За створення цілорічного комфортного мікроклімату в будинку відповідають декілька ключових систем, а саме: опалення, вентиляція та кондиціювання.
Дисгармонія у роботі даних систем може призвести до зайвих витрат не лише на реалізацію проєкту, а й на експлуатацію обладнання протягом багатьох років.
Система ОВК — це комплексне інженерне рішення, яке здивує вас своїм інноваційним підходом до організації енергоефективності житлоплощі.
Інженерне рішення ОВіК також відоме під англійською назвою HVAC (Опалення, вентиляція та кондиціонування). Система ОВК передбачає комплексний підхід до реалізації проєктних рішень систем опалення, вентиляції та кондиціювання.
В Україні нормативні вимоги до опалення, вентиляції та кондиціювання регламентуються ДБН В.2.5.-67 (Державні будівельні норми). Цей документ включає вимоги до об'єктів житлового призначення, промислових та комерційних будівель.
Завдяки тому, що комерційні та житлові об'єкти мають кардинально різне призначення, система ОВіК також відрізнятиметься.
1.Система опалення, вентиляції та кондиціювання повітря для промислової та комерційної індустрії.
Для промислових підприємств характерна велика кількість теплонадходжень внаслідок технічних процесів обладнання різного призначення, залежно від об'єкта. Ще однією вагомою проблемою є наявність шкідливих парів та аерозолів, які виділяються під час зварювальних, фарбувальних, деревообробних та інших процесів. Тому особлива увага приділяється системам вентиляції та очищення повітря, щоб створити оптимальні та безпечні умови для робітників та мінімізувати викид шкідливих речовин у навколишнє середовище.
Система кондиціювання для промислових об'єктів реалізується вкрай рідко, оскільки реалізація такої системи коштуватиме значних капіталовкладень, що не завжди раціонально.
Зовсім інший підхід, якщо справа стосується офісів, торгових центрів, кінотеатрів, ресторанів і т. д. У такому разі розглядається VRV-система.
Для опалення промислових та комерційних об'єктів використовуються повітряні системи опалення.
2.Опалення, вентиляція та кондиціювання для житлового будинку чи квартири.
Для реалізації комфортних умов у будинку кожна частина системи HVAC важлива.
Якщо помилитися з опалювальною системою, то з'явиться суттєвий дискомфорт у зимовий час.
Від наявності системи кондиціювання залежить рівень комфорту влітку.
Система вентиляції є незамінним елементом у сучасних будинках. Річ у тому, що сьогодні будівлі обладнані якісною теплоізоляцією. Мінімізація тепловтрат через стіни, стелю та склопакети робить будинок герметичним. Для забезпечення нормального повітрообміну критично необхідна вентиляційна система.
Також для найбільш інноваційних та енергоефективних систем опалення (таких як теплові насоси) наявність загальнообмінної вентиляції з рекуперацією є обов'язковою умовою, щоб реалізувати високий ККД (коефіцієнт корисної дії).
Щоб зрозуміти, як реалізується Система ОВК для різних об'єктів, пропонуємо порівняльну таблицю:
Для промислового та комерційного сектору | Для житлових об'єктів |
---|---|
Основною інженерною системою є вентиляція. | Системи опалення, вентиляції та кондиціювання повітря однаково важливі. |
Повітряне опалення. | Опалення може реалізуватися з використанням різних типів пристроїв:тепловий насос;конденсаційний газовий котел;електрокотел і т. д. |
Габаритні розміри системи. Це стосується перерізу повітроводів, а також обладнання. Оскільки для таких об'єктів характерна велика витрата повітря. | Компактні розміри обладнання та систем трубопроводів (для опалення) та повітропроводів (для вентиляції). |
Відсутність змінної витрати повітря в системі вентиляції.Система опалення працює з урахуванням параметрів зовнішнього повітря, проте плавне регулювання неможливе за рахунок великих потужностей системи. | Гнучке регулювання потужності обладнання залежно від внутрішніх показників житла.VAV-система вентиляції здатна регулювати свою потужність, враховуючи кількість людей у будинку чи квартирі. Це позитивно впливає на споживання енергоресурсів під час експлуатації системи.Сучасні системи опалення мають погодозалежне регулювання. |
Для промисловості характерна наявність місцевих систем вентиляції, які встановлюються безпосередньо над робочим місцем чи верстатом. Це може бути витяжний і припливний пристрій. | Задля реалізації загальнообмінної вентиляції використовується одна одиниця устаткування. |
Допускаються різні схеми розподілу повітря, наприклад, подача повітря в нижній зоні, а відбір у верхній та інші. | Повітря подається з верхньої точки до нижньої. |
Можливий дисбаланс системи вентиляції (кількість припливного повітря ≠ кількості витяжної). Все залежить від робочих процесів, що протікають на об'єкті. | Щоб уникнути "застійних зон", де відсутній рух повітря, необхідний баланс припливних та витяжних мас. |
Для промислових об'єктів не використовується система кондиціювання. Для комерційних реалізується VRV-система. | Для кондиціювання можливо кілька можливих варіантів:Спліт-система. (Один настінний кондиціонер або один канальний).Мультиспліт система. (Підключення різних або однакових внутрішніх блоків до одного зовнішнього).Тепловий насос (кілька фанкойлів). |
Опалення — це система, призначена для нагрівання внутрішніх приміщень до необхідних параметрів температур і стабільної їх підтримки.
У проєктах використовуються системи закритого типу, без природної циркуляції, з використанням насосів для транспортування теплоносія в системі.
Закрита система опалення має два підвиди згідно зі схемами розведення:
Яке обладнання для передачі тепла можуть використовуватись:
Фанкойли призначені для забезпечення тепла та холоду, тому їх раціонально використовувати з тепловими насосами.
Сучасні джерела теплової енергії бувають наступних типів:
Як система опалення взаємодіє у системі ОВіК?
Розглянемо систему з урахуванням теплового насоса. Основною фішкою даної інженерної системи є виконання не тільки опалення, а й охолодження. До того ж є приємний бонус – нагрівання води для гарячого водопостачання.
Система опалення з використанням ТН ефективно працює в низькотемпературному режимі, оскільки як основне джерело енергії використовується навколишнє середовище.
Отже, температура системи теплої підлоги не повинна перевищувати 24-26°C, а температура теплоносія для фанкойлів чи радіаторів – 35 – 50°C.
Для того, щоб низькотемпературна система підтримувала необхідні параметри в приміщенні, житло повинно мати високий клас енергоефективності.
Високу енергоефективність гарантує як якісний конструктив будівлі, так і наявність системи вентиляції.
Давайте розберемося, чому вентиляція є такою важливою. Допустимо ситуацію, коли система вентиляції відсутня, а це означає, що для провітрювання використовуються відкриті вікна. Ми вже знаємо, що маємо низькотемпературну систему. При відкритті вікон, підвищується кількість холодонадходжень. Отже, для підтримки необхідної температури повітря у будинку необхідно підвищити потужність ТН, відповідно, і температуру теплоносія. Тому пристрій почне споживати більшу кількість електрики. Зростають витрати на експлуатацію, а це не економічно.
За наявності вентиляційної системи з рекуператором немає такого явища, як відкриті вікна. Крім цього, за допомогою рекуперації повітря припливу прогрівається без залучення зовнішніх ресурсів, за рахунок тепла витяжного повітря.
У такому разі тепловтрати через вікна кардинально знижуються, а в приміщення надходить підігріте повітря. В результаті ви отримуєте енергоефективну систему опалення із загальнообмінною системою вентиляції.
Вентиляція — процес організації повітрообміну, що передбачає подачу попередньо обробленого повітря та відбір забрудненого повітря.
Система ОВК використовує механічну вентиляцію, оскільки вона має набагато більшу ефективність.
Серед примусових систем вентиляції виділяють такі типи:
1. Централізовані (З системами повітроводів):
Для системи ОВіК раціонально використовувати припливно-витяжну систему вентиляції з рекуператором. Зверніть увагу на чеський бренд Jablotron. Бренд порадує вас високим рівнем якості обладнання та інноваційним підходом до реалізації вентиляції.
Чеські розробники створили VAV-систему вентиляції із змінною подачею повітря для житлових будинків. Вона працює на базі показників CO2 з кожної кімнати, та в залежності від ситуації регулює потік, відкриваючи та закриваючи клапани. В результаті ви маєте необхідну кількість свіжого повітря, а система, в свою чергу, споживає електрику економно.
2. Децентралізовані бувають наступних типів:
Найкращим варіантом буде реалізувати центральну припливно-витяжну систему з рекуператором.
Рекуператор — це спеціальний багатопластинчастий елемент усередині вентустановки, який пропускає через себе потоки припливного повітря та витяжного (при цьому вони в жодному разі не змішуються). Завдяки такій конструкції відбувається процес теплообміну між частинками повітря. Таким чином, витяжне повітря прогріває припливне з вулиці.
Якщо у складі системи ОВіК заплановано канальне кондиціювання, варто приділити особливу увагу трасуванню повітроводів. Адже в проєкті існуватимуть дві окремі системи повітроводів:
Перетин повітроводів обох систем категорично заборонено. За відсутності комплексного підходу можлива помилка у цьому питанні, що призведе до естетичного колапсу, а саме – великого опускання стель.
Охолодження у системі ОВіК може мати кілька варіантів інженерних рішень.
Як ми згадували раніше, проеєктування системи кондиціювання має "йти в ногу" з проєктуванням системи вентиляції, щоб уникнути неприємних моментів у майбутньому.
Комплексний підхід до систем ОВіК сприяє гармонійному впровадженню інженерних систем у Вашому житлі. Завдяки тому, що проєкт розробляється з урахуванням особливостей кожної окремої системи, кінцевий результат не тільки ідеально вписується в навколишній інтер'єр, але має високу енергоефективність роботи.
Приємним бонусом є створення всієї документації в одній фірмі, адже відсутня потреба узгоджувати всі моменти з іншими проєктними організаціями.
Помилки можуть траплятися на різних етапах проєкту.
Наприклад під час проєктування може статися таке:
При монтажі головним правилом є дотримання всіх приписів інженера проєктувальника. В іншому випадку з'являться серйозні наслідки. Монтажними роботами повинні займатися кваліфіковані та досвідчені фахівці.
Система ОВіК проєктується згідно з державними стандартами України.
ДБН В.2.5.-67 повністю визначає вимоги до проєктування систем ОВіК. Для наочності розглянемо кілька пунктів:
Система ОВіК вимагає трудомістких монтажних робіт, які серйозно впливають на зовнішній вигляд житлоплощі. Тому до монтажних робіт слід приступити або на етапі ремонту, або під час будівництва.
Комбінована система забезпечення мікроклімату має кілька різних назв.
Для ОВіК та ВК розшифровка — це системи опалення, вентиляції та кондиціювання повітря (ОВіК) разом із водопостачанням та каналізацією (ВК).
HVAC розшифровка —Heating, Ventilation and Air-Conditioning. У перекладі з англійської це все ті самі: опалення, вентиляція та система охолодження.Отже, системаОВіК іHVAC це та сама інженерна система, лише різними мовами.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Марина
Замечательная статья! Все конкретно и понятно! Описано все по делу и, что важно, очень доступно! Спасибо, Альтер Эйр, за отличный материал!
Илья
Спасибо большое за информацию. Все лаконично и понятно. Отдельное спасибо за видео материалы, которые у вас всегда можно найти!
Виталий
Информация верна, но тема статьи не раскрыта вообще. Зачем вводить в заблждение?
Команда Альтер Эйр
Добрый день, Виталий! Спасибо за ваш отзыв. Это ознакомительная статья, более детальные примеры реализации комплекса инженерных систем в доме можно найти в наших разделах «Объекты» и "Типовые решения". Вы там сможете просмотреть видео с установленным оборудованием и чертежи из проектной документации.
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник