Здається природним, що слово "кондиціонер" у нас перш за все асоціюється з охолодженням повітря в літню спеку, що створює оманливе враження про те, що в холодну пору року таке устаткування буде простоювати. Часто це так і є, на ринку як і раніше зустрічаються моделі "заточені" виключно для роботи на охолодження, з жорсткими лімітами по температурі навколишнього середовища. Але ці моделі швидше виняток, адже на сьогодні велика частина виробників випускає універсальні спліт-системи здатні працювати на холод і тепло залежно від пори року.
Найчастіше у спеціалізованих кондиціонерів середнього і нижнього цінового сегменту мінімально допустима температура в холодний період – до -5°С. Робота при нижчих температурах можлива, але істотно підвищує ризик швидкої поломки зовнішнього блоку спліт-системи, до того ж така робота не буде вигідна з економічної точки зору. То чи можна вмикати кондиціонер при мінусовій температурі?
Хочеться відразу чітко позначити, що, включаючи кондиціонер для нагріву повітря в будинку в зимовий перід, не слід забувати, що конкретна модель спліт-системи розрахована на свій діапазон робочих температур за вікном. Дізнатися його краще відразу при покупці у фахівця або прочитати інструкцію, додану до обладнання.
Чому це відбувається? Річ тому, що чим нижче буде падати температура, тим нижче буде ККД кондиціонера. Ваш кондиціонер на обігрів взимку буде споживати все більшу потужність при зниженні виробленого тепла, конкретні параметри індивідуальні для кожного кондиціонера, уточняйте COP вашої моделі у фахівця.
Дізнатися, при якій температурі включати кондиціонер на опалення краще відразу при покупці у фахівця або прочитати інструкцію, прикладену до обладнання.
У цій статті ми наводимо вам графік, для того що б ви змогли оцінити візуально залежність між споживаною потужністю і продуктивністю для середньостатистичного кондиціонера, виражену через коефіцієнт корекції. Як бачите використовувати кондиціонер при -10°С за вікном вже просто не раціонально.
Не дивно, що сьогодні багато компаній пропонують вирішити цю проблему встановленням якогось "зимового комплекту", кажучи в рекламі про те, що ви зможете використовувати вашу спліт-систему навіть при -30°С. Природно, що наївно вірити в цю рекламу не варто, хоча частка правди в ній все ж є.
Спочатку переконайтеся, що опалення кондиціонером можливе, тобто він повинен підтримувати функцію "тепло" або "обігрів". Далі дізнайтеся при якій мінусовій температурі зовнішнього повітря можна включати кондиціонер на обігрів взимку. Таку інформацію можна дізнаватися в консультанта відразу під час покупки або вже вдома уважно ознайомившись з інструкцією по експлуатації пристрою. Якщо щось не зрозуміло або ви в чомусь не впевнені, то зверніться в компанію, яка встановлювала кондиціонер. Співробітники нашої проєктно-монтажної організації Альтер Ейр правильно встановлять ваше обладнання і доступно пояснять правила його експлуатації, в тому числі і взимку.
Звичайні кондиціонери можуть працювати на обігрів при температурі зовнішнього повітря до -7°С, а ось Mitsubishi Electric Zubadan – до -20°С. Системи кондиціонування з зимовими комплектами для великих серверних центрів можуть працювати при температурі до -30°С.
Вмикається кондиціонер на режим "обігріву" за допомогою пульта дистанційного керування, який йде в комплекті з кожним пристроєм. Послідовність дій така:
Спершу розберемося, які ж завдання в реальності вирішують низькотемпературні зимові комплекти на кондиціонери. Отже, це:
З цього випливає, що низькотемпературні комплекти можуть забезпечити справну роботу при мінусових температурах, поліпшивши якість роботи спліт-системи в умовах роботи, для яких вона спочатку не призначалася. Про роботу в сильні морози мови, все ж, бути не може, оскільки такий процес може вивести з ладу дороге устаткування.
Незважаючи на те, що ряд виробників (Lessar зокрема) навіть самі випускають зимові комплекти, існують й інші варіанти вирішення проблеми. Так компанія, яка є одним з лідерів у галузі виробництва кліматичної техніки, Mitsubishi Electric, випускає спеціалізоване обладнання, яке відразу ж розраховане для роботи при екстремально низьких температурах. Так, серія зовнішніх блоків Power Inverter здатна працювати на нагрів при зовнішній температурі до -20°С, а серія кондиціонерів з тепловими насосами ZUBADAN може працювати на нагрів навіть при -25°С.
Інша японська компанія Daikin, яка так само є фактичним творцем сучасної галузі кліматичного обладнання, пішла іншим шляхом - підняттям стандартів продуктивності всього модельного ряду. Основна маса їхніх сучасних кондиціонерів здатна працювати на нагрів при –15 градусах, а серія спліт-систем з інверторним управлінням RZQG (індекс зовнішнього блоку) працює на нагрів до -20°С.
Якщо у вас вже є звичайний кондиціонер, який повністю влаштовує своєю роботою, то можливо розумніше взимку буде використання теплових насосів. Наша компанія вже не перший рік займається проєктуванням подібних систем з обладнанням від Viessmann, вони відрізняються високою продуктивністю й економною витратою енергоносіїв.
Ще спецефичнішим завданням може здатися використання кондиціонера взимку для охолодження приміщення, зрозуміло, це не потрібно для побутового застосування. Навіщо ж тоді їх так використовувати? Для охолодження обладнання в дата-центрах, де тепло виділяється серверним обладнанням (а це можуть бути ряди досить щільно розташованих стійок з серверними юнітами). Сумарно виділена теплова потужність не може бути відведена вентиляцією, оскільки з надходженням холодного повітря ми можемо отримати високий рівень вологи і небезпеку утворення конденсату на дорогому обладнанні. Значить, потрібні кондиціонери для невеликого дата-центру, бюджет якого обмежений і не дозволяє використовувати складнішу кліматику.
Хтось не шукає компромісних варіантів і, вирішуючи заощадити, ставить звичайні, дешеві побутові кондиціонери, але в кінцевому результаті це веде до виходу їх з ладу в невідповідніший момент (термін їх життя в умовах такої жорсткої експлуатації не перевищує двох сезонів). Підсумок – скупий платить двічі – перший раз за покупку нового обладнання, другий – за простої в роботі.
Інженери Альтер Ейр рекомендують використовувати як мінімум спліт-системи напівпромислової серії, призначені для роботи на охолодження при низьких температурах або ж зі встановленим «зимовим комплектом». Більше того, необхідне "гаряче резервування", тобто – у приміщеннях потрібно встановлювати 2 кондиціонера, з'єднаних системою автоматики, у разі виходу з ладу одного другий включиться в роботу без участі людини. Ця схема дозволяє мати 100%-вий резерв потужності. Крім того, в період пікових навантажень можуть працювати обидва кондиціонера, а для меншого зношування обладнання автоматика може чергувати роботу кондиціонерів за розкладом.
Резюмуючи написане, необхідно сказати про те, що використовувати кондиціонери для обігріву або охолодження в зимовий період можливо, але тільки за умови правильного підбору моделі та додаткового обладнання для неї. Для аналогічного промислового застосування знадобиться розробка проєкту та автоматизація. Якщо ви не збираєтеся використовувати кондиціонер при зовнішніх температурах нижче -5°С, то можете встановлювати звичайні спліт-системи «тепло-холод». У будь-якому випадку, якщо у вас виникли питання по цій проблемі, то краще звернутися до інженерів в Альтер Ейр, вони підійдуть до вашої ситуації індивідуально і врахують всі нюанси.
Залиште свої контакти і наш співробітник зв'яжеться з Вами найближчим часом
Дмитрий
Есть вопрос, теряется ли КПД полупром-го кондиционера, а точнее канального типа, если он работает на охлаждение в зимний период, точнее поясню, в помещении стоит два канальника, в летний период они работают по очередно или иногда вместе и этого хватает, а вот в зимний период они работают вместе постоянно!!! Практически не работают в одиночку, помогите с этим вопросом, почему так!? Или с кондерами что-то не то или это нормально? С кондерами вроде всё впорядке, охлаждают оба нормально..может ли мороз так влиять на работу наружного блока? Или что-то ещё есть чего нужно учитывать, количество оборудование не изменилось! Заранее благодарен
Дмитрий
Здравствуйте, Дмитрий. В первую очередь нужно понимать какое оборудование у вас установлено (производитель / модель). Так как вы написали со странички про зимние комплекты, то я так понимаю, они у вас на кондиционерах установлены. Теперь констатирую факт - с установленным зимним комплектом производительность в холодный период года системы кондиционирования не падает, а зачастую даже выше номинальной. Возможно что то не так с самим зимним комплектом - но это сильно на работу влиять не должно. У дайкина есть модели канальников, которые работают без ЗК на охлаждение до -10 С. Второе предположение - как давно вы делали сервисное обслуживание и в каком состоянии фильтра внутренних блоков?
Денис
нужен кондиционер работающий на охлаждение зимой, 160м3
Команда Альтер Эйр
Здравствуйте, Денис. Оставьте свой контактный номер либо свяжитесь с нами по номеру (044) 223-7-223 и наши специалисты помогут подобрать вам оптимальный вариант. Можете также оставить заявку у нас на сайте и мы обязательно вам перезвоним.
Екатерина
Спасибо за материал. Ранее думала, что кондиционеры зимой категорически запрещено включать, а теперь оказывается все реально. тем более что иногда отопления не хватает, для того, чтоб поддерживать комфортную температуру. Спасибо за интересные факты!
Олег
Хорошая статья.Но есть вопрос если Лесар может работать до -15. Если на улице ниже температура нужно ли будет его віключать?
Команда Альтер Эйр
Здравствуйте, Олег. Благодарим за Ваш отзыв. Верно, если это не специализированные кондиционеры, то их необходимо выключать при сильном морозе ( максимальный диапазон температур указан в технической документации).
Надсилайте ваші запитання через цю форму, ми обов'язково на них відповімо
Сергей МазурИнженер-проектировщик
Оставьте свои данные, и наши менеджеры свяжутся с Вами в течение 10 минут
Надішліть інформацію за своїм об'єктом і фахівці Альтер Ейр підберуть оптимальне інженерне рішення. Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом і проговоримо всі нюанси, щоб точно зрозуміти Ваші потреби та уподобання. Рекомендуємо відразу прикріпити план Вашого приміщення - це спростить і прискорить процес комунікації, адже інженер зможе провести консультацію не наосліп, а відразу за візуальним сприйняттям Вашого будинку або квартири.
Сергій МазурІнженер-проєктувальник