У нашій мові існують поняття, які є ключовими для характеристики якості життя людини. Коли ми говоримо про здоров'я, то маємо на увазі сукупність параметрів фізичного та психічного стану людини, які показують її благополуччя. Коли ми говоримо про мікроклімат, йдеться про «здоров'я» середовища, у якому людина знаходиться.
Саме поняття мікроклімату дозволяє оцінювати сприятливість умов проживання чи перебування людини.
У цій статті ми розглянемо, які мікрокліматичні умови житлових будинків є позитивними для людей, і як їх створювати.
Мікроклімат – це кліматичні умови у невеликих просторах. Мікроклімат приміщень характеризується сукупністю параметрів повітря в них:
Мікроклімат безпосередньо впливає на:
Далі розглянемо окремі складові мікроклімату та способи їх регулювання.
Розглянемо, за якими параметрами можна оцінювати мікроклімат приміщень.
Вентиляція дозволяє регулювати вміст CO2 у приміщенні. Діоксид вуглецю – це безбарвний газ, у малих кількостях він не має запаху.
Людині для дихання потрібен кисень, видихає вона вуглекислий газ.
Перевищення рівня CO2 в кімнаті може призвести до таких симптомів:
Для фіксації збільшення кількості вуглекислого газу в повітрі використовують датчики — вони можуть випускатися у вигляді окремих пристроїв або вбудовуватись у кліматичне обладнання.
Вентиляція покликана своєчасно оновлювати відпрацьоване повітря із високим вмістом вуглекислого газу в приміщенні.
Ось деякі варіанти вентсистем, які зустрічаються у сучасному житлі:
Останній варіант забезпечує найкраще середовище для людини та економне споживання енергії.
У наших статтях ми докладно розглядали, як організувати вищезгадані варіанти вентиляції у приватному будинку та квартирі.
Підвищена, як і знижена відносна вологість повітря, негативно впливає на самопочуття людини. А ще вологе чи сухе повітря часто призводять до псування речей та ремонту, тож у будь-якому випадку проблему не можна ігнорувати.
Ось деякі наслідки сухого повітря для людини:
Надмірна вологість також має багато «мінусів»:
У деяких випадках повноцінна автоматична припливно-витяжна система вентиляції дає змогу регулювати параметр вологості. Наприклад, ентальпійний рекуператор (теплообмінник) допоможе пасивно зволожувати повітря вологою із забруднених повітряних мас. Про це ми писали у статті про облаштування припливно-витяжної вентиляції. Якщо ентальпійний рекуператор не передбачений або не видає достатній показник вологості, можна використовувати зволожувачі повітря.
Водночас у житлових та нежитлових будинках є приміщення, де повітря надмірно вологе. Витяжні вентилятори (та й припливно-витяжні системи) можуть видаляти зайву вологу із санвузлів та кухні, тобто мокрих зон. У басейнах часто потрібні спеціальні осушувачі.
Температурний комфорт – одна з базових вимог до мікроклімату. Залежно від бюджету та побажань ви можете вибирати різні варіанти опалення – наприклад, повітряний тепловий насос для квартири, газовий котел тощо.
На практиці у житловому приміщенні джерелом тепла можуть бути:
Потрібно пам'ятати, що без хорошої системи вентиляції опалення ніколи не буде енергоефективним.
Для житлових приміщень висуваються такі вимоги до мікроклімату:
Визначення оптимальних показників мікроклімату у різних типах будівель ви знайдете у ДБН.
Існує два основні способи контролю мікроклімату.
1. Виробники обладнання (вентиляційних систем, опалювальних котлів, теплових насосів, кондиціонерів тощо) обов'язково впроваджують власні контролери для управління.
Іноді ви навіть матимете можливість дистанційного керування — наприклад, вентиляцією Jablotron можна керувати зі смартфона позонно.
А завдяки погодозалежній модуляції, сучасне кліматичне обладнання може регулювати потужність залежно від зовнішніх погодних умов.
2. Також сучасне обладнання можна під'єднати до «розумного будинку». Така система самокерується за заданими параметрами, отримуючи інформацію через датчики, приховані у підрозетниках. У «розумному домі» також є дистанційне керування.
Більше про це ви можете прочитати у нашій статті про клімат-контроль.
Оптимальні кліматичні умови в житлових приміщеннях – це сукупність параметрів:
Для приміщень різного типу оптимальні умови є різними.
Вище ми докладно розповіли, які відхилення в характеристиках параметрів мікроклімату в приміщенні можуть негативно впливати на організм людини.
Переохолодження та перегрів, сухе повітр