Як вибрати кондиціонер? У процесі вибору потрібно враховувати безліч чинників і змінних, які часто неочевидні для неспеціалістів.
Так, наприклад, провести самостійно розрахунок потужності кондиціонера кВт досить складно. Визначити, який вид кондиціонера для конкретного приміщення краще – настінний, касетний чи канальний – також непросте завдання.
Зазвичай наприкінці підбору користувачі стикаються з великою кількістю брендів на ринку кондиціонерів. Навіть маючи на руках усі параметри, ви можете довго сумніватися, якому виробнику віддати перевагу.
Всіх цих сумнівів у вас буде набагато менше після прочитання цієї статті.
Для визначення необхідної потужності кондиціонера в кВт робиться досить складний теплотехнічний розрахунок. У його проведенні враховуються такі чинники.
1. Конструктиви будівлі (матеріали будівництва, теплоізоляція) — мабуть, найважливіший аспект при розрахунку потужності кондиціонера.
Усі вони повинні мати оптимальний показник R – термічного опору.
До речі, матеріал покрівлі, як і інших конструктивів, не такий важливий. Потрібних значень можна досягти, використовуючи будь-який матеріал і добре утепливши будинок.
Утеплення фундаменту будинку — один із найвідповідальніших етапів теплоізоляції. Професійні будівельники від «подушки» на землі до покриття підлоги передбачають 20-сантиметровий «пиріг», в який входить:
Як ми вже зазначали вище, матеріал не такий важливий — головне, дотримуватися стандартів при будівництві та утепленні.
Чим більше вікно — тим спекотніше в кімнаті, тим більша ймовірність, що знадобляться кондиціонери більшої потужності.
Також на підбір кліматичного обладнання, зокрема кондиціонера, впливатиме солар-фактор вікна, рекомендований показник – 35%.
2. Розташування будинку щодо сторін світла також має значення при розрахунку потужності кондиціонера (кімнати, обернені на північ, отримуватимуть менше тепла).
3. Теплопритоки всередині приміщень — ще один фактор, який враховуємо при теплотехнічному розрахунку та виборі потужності кондиціонера (ви можете цього не усвідомлювати, але тепло від техніки, світильників впливає на мікроклімат).
4. Площа приміщень та висота стель. Ігнорувати висоту стель у кімнатах не можна — це важливий фактор, що впливає на вибір кондиціонера певної потужності в кВт.
5. І нарешті, кліматичні умови, безумовно, потрібно враховувати під час вибору кондиціонера. Якщо у вашій місцевості температура рідко підіймається вище 25℃, то немає сенсу купувати кондиціонер з великою кількістю кВт потужності.
Теплотехнічний розрахунок наочно показує, що вибирати кондиціонер конкретної потужності, керуючись лише площею приміщення, — не можна.
При цьому на сайтах, де продаються кондиціонери, ви побачите низку моделей, що рекомендуються для приміщень різної площі. Один квадратний метр радять закривати 100 Вт потужності.
Найпопулярніші моделі в лінійках кондиціонерів – 2,0 кВт, 2,6 кВт, 3,5 кВт тощо.
Що буде, якщо для вашого приміщення підібрано кондиціонер недостатньої потужності? Швидше за все, він працюватиме на межі своїх можливостей і незабаром вийде з ладу.
І ще кілька слів про три показники кондиціонера, які мають значення при підборі пристрою і також використовуються при професійному теплотехнічному розрахунку.
1. Кіловат холоду – цей показник говорить про холодопродуктивність агрегату, а не про те, яку потужність в кВт споживає кондиціонер, як багато хто думає.
2. COP — індекс ефективності під час роботи на обігрів, показує перетворення кондиціонером електричної потужності кВт у теплову.
3. EER — індекс енергетичної ефективності при роботі кондиціонера на охолодження показує перетворення емпіричної потужності в холодильну.
Якщо ви вибираєте кондиціонер за потужністю в кВт самостійно, зверніть увагу також на EER і COP, які вказує виробник.
Потужність кондиціонера компанії часто означають абревіатурою BTU (британські теплові одиниці).
1 BTU при переведенні потужності в кВт складатиме приблизно 0.3 кВт.
Тобто, якщо ви бачите в інтернет-магазині фото моделі кондиціонера з 9000 BTU, це означає, що має потужність 2.7 кВт, і з його допомогою можна охолоджувати приміщення площею приблизно 25 квадратних метрів.
На іншому фото буде модель кондиціонера 7000 BTU потужністю приблизно 2.1 кВт. Така спліт-система успішно працює у приміщенні площею близько 20 квадратів.
Де в назві моделей кондиціонерів шукати цифри, що вказують на потужність у кВт?
У деяких брендів, наприклад Cooper&Hunter, буде вказано саме BTU. Наприклад, якщо ви бачите в назві моделі підлогового кондиціонера Cooper&Hunter СH-S18FVX число 18 — це означає, що перед вами на фото потужна спліт-система з 18000 BTU.
Дещо інакше робить виробник кондиціонерів Mitsubishi Electric. Якщо ви побачили на фото настінну модель Mitsubishi Electric Design Inverter MSZ-EF25VGKS/MUZ-EF25VG, знайте, що виробник максимально полегшив вам підбір кондиціонера. Число 25 у назві моделі – це кількість квадратних метрів, яку здатна обслуговувати дана спліт-система. Тобто, виробник нагадує, як правильно вибрати кондиціонер за площею приміщення.
Зазначимо, що не помилитися куди легше, якщо дивитися не лише на назву моделі, а й на опис, де вказана потужність у кВт конкретного кондиціонера.
Поширене питання — чи впливають габарити зовнішнього або внутрішнього блоків на потужність кондиціонера? Відповідь — прямий зв'язок між висотою, шириною, глибиною блоків та потужністю кондиціонера у кВт відсутній.
Говорячи про вибір конкретного пристрою, не можна не згадати інверторні кондиціонери як окремий клас спліт-систем.
Що потрібно знати про них?
1. В інверторних кондиціонерах, як випливає з назви, є інвертор — він здатний керувати частотою струму. Компресор кондиціонера з інвертором відрізняється регульованою потужністю.
2. Звичайний кондиціонер вмикається, як тільки задана температура повітря в приміщенні хоча б на градус вище, і вимикається практично відразу після її досягнення. Цикл постійних увімкнень та вимкнень триває, доки ви не від'єднаєте кондиціонер від мережі. Стандартна спліт-система задіює максимум кВт потужності, споживаючи досить велику кількість електроенергії.
Під час увімкнення інверторний кондиціонер, а точніше його компресор, не працює на повну продуктивність - він плавно набирає необхідну потужність для досягнення заданої користувачем температури в приміщенні.
Досягнувши необхідних значень, компресор пристрою не перестає працювати, а лише знижує оберти, і вже в такому режимі підтримує потрібні кліматичні параметри. Такий підхід унеможливлює постійне вмикання і вимикання системи, знижуючи навантаження на компресор і знижуючи споживання електроенергії.
3. Насамкінець, скажемо ще про кілька переваг кондиціонерів з регульованою потужністю.
Інверторні спліт-системи:
Якщо ж ви не бажаєте розбиратися в усіх аспектах, але хочете, щоб вибір кондиціонера був 100% потраплянням — зверніться до фахівців Альтер Ейр. Ми допоможемо не лише підібрати ідеальний кондиціонер потрібної потужності в кВт, але й запропонуємо альтернативні рішення (наприклад, один мультиспліт замість кількох спліт-систем).
Як вибрати кондиціонер для квартири?
Насправді єдиної відповіді не існує. Вибір кондиціонера, як і будь-якої кліматичної техніки, – процес індивідуальний.
Квартири бувають:
на південній або північній стороні будинку.
Кожна зі змінних впливає на вибір спліт-системи певної потужності у кВт та інших параметрів.
І, звичайно, при виборі кондиціонера ми враховуємо потреби в комфорті сім'ї, яка проживає у квартирі, технічні параметри кондиціонера, які хоче клієнт, і його бюджет.
Як правило, для квартир ми рекомендуємо встановлювати мультиспліт-системи.
Які мультиспліти вибираються для квартир різного планування?
Для двох кімнат:
Для трикімнатних квартир:
Для чотирикімнатних квартир:
Зазвичай у спальнях та кабінетах зазвичай ставляться настінні внутрішні блоки, у вітальні – канальні кондиціонери.
Однак усі ці рішення не є універсальними. Рекомендуємо вибирати кондиціонер не під конкретну кімнату, а під параметри приміщення.
Тим часом у контексті підбору кондиціонерів на кшталт приміщення, варто розглянути місця, де не рекомендується вішати кондиціонери.
Отже, зовнішні блоки кондиціонера НЕ встановлюють:
Щодо внутрішніх блоків, то:
Який кондиціонер вибрати – настінний, канальний, підлоговий чи інший вид? Щоб впевнено відповісти на це питання, варто розібратися, чим відрізняються різні види кондиціонерів.
Місце монтажу настінних моделей кондиціонерів у приміщенні – стіна, підстельова зона. У цьому є певна перевага (кондиціонер не займає корисну площу). Але є й проблеми – важко встановити пристрій так, щоб при роботі він з усією потужністю не дув на когось із людей у кімнаті.
У кондиціонерів настінного типу установки два блоки – зовнішній та внутрішній. Блоки поєднує фреонова магістраль.
Загалом, це найпопулярніший вид кондиціонерів.
Виділимо незаперечні переваги даних спліт-систем:
Касетні моделі кондиціонерів вважаються гарним рішенням для квартир та приватних будинків, у яких висота стелі понад чотири метри. Але оскільки такі стелі в житлових приміщеннях бувають рідко, то й ставлять касетні спліти частіше в офісах, ресторанах чи кафе, кінотеатрах тощо.
Плюси касетних кондиціонерів:
Високий комфорт та ефективність — це можна сказати про кондиціонери касетного типу.
Канальні моделі кондиціонерів можна приховувати в зоні стель. Подачу охолодженого або нагрітого повітря забезпечують лінійні дифузори та повітропроводи. Ці кондиціонери відрізняються такими перевагами:
Підбиваючи підсумки, можемо сказати, що канальний кондиціонер – одне з найкращих рішень для приміщень будь-якого типу.
Дизайн та конструкція підлогово-стельових моделей кондиціонерів дають можливість встановлювати їх двома способами.
Кондиціонер на підлозі. При підлоговому монтажі холодне повітря йтиме вгору, вздовж стін, а тепле повітря – вниз, уздовж підлоги.
Кондиціонер під стелею. При стельовому монтажі повітря в режимі кондиціонування пошириться паралельно стелі, а в режимі роботи на обігрів буде йти по низах, вздовж стіни.
Для житлових приміщень такий спосіб поширення повітря — скоріше нестача. Тому найчастіше підлогово-стельові кондиціонери встановлюються у досить великих комерційних будинках — офісах, ТРЦ тощо.
Серед його плюсів використання у цих приміщеннях буде:
Підлогові кондиціонери, як випливає з назви, ставляться на підлозі (рідше в нижній частині стін).
Серед таких моделей кондиціонерів є досить компактні агрегати зі стильним дизайном, кВт потужності яких вистачає для охолодження або обігріву просторів площею 30-40 квадратних метрів і більше. Підлогові кондиціонери можуть використовувати в комерційних приміщеннях, а також у квартирах і приватних будинках.
Отже, плюси таких кондиціонерів:
Мобільні моделі кондиціонерів, на перший погляд, здаються чудовим рішенням, але розберемося, що являє собою цей тип пристроїв. У такого кондиціонера обидва блоки — зовнішній і внутрішній — розташовані всередині приміщень. Компресор зовнішнього блоку також буде всередині і його шум, який в інших типах спліт-систем — за стіною, тож ви будете добре чути.
У звичайному кондиціонері тепло приділяється на вулицю і ви про це можете навіть не здогадуватися. Для мобільного кондиціонера доведеться відкривати вікна або робити дірки у стінах, щоб він міг викидати тепло. При відкритому вікні ви повторно збільшуватимете навантаження на кондиціонер, впускаючи тепле повітря.
Розписавши мінуси мобільних кондиціонерів, перейдемо до переваг:
Але якщо ж ви задля економії хочете купити мобільний кондиціонер і переміщати його в різних приміщеннях, пам'ятайте — скупий платить двічі.
Колонні моделі кондиціонерів мають форму колони, як випливає з його назви. Встановлюється на підлозі.
Переваги колонних кондиціонерів:
Недоліки колонних кондиціонерів:
Віконний кондиціонер можна вважати відлунням минулого — іноді їх зустрінеш у старих будинках чи адміністративних будинках, де давно не робили ремонт.
Ми можемо говорити про віконні моделі кондиціонерів у минулому часі. Пристрої такого типу монтувалися у вікні.
Плюсами цих сплітів були:
Мінусами віконних кондиціонерів були:
Як вибрати кондиціонер для приватного будинку?
Для будинку, як і квартири, спліт-система підбирається після теплотехнічного розрахунку.
Досить часто замість кількох кондиціонерів, кожен з яких матиме внутрішній і зовнішній блоком, вибирається мультиспліт-система (докладніше ми розглянули їх у розділі про спліт для квартир). Нагадаємо, кондиціонер мультиспліт, маючи один зовнішній блок, забезпечить прохолоду у двох або більше кімнатах.
Зазначимо, що зараз часто у приватних будинках основну систему охолодження організовано не через кондиціонери. Для будинків з тепловим насосом «повітря-вода» або «грунт-вода» можна реалізувати її через фанкойли та внутрішньопідлогові конвектори.
У будь-якому випадку ми радимо робити теплотехнічний розрахунок, який відповість на всі питання щодо доцільності того чи іншого способу охолодження.
При виборі бренду кондиціонерів радимо дотримуватись таких правил.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Антон
Отличная статья, много интересной и полезной информации. И благодаря ей, я впервые узнал о мобильном кондиционере, очень удобная штука, как оказалось. Вот и задумался о покупке.
Инна
Очень много информации обо всем. Хотелось бы подробнее почитать.
Альтер Эйр
Подробнее о каждой серии вы можете прочитать на нашем сайте, выбрав интересующий вас производитель и прокрутить страницу вниз.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник