До ідеї про капітальний ремонт рано чи пізно приходять усі власники житла. Якщо ви усвідомили, що дизайн вашого будинку або квартири час оновити, а інженерні системи морально застаріли і вимагають заміни, то слід приступити до ретельного проєктування вашого майбутнього житлового простору.
Капітальний ремонт, як правило, передбачає повне переосмислення всіх аспектів житла. У цій статті ми поговоримо про те, з чого необхідно розпочати планування реконструкції вашого будинку, а також дамо поради щодо створення грамотного проєкту та складання кошторису.
Перш ніж реалізовувати грандіозний проєкт, необхідно, щоб фахівець оцінив поточний стан та технічні можливості приміщення. Важливо розуміти, які ідеї можна буде реалізувати на даному об'єкті, а від яких доведеться відмовитися.
При оцінці важливо передбачити всі аспекти: поверх, якщо йдеться про квартиру, або поверховість, коли планується ремонт приватного будинку, висоту стель і навіть ширину проходів.
Але найголовніший момент, який необхідно врахувати перед створенням проєкту, – це енергоефективність вашого житла.
Будь-яка сучасна будівля має бути енергоефективною. Даний пункт передбачає максимальну герметичність конструктиву – стіни, покрівля, підлога та склопакети не повинні випускати згенероване тепло з приміщення. І якщо мешканці квартир мінімально можуть вплинути на конструктив, власники приватних будинків обов'язково мають розпочинати проєкт капітального ремонту з оцінки поточних тепловтрат та подальшого вдосконалення теплоізоляції.
Вимоги до конструктиву, згідно з європейськими стандартами, досить прості:
Які б матеріали для утеплення при капітальному ремонті ви не вибрали, головне – забезпечити правильні показники термічного опору, підібравши необхідну кількість утеплювача.
Після проєктування грамотного конструктиву, можна приступати до наступного етапу планування капітального ремонту.
При капітальному ремонті об'єкта важливо також приділити увагу заміні інженерних систем. Навіть створивши ідеальний конструктив, ви не досягнете енергоефективності без правильно спроєктованого опалення, без системи вентиляції та грамотного кондиціювання. Який комплект інженерних систем вважається за необхідне для сучасного житла?
1. Вентиляція
Припливно-витяжну вентиляційну систему з рекуперацією обов'язково потрібно передбачити у енергоефективному будинку. Як ви пам'ятаєте, така будівля має герметичний конструктив, а отже, природним шляхом свіже повітря надходити не буде. Відкривати вікна – це означає впускати повітря вуличної температури, і тим самим змушувати системи кондиціювання або опалення працювати з підвищеним навантаженням. Система вентиляції з рекуперацією дозволяє запускати у приміщення свіже, чисте, а головне – тепле повітря, яке нагрівається тепловою енергією витяжного повітря завдяки принципу рекуперації.
При капітальному ремонті обов'язково плануйте майбутнє розміщення комунікацій централізованої вентсистеми, навіть якщо саму вентсистему встановлювати поки не збираєтесь.
2. Опалення.
Опалення сучасного енергоефективного будинку проводиться за допомогою теплої підлоги. Тому при плануванні капітального ремонту обов'язково враховуйте, що подушка підлоги буде товщиною близько 20 см, оскільки знадобиться місце не тільки на 10 см утеплювача, але і на 2 см труб, а також 6-7 см стяжки. Фінішний оздоблювальний шар складатиме близько 2 см.
Теплі підлоги вважаються ідеальною системою, оскільки вимагають подачі низькотемпературного теплоносія, рівномірно розподіляють тепло, є інертною системою та загалом створюють комфорт.
Незважаючи на те, що конденсаційні газові та електричні котли також можуть працювати на систему теплої підлоги, найкращим варіантом все ж таки вважається тепловий насос, який з 1 кВт електроенергії може створити 3-4 кВт тепла. На даний момент це найкращий показник серед опалювального обладнання, тому обов'язково подумайте про заміну поточного джерела на енергоефективніший тепловий насос.
3. Кондиціювання.
Чим ще відрізняються теплові насоси? Тим, що можуть забезпечувати не тільки опалення та ГВП, а й кондиціювання, активне чи пасивне. Для активного вам знадобляться фанкойли або внутрішньопідлогові конвектори, а пасивне здійснюється через холодні підлоги, стіни, стелі.
Якщо ви вибрали інше джерело опалення для вашого будинку або квартири, то можна забезпечити кондиціювання мультиспліт-системою (з одним зовнішнім блоком і необхідною кількістю внутрішніх).
При капітальному ремонті враховуйте, які системи вам знадобляться. Наприклад, сьогодні багато хто вважає за краще передбачити систему водоочищення.
Також оцініть поточний стан систем водопостачання та каналізації, швидше за все, їх також краще оновити.
Якщо плануєте заміну побутової техніки, вибирайте пристрої з мінімальним енергоспоживанням.
Важливо! При проєкті капітального ремонту вам знадобиться допомога архітектора, інженерної компанії, дизайнера. Всі ці фахівці зобов'язані працювати спільно, щоб зуміти організувати грамотний простір. Архітектор повинен створити умови для розміщення інженерних комунікацій, а дизайнер повинен грамотно вписати їх в інтер'єр. Без злагодженої роботи не вдасться створити енергоефективний та комфортний простір, що підходить вам по всіх пунктах.
Щоб якісно підрахувати кошторис капітального ремонту, потрібен готовий проєкт, узгоджений з усіма підрядниками та власником житла. Складання проєкту відбувається згідно з бюджетом, який власник житла оголошує на старті, і всі фахівці намагатимуться не вилазити за межі фінансового ліміту.
Коли проєкт узгоджений, складається розрахункова таблиця і підбивається підсумок – приблизна вартість реалізації. Чому приблизна? Справа в тому, що фактичні дані не завжди будуть на 100% співпадати з планом, не всі аспекти можна передбачити заздалегідь. На обробку стін може піти більша або менша кількість штукатурки, ніж заплановано, курси валют можуть не тішити стабільністю, а обраних дизайнером меблів може не виявитися в наявності, через що буде потрібна схожа заміна.
Всі ці та багато інших пунктів будуть відображатися на кінцевій ціні. Важливо розуміти, що платити ви не за всі роботи в комплекті, а за кожен етап реалізації, за фактом виконаних робіт (згідно з актами).
Капітальний ремонт – складний, багатоступінчастий процес, який необхідно грамотно спланувати та реалізувати. Якщо ви приготувались до грандіозних змін для вашого житла, звертайтесь до компанії Альтер Ейр – у нас працюють фахівці, які можуть допомогти вам з більшості питань, починаючи з проєктування інженерії і закінчуючи створенням ідеального дизайну інтер’єру.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник