotron Futura явно обходить своїх конкурентів за всіма аспектами.
Якщо у вас залишилися питання - сміливо звертайтеся до наших інженерів, вони детально розкажуть про кожну з систем, досвід та результати роботи кожної з них, а також доможуть організувати припливно-витяжну вентиляцію для вашого житла. Якщо теоретичної інформації недостатньо - завжди чекаємо в гості в наш шоурум, тут ми продемонструємо обладнання та управління ним на власні очі, а ви послухаєте, відчуєте і зрозумієте принципи роботи припливно-витяжних установок з рекуперацією.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник