Сьогодні безліч людей шукає способи економного опалення приватного будинку. Газове опалення – одне з найдешевших, і тому найчастіше вибір домовласників падає саме на газові котли. Однак сучасні опалювальні пристрої, окрім газу, споживають ще й електроенергію. У цій статті ми розберемося, скільки саме електрики споживають газові котли, а також яке джерело безперебійного живлення необхідне для роботи котла при аваріях на мережах подачі електроенергії.
Сучасні газові котли наділені електронікою (електричною платою, мікропроцесорами), а також насосом, що транспортує гарячу воду на системи опалення та ГВП. Певну витрату електроенергії також забезпечує електророзпалювання. Однак у газовій котельні основна витрата електрики демонструє не газовий котел, а додаткові компоненти, такі як насосні групи або ТЕН в баку гарячого водопостачання.
Насос газового котла споживає до 60 Вт електроенергії. Плати та мікропроцесори, у свою чергу, вимагають витрати близько 100 Вт електрики. Тобто, сумарно, газовий котел, окрім газу, споживатиме 160 Вт, або 0,16 кВт електроенергії.
У характеристиках будь-якого газового котла буде прописано електроспоживання. Можливо, у техпаспорті буде позначено інформацію про витрату електрики окремо електричними компонентами котла та окремо насосом, який відповідає за розподіл гарячого теплоносія. Виробники, як правило, подають дані у Ваттах.
Розраховуючи електроспоживання вашої котельні, було б неправильно звертати увагу виключно на газовий котел. Як ми вже згадували, опалювальний котел споживатиме 160 Вт на годину. Відповідно, щоб розрахувати місячну витрату електроенергії, необхідно цю цифру помножити на 24 години, а потім – на кількість днів місяця. Виходить, що в середньому газовий казан вимагатиме до 115 кВт на місяць.
Однак, крім газового котла, електрики вимагає й інше обладнання котельні, що бере участь у процесі опалення. Це насосні групи, які подають гарячу воду в опалювальні прилади (тепла підлога або радіатори), а також, можливо, електричні нагрівачі (ТЕНи) в баку ГВП. Електроспоживання всіх груп, які є у котельні на газу, треба враховувати під час розрахунку.
Якщо ТЕН у баку ГВП відсутній, то для запуску котельні на газовому котлі знадобиться приблизно 500 Вт (0,5 кВт) електроенергії. Дана цифра може здаватися досить великою, але слід враховувати, що котельня на базі електричного котла за таких самих умов споживає 9-14 кВт, залежно від потужності ТЕНу. Саме нагрівальні елементи відрізняються великим електроспоживанням, тому використовуючи газ, ви зможете забезпечити економію.
Істотно скоротити витрати електроспоживання котельні не вдасться. Дані про те, яка витрата електрики забезпечує котел, що працює на газі, необхідні в основному для правильного підбору джерела безперебійного живлення (ДБЖ).
Якщо ви знаходитесь на етапі розробки опалювальної системи та будівництва будинку, то для дійсно економного опалення необхідно побудувати енергоефективну будівлю, і в ідеалі – використовувати тепловий насос для опалення. Докладніше про опалення приватного будинку тепловим насосом ми розповідали в окремій статті.
Якщо ви все-таки віддаєте перевагу газу, вибирайте тільки конденсаційні котли для обладнання котельні. Вони відрізняються високим ККД, а також наявністю сучасної автоматики, зокрема погодозалежної модуляції, тому зможуть забезпечити достатню економію.
Високий ККД забезпечується завдяки особливому принципу роботи газового конденсаційного котла, що базується, як видно за назвою, на конденсації. Пристрій не викидає, а використовує вологу, що виділяється через різницю температур на трубах подачі та обратки.
За нинішніх умов ми, на жаль, часто стикаємося з перебоями роботи подачі міської електроенергії. Те, що газова котельня зупинить роботу при відключенні електрики, не має стати для вас сюрпризом. Тому необхідно заздалегідь подбати про джерело безперебійного живлення, яке могло б забезпечувати ваш котел, що працює на газі, а також насоси електрикою певний час.
Актуальні джерела безперебійного живлення для дому складаються з двох основних елементів: інвертора та ємності, що акумулює. Перший служить посередником між фазою, домашніми приладами та акумулятором. Сам акумулятор накопичує електроенергію за наявності електропостачання та віддає за відсутності.
Джерело безперебійного живлення для котельні, що працює на газі, підбирається з урахуванням інформації, яку ми згадували вище. Якщо котельня, що включає котел та насоси, споживає 500 Вт електроенергії на годину, то для забезпечення безперебійної роботи на 10 годин необхідний акумулятор в 5 кВт.
Якщо конструктив вашого будинку відповідає сучасним стандартам енергоефективності, він зберігатиме тепло всередині. Тому котельню можна включати умовно на годину, щоб прогріти будівлю, а потім вимкнути. У такому разі інвертор на 2 кВт і акумулююча ємність на 5 кВт забезпечать роботу котельні, що працює на газі, на 2-3 доби.
Для забезпечення енергоефективності будівлі необхідно:
Крім того, довго зберігати тепло всередині будинку дозволить система теплої підлоги. Теплі підлоги є інертними, тому дуже довго остигають, дозволяючи на деякий час відключати котельню у разі перебоїв з електропостачанням. Якщо підібрати відповідне покриття для підлоги, таке як кераміка, то можна досягти відмінних результатів.
До того ж, тепла підлога є низькотемпературною системою опалення, що також сприятиме економії газу.
Електроспоживання газового котла – параметр, важливий для вибору безперебійного джерела живлення. Як-небудь вплинути на витрату електрики буде складно, та й не потрібно, тому що газове опалювальне обладнання вимагає не так багато ресурсу.
Якщо ж ви хочете забезпечити максимальну економію, краще довірити проєктування системи опалення професіоналам. Фахівці Альтер Ейр зможуть підібрати газовий котел, який демонструє чудові показники економічності роботи.
Слід також пам'ятати, що на витрати ресурсів впливає безліч критеріїв, включаючи енергоефективність будинку та підібрані опалювальні прилади. Тому проєкт системи опалення, заснований на грамотному теплотехнічному розрахунку – справжній "мастхев" для будь-якого домовласника.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник