Вентиляція для житлових будинків — необхідність і це вже не обговорюється. Без постійного надходження свіжого повітря у будинку просто некомфортно.
Як вибрати побутову вентустановку для житлової будівлі? Які функції вона має виконувати? За якими критеріями підбираються вентиляційні агрегати?
Про все розповімо у цій статті.
Для початку з'ясуємо, навіщо призначена вентиляційна установка.
Будь-яке вентиляційне обладнання повинне примусовим способом виводити відпрацьоване повітря та забезпечувати надходження свіжого. На відміну від примусової системи, у природній вентиляції не використовується жодних механічних пристроїв, щоб стимулювати повітрообмін, її продуктивність абсолютно не контролюється.
Які вимоги висуваються до будь-якої побутової вентиляційної установки?
При підборі побутової вентиляційної установки необхідної потужності та продуктивності обов'язково робиться проєкт вентиляції. Самостійно створити його буде складно. Все це повинні робити фахівці – вони визначать, яка потужність має бути у вентиляційного агрегату, які типорозміри та продуктивність обладнання оптимально підходять для вашого житла.
У попередньому розділі ми розібралися з тим, які функції має виконувати побутова вентиляційна установка. Тепер з'ясуємо, за якими критеріями потрібно вибирати оптимальний агрегат для вашої оселі.
Перший критерій — обсяг (кількість) повітря, що подається установкою, тобто її продуктивність. Вибір установок різної потужності пов'язаний з кількістю людей, які будуть у приміщенні. Тут можна керуватися ДБН (Державними Будівельними Нормами), які зобов'язують забезпечити повітрообмін 15, 25 або 36 кубів на людину, залежно від того, чи ви хочете гарантувати мінімальний, оптимальний чи підвищений рівень комфорту. Однак такий принцип застосовується для установок з постійною подачею повітря – найкращими серед них є ПВУ Stiebel Eltron, Awenta, Zehnder.
Принцип роботи вентиляційної системи змінної витрати повітря (у побутовому сегменті такі установки надає тільки компанія Jablotron) базується на тому, що якщо в кімнаті немає людей – повітря не подається, якщо люди з'являються – то подається така кількість повітря, яка запобігатиме зростанню CO₂ (для цього задіяні VAV-клапани). При цьому при виборі установки Jablotron береться до уваги кількість людей, що проживають в будинку (без урахування гостей). Для кожної людини необхідно прийняти показник 60 м3 на годину.
Другий критерій вибору – тип рекуператора. Рекуператори бувають:
Ми вже коротко розповіли про призначення системи рекуперації, а тепер лише зазначимо, що ентальпійний рекуператор має одну перевагу. Цей тип пристроїв може забирати у забрудненого повітря не лише тепло, а й вологу. Вологу можна передати на приплив і отримати в результаті пасивне зволоження повітря.
Третій важливий критерій вибору для побутових установок – ККД рекуператора. Цей показник визначає, скільки енергії можна передавати на приплив. На це впливає як тип рекуператора, так і організація самої системи вентиляції. Наприклад, якщо на кухні стоїть традиційна витяжка, то вся енергія з неї викидатиметься на вулицю разом із брудним повітрям. Однак, компанія Jablotron вигадала спосіб відмінний зменшити ці енерговтрати. Спільно з брендом Faber вони розробили витяжку, яка інтегрується у систему вентиляції. Двигун вентиляційної установки стає двигуном витяжки, а гаряче та вологе повітря не викидається, а передається на рекуператор.
Звичайно, ККД такого рекуператора зростає, у Jablotron він понад 90%.
Четвертий критерій вибору побутової установки – можливості керування. Кожною вентиляційною установкою можна керувати локально, але зазвичай для користувача оптимальний варіант — дистанційне керування. Ту ж установку Jablotron можна інтегрувати в систему «розумний дім» або керувати вентиляцією із програми у смартфоні. Зазначимо, що сучасні установки працюють за програмою, і потрібне мінімальне втручання — вручну вибирати потужність вам не доведеться.
П'ятий критерій – наявність модуля bypass. Цей модуль допомагає повітрю обходити рекуператор, і таким чином у демісезон повітря не підігрівається, а надходить без змін за температурою.
Шостий критерій вибору – позонне керування через клапани змінної подачі повітря. У системі Jablotron у кожній зоні є датчики CO₂ та клапани, що забезпечують непостійний приплив повітряних мас. Коли датчик вуглекислого газу фіксує перевищення показника, клапан відкривається і в зону посилено подається повітря, для чого задіяна вся потужність і продуктивність агрегату. Якщо в цьому приміщенні зафіксовано оптимальні показники повітря, клапан закривається.
Сьомий параметр вибору — наявність переднагрівання та постнагрівання повітряних мас. Така функція у вентиляційній системі забезпечує вищий комфорт мешканцям будинку.
Розглядаючи додатковий функціонал установок, особливу увагу приділимо охолодженню. Якщо фільтрація повітря у вентиляційних системах – це вже обов'язковий елемент (ставляться фільтри як мінімум – G4, оптимально – F7 або вугільні), то функція охолодження зустрічається рідше.
Зазвичай в установках охолоджувальні модулі стоять після рекуператора. Однак ми наведемо вдалий приклад побутової установки Jablotron. Цей виробник забезпечує охолодження модулем Cool Breeze за фізичним принципом адіабатики.
Модуль розташований на правому повітроводі з краю. Він остуджує не те повітря, яке тільки подаватиметься до кімнати, а те, що з неї забирається. Забруднене повітря з CO₂ забирається з кімнати, фільтрується та потрапляє до спеціальної секції, де його охолоджують. Далі воно транспортується на теплообмінник, через який водночас по діагоналі рухається тепле повітря. Це призводить до утворення конденсату. Завдяки такій зустрічі енергії з різною температурою, рекуператор буде вологим і холодним. Усі етапи цього нетривалого процесу призводять до охолодження повітря з особливо високою продуктивністю.
Слід розуміти, що продуктивність модуля Cool Breeze не дозволяє забезпечувати охолодження у спекотні літні дні. Для таких випадків потрібно мати резервні пристрої, наприклад, кондиціонер більшої потужності. Водночас таке охолодження від вентиляції – оптимальний варіант для міжсезоння.
Перед тим, як братися до вибору вентиляційної установки для житлового будинку, важливо хоча б базово дізнатися про принцип її роботи та основні функції. Побутове обладнання повинне подавати та виводити повітря, крім цього, воно може зберігати енергію завдяки рекуператору, а також готувати повітря до подачі.
Хоча є спокуса вибрати вентиляцію за ціною, але найдешевша або найдорожча установка не обов'язково забезпечить комфорт. Тільки вибравши обладнання правильної потужності та продуктивності, з високим ККД рекуператора та позонним керуванням, ви залишитеся задоволені. Також серед важливих для користувача характеристик — доступність дистанційного керування, наявність байпасу та функції перед- та постнагрівання.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник