Бойлери є невід'ємною частиною нашого повсякденного життя. Вони забезпечують нас гарячою водою для душу, миття посуду, а також для інших побутових потреб. Однак багатьох цікавить, як працюють бойлери і який варіант краще вибрати для квартири або будинку.
У цій статті ми обговоримо основні види бойлерів і розглянемо питання про те, як вибрати бойлер. Ви дізнаєтеся, як підібрати ємність і потужність бойлерів, і які додаткові функції можуть бути корисні в повсякденному житті. У підсумку, ви отримаєте корисні поради та рекомендації щодо вибору бойлера, який якнайкраще підійде для вас і вашої сім'ї та служитиме довгі роки.
Бойлер - це накопичувальна ємність, яка має властивості термоса. У своїй основі бойлери поділяються на водонагрівачі прямого і непрямого нагріву.
Бойлер прямого нагріву оснащений нагрівальним елементом, який, працюючи на газі або електриці, передає високу температуру акумулюючій рідині. Непрямий бойлер працює разом з іншими джерелами тепла, такими як газовий котел або система центрального опалення. Їхнє тепло передається через теплообмінник бойлера без змішування рідин. Бойлери прямого нагріву є найпопулярнішими, зважаючи на їхню простоту, вартість і автономність, а на ринку України 2021 року їх налічувалося приблизно 700 000 штук.
Під час підбору бойлера для приватного будинку або квартири постає питання, який бойлер вибрати краще: проточний або накопичувальний. Обидва види мають свої особливості.
У баці накопичувального бойлера розташований ТЕН, який нагріває воду, що знаходиться в резервуарі. Його максимальна потужність – до 3 кВт (залежить від об'єму і виробника), завдяки чому цей вид водонагрівача більш економічний у використанні. Але при цьому він витрачає деякий час на нагрів води.
Проточний водонагрівач підігріває воду безпосередньо в момент використання. Такі бойлери досить сильно навантажують мережу, завдяки потужності ТЕНів близько 20 кВт, а отже, у момент водорозбору споживають багато електроенергії, що передбачає особливі вимоги до електромережі.
У першому випадку, за рахунок об'єму води ви можете забезпечити роботу декількох точок водорозбору, обмежену самим об'ємом. У другому випадку, ви отримуєте необмежений час роботи, але максимум для двох точок водорозбору. Тож вибір між проточним чи накопичувальним бойлерами залежить від ваших вимог, умов і можливостей. Але тим, хто ще сумнівається, який бойлер вибрати, ми рекомендуємо встановлювати накопичувальний водонагрівач, оскільки в 90% випадків побутового використання - це найправильніший вибір.
Розмірковуючи про те, який бойлер кращий, потрібно визначитися з типом ТЕНа. Вони бувають двох видів: сухі або мокрі.
Сухі ТЕНи закриті герметичною трубкою, завдяки чому не вступають у прямий контакт із водою. Сухий ТЕН має такі переваги:
Незважаючи на це, сухий ТЕН має свої недоліки:
Мокрий ТЕН менш довговічний через контакт з водою, яка сприяє утворенню накипу і корозії на нагрівальному елементі. Це відбувається через жорсткість водопровідної води з високим вмістом магнію і кальцію. Якщо регулярно не обслуговувати бойлер, то він втрачатиме свою ефективність, у разі чого може виникнути несправність пристрою і підвищене енергоспоживання, що спричиняє додаткові витрати. При регулярному технічному обслуговуванні водонагрівача, ймовірність проблем з перегоранням ТЕНа і засміченням трубок мінімальна. Також з переваг мокрого ТЕНа можна виділити:
Якщо ви хочете придбати обладнання, яке служитиме вам довго, то ми рекомендуємо купувати бойлер із сухим ТЕНом.
Розрахунок об'єму водонагрівача проводять виходячи з кількості людей, які використовують гарячу воду. Згідно зі стандартними розрахунками, для однієї людини рекомендується бойлер з баком на 40-50 літрів.
Люди по-різному використовують воду протягом дня. Точний розрахунок вашого особистого щоденного споживання гарячої води допоможе підібрати потрібну ємність, нагрів якої буде в діапазоні від 45°С до 85°С.
Важливо правильно розрахувати потрібну кількість гарячої води з деяким запасом, щоб не переплачувати за бойлер більшого об'єму і не витрачати зайві кошти на електроенергію.
Бойлер обов'язково має бути оснащений вузлом змішування, який контролює температуру. Він дозволяє подавати воду з крана комфортної температури (шляхом змішування з холодною), незалежно від того, наскільки гаряча вода зараз у резервуарі. Вузол змішування нівелює ризик випадково обшпаритися водою високої температури, тому для багатьох європейських країн його наявність затверджена на законодавчому рівні.
Потужність ТЕНа пов'язана з об'ємом, типом бойлера і бажаною швидкістю нагріву води. У бойлери невеликих розмірів і об'ємом бака до 50-80 літрів встановлюється ТЕН потужністю від 1 до 2 кВт. А бойлери з об'ємом бака в 100-120 літрів оснащуються ТЕНом на 2,5 кВт.
Якщо ви хочете більш швидкий нагрів води, потрібно обирати водонагрівач з потужнішим ТЕНом. Однак важливо враховувати, що використання потужного ТЕНа може збільшити споживання електроенергії та призвести до підвищених витрат.
Баки бойлерів зазвичай виготовляються зі сталі. Щоб уникнути утворення іржі та протікання бака з плином часу, для виготовлення бойлерів використовують два методи:
Перед тим як вибрати бойлер, важливо приділити увагу типу управління. Існують моделі з двома видами управління: механічне або електронне. Механічне управління здійснюється за допомогою перемикачів для регулювання температури і ввімкнення/вимкнення пристрою. Це легкий і надійний спосіб управління, але він менш точний, а також, найчастіше має більше енергоспоживання. Крім цього, такі рішення не мають захисту від сухого бака і можливості налаштування роботи за заданим графіком. Однак механічне управління є більш надійними в експлуатації.
Електронний тип управління дає змогу точно встановлювати певну температуру води, а також налаштовувати режими роботи. Наприклад, моделі бойлерів від компанії Stiebel Eltron оснащені зручним дисплеєм, на якому відображається інформація про температурні показники води та бойлер загалом. Крім того, такі бойлери можуть навчатися і підлаштовуватися під Ваш ритм життя, працювати за заданим графіком і багато іншого. Але варто згадати про більш високу вартість бойлерів з електронним типом управління.
Форму бойлера обирають залежно від естетичних уподобань та обраного місця для розміщення. Існують бойлери з баками таких форм:
Чим складніша конструкція, тим дорожче виробництво, а отже, і вартість пристрою, але вибір форми бака водонагрівача найчастіше зумовлений саме геометрією простору, і на це треба звертати увагу насамперед.
Розумний підігрів води в баку та керування бойлером через Wi-Fi – це функції, які можуть зробити користування водонагрівачем зручнішим та ефективнішим.
Функція добового програмування дає змогу бойлеру автоматично регулювати температуру води залежно від часу її використання. Така функція має безліч переваг:
Wi-Fi-модуль дає змогу керувати бойлером із будь-якої точки, де є доступ до Інтернету. Це зручно, якщо ви хочете швидко змінити налаштування або перевірити стан бойлера. Однак, такі функції можуть збільшувати вартість бойлера, тому під час вибору варто враховувати свої потреби та бюджет. Ось деякі переваги цієї функції:
Комплектація бойлера обмежується підривним клапаном і елементами кріплення, а також супутньою документацією. Якщо у вас уже є виводи під бойлер, то важливо передбачити модель, яка підійде за габаритами для вашого приміщення, і докупити для підключення гнучкі шланги.
Вибір способу встановлення бойлера залежить від багатьох чинників, як-от розмір і особливості приміщення, технічні можливості та вимоги до підключення, а також індивідуальні вподобання користувача. Немає однозначної відповіді на питання, який спосіб встановлення кращий, тому що кожен варіант має свої переваги і недоліки.
Бойлер з вертикальним монтажем зазвичай менш компактний, але простий і практичний у подальшій експлуатації та в обслуговуванні.
Бойлер горизонтального встановлення ускладнює експлуатацію та сервісне обслуговування. Але експлуатація часто реалізується через Wi-Fi, a обслуговування рекомендується 1 раз на рік, тому такий тип установки приваблює користувача.
Здебільшого вибір горизонтального або вертикального встановлення залежить від місця розташування майбутнього бойлера.
Універсальний спосіб притаманний невеликому переліку бойлерів і добре підходить для клієнтів, які не визначилися з кінцевою концепцією або планують релокацію.
Встановлення водонагрівача над мийкою і під нею застосовується в основному для кухонь. Цей спосіб монтажу актуальний для бойлерів невеликих об'ємів (до 30 літрів), здатних забезпечити гарячою водою лише кухонний кран.
Перед тим як вибрати бойлер, потрібно враховувати наявність офіційної гарантії від виробника. Також важливо заручитися допомогою кваліфікованих фахівців, які встановлюватимуть пристрій і проводитимуть своєчасний сервіс водонагрівача.
Інтернет-магазин Alter Air надає товари з офіційною гарантією від виробника. У середньому терміни гарантій становлять від 1 до 3 років, але також є моделі з гарантією до 7 років. Важливо розділяти поняття гарантії на бак і автоматику, оскільки ці показники можуть бути різними. Сама гарантія на термін від 2 і більше років передбачає щорічне проходження техогляду і своєчасну заміну магнієвого анода, як витратної частини. Наші фахівці допоможуть з професійним встановленням водонагрівача і його сервісним обслуговуванням (наприклад, регулярною заміною магнієвого анода), перевіркою роботи автоматики і ТЕНа.
Під час вибору електробойлера багато покупців задаються питанням: який бойлер краще купити? В інтернет-магазині Alter Air представлена велика кількість моделей бойлерів від виробників Stiebel Eltron, Tesy, Atlantic та інших відомих виробників.
Stiebel Eltron – це один із провідних виробників бойлерів у світі. Компанія випускає бойлери різного об'єму і потужності, які вирізняються високою якістю і великим терміном служби. Бойлери Stiebel Eltron мають інтуїтивно зрозуміле управління, і багато моделей можуть працювати в режимі автоматики, що забезпечує зручність використання.
Компанія Alter Air пропонує великий асортимент водонагрівачів Stiebel Eltron в Україні, що відрізняються характеристиками і потужністю ТЕНа, а також якісною ізоляцією, що збереже витрачені кВт до моменту водорозбору.
Ми радимо також обирати бойлери від брендів Atlantic, Drazice, Tesy та Electrolux, вони зарекомендували себе, як компанії з гарною репутацією та пропонують товари найкращої якості.
Atlantic – французька компанія, яка виробляє бойлери вже понад 50 років. Бойлери Atlantic зарекомендували себе як високоякісне та надійне обладнання для нагріву води.
Electrolux – це шведська компанія, відома якісною побутовою технікою та електронікою. Бойлери Electrolux виконані в сучасному дизайні і служать тривалий термін, але відносно дорогі, порівняно з іншими брендами.
Drazice – це чеська компанія, яка виробляє бойлери з 1952 року. Бойлери Drazice також відомі своєю високою якістю, надійністю і довговічністю.
Tesy – це болгарська компанія, яка спеціалізується на виробництві побутової техніки та електроніки. Бойлери Tesy популярні на ринку завдяки неперевершеному дизайну, високій якості та великому вибору моделей.
Щоб зрозуміти, як вибрати бойлер, необхідно враховувати не тільки бренд, а й об'єм ємності, потужність, енергоефективність і вартість, а також розміри. Ціна на бойлери може істотно варіюватися залежно від бренду і характеристик. Але не варто економити на якості, оскільки неякісний водонагрівач не може похвалитися тривалою і безперебійною службою.
Щоб зрозуміти, як вибрати бойлер для вашої квартири, потрібно врахувати кілька важливих факторів. Для початку потрібно визначити оптимальну потужність і об'єм бойлера залежно від кількості мешканців і виходячи з їхніх потреб у гарячій воді. Наприклад, для сім'ї з 2-4 осіб достатньо водонагрівача з об'ємом бака від 50 до 120 літрів, але при великому водорозборі варто вибрати бойлер до 200 літрів. Найчастіше нормою є 40-50 літрів на людину, в 90% випадків цього більш ніж достатньо.
Другий важливий фактор включає в себе тип бойлера. Найкращим вибором будуть накопичувальні бойлери, якщо ви не маєте в своєму розпорядженні основного джерела тепла. Але якщо воно встановлене, варто розрахувати можливу інтеграцію непрямого бойлера, і вже тоді порівнювати вартість і витрати на експлуатацію.
Третім фактором є енергоефективність водонагрівача. Що вищий показник енергоефективності, то меншими будуть витрати на електроенергію. На це впливають точність температури нагріву, можливість програмування або самонавчання, а також ізоляція бака, як найважливіший фактор його енергоефективності.
Якщо Ви ставите питання, який бойлер краще для ванної, то дотримуйтеся критеріїв, описаних у статті. Для вибору відповідного водонагрівача важливо враховувати кількість осіб, які будуть використовувати ванну, і виходячи з цього підбирати обсяг бойлера.
Другим важливим фактором є тип бойлера. У такому разі набагато доцільніше вибирати накопичувальний бойлер, він економічно вигідний у використанні.
Третім фактором, який варто враховувати, є потужність бойлера. Що більший показник потужності, то швидше нагріватиметься вода, і то менше часу буде витрачено на її підігрів.
Бойлер - це незамінний пристрій для підігріву води на кухні. З його допомогою можна швидко нагріти необхідну кількість води для миття посуду, приготування їжі та інших побутових потреб.
Але як вибрати оптимальний водонагрівач для кухні? Якщо ванна кімната і кухня розташовані далеко одне від одного, то підходящим вибором для кухні будуть маленькі бойлери з установкою під мийкою або над нею. Але такий тип водонагрівача може забезпечувати обмежену кількість гарячої води і підходить тільки в тому разі, якщо місця для встановлення накопичувального бойлера недостатньо. Маленькі бойлери коштують досить дорого для своїх габаритів, і їх купівля не зовсім доцільна, якщо є можливість встановлення повноцінного бойлера з баком ємністю від 50 літрів.
Якщо кухня і ванна кімната розташовані поруч, то доцільно встановити об'ємний бойлер, який забезпечуватиме гарячою водою відразу дві точки.
Для однієї людини зазвичай достатньо невеликого бойлера об'ємом 50 літрів. Але якщо у вас встановлений "Тропічний душ" або ви плануєте набирати ванну 2-3 рази на день для водних процедур, цього обсягу буде недостатньо. У будь-якому разі, вибір бойлера залежить від ваших звичок і вподобань. Слід зазначити, що зазвичай різниця в ціні між бойлерами 50, 80 і 100 літрів не надто велика, тож варто звернути увагу на моделі з більшим об'ємом, якщо дозволяє площа приміщення.